מחלות טרופובלסטיות בהריון (Gestational trophoblastic)

ראשי

תאור

זו מחלה גידולית נדירה, בעלת תגובה טובה מאוד לטיפול. התאים הסרטניים שבה מתפתחים ברקמות אשר נוצרו לאחר הפריה והתעברות תקינה ולאחר כאלו שאינן תקינות.
סוג זה של גידול מופיע אצל נשים בתקופת הפריון. טווח המחלות רחב וכולל לקויות ביולוגיות שפירות וממאירות עם יכולת ליצור גרורות.
השם מט"ה מקיף מספר מחלות:
- מולה בועית (מולה הידאטיפורמית);
- מולה חודרנית;
- כוריוקרצינומה;
- גידול טרופובלסטי ממקור מיטת השיליה.
חלקן יכולות לשלוח גרורות והן עלולות אף לגרום לתמותה, אם לא יטופלו כראוי.

במקרים של מולה בועית, תאי הזרע והביצית מתאחדים ללא יצירת עובר. במקום יצירת עובר, הרקמה הופכת לגוש דמוי אשכול ענבים, ומכאן שמו - מולה בועית. מולה שכזו מוגבלת לחלל הרחם. מולה חודרנית, לעומת זאת, היא מולה שחדרה מעבר לשכבה של רירית הרחם, לשריר גוף הרחם עצמו.
בכוריוקרצינומה, הגידול יכול להתפתח ממולה בועית או מרקמה שנשארה ברחם לאחר איבוד הריון קודם (הפלה טבעית או יזומה), או לאחר לידה רגילה ותקינה.
כוריוקרצינומה עלולה להתפשט מהרחם לשאר איברי הגוף ולשלוח גרורות קרובות או רחוקות. צורה נדירה של מט"ה היא זו המכונה גידול טרופובלסטי ממיטת השיליה. זו מתפתחת ממקום השרשת השיליה.
לא קל לזהות מט"ה. בשלבים המוקדמים היא עלולה אף להיראות כמו הריון תקין לכל דבר. אם בוצעה בדיקת על-שמע בשלבים מוקדמים של ההריון ולא נצפה עובר, והודגמה תמונה המתאימה לאשכול ענבים, נקבע האבחון. במקרים אחרים, דימום בלתי סדיר, עם עדות מעבדתית להריון, או רחם גדול לגיל ההריון, צריכים לעורר חשד שיש מט"ה. הסמן הבלעדי לקיום המחלה הוא הורמון ההריון hCG, והוא גם המסייע למעקב אחר התגובה לטיפול.
סיכויי ההחלמה וצורת הטיפול תלויים בסוג המחלה, במידת התפשטותה ובהופעת גרורות, וכן במצב הכללי של המטופלת.

ד"ר דוד פאוזנר

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

כדי להעריך את סיכויי ההחלמה יש לבחור בטיפול המתאים בהתבסס על הערכת היקף המחלה. הערכת היקף המחלה מבוססת על קביעת שלב המחלה ועל היותה גרורתית או לא. במחלה גרורתית יכולים המטפלים להעריך את הצלחת הטיפול על פי "גורמי חיזוי טובים" ו"גורמי חיזוי גרועים". גורמי החיזוי הם בין היתר הזמן שעבר מהריון קודם, רמות הורמון ההריון ה-hCG, האיברים שאליהם התפשט הגידול, והאם טופלה האישה בטיפול כימי קודם לכן. הטיפול הכימי הוא טיפול הבחירה במקרי מט"ה עם סיכויי החלמה וריפוי טובים מאוד. על מטופלת שעברה טיפול להיות במעקב צמוד לגבי רמות הורמון ההריון hCG, ולהימנע מהריון בהתאם להמלצת הרופא המטפל.

פורומים אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת בטא מיכל 24/10/2020 16:10
  • שלום , עשיתי בדיקת דם בטא יצא 38 מחזור לא סדיר (אחרי הפסקת גלולות לפני חודשיים) האם יכול להיות הריון תקין עם התחלה של בטא נמוכה? מציינת שאין הפרשות חומות ולא דימום .

  • + הוסף תגובה
חיטוי ידיים בספטול בזמן ההריון רומי 22/10/2020 22:03
  • שלום רב, אני בהריון בשבוע 21, עובדת בבית חולים 3 ימים בשבוע, ובמהלך עבודתי אני משתמשת רבות בספטול Septol לחיטוי ידיים (בערך 40 פעם ביום). לפתע עלתה בי המחשבה שהחומר עלול להזיק לעובר. ספטול מכיל אתנול 70% וכלורהקסידין. אשמח לתגובתכם, האם השימוש בטוח או מזיק בהריון? תודה

  • + הוסף תגובה
ערך 29 IU/L וקבלת מחזור ספיר 22/10/2020 18:45
  • היי, המחזור שלי מאחר בשבוע ויומיים. עשיתי היום בדיקת דם והבטא יצא 29. אך היום קיבלתי מחזור (כך זה נראה). כיצד לפענח את תוצאות הבדיקה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!