דלקת מבוא העריה (Vulvar vestibulitis)

ראשי

תאור

דלקת מבוא העריה היא הגורם העיקרי לדיספראוניה - כאב בעת קיום יחסים, ול"וולוודיניה" - כאב בעריה.
מבוא העריה (הווסטיבולום) הוא חלק העריה שבין קרום הבתולים והשפה הקטנה. וסטיבוליטיס היא רגישות-יתר במוקדים סביב לטבעת קרום הבתולים. קיים קושי באבחון מחלה זו מאחר שהמוקדים של רגישות-היתר "חבויים" בשקע המקיף את קרום הבתולים. רק מגע מכוון ומדויק במקום זה גורם לכאב או לתחושת צריבה עזים ביותר. עקב הקושי באבחון המחלה, חלק מהנשים הופנו בעבר לפסיכיאטר ולאחרות נאמר שהן לוקות ב"פטרייה" או ב"זיהום בנרתיק". הן קיבלו טיפול באמצעות נרות או משחות אשר לא הועילו לריפוי הווסטיבוליטיס.
פרופ' יעקב בורנשטיין

סימפטומים


יש לחשוד ב"וסטיבוליטיס" גם אצל ילדות הלוקות באי-נוחות או בתחושת צריבה בפתח הנרתיק, ואצל אלו החשות כאב בלובשן מכנסיים הדוקים או כתוצאה מנגיעה באזור. בבגרותן, בתקופת הווסת, הן אינן מצליחות להחדיר טמפון לנרתיק ואינן יכולות לשאת לא בדיקה גינקולוגית ואף לא כל ניסיון לקיום יחסי מין. אחרות מסוגלות לקיים יחסי מין, אך הכאב מפריע ופוגם בהנאתן. ביטויים אחרים למחלה: תחושת "שריפה" בעת הטלת שתן, בעיקר לאחר קיום יחסי מין. הסיבה לתחושה זו היא המגע של השתן עם האזור הרגיש של מבוא העריה.
רק לפני שנים ספורות התברר אופי המחלה ואז החלו לכנותה בשם "וסטיבוליטיס". הגורם לה טרם אותר.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

רופא נשים נעזר במטוש, ללחיצה במוקדים שונים סביב קרום הבתולים. רק נגיעה ישירה של המטוש בשקע שסביב בסיס הטבעת של קרום הבתולים גורמת לכאב. אין צורך בהתקנת ביופסיה כדי לקבוע את האבחון.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

ראשית, יש להתייחס למחלה כאל בעיה גופנית ולא כאל נכות פסיכיאטרית. לאחר מכן מומלץ אחד הטיפולים (מוצגים בטבלה) בהתאם לחומרת המחלה.
הטיפול היעיל ביותר המוצע לנשים שלקו בווסטיבוליטיס הוא ניתוח לעיצוב חיץ הנקבים (פרינאופלסטיקה). ניתוח זה כולל כריתת מבוא העריה וכיסוי הליקוי ברקמת לדן. הצלחה משמעותית שתאפשר קיום יחסי מין ללא כל כאב, או באי-נוחות מזערית, ניתן לצפות אצל 85% מהמנותחות.

טבלה: "וסטיבוליטיס": קביעת טיפול על פי דרגת החומרה של המחלה
דרגת חומרה    הגדרת דרגת החומרה    טיפול מומלץ
קלה    כאב קל בחדירה,
יש אפשרות לקיים יחסי מין    - משחות: אלוורה, אזרקאין 5% או "אמלה", אסטריול (אובסטין), מופירוצין (בקטרובן)
בינונית    כאב ניכר בחדירה,
יש אפשרות לקיים יחסי מין    - דיאטה דלת אוקסלאט בתוספת קלציום-ציטראט
- ביו-פידבק להרפיית שריר הלבטור
קשה    בלתי אפשרי לקיים יחסי מין עקב הכאב    - ניתוח "פרינאופלסטיקה"

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!