זיהום מי שפיר (Intra-amniotic infection)

ראשי

תאור

נוזל מי השפיר הוא נוזל עקר (סטרילי), הוא נשמר כך במשך כל ההריון ועד ללידה. חדירת חיידקים נגיפיים ו/או טפילים לשק מי השפיר יכולה לגרום לזיהומו, להדבקת העובר, לירידת מים מוקדמת, ללידה מוקדמת, למחלת חום של האם הידועה גם ככוריואמיוניטיס, ואף לזיהום קשה בעובר היכול לגרום לנכות ואף למות העובר.
שכיחות הזיהום במי השפיר היא 1 עד 5 ל-200 הריונות, שכיחותו עולה בלידות מוקדמות.
ב-40% מהנשים שילדו בלידה מוקדמת נמצא זיהום בשק מי השפיר גם מבלי שיופיעו תסמיני מחלה זיהומית באם. שיעור הזיהומים במי השפיר כגורם ללידה מוקדמת עולה ככל שגיל ההריון צעיר יותר.
פרופ' משה מזור
ד"ר ארז עפר

סימפטומים


זיהום במי השפיר יכול להתבטא במספר צורות. החל מאירועים נישנים של צירים מוקדמים שאינם מגיבים לטיפולים תרופתיים עוצרי צירים, ירידת מים מוקדמת, התפתחות לידה מוקדמת, מחלת חום של האם המלווה בצירים, ורגישות מעל לרחם ללא מקור ברור לחום עד כדי מות עובר בתוך הרחם ואלח דם אצל האם. ככלל, שיעור הזיהום התוך-רחמי גבוה יותר בקרב נשים שאירעה אצלם ירידת מים מוקדמת.
בדיקת החולה יכולה להתפרש כתקינה, או עם רגישות קלה מעל לרחם, או עד כדי הסתמנות של מחלה זיהומית קשה שמקורה ברחם.

סיבות וגורמי סיכון

יש מספר דרכים לחדירת זיהום לשק מי השפיר:
1. הצורה השכיחה ביותר היא זיהום עולה מהנרתיק ומצוואר הרחם אצל נשים בריאות וללא תסמינים;
2. העברה דרך הדם, מדם האם דרך השיליה לשק מי השפיר. צורה זו שכיחה במיוחד בזיהומים מנגיפים;
3. הדבקה מחלל הבטן דרך החצוצרות לחלל הרחם, במקרים של דלקת בטפולות או בחלל הבטן;
4. הדבקה אקראית במהלך פעולות כמו דיקור מי שפיר, דיקור חבל הטבור ודגימת סיסי שיליה.
שתי דרכי ההדבקה האחרונות הן נדירות ביותר.
הזיהום העולה מהנרתיק או מצוואר הרחם חודר דרך מעטפות שק השפיר לתוך שק מי השפיר ומדביק את העובר. הדבקה זו יכולה לגרום ל-Fetal inflammatory response syndrome, תגובה דלקתית מערכתית של העובר הכוללת שחרור מתווכי דלקת ואנזימים המפרקים רקמות קולגן. תגובה זו יכולה לגרום לפגיעה רב-מערכתית בעובר, לנכות בעתיד עד כדי שיתוק מוחין ולחלופין להתחלת לידה מוקדמת עם או בלי ירידת מים נלווית.
עיקר המזהמים של מי השפיר הם חיידקים הנמצאים באופן תקין באוכלוסיית חיידקי הנרתיק, שכיחות הזיהומים הנגיפיים והטפיליים נמוכה ביותר, אם כי יש דיווחים בספרות על כוריואמניוניטיס עקב זיהום מנגיף הרפס סימפלקס או Cytomegalo virus - CMV.
מקרב החיידקים המזהמים השכיחים ביותר הם Ureaplsma urealyticum, Fusobacterium & Mycoplasma hominis. כמו כן נמצאו חיידקים ממקור נרתיקי כפפטוסטרפטוקוקים, סטפילוקוקים ו-E. Coli. בקרב כמחצית מהנשים נמצא שהזיהום נגרם מיותר מחיידק אחד, כאשר מתרחשת ירידה מוקדמת של מי השפיר.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בבדיקות המעבדה תשתקף עלייה במספר הליקוציטים בדם האם כמדד לזיהום. אם יש חום מערכתי 38 מ"צ ומעלה יש להתקין תרביות מדם האם. בחלק מהמרכזים הרפואיים מבצעים דיקור מי שפיר לשם אבחון הכולל התקנת תרביות ממי השפיר, מדידת מדדים עקיפים לדלקת/לזיהום כגון: מספר הליקוציטים בנוזל מי השפיר, רמות גלוקוזה, צביעת גרם (המהווה את המדד הספציפי ביותר לנוכחות זיהום מחיידקים במי השפיר), ותבחין לקביעת הבשלות של הריאות אם נדרשת לידה מוקדמת. נוכחות חיידקים במי השפיר מעלה את מספר הליקוציטים עקב התהליך הדלקתי, ומורידה את רמת הגלוקוזה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בזיהום במי השפיר תלוי במועד הופעת הזיהום ובחומרתו. בנשים מעבר לשבוע ה-34, טיפול הבחירה הוא יילוד מיידי. מעבר לשבוע זה הסיכוי שיתפתחו אצל העובר סיבוכי פגות קטן ביותר, לעומת זאת הזיהום במי השפיר יכול להוביל לסיבוכים קשים לאם ולעובר. אצל נשים לפני השבוע ה-34, אם צמחו בתרבית חיידקים בלבד, או שחלה ירידת מים מוקדמת ללא תחלואה נלווית של האם, יש מקום לטיפול באמצעות אנטיביוטיקה בהתאם לרגישות המזהם. אם קיים חשש לחיי האם, הטיפול הוא יילוד ללא קשר לגיל ההריון. הטיפולים השכיחים ביותר הם באמצעות מישלבים של מספר תרופות אנטיביוטיקה: Erythromycin, Penicillin, Ampicillin. תרופות אלו ידועות כתרופות בטוחות יחסית לעובר במהלך ההריון, ולא תוארו השפעות לוואי מיידיות ואחרות לאם ולעובר.
אם אין עדות ברורה לזיהום, יש לטפל באמצעות תרופות לעצירת צירי לידה, כגון: תרופות נוגדות אוקסיטוצין (Atosiban), תרופות β אגוניסטיות (Ritodrine), תרופות החוסמות תעלות סידן (Nifedipine) ותרופות המתחרות עם יוני סידן כמגנזיום סולפאט. שתי התרופות היחידות שקיבלו אישור ספציפי לעצירת צירי לידה הן: תרופות נוגדות אוקסיטוצין ותרופות β אגוניסטיות. הן יעילות בעיקר להארכת ההריון למשך 48 שעות לפחות, עד לגמר מתן סטרואידים לשם החשת ההבשלה של ריאות העובר, והעברה במידת הצורך למרכז רפואי שלישוני עם שירותי פגייה הולמים. מטרת הטיפולים הנ"ל היא בסופו של דבר להאריך את משך ההריון ולהקטין את שיעורי התמותה והתחלואה הסב-לידתיים הקשורים בסיבוכי לידה מוקדמת, עם זיהום בשק מי השפיר או בלעדיו.

שאלות ותשובות


פורומים הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחזור אחרי הפלה ננוש 02/04/2020 22:25
  • היי עברתי הפלה בשבוע 22, הרופאים לא יודעים מה הסיבה.. העובר היה תקין, אמרו שיתכן שיש אי ספיקת צוואר רחם. עברתי לידה שקטה וגרידה. עברו מאז 6 שבועות ויומיים ועד עכשיו לא קיבלתי מחזור.. הייתה מין הכתמה חומה למשך יום אחרי חודש מההפלה אבל לא חושבת שהיה מחזור.. אני לא בהריון אני רוצה לנסות לכנס שוב להריון.. האם צריך לבצע בדיקות מסויימות?

  • + הוסף תגובה
הריון לאחר גרידה גל 01/04/2020 10:13
  • עברתי גרדה ב4.3ב22 קיימתי יחסים לצערי הקונדום נקרא רציתי לשאול אחרי כמה זמן אפשר לבדוק בבדיקת דם אם אני בהריון

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 01/04/2020 10:24
  • בדיקת דם - 14 יום מיום היחסים הלא מוגנים. ואם היא שלילית ועדין אין מחזור - אז שוב כעבור שבוע.

  • + הוסף תגובה
הריון לא רצוי דני 27/03/2020 03:12
  • היי דוקטור. מה שלומך ? היום גיליתי שנכנסתי להריון אני בשבוע הרביעי . אני גרה במקסיקו, ההפלות כאן לא חוקיות . השגתי כדורים שנקראים ציטוטק ולקחתי ארבעה בבת אחת ( אוראלי ) של 200 מ"ג כל אחד. האם אפשר להפסיק את ההריון רק בעזרת הציטוטק ? אם לא , מה עליי לעשות . אני מאוד פוחדת

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 30/03/2020 08:00
  • הפסקת הריון תרופתית לרוב כוללת טיפול גם בציטוטק וגם במיפג'ין. הפסקת הריון זהו הליך רפואי שעלול להיות כרוך בסיבוכים ובסיכונים בריאותיים. זאת הסיבה שזה נעשה רק על ידי רופא מומחה. לו אני במקומך, לא הייתי מסכן את עצמי בביצוע הפסקת הריון לבד ללא ייעוץ והשגחה רפואית של רופא מומחה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!