דימום בלתי סדיר מהרחם (Dysfunctional uterine bleeding)

ראשי

תאור

דימום מהרחם בין הווסתות מעיד על מגוון תופעות הורמוניות המתבטאות בדימום מהרחם שמופיע מחוץ למועדי הווסת הסדירים, וקשור בדרך כלל בתופעות של מחזורים ללא ביוץ. קביעה זו תקפה לאחר שנשללו הפרעות פתולוגיות או רפואיות אחרות.
אבחון של דימום בין הווסתות מושג בדרך כלל על דרך השלילה, כלומר שלילת מצבים אחרים הגורמים לדימום בלתי סדיר. אחת הסיבות השכיחות לדימום מסוג זה קשורה להריונות צעירים או חריגים כמו הפלות או הריונות מחוץ לרחם. תרופות או תחליפי תרופות כמו גינסנג עלולים אף הם להשפיע על רירית הרחם.
יש לשלול פתולוגיות ברחם מסוג סרטן צוואר הרחם, פוליפים ברחם, או שרירנים בתוך הרחם העלולים לגרום לדימום בלתי סדיר. כמו כן, מחלות מערכתיות כמו הפרעה בתפקודי כבד, כליה ומחלות הפוגעות בתפקוד גורמי הקרישה ידועות כמחוללות דימום בלתי סדיר.
ד"ר מוטי פנסקי

סיבות וגורמי סיכון

הרוב המוחלט של דימומים בלתי סדירים נובעים מהפרעה ביחס שבין אסטרוגן לפרוגסטרון ברחם וברירית הרחם המתבטאת בעודף או בחוסר של אחד ההורמונים ביחס לאחר:
דימום הנובע מהפסקת ההשפעה של אסטרוגן: מצב זה יכול להיווצר לאחר כריתת שחלות, בעקבות קרינה של השחלות או לאחר הפסקת טיפול ממושך באסטרוגנים. תופעה שכיחה ביותר היא הופעת דימום על רקע של ירידה פיזיולוגית ברמת האסטרוגן לאחר מועד הביוץ.
דימום הנובע מנטילה ממושכת ו/או עודפת של אסטרוגנים: מצב זה יכול לנבוע מטיפול ממושך בתרופות או ממחזורים ללא ביוץ/ללא הפרשת פרוגסטרון מספקת, ויכול להתבטא בדימומים חריגים וחזקים במיוחד.
דימום הנובע מהפסקת הנטילה של פרוגסטרון: תופעה זו מתרחשת כאשר קיימת פעילות של אסטרוגן על רירית הרחם, ומסיבה כלשהי מופסק הטיפול או שיש הפרשת פרוגסטרון.
דימום הנובע מעודף או טיפול ממושך בפרוגסטרון: מצב זה ייתכן כאשר קיים עודף ממושך של פרוגסטרון ביחס לאסטרוגן, כמו בטיפול ממושך בתרופות או בנטילת גלולות עם רמות אסטרוגן נמוכות מאוד. הדימום ממושך ובטיפות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הבירור לגבי דימום מהרחם בלתי סדיר מחייב נטילת פרטים קפדנית הכוללת: תיאור מדויק של ההפרשה הדמית, מועד הופעת הדימום, שלילת נטילת תרופות, שלילת הריון, שלילת מחלות מערכתיות אחרות, נטילת משטח PAP ובדיקה גינקולוגית, ביצוע סקירת על-שמע של הרחם או היסטרוסקופיה של חלל הרחם, והתקנת ביופסיה מרירית הרחם.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הגישה הטיפולית בדימום בין-וסתי מבוססת על עקרון של החזרת הגורם ההורמוני החסר ברירית הרחם, ולהשיב על ידי כך את התכונה המחזורית והאוניברסלית המסדירה מחזורים אחידים ובמועדם.
טיפול בפרוגסטרון - מיועד לנשים הלוקות באל-ביוץ אשר מתבטא בתקופות ארוכות של היעדר מחזור, וכאשר יש רצון להימנע מהריון. הטיפול בגלולות משיג הן את מניעת ההריון והן את תקינות המצב ההורמוני ברירית הרחם.
טיפול באסטרוגן - מיועד לנשים הלוקות בדימום ממושך ובטיפות, ויש צורך בבנייה מחודשת של הרירית היציבה על ידי אסטרוגן. טיפול זה נשקל גם כאשר הדימום מופיע לסירוגין, לאחר נטילה ממושכת של גלולות נגד הריון. במצב זה, המרכיב הפרוגסטטיבי שולטני יותר בדרך כלל מהאסטרוגן הקיים בגלולות.
ניתוח: הניתוח שמור למקרים קיצוניים ביותר שבהם: נכשלו כל הטיפולים בתרופות, הדימום מטריד וממושך, לאחר שהסתיימה הרחבת המשפחה.
הרס רירית הרחם (Ablation) - ניתוח בהיקף מצומצם שמטרתו להרוס את כל הרקמה של רירית הרחם או את רובה, באמצעים חשמליים או באמצעות לייזר המייצרים אנרגיה שהופכת לאנרגיית חום בחלל הרחם, והורסת באופן בלתי הפיך את רירית הרחם.
כריתת רחם (Hysterectomy) - שמורה למקרים קשים: לאחר שכל הטיפולים השמרניים נכשלו, ואשר רק הוצאת הרחם כולו תפסיק את תופעת הדימום.

פורומים ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
השבחת זרע א 03/12/2020 21:41
 • היי נעשה היום השבחה אלו הנתוננם לפני ההשבחה - נפח :2 צמיגות: נורמל ריכוז 117 תנועתיות :47 תנועה פרוגבסיבית טובה: 21 לאחר השבחה אלו הנתונים - ריכוז: 61 תנועה : 52 סהכ תאי זרע בתנועה 16 נפח : 0.5 האם זה תקין? זה זרע שיכול להכניס להיריון נטו מהזרעה ללא קיום יחסים?

 • + הוסף תגובה
וסת אחרי הפלה טל 28/11/2020 21:34
 • ערב טוב, לפני ארבעה שבועות עברתי הפלה טבעית שלמה בשבוע 7+2. שבוע לאחר ההפלה ראינו בבדיקת דם שהבטא התאפסה. מתי אני צפויה לקבל וסת? לרוב היא סדירה מאד ובנתיים לא הגיעה...

 • + הוסף תגובה
וסת אחרי הפלה ד"ר גיל ירושלמי 29/11/2020 15:02
ביוץ טל 29/11/2020 15:44
 • תודה. תמיד הביוץ סדיר מאד וגם הוסת. אני נמצאת כרגע בדיוק ארבעה שבועות מאז ההפלה ועוד לא קיבלתי מחזור. חשוב לציין שמאז יום ההפלה לא נבדקתי, האם יש צורך להיבדק?

 • + הוסף תגובה
אם המחזור לא יגיע תוך שבועיים כדאי להיבדק. ד"ר גיל ירושלמי 30/11/2020 00:08
הגיע היום! תודה רבה טל 30/11/2020 20:48
שאלה נוספת טל 03/12/2020 15:16
 • כאמור, נמצאת חודש וקצת אחרי הפלה טבעית שלמה בשבוע 7+2. שלשום (יום 2 למחזור) עשו לי בדיקת דם ואולטרסאונד: רירית 5 מ"מ. בשחלה ימין 11.5 הטרוגני בשחלה שמאל 28 צלול. בבדיקת דם בטא קטן מחמש, E2 652 LH 3.2 פרוגסטרון קטן מ-2. היום (יום 4 למחזור): E2 446 LH 2.2 פרוגסטרון 2.8 בשחלה ימין זקיקים קטנים בשחלה שמאל עדיין 28 צלול. נמצאת בתהליך של IUI במחזור טבעי. אשמח להסבר של תוצאות הבדיקות והאם לדעתך יש סיכוי שהזרעה תצליח החודש (או שכדאי לחכות? זרע תורם...)

 • + הוסף תגובה
מעקב זקיקים וביוץ ל 02/12/2020 12:43
 • אני ביום ה10 למחזור ונוטלת גונאל אף 100 מג כבר 4 ימים היום יהיה היום בחמישי במעקב זקיקים נצפה זקיק בקוטר 14 מ"מ 7 מ"מ ובשמאל 7 מ"מ הורמונים אסטרוגן קטן מ2 ואסטרידיול 388 או שאני לא יודעת לקרא אותו כמו שצריך מתי לדעתך יהיה ביוץ כי אנחנו כבר ביום רביעי חוששת שייצא לי בשבת..

 • + הוסף תגובה
ביוץ ד"ר גיל ירושלמי 02/12/2020 12:53
 • על פניו לא נראה שיהיה ביוץ בשבת. הייתי חוזר על המעקב עוד יומיים. לגבי המינון הייתי מתייעץ עם רופא מטפל.

 • + הוסף תגובה
מעקב זקיקים ביוץ ל 02/12/2020 13:04
 • אז יכול להיות שיהיה ביום שישי? הכוונה מתי יהיה ניתן לבצע הזרעה אם אכן יהיו נתונים יפים ביום שישי? פשוט אני מטופלת אצל פרופסור וכל יום שעושה האחות חוזרת אליי עם תשובתו אין לי כ"כ תקשורת מולו ואני מפחדת לפספס ביוץ כי חודש שעבר הייתי אצל רוםאה אחרת ופספסתי ביוץ

 • + הוסף תגובה
מעקב זקיקים ד"ר גיל ירושלמי 02/12/2020 17:03
 • עדיף שתדברי עם הרופא המטפל. לרוב כשאתה מטופל פריון אמור להיות לך קשר עם הגורם המטפל על מנת שתקבל הנחיות בהתאם לבדיקה שאתה מבצע.

 • + הוסף תגובה
שאלה על רמת אסטרידיול ל 03/12/2020 13:36
 • בתגובה למה שכתבת אין לי קשר עם הפרופסור כי אני לא עושה פרטי אלא ציבורי דרך הכללית. ולכן כשאני עושה us פלוס בדיקות דם הוא נותן הנחיה לאחיות והן חוזרןת אליי. מה יכולה להיות הסיבה שהאסטרידיול לא עולה מ400 למרות הזריקות זה כבר יום חמישי שאני מזריקה 100iui אמר לי להעלות ל125 ולבוא מחר אבל מלחיץ שזה לע עולה למרות שכל הבדיקות תקינות לחלוטין צילום רחם אולטרסאונד וגינלי בדיקות הורמונים שעשיתי לפני

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!