דלקת אי-תסמינית בדרכי השתן בהריון (ASB in pregnancy)

ראשי

תאור

השתן בדרך כלל עקר, כלומר אינו מכיל חיידקים. ידוע כי בשתן של כ-10%-5% מהנשים בגיל הפוריות ניתן למצוא חיידקים בתרבית אקראית, אך ללא כל סימנים קליניים. למצב זה קוראים דלקת שתן אי-תסמינית ונוכחותה, שלא בהריון, היא ללא משמעות בריאותית מיוחדת, לבד מהעובדה שנשים אלו נוטות יותר לדלקת כיס השתן (ציסטיטיס), לדוגמה, לאחר יחסי מין. אומנם הריון אינו גורם לעלייה בשכיחות של דלקת שתן אי-תסמינית, אך עקב השינויים האנטומיים, הביוכימיים וההורמונליים בהריון וללא טיפול, אחת מכל ארבע נשים (25%!) תלקה במהלך ההריון בדלקת הכליות (פיאלונפריטיס), שהיא מחלה קשה מיוחדת ובעלת משמעויות בהריון.


מחלה זו קשה ומחייבת בדרך כלל אשפוז בבית חולים וטיפול באנטיביוטיקה במתן לתוך הווריד. עקב השינויים האנטומיים, ההורמוניים והביוכימיים בעת ההריון, שכיחות דלקת הכליות בהריון עולה. מהלך המחלה בהריון קשה יותר ובעל משמעויות נוספות חמורות, הן לאם והן לילוד. בכ-10% מהנשים בהריון, דלקת הכליות מלווה גם במעורבות הריאות עד כדי תסמונת של כשל נשימתי חד וצורך בהנשמה מלאכותית, המביאה אף לתמותה. נוסף לכך, בנוכחות דלקת הכליות יש עלייה בשכיחות הלידות המוקדמות וכפועל יוצא גם בעלייה משמעותית בתחלואה ובתמותה של ילודים, עקב פגות. לכן, יש לעשות כל מאמץ כדי למנוע מחלה זו בהריון.
לאור עובדות אלו, הנחה משרד הבריאות להתקין תרבית שתן לכל אישה מייד בתחילת ההריון כדי לגלות את היתכנות של דלקת אי-תסמינית בדרכי השתן, שכאמור, היא ללא כל סימנים קליניים. יש החוזרים על בדיקת סקר זו גם באמצע ההריון.

ד"ר יעקובי פטר

סימפטומים


דלקת בדרכי השתן מאופיינת בדחיפות, תכיפות וכאב בעת מתן השתן. לעיתים הזיהום עלול להתפתח לכדי דלקת הכליות המתאפיינת גם בחום גבוה וכאבי מותניים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

במידה שמתגלה זיהום בדרכי השתן ("תרבית שתן חיובית"), יש צורך בטיפול באנטיביוטיקה. הטיפולים באנטיביוטיקה ניתנים בדרך פומית, לפי רגישות החיידק, אם במנה חד-פעמית גדולה או למשך שבוע. חיוני לוודא על ידי תרבית בקרה, כי השתן עוקר. חשוב במקרים אלו להתקין תרביות שתן לביקורת פעם בחודש ואם התופעה נישנית, להציע טיפול מונע באנטיביוטיקה עד סוף ההריון.

פורומים אמצעי מניעה והתקנים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הקדמת הדימום עם קלייר איריס 01/10/2020 15:40
  • שלום, אני נוטלת גלולות קלייר, אבל בגלל כאבי אגן שאובחנו כאדנומיוזיס הומלץ לי לעבור להתקן מירנה. בגלל שאני מאוד חוששת מתהליך של ההתקן, אני מעדיפה לקבוע לרופא נשים שאני מכירה והוא עדין. הבעיה שהתור היחיד שיש אליו הוא בשבוע השלישי של קלייר. אם מספר ימים לפני התור אני אדלג על שבוע בגלולות, אעבור לגלולות הכהות של סוף החפיסה ,ואעשה הפסקה של יומיים, האם ייווצר דימום והתרחבות צוואר הרחם כמו בזמן ווסת? אני לא רוצה להגיע להתקנה ללא תור לרופא תורן שנמצא אלא לרופא שאני סומכת עליו , ולכן רוצה לכוון את זמן הדימום לפי התור שיש.

  • + הוסף תגובה
דחוף תודה מראש אלינור 01/10/2020 13:21
  • רציתי לשאול: אני מניקה והשתמשתי עד עכשיו בגלולת פרוגסטרון בנוסף יש לי בעיה בבלוטת התריס , יתר פעילות בלוטת התריס, סבלתי מדימומים רבים בזמן השימוש בגלולה(הגיע למצב של שני מחזורים כל חודש) הרופאה טענה שהגלולה לא מתאימה לי כי כנראה אני אמורה לקבל מחזור בהנקה בהנקה, וגלולה זו מתאימה למי שאין לה ביוץ או שיתכן והדימומים הם כתוצאה מהבעיה בבלוטת התריס היא הפנתה אותי לאנדוקרינולוג והחליפה לי לגלולה משולבת.. רציתי לשאול: 1. איך יתכן הרי אישה מניקה לוקחת את הגלולה על מנת למנוע ביוץ ואם אין ביוץ אז אין צורך לקחת וכל מה שלקחתי זה על מנת למנוע את הביוץ אז בעצם מה הגלולה הזו עושה...כלומר איך היא פועלת?? 2. במעבר בין הגלולות אני יודעת שיש בד,כ דימום ולי כרגע אין האם זה מצב הגיוני או שחייב להיות דימומים? האם זה מראה שהגלולה לא עובדת עלי? ואיך אני אדע שעובדת עלי? 3. והאם יתר פעילות הלוטת התריס יכולה להוריד מיעילות הגלולה? אודה מאוד אם תענו לי על השאלות כי כרגע אין לי את מי לשאול וזה מאוד דחוף לי תודה רבה

  • + הוסף תגובה
מינולט יעל 01/10/2020 07:59
  • האם במינולט כל הגלולות זהות? ותוך כמה זמן בערך בשבוע הפסקה מגיע המחזור? והאם מוגנים בשבוע הפסקה עד שמגיע המחזור למרות שלא לוקחים אף גלולה? תודה רבה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!