הפלות (Abortions)

ראשי

תאור

הפלה היא תופעה שכיחה המתרחשת בדרך כלל בשליש הראשון של ההריון, ב-17%-15% מההריונות. ניתן לסווג הפלות במהלך הריון למספר סוגים:
הפלה בלתי שלמה: מצב בו חדל העובר מלהתפתח, ובעקבות זאת תוכן ההריון נפלט מהרחם רק בחלקו וחלק מרקמת ההריון נותר ברחם. מצב זה מלווה בדרך כלל בדימום מהנרתיק בדרגות חומרה שונות. הטיפול בהפלה בלתי שלמה הוא ריקון תוכן הרחם בגרידה.
הפלה מאיימת: דימום מהנרתיק בשליש הראשון של ההריון. ב-50% ממקרים אלו, ההריון ימשיך עד לסיומו התקין.
בבדיקה, צוואר הרחם הוא ארוך וסגור וגודל הרחם מתאים לגיל ההריון. בבדיקת על-שמע מודגם עובר חי ברחם. הטיפול מוגבל למתן הסבר ותמיכה לאישה. במקרים אלו נדרש מעקב רופא הכולל בדיקת על-שמע נישנית להערכת התפתחות העובר.
הפלה נדחית: הפסקת התפתחות ההריון ומות העובר, כאשר תוכן ההריון נותר ברחם ואינו נפלט באופן עצמוני. בדיקה גופנית תעלה שגודל הרחם קטן מהצפוי לגיל ההריון, צוואר הרחם סגור בדרך כלל, ייתכן דימום קל. בבדיקת על-שמע לא יודגם הדופק העוברי. במקרים אלו נדרש ריקון הרחם בגרידה. השארתו של עובר מת ברחם מספר שבועות יכולה להיות מלווה בהפרעה בתפקודי הקרישה אצל האם.
הפלה של הריון מחוץ לרחם (חצוצרתית): הריון מחוץ לרחם מוגדר כהריון המושרש ומתפתח שלא בחלל גוף הרחם. המיקום השכיח ביותר להריון מחוץ לרחם הוא החצוצרה. בעקבות הפסקת התפתחות ההריון תיתכן התנתקותו מהחצוצרה ופליטתו מהחצוצרה לתוך חלל הצפק.
מצב זה מתבטא בדרך כלל בכאב בבטן התחתונה בדרגת חומרה משתנה, וטומן בחובו סכנה של דימום מאזור ההשרשה בחצוצרה לתוך חלל הצפק.
הטיפול לרוב שמרני וכולל מעקב בלבד. ניתוח נדרש בחשד לדימום פעיל לחלל הצפק המסכן את החולה.
פרופ' יוסי לסינג

פורומים הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימומים לאחר גרידה שיר 17/09/2020 22:02
 • שלום דוקטור.עברתי לפני חודש ושבועיים גרידה בשבוע 16. שבועיים לאחר הגרידה הגעתי לרופא המטפל (בהנחיית ביה״ח) לבדיקת אולטרסאונד וחלל הרחם היה נקי.. מאז היו לי הכתמות ודימום כמה ימים ואז שוב הכתמות ושוב דימום (ככה עד היום) ,באחד בימים גם יצא לי מעין שארית ממש קטנה עם דם.. שאלתי היא איך בעצם אני יכולה לדעת אם היה לי מחזור החודש?(כאמור היו לי ללא הפסקה הכתמות ואז דימום ושוב הכתמות).. 2. האם זה חריג שעד היום לא היו לי ימים נקיים? תודה מראש ד״ר שנה טובה!

 • + הוסף תגובה
לאחר גרידה ענבר 16/09/2020 13:03
 • שלום, שבוע 8 לאחר שלא נצפה דופק קיבלתי 4 כדורים ציטוטק לאחר מכן היה לי דימום בכמויות גדולות מאוד ועשיתי גרידה(לפני 4 ימים) 1. בסיכום רפואי ראיתי שלקחו ביופסיה. האם בכל גרידה לוקחים ביופסיה? 2. מתי כדאי לעשות היסטרוסקופיה אבחנתית- לחכות למחזור שיגיע לאחר הגרידה ואחרי שיגמר לעשות או שאפשר לעשות לפני קבלת המחזור?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 16/09/2020 13:31
 • בכל גרידה של הריון שלא התפתח שולחים את לבדיקה פתולוגית. לא בהכרח צריך לבצע היסטרוסקופיה. את צירכה להגיע לרופא שלך לבדיקה כחודש לאחר הגרידה.

 • + הוסף תגובה
לאחר גרידה המשך ענבר 16/09/2020 13:51
 • תודה רבה על המענה המהיר. אם בכל זאת אני רוצה לעשות את ההיסטרסקופיה - זה יהיה אפקטיבי אם אעשה לפני קבלת המחזור? או רצוי שיהיה מחזור ורק אז לבצע

 • + הוסף תגובה
שבוש במחזור אחרי הפלה ישראלה 16/09/2020 08:37
 • הרופא שאבחן אותי השבוע לא ידע לאבחן האם יש תוכן באופן ודאי או שעובי הרירית גורם למראה משובש{24 מ"מ}ואם יש תוכן מהו התוכן ולמה הוא מעכב את המחזור ובשורה התחתונה לא ידע מה לומר...לכן אשמח אם בכל אופן תוכל להפנות אותי בצורה ספציפית יותר מה עליי לעשות,מה הם הגורמים האפשריים מהו הסיכון וכו נ.ב. האם יש אפשרות לשלוח אלייך את המסמכים לחוו"ד/לקבוע תור בזמן הקרוב ממש

 • + הוסף תגובה
תשובה חוזרת ד"ר יובל אור 16/09/2020 09:20
 • כאמור, ייעוץ רפואי מקצועי ואישי ניתן לתת רק בפגישה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!