זיהום מי שפיר (Intra-amniotic infection)

ראשי

תאור

נוזל מי השפיר הוא נוזל עקר (סטרילי), הוא נשמר כך במשך כל ההריון ועד ללידה. חדירת חיידקים נגיפיים ו/או טפילים לשק מי השפיר יכולה לגרום לזיהומו, להדבקת העובר, לירידת מים מוקדמת, ללידה מוקדמת, למחלת חום של האם הידועה גם ככוריואמיוניטיס, ואף לזיהום קשה בעובר היכול לגרום לנכות ואף למות העובר.
שכיחות הזיהום במי השפיר היא 1 עד 5 ל-200 הריונות, שכיחותו עולה בלידות מוקדמות.
ב-40% מהנשים שילדו בלידה מוקדמת נמצא זיהום בשק מי השפיר גם מבלי שיופיעו תסמיני מחלה זיהומית באם. שיעור הזיהומים במי השפיר כגורם ללידה מוקדמת עולה ככל שגיל ההריון צעיר יותר.
פרופ' משה מזור
ד"ר ארז עפר

סימפטומים


זיהום במי השפיר יכול להתבטא במספר צורות. החל מאירועים נישנים של צירים מוקדמים שאינם מגיבים לטיפולים תרופתיים עוצרי צירים, ירידת מים מוקדמת, התפתחות לידה מוקדמת, מחלת חום של האם המלווה בצירים, ורגישות מעל לרחם ללא מקור ברור לחום עד כדי מות עובר בתוך הרחם ואלח דם אצל האם. ככלל, שיעור הזיהום התוך-רחמי גבוה יותר בקרב נשים שאירעה אצלם ירידת מים מוקדמת.
בדיקת החולה יכולה להתפרש כתקינה, או עם רגישות קלה מעל לרחם, או עד כדי הסתמנות של מחלה זיהומית קשה שמקורה ברחם.

סיבות וגורמי סיכון

יש מספר דרכים לחדירת זיהום לשק מי השפיר:
1. הצורה השכיחה ביותר היא זיהום עולה מהנרתיק ומצוואר הרחם אצל נשים בריאות וללא תסמינים;
2. העברה דרך הדם, מדם האם דרך השיליה לשק מי השפיר. צורה זו שכיחה במיוחד בזיהומים מנגיפים;
3. הדבקה מחלל הבטן דרך החצוצרות לחלל הרחם, במקרים של דלקת בטפולות או בחלל הבטן;
4. הדבקה אקראית במהלך פעולות כמו דיקור מי שפיר, דיקור חבל הטבור ודגימת סיסי שיליה.
שתי דרכי ההדבקה האחרונות הן נדירות ביותר.
הזיהום העולה מהנרתיק או מצוואר הרחם חודר דרך מעטפות שק השפיר לתוך שק מי השפיר ומדביק את העובר. הדבקה זו יכולה לגרום ל-Fetal inflammatory response syndrome, תגובה דלקתית מערכתית של העובר הכוללת שחרור מתווכי דלקת ואנזימים המפרקים רקמות קולגן. תגובה זו יכולה לגרום לפגיעה רב-מערכתית בעובר, לנכות בעתיד עד כדי שיתוק מוחין ולחלופין להתחלת לידה מוקדמת עם או בלי ירידת מים נלווית.
עיקר המזהמים של מי השפיר הם חיידקים הנמצאים באופן תקין באוכלוסיית חיידקי הנרתיק, שכיחות הזיהומים הנגיפיים והטפיליים נמוכה ביותר, אם כי יש דיווחים בספרות על כוריואמניוניטיס עקב זיהום מנגיף הרפס סימפלקס או Cytomegalo virus - CMV.
מקרב החיידקים המזהמים השכיחים ביותר הם Ureaplsma urealyticum, Fusobacterium & Mycoplasma hominis. כמו כן נמצאו חיידקים ממקור נרתיקי כפפטוסטרפטוקוקים, סטפילוקוקים ו-E. Coli. בקרב כמחצית מהנשים נמצא שהזיהום נגרם מיותר מחיידק אחד, כאשר מתרחשת ירידה מוקדמת של מי השפיר.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בבדיקות המעבדה תשתקף עלייה במספר הליקוציטים בדם האם כמדד לזיהום. אם יש חום מערכתי 38 מ"צ ומעלה יש להתקין תרביות מדם האם. בחלק מהמרכזים הרפואיים מבצעים דיקור מי שפיר לשם אבחון הכולל התקנת תרביות ממי השפיר, מדידת מדדים עקיפים לדלקת/לזיהום כגון: מספר הליקוציטים בנוזל מי השפיר, רמות גלוקוזה, צביעת גרם (המהווה את המדד הספציפי ביותר לנוכחות זיהום מחיידקים במי השפיר), ותבחין לקביעת הבשלות של הריאות אם נדרשת לידה מוקדמת. נוכחות חיידקים במי השפיר מעלה את מספר הליקוציטים עקב התהליך הדלקתי, ומורידה את רמת הגלוקוזה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בזיהום במי השפיר תלוי במועד הופעת הזיהום ובחומרתו. בנשים מעבר לשבוע ה-34, טיפול הבחירה הוא יילוד מיידי. מעבר לשבוע זה הסיכוי שיתפתחו אצל העובר סיבוכי פגות קטן ביותר, לעומת זאת הזיהום במי השפיר יכול להוביל לסיבוכים קשים לאם ולעובר. אצל נשים לפני השבוע ה-34, אם צמחו בתרבית חיידקים בלבד, או שחלה ירידת מים מוקדמת ללא תחלואה נלווית של האם, יש מקום לטיפול באמצעות אנטיביוטיקה בהתאם לרגישות המזהם. אם קיים חשש לחיי האם, הטיפול הוא יילוד ללא קשר לגיל ההריון. הטיפולים השכיחים ביותר הם באמצעות מישלבים של מספר תרופות אנטיביוטיקה: Erythromycin, Penicillin, Ampicillin. תרופות אלו ידועות כתרופות בטוחות יחסית לעובר במהלך ההריון, ולא תוארו השפעות לוואי מיידיות ואחרות לאם ולעובר.
אם אין עדות ברורה לזיהום, יש לטפל באמצעות תרופות לעצירת צירי לידה, כגון: תרופות נוגדות אוקסיטוצין (Atosiban), תרופות β אגוניסטיות (Ritodrine), תרופות החוסמות תעלות סידן (Nifedipine) ותרופות המתחרות עם יוני סידן כמגנזיום סולפאט. שתי התרופות היחידות שקיבלו אישור ספציפי לעצירת צירי לידה הן: תרופות נוגדות אוקסיטוצין ותרופות β אגוניסטיות. הן יעילות בעיקר להארכת ההריון למשך 48 שעות לפחות, עד לגמר מתן סטרואידים לשם החשת ההבשלה של ריאות העובר, והעברה במידת הצורך למרכז רפואי שלישוני עם שירותי פגייה הולמים. מטרת הטיפולים הנ"ל היא בסופו של דבר להאריך את משך ההריון ולהקטין את שיעורי התמותה והתחלואה הסב-לידתיים הקשורים בסיבוכי לידה מוקדמת, עם זיהום בשק מי השפיר או בלעדיו.

שאלות ותשובות


פורומים, ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת הריון מימי 12/11/2019 11:08
 • שלום אם בדיקת שתן חיובית אחרי 15 יום מקבלת זרקת hcg זה אומר שאני בהריון .

 • + הוסף תגובה
המשך לשאלה מימי 12/11/2019 11:21
 • יש לציין שרק קיבלתי זריקה אחת של אוביטרל ..האם זה עדין אפשרי שבדיקת השתן חיובית מהתרופה ..אני יעשה בדיקת עוד יומיים אבל רוצה תקווה שאכן יש הריון

 • + הוסף תגובה
בדיקה חיובית ד"ר גיל ירושלמי 12/11/2019 16:09
 • בנתונים שמסרת נראה שאת בהריון. בצעי בדיקת דם.

 • + הוסף תגובה
בדיקת הריון מימי 12/11/2019 16:45
בדיקת הריון מימי 12/11/2019 16:46
פענוח תוצאות שולי 10/11/2019 11:37
 • שלום דר', אני מיועדת להזרעה - לקחתי גונל 75 עד יום רביעי שעבר כי היו הרבה זקיקים אז הרופא אמר לי להפסיק ולראות אם גדלים לבד והיום עשיתי בדיקות ואלו התוצאות: אסטרדיול 3798 פרוגסטרון 9.3 רירית רחם 5.2 (מוזר כי הייתה ביום רביעי 7.4) -ייתכן ונהייתה דקה? מה זה אומר? וזקיקים: מימין 2 זקיקים 16 שמאל אחד 18 , אחד 16 , אחד 14 ואחד 10 אני בת 35.5 - האם נראה לך שהרופא יבצע את ההזרעה? או בגלל ריבוי בזקיקים אז לא?

 • + הוסף תגובה
פיענוח תוצאות ד"ר גיל ירושלמי 11/11/2019 12:02
 • בנתונים שלך לאחר שהפסקת את הגונאל הסיכויים להריון יורדים אבל קיימים. יש 4 זקיקים גדולים - אני חושב שבשל העובדה שלא הזרקת יומיים גונאל סביר לבצע אצלך הזרעה.

 • + הוסף תגובה
פוגסטרון יורד ים תמיכה ובטא עולה שירוש 10/11/2019 13:45
 • יום ה14 אחרי הזרעה יום שלישי 5.10 בטא 36 פוגסטרון 40.57 יום רביעי 6.10 בטא 60 פוגסטרון 45.09 יום חמישי 7.10 בטא 104 פוגסטרון 41.68 עלו את בתמיכה 3 כדורים יום ראשון 10.11 בטא 298פוגסטרון 36.69 .. אני לקוחת אוטרוגסון נרות

 • + הוסף תגובה
פרוגסטרון ד"ר גיל ירושלמי 11/11/2019 12:00
 • אין משמעות לפרוגסטרון בנתונים שמסרת הרמות יחסית זהות. הייתי פשוט מבצע אולטראסאונד עוד שבועיים.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!