זיהום באם ובילוד על ידי חיידק סטרפטוקוקוס B (Neonatal GBS disease)

ראשי

תאור

חיידקי סטרפטוקוקוס מקבוצה B, ובשמם הלועזי Group B Streptococcus (GBS), הם חיידקי מעיים שכיחים. ביומיום לחיידקים אלו אין משמעות מיוחדת, מלבד בעת הלידה. חשיבותם המיוחדת היא בכך שהם עלולים לגרום למחלה זיהומית קשה בילודים בשבוע הראשון לחייהם. המחלה מלווה בתמותה גבוהה מאוד, ועלולה לגרום למוגבלויות נירולוגיות בקרב הנותרים בחיים. ידוע כי הדבקת הילודים מתרחשת רק בעת מעבר הילוד בתעלת הלידה, בזמן הלידה.
במהלך ההריון, בדומה לחיידקי מעיים אחרים, חיידקי ה-GBS יכולים מעת לעת לעבור מהמעי לנרתיק האישה ואף להיכנס למערכת השתן. בדלקות השתן הנגרמות על ידי חיידק זה יש לטפל בדומה לדלקות שתן אחרות בהריון. נוכחות חיידקי ה-GBS בנרתיק היא ללא סימנים קליניים ואינה מסוכנת, לכן עצם גילוי החיידק בנרתיק האישה אינו מהווה הוריה לטיפול באנטיביוטיקה במשך ההריון. כאמור, הבעיה היא כאשר החיידק נוכח בנרתיק בעת הלידה עצמה, שבמהלכה עלולה להתרחש הדבקת הילוד. כ-8%-1% מהילודים שנדבקים בחיידק בעת הלידה, יפתחו מחלה תסמינית. מתן טיפול אנטיביוטי ליולדת, שבעת הלידה נושאת את חיידק ה-GBS בנרתיקה, יכול למנוע עד 80% מהמחלות של הילודים הנגרמות מחיידק זה.

סטרפטוקוקוס

סטר כיום אין בדיקה היכולה לגלות תוך מספר דקות מי מהיולדות שהגיעו לחדר הלידה נושאות את החיידק בנרתיקן. במדינות בהן שכיחות המחלה גבוהה (כגון ארצות הברית), מומלץ להתקין תרבית נרתיק מיוחדת ל-GBS בחודש השמיני להריון ולטפל בעת הלידה ביולדות שנושאות את החיידק או בהיעדר תרבית כזו, במצבים הידועים כגורמי סיכון למחלה (ירידת מים מוקדמת או ממושכת, לידת פגים או זיהום דרכי השתן בהריון הנוכחי על ידי החיידק).
כאמור, בארצות הברית שכיחות החיידק בנרתיקן של נשים הרות גבוהה, עד 40%. במדינת ישראל שכיחות הנשאיות נמוכה יותר, כ-5% עד 10%. מסיבה זו, וגם עקב זני חיידקים פחות אלימים בארץ, שכיחות המחלה לעת עתה נמוכה ביותר, וספק אם כדאי ליישם גם בארץ את ההמלצות הנהוגות בארצות הברית. כדאי לדון בכל מקרה לגופו של עניין עם המיילד המטפל.

ד"ר יעקובי פטר

פורומים, אורו-גינקולוגיה, בריחת שתן ורצפת האגן

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול בדליפת שתן במאמץ ללא ניתוח רותי 01/09/2019 13:21
  • אני סובלת מדליפת שתן במאמץ, בעיקר בעת שיעול או צחוק. המליצו לי על ניתוח TVT אך כרגע אני לא מעונינת בפעולה פולשנית. ישנם טיפולים במיכשור שרציתי לשאול על יעילותם: 1. "הכסא" בשם EMSella 2. מכשיר לשימוש ביתי ELVIE 3. מכשיר נוסף לשימוש ביתי ELISE. מה היעילות של אלה (אם בכלל)? בתודה רבה!

  • + הוסף תגובה
צריבה בשופכה דנה 11/08/2019 15:08
  • שלום לדר סובלת מפיברומיאלגיה מבעיות עיכול קשות דיספגיה עצירות כרונית פיסורה צניחת רקטום בינונית גזים צריבה בוולווה שום משחה לא עןזאת מתן שתן מועט וצריבה אחריו בשופכה אין דלקת יש שארית שתן שצורב בשופכה במיוחד אם מנסה לנגב אפילו בניר רך אין טפטוף כל האזור שורף צורב מי יכול לעזור לי סובלת מאד מתקשה גם לשתות הרבה כי יש לחץ לושט העליונה וזה גורם לי לכאביי תופת לא יכולה לשתות הרבה וצריכה הפסקה בין שתיה לאכילה מצבי קשה יש לי כאביי תופת בגלל הלחץ לושט העליונה יש בעיה ניורולוגית הליכה לא תקינה צליעה אגנית ואי יציבות

  • + הוסף תגובה
לייזר רותי 27/07/2019 18:27
  • אני אשה בת 78. סובלת מזה שנים רבות מבעיות ברצפת האגן. 1. רקטוצלה גדולה עם קשיי התרוקנות וטחורים כתוצאה מכך. 2. דליפת שתן קשה במאמץ. אני לא מעוניינת בניתוח. האם לייזר יכול להתאים לי? תודה רבה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!