דלקת אי-תסמינית בדרכי השתן בהריון (ASB in pregnancy)

ראשי

תאור

השתן בדרך כלל עקר, כלומר אינו מכיל חיידקים. ידוע כי בשתן של כ-10%-5% מהנשים בגיל הפוריות ניתן למצוא חיידקים בתרבית אקראית, אך ללא כל סימנים קליניים. למצב זה קוראים דלקת שתן אי-תסמינית ונוכחותה, שלא בהריון, היא ללא משמעות בריאותית מיוחדת, לבד מהעובדה שנשים אלו נוטות יותר לדלקת כיס השתן (ציסטיטיס), לדוגמה, לאחר יחסי מין. אומנם הריון אינו גורם לעלייה בשכיחות של דלקת שתן אי-תסמינית, אך עקב השינויים האנטומיים, הביוכימיים וההורמונליים בהריון וללא טיפול, אחת מכל ארבע נשים (25%!) תלקה במהלך ההריון בדלקת הכליות (פיאלונפריטיס), שהיא מחלה קשה מיוחדת ובעלת משמעויות בהריון.


מחלה זו קשה ומחייבת בדרך כלל אשפוז בבית חולים וטיפול באנטיביוטיקה במתן לתוך הווריד. עקב השינויים האנטומיים, ההורמוניים והביוכימיים בעת ההריון, שכיחות דלקת הכליות בהריון עולה. מהלך המחלה בהריון קשה יותר ובעל משמעויות נוספות חמורות, הן לאם והן לילוד. בכ-10% מהנשים בהריון, דלקת הכליות מלווה גם במעורבות הריאות עד כדי תסמונת של כשל נשימתי חד וצורך בהנשמה מלאכותית, המביאה אף לתמותה. נוסף לכך, בנוכחות דלקת הכליות יש עלייה בשכיחות הלידות המוקדמות וכפועל יוצא גם בעלייה משמעותית בתחלואה ובתמותה של ילודים, עקב פגות. לכן, יש לעשות כל מאמץ כדי למנוע מחלה זו בהריון.
לאור עובדות אלו, הנחה משרד הבריאות להתקין תרבית שתן לכל אישה מייד בתחילת ההריון כדי לגלות את היתכנות של דלקת אי-תסמינית בדרכי השתן, שכאמור, היא ללא כל סימנים קליניים. יש החוזרים על בדיקת סקר זו גם באמצע ההריון.

ד"ר יעקובי פטר

סימפטומים


דלקת בדרכי השתן מאופיינת בדחיפות, תכיפות וכאב בעת מתן השתן. לעיתים הזיהום עלול להתפתח לכדי דלקת הכליות המתאפיינת גם בחום גבוה וכאבי מותניים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

במידה שמתגלה זיהום בדרכי השתן ("תרבית שתן חיובית"), יש צורך בטיפול באנטיביוטיקה. הטיפולים באנטיביוטיקה ניתנים בדרך פומית, לפי רגישות החיידק, אם במנה חד-פעמית גדולה או למשך שבוע. חיוני לוודא על ידי תרבית בקרה, כי השתן עוקר. חשוב במקרים אלו להתקין תרביות שתן לביקורת פעם בחודש ואם התופעה נישנית, להציע טיפול מונע באנטיביוטיקה עד סוף ההריון.

פורומים אזוספרמיה, ניתוחים להפקת זרע ופריון הגבר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
משמעות פרופיל הורמונלי עדי 22/03/2020 10:29
 • לד"ר היקר שלום, ביצעתי פרופיל הורמונלי והFSH שלי 18, מה זה אומר? האם תקין?

 • + הוסף תגובה
FSH גבוה דר' שלומי ברק 24/03/2020 08:52
 • שלום עדי, הורמון FSH מופרש מההיפופיזה במח, ומגיע לאשכים דרך זרם הדם, שם הוא מעודד את הבנייה של תאי סרטולי באשך (תאים המרכיבים את הדפנות של אבוביות הזרע, ומהווים מרכיב משמעותי בהליך ייצור הזרע), ובעצם משפעל את מערכת ייצור הזרע. כאשר מתקיים באשך ייצור זרע תקין, תאי סרטולי מפרישים הורמון מעכב (אינהבין B) המאותת להיפופיזה במשוב שלילי, להפחית את ההפרשה של הורמון FSH. לכן- רמה גבוהה של הורמון FSH, מצביעה על כשל מסויים בהליך ייצור הזרע. עם זאת, אין לדעת מראש מה תהיה התוצאה בבדיקת הזרע, קיימים מקרים בהם למרות רמת FSH גבוהה, התקבלה תוצאה תקינה בבדיקת הזרע, אך כדאי לדעת שגם במקרים כגון אלו, חשוב ביותר לבצע הקפאה של מספר מנות זרע, כדי לשמר את מצב הפריון הנוכחי.

 • + הוסף תגובה
הפריה עם תאים צעירים אילנית 09/03/2020 10:34
 • שלום ד"ר שלומי ברק, אנחנו מתמודדים כבר הרבה שנים עם אזוספרמיה ללא פתרון, שמעתי שאפשר היום לעשות הפריה עם תאים צעירים יותר, אני מבולבלת מכל מיני כיוונים שאומרים לי שזה לא אמיתי, מה דעתך על כך?

 • + הוסף תגובה
הפריה ע"י ספרמטידים ואקטיבציה דר' שלומי ברק 10/03/2020 16:42
 • שלום אילנית, בשנים האחרונות ד"ר טנקה, מביה"ח ST. MOTHER, פוקוקה, יפן, פרסם בעולם את האפשרות להפריה ע"י ספרמטידים עגולים (ROSI), ראי כאן: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0015028218303583 במקביל, בעולם נעשו נסיונות רבים אחרים להפרית ROSI, שנכשלו ברובם, בשל כך עלו ספיקות לגבי האופציה לביצוע הפריה ע"י תאים אלו. שיטתו של ד"ר טנקה מתייחדת בכך שהוא פיתח טכניקה לזיהוי מדוייק של הספרמטידים העגולים, שהינם תאים הפלואדיים (בעלי 23 כרומוזומים) ומתאימים להפריה, בשונה מתאים עגולים אחרים הנוכחים ברקמת האשך, שהינם דיפלואידיים (בעלי 46 כרומוזומים), ואינם ראויים להפריה. בנוסף לכך, ד"ר טנקה פיתח דרך נוספת לעידוד הקשרות תאים אלו עם הביצית והתחלת הליך ההפריה, ע"י ביצוע אקטיבציה חשמלית - ניתן לראות הסבר לכך בעמוד המאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר. אני אישית ביקרתי את ד"ר טנקה במרפאתו, והתרשמתי שהדברים אמיתיים ועובדים. בשתו"פ עם גורמים נוספים, אנו עושים מאמצים כדי להביא את הטיפול אלינו, כולל הבאת מכשיר אקטיבציה חשמלית. עם זאת יש להתייחס לכל הנושא באופטימיות זהירה, בגלל שמדובר עדיין על טיפול הנעשה במסגרת מחקרית בלבד, וכרגע לא ידוע לנו מספיק על אחוזי ההצלחה בו. בשורות טובות!

 • + הוסף תגובה
תאי זרע לא תקינים והריון ליבי 26/02/2020 09:25
 • שלום ד"ר, בבדיקות זרע חוזרות התוצאות של בעלי הם אפס תאים תקינים, האם יש אפשרות להגיע להריון במצב כזה?תודה

 • + הוסף תגובה
תאי זרע לא תקינים דר' שלומי ברק 26/02/2020 20:59
 • שלום ליבי כדי להגיע להריון מספיק עקרונית שיהא בידינו תא תקין בודד, הנבחר באופן ספציפי ומוזרק ישירות לביצית במסגרת הליך IVF-ICSI. בשלב ראשון, יש לבצע לגבר הערכה אנדרולוגית מקיפה ולבדוק האם ישנן דרכים לשפר את מצב הזרע, כגון טיפול הורמונלי או תיקון וריקוצלה. לעתים לפי אופי המקרה יש לגשת למעבדת זרע איכותית ולבצע אבחון מורפולוגי מעמיק. בהצלחה!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!