מחלות טרופובלסטיות בהריון (Gestational trophoblastic)

ראשי

תאור

זו מחלה גידולית נדירה, בעלת תגובה טובה מאוד לטיפול. התאים הסרטניים שבה מתפתחים ברקמות אשר נוצרו לאחר הפריה והתעברות תקינה ולאחר כאלו שאינן תקינות.
סוג זה של גידול מופיע אצל נשים בתקופת הפריון. טווח המחלות רחב וכולל לקויות ביולוגיות שפירות וממאירות עם יכולת ליצור גרורות.
השם מט"ה מקיף מספר מחלות:
- מולה בועית (מולה הידאטיפורמית);
- מולה חודרנית;
- כוריוקרצינומה;
- גידול טרופובלסטי ממקור מיטת השיליה.
חלקן יכולות לשלוח גרורות והן עלולות אף לגרום לתמותה, אם לא יטופלו כראוי.

במקרים של מולה בועית, תאי הזרע והביצית מתאחדים ללא יצירת עובר. במקום יצירת עובר, הרקמה הופכת לגוש דמוי אשכול ענבים, ומכאן שמו - מולה בועית. מולה שכזו מוגבלת לחלל הרחם. מולה חודרנית, לעומת זאת, היא מולה שחדרה מעבר לשכבה של רירית הרחם, לשריר גוף הרחם עצמו.
בכוריוקרצינומה, הגידול יכול להתפתח ממולה בועית או מרקמה שנשארה ברחם לאחר איבוד הריון קודם (הפלה טבעית או יזומה), או לאחר לידה רגילה ותקינה.
כוריוקרצינומה עלולה להתפשט מהרחם לשאר איברי הגוף ולשלוח גרורות קרובות או רחוקות. צורה נדירה של מט"ה היא זו המכונה גידול טרופובלסטי ממיטת השיליה. זו מתפתחת ממקום השרשת השיליה.
לא קל לזהות מט"ה. בשלבים המוקדמים היא עלולה אף להיראות כמו הריון תקין לכל דבר. אם בוצעה בדיקת על-שמע בשלבים מוקדמים של ההריון ולא נצפה עובר, והודגמה תמונה המתאימה לאשכול ענבים, נקבע האבחון. במקרים אחרים, דימום בלתי סדיר, עם עדות מעבדתית להריון, או רחם גדול לגיל ההריון, צריכים לעורר חשד שיש מט"ה. הסמן הבלעדי לקיום המחלה הוא הורמון ההריון hCG, והוא גם המסייע למעקב אחר התגובה לטיפול.
סיכויי ההחלמה וצורת הטיפול תלויים בסוג המחלה, במידת התפשטותה ובהופעת גרורות, וכן במצב הכללי של המטופלת.

ד"ר דוד פאוזנר

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

כדי להעריך את סיכויי ההחלמה יש לבחור בטיפול המתאים בהתבסס על הערכת היקף המחלה. הערכת היקף המחלה מבוססת על קביעת שלב המחלה ועל היותה גרורתית או לא. במחלה גרורתית יכולים המטפלים להעריך את הצלחת הטיפול על פי "גורמי חיזוי טובים" ו"גורמי חיזוי גרועים". גורמי החיזוי הם בין היתר הזמן שעבר מהריון קודם, רמות הורמון ההריון ה-hCG, האיברים שאליהם התפשט הגידול, והאם טופלה האישה בטיפול כימי קודם לכן. הטיפול הכימי הוא טיפול הבחירה במקרי מט"ה עם סיכויי החלמה וריפוי טובים מאוד. על מטופלת שעברה טיפול להיות במעקב צמוד לגבי רמות הורמון ההריון hCG, ולהימנע מהריון בהתאם להמלצת הרופא המטפל.

פורומים אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מי שפיר בשבוע 30 דניאל 01/06/2020 10:24
 • שלום דוקטור אני בשבוע 30 בהערכת משקל יצא שלעובר יש 240 מל מי שפיר. עשיתי בדיקת מי שפיר וסריקות הכל יצא תקין. הטכנאית אמרה שיתכן וזה ריבוי מי שפיר. האם כדאי להתחיל בבירור או בדיקות ? או שזה גבולי תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקת דם אסתר 27/05/2020 11:04
 • עשיתי בדיקת בטא שבוע אחרי האחור וכתבו לי בתוצאה מעל 1000 מה זה אומר? הריון?

 • + הוסף תגובה
בטא ד"ר יוחנן שמעוני 29/05/2020 12:43
 • עקרונית זה תקין אך כדאי לעקוב ולבצע בדיקת אולטרה סאונד בעוד כשבוע

 • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקת דם אסתר 30/05/2020 23:30
 • הבדיקה נעשתה באיחור של 3 ימים. למה כתוב גבוה מ 1000 ולא מספר מדויק? ובאיזה שבוע כדאי ללכת לרופא נשים לבדיקה ראשונה?

 • + הוסף תגובה
תוצאות הערכת משקל מעיין 25/05/2020 19:20
 • היי דוקטור עשיתי הערכת משקל ולפי המדידות BPD 72 מ"מ מתאים לשבוע 29 Head cir 269 מ"מ מתאים לשבוע 29.2 AB.Cir 227 מ"מ מתאים לשבוע 27.1 מדוע זה ככה וכמובן מה אומרת התוצאה ?

 • + הוסף תגובה
הערכת משקל ד"ר יוחנן שמעוני 29/05/2020 12:41
 • בשביל לתת מענה יש צורך בעוד נתונים כמו גיל ההריון לפי הווסת

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!