כאב בעריה (Vulvodynia)

ראשי

תאור

כאב כרוני בעריה הוא בעיה שנחקרה רבות בעשור האחרון. 
יש להבדיל בין כאב עצמוני הקיים ללא גירוי כלשהו, לכאב הנגרם עקב לחץ מקומי כמו בעת קיום יחסי מין (דיספראוניה). הסיבה העיקרית לדיספראוניה היא דלקת מבוא העריה (וסטיבוליטיס). דלקת מבוא העריה היא מחלה אורגנית המופיעה בעיקר בקרב נשים צעירות, בגיל הפריון. האבחון מתבסס על בדיקה גינקולוגית לאיתור מוקדים רגישים במבוא העריה. הטיפול יכול להיות תרגול שרירי האגן, לשם הקלת הלחץ על העצב, או ניתוח לכריתת מבוא העריה.
הגורם לכאב העצמוני בעריה לא אותר. בעבר, מאחר שלא ניתן למצוא נגע מקומי המסביר את התופעה, התייחסו אליה כאל תופעה פסיכוסומטית, אך תיאור התחושה בדומה לכאב שאחרי התקף של הרפס זוסטר הביא להשערה שמדובר בהפרעה עצבית.
רוב הנשים שלקו בוולוודיניה עצמונית הן נשים שלאחר חידלון הווסת (מנופאוזה). בבדיקה הגינקולוגית צריך לשלול דלקות עור מקומיות, זיהומים נגיפיים וחיידקיים, ניוון הלדן עקב חוסר אסטרוגן (וגיניטיס אטרופית), ולחץ על העצב על ידי גידול באגן.
פרופ' יעקב בורנשטיין

סימפטומים


לתופעה מספר גורמים והיא מלווה בתחושת בעירה וצריבה, דקירה או "פצע פתוח".

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול המומלץ בוולוודיניה עצמונית הוא בטבליות נוגדי דיכאון תלת-ציקלים, כמו אמיטריפטילין (אלטרולט) או דסיפרמין היעילים, במינון נמוך, כדי למנוע את הכאב בעריה. ניתן להקל את תחושת הבעירה על ידי דיאטה דלת אוקסלאט. האוקסלאט גורם לגירוי של מבוא העריה ולכן יש להימנע מאכילת מוצרים כמו אגוזים, שקדים, תות, תרד, פטרוזיליה, שוקולד וכן להמעיט בשתיית קפה, תה וקולה. רצוי להימנע משטיפת העריה בסבונים בעלי מרקם חזק וללבוש תחתוני כותנה בלבד. יש המורחות ג'ל אלוורה או משחות שומניות שונות, על מנת להקל את התחושה.

פורומים דיקור מי שפיר וסיסי שליה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הגיון מאחורי שבועות מי שפיר מישפיר 23/11/2020 23:43
 • שלום, אשמח להבין מדוע מתעקשים בארץ על מי שפיר משבוע 16 ואפילו 17 בעוד רשמית אפשר לעשות משבוע 15? האם מדובר בכמות מי השפיר? (על פניו כשהעובר קטן יותר אמור להיות קל יותר לבצע את הדיקור לא?) תודה רבה

 • + הוסף תגובה
דיקור מ שפיר ד"ר יוסי הר-טוב 24/11/2020 06:08
 • שלום, בגלל מחקרים שהראו על סיכון גבוה יותר בדיקור מי שפיר לפני שבוע 15 (early amniocentesis), משרד הבריאות קבע שהבדיקה תבוצע משבוע 16. בשנים האחרונות מבוצע הצ'יפ הגנטי בבדיקה ולזה מומלץ יותר תאים, וההמלצה משבוע 17. אפשר לבצע משבוע 16. בברכה ד"ר יוסי הר-טוב

 • + הוסף תגובה
מי שפיר דבש 18/11/2020 13:54
 • בת 34 הריון שני ללא ילדים, שקיפות 6 מ"מ לאחר פגישה עם יועץ גנטי הוא רשם המלצה לבצע את מי השפיר ב- 30/11 בתאירך הזה אני אהיה בשבוע 14+6 האם הגיוני? זה לא מוקדם מדי? לא מסוכן או משהו?

 • + הוסף תגובה
דיקור מי שפיר ד"ר יוסי הר-טוב 18/11/2020 15:23
 • שלום, כנראה שיש טעות בחישוב. לא מבצעים דיקור מי שפיר לפני שבוע 16. את צריכה לדחות את הדיקור בשבוע וחצי או לבצע בהקדם בדיקת סיסי שליה. בברכה ד"ר יוסי הר-טוב

 • + הוסף תגובה
מי שפיר דבש 18/11/2020 19:32
בדיקות מיותרות? נעמה 15/11/2020 11:54
 • אני אשה צעירה, בת 24, בהריון. קצת מוזרות לי כל הבדיקות.. הריון זה לא מחלה! הבנתי שבמדינות אחרות, בודקים פחות. הייתי שמחה לשאול לדעתך, ולהבין מהן הבדיקות הבאמת הכרחיות..

 • + הוסף תגובה
בדיקות בהריון ד"ר יוסי הר-טוב 15/11/2020 22:09
 • שלום נעמה, הריון אינו מחלה אך לידת ילד פגוע כן. לכן יש בדיקות המומלצות לפי משרד הבריאות במטרה להוריד סיכון ללידת עובר פגוע וההמלצות מתייחסות מצד אחד לסיכון ומצד שני לעלות של בדיקות אלו. נוסף להמלצות משרד הבריאות ישנן בדיקות נוספות וכל זוג, ללא תלות בגיל והמלצות משרד הבריאות, רשאי להחליט אילו מבין הבדיקות הם מעוניינים לבצע. כמובן שהדבר תלוי בגישה, אמונה, מצפון ותרבות ועלות הקשורים להחלטה וזה לא ממש רלוונטי מה עושים במקומות אחרים בעולם או זוגות אחרים. בברכה ד"ר יוסי הר-טוב

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!