//

דלקת קרום המוח (Meningitis)

ראשי

תאור

דלקת קרום המוח היא זיהום בקרום שעוטף את המוח ואת חוט השדרה. הזיהום מופיע על פי רב אצל ילדים, בני נוער ואנשים צעירים. אנשים מבוגרים יותר ואנשים הלוקים בבעיות בריאותיות ארוכות טווח, כמו מערכת חיסונית מוחלשת, נמצאים אף הם בסיכון.

קיימים שני סוגים עיקריים של דלקת קרום המח:

·               דלקת ויראלית בקרום המוח, שהיא נפוצה למדי. בדרך כלל זוהי אינה מחלה קשה. במקרים חמורים, היא עלול לגרום לחום לתקופה ממושכת ולפרכוסים. 
·               דלקת חיידקית בקרום המוח, נפוצה פחות אבל חמורה ביותר. יש לטפל בה באופן מיידי כדי למנוע נזק מוחי ומוות.

שני הסוגים של דלקת קרום המוח מתאפיינים באותם תסמינים. חשוב מאד להיבדק על ידי רופא כאשר מופיעים התסמינים, על מנת שהוא יוכל לקבוע באיזה סוג של דלקת מדובר.

ילדה עם דלקת קרום המוח סובלת מכאב ראש


סימפטומים


התסמינים השכיחים ביותר של דלקת קרום המח בקרב בני נוער ואנשים צעירים הם:

 • עורף נוקשה וכואב, במיוחד כאשר מנסים לגעת עם הסנטר בחזה. 
 • חום. 
 • כאב ראש
 • הקאה. 
 • קושי לשמור על ערנות. 
 • פרכוסים.

אצל ילדים, אנשים מבוגרים יותר ואנשים שסובלים מבעיות רפואיות נוספות, עלולים להופיע תסמינים שונים של דלקת קרום המח:

 • תינוקות יכולים להיות עצבניים ולסרב לאכול. עלולה להופיע אצלם פריחה. ויתכן שהם יבכו כאשר מחזיקים אותם על הידיים. 
 • אצל ילדים צעירים התסמינים של המחלה דומים לתסמינים של שפעת. הם עלולים להשתעל, או להתקשות בנשימה. 
 • אצל אנשים מבוגרים יותר ואנשים הסובלים מבעיות רפואיות נוספות, יכולים להופיע כאב ראש קל בלבד וחום.

חשוב מאד שמבוגרים וילדים יבדקו אצל רופא באופן מיידי, במידה ומופיעים התסמינים המתוארים. רק רופא יכול לקבוע האם מדובר בדלקת ויראלית בקרום המוח, או בדלקת חיידקית בקרום המוח. דלקת חיידקית בקרום המוח שאינה מטופלת באופן מיידי, עלולה להיות קטלנית.

סיבות וגורמי סיכון

דלקת ויראלית בקרום המוח נגרמת על ידי וירוס. דלקת חיידקית בקרום המוח נגרמת על ידי חיידק.
דלקת קרום המוח יכולה להיגרם גם על ידי אורגניזמים אחרים וגם על ידי תרופות מסוימות, אך אלו הם מצבים נדירים.

דלקת קרום המוח היא מחלה מדבקת. המיקרואורגניזמים שמחוללים אותה יכולים לעבור מאדם לאדם, דרך שיעול ועיטוש ודרך מגע קרוב.

תופעות נלוות וסיבוכים

סיבוכים של דלקת קרום המוח במהלך תקופת המחלה

הסיבוכים של דלקת קרום המוח במהלך המחלה, כוללים בין היתר:

חום במשך תקופה ארוכה. חום הנגרם כתוצאה מדלקת חיידקית בקרום המוח, בדרך כלל חולף לאחר 3 עד 6 ימים של טיפול באנטיביוטיקה. חום שאינו חולף לאחר 6 ימים של טיפול באנטיביוטיקה, או חום שבא והולך, עלול לרמז על כך שהאנטיביוטיקה איננה מצליחה לחסל את החיידק. במקרים נדירים החום נגרם כתוצאה ממחלה אחרת, כולל תגובה לתרופות, הניטלות לצורך הטיפול נגד דלקת קרום המח. 

פרכוסים. סיבוך זה עלול להתרחש כתוצאה מדלקת ונפיחות במוח וברקמות (קרומי המוח) העוטפות את המוח. לעתים קשה להשתלט על הפרכוסים. 

תסמונת הפרשה בלתי הולמת של הורמון נוגד השתנה (SIADH). זהו סיבוך של דלקת חיידקית בקרום המוח, הוא עלול להתפתח יום או יומיים לאחר תחילת השימוש באנטיביוטיקה. תסמונת הפרשה בלתי הולמת של הורמון נוגד השתנה גורמת לכך שמצטברת בגוף כמות גדולה של נוזלים. תסמונת הפרשה בלתי הולמת של הורמון נוגד השתנה שאינה מטופלת עלולה להוביל לתרדמת (קומה) ולמוות. 

קרישה תוך כלית מפושטת (DIC). מחלה זו גרומת לשינויים בדם. בהתחלה הדם נקרש מהר מידי. לאחר מכן הוא נקרש לאט מידי וגורם לדימומים בתוך העור והרקמות. קרישה תוך כלית מפושטת עלולה לגרום למוות. 

 תסמונת מצוקה נשימתית חמורה. זוהי מחלה קשה, שמתחילה באופן פתאומי. נוזל מצטבר בריאות וגורם לכשל נשימתי.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הרופא שואל שאלות בנוגע לבריאות הנבדק, מבצע בדיקה גופנית ובדיקה אחת נוספת או יותר.
ניקור מותני היא בדיקת המעבדה החשובה ביותר לאבחון דלקת קרום המח. היא מכונה גם דיקור מותני. שואבים דגימה של נוזל מעמוד השדרה ובודקים אותה במעבדה, על מנת לגלות אם היא מכילה אורגניזמים שגורמים את המחלה.
יתכן שהרופא יבקש בדיקות נוספות, כמו בדיקות דם, סריקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) או הדמיה בתהודה מגנטית (MRI).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול תלוי בגורם המחלה. ילדים ומבוגרים צריכים להיבדק על ידי רופא באופן מיידי, כאשר מופיעים התסמינים, משום שדלקת חיידקית בקרום המוח עלולה להיות קטלנית, אם לא מטפלים בה באופן מיידי. 

בדלקת חיידקית בקרום המוח מטפלים בבית החולים. מבוגרים וילדים מטופלים באנטיביוטיקה. הם נמצאים תחת השגחה קפדנית, למניעת התפתחות של בעיות חמורות, כמו אובדן שמיעה, פרכוסים, או נזק מוחי.

דלקת ויראלית בקרום המוח היא מחלה פשוטה יותר, רב האנשים הלוקים במחלה מסוג זה מחלימים תוך שבועיים לערך. במקרים קלים של המחלה, הטיפול הנחוץ יכול להתבצע בבית בלבד (אין צורך באשפוז בבית החולים). הטיפול בבית כולל שתייה מרובה של נוזלים ונטילת תרופות להורדת חום ולשכוך כאבים.

מניעה

הדרך הטובה ביותר להגן על ילדים מפני דלקת קרום המוח, היא לוודא שהם מקבלים את כל החיסונים המקובלים לגבי ילדים. כולל חיסונים נגד חצבת, אבעבועות רוח, מחלת המופילוס אינפלואזה מסוג B (HIB) ונגד זיהום פנימוקוקי.
כדאי לבדוק עם הרופא האם המטופלים, מבוגרים וילדים כאחד, צריכים לקבל חיסון נגד דלקת מנינגוקוקית של קרום המוח, זהו חיסון למניעת דלקת חיידקית בקרום המוח. 

החיסון מומלץ ל:

 • בני נוער בגילאי 11 ו- 12. 
 • מתבגרים בגילאי 13 עד 18 שעדיין לא קיבלו את החיסון (כדאי שיקבלו אותו בהקדם האפשרי). 
 • סטודנטים בשנה הראשונה ללימודים, שגרים במעונות. 
 • אנשים שמתכננים נסיעה למדינות, שידוע שיש בהן התפרצויות של דלקת קרום המח. 
 • אנשים שאין להם טחול. אנשים חולי איידס.


פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
2 שאלות שחר 31/07/2020 12:45
 • בן 34, סובל כבר 3 חודשים מחולשה גופנית כללית בלתי ברורה. לא מסוגל לבצע מאמצים.השרירים מתעייפים מאוד מאוד מוקדם ומתאוששים לאט מאוד. לא מסוגל לעושת אימונים גופניים מהפשוטים ביותר. ואם אני מנסה "בכוח" אני משלם על כך בחולשה עוד יותר נוראית ביומיים שלאחר מכן. אני עייף מוקדם יותר במהלך היום בהשוואה לתקופהשלפני שזה התחיל אבל זה משתנה מיום ליום. יש כאב ראש קל תמידי שלפעמים לא מורגש אבל מיד מתגבר בעת מאמץ. הכאב ראש הוא אחורי יותר. בחלק העליון ומאחורה מעט אבל בעיקר בקודקוד וכלפי אחורה/צדדים. הכאב מופיע ככל שאני עייף יותר או ככל שאני מאמץ את השרירים יותר. הייתי מתאמן, באופן קבוע, 5 ימים בשבוע, בעיקר אימוני משקולות. בבדיקות דם הכל תקין, גם רמות ck תקינות, תפקודי בלוטת תריס/כליות/כבד תקינים לחלוטין. אפילו בדיקה ל מיאסטניה גראביס עשיתי ויצא שלילי. כמובן בדיקת קורונה שלילית. ביצעתי EMG מלא כולל דקירת מחט וכו', הכל תקין ואין עדות ל מיופתיה או מחלה של LMN. אין חולשה בגפה אחת מסוימת. החולשה היא כללית. לא מצליח לפענח מה זה. השרירים לא כואבים בספונטניות, אלא רק מתעייפים מאוד מהר במאמץ. חי רגיל ומתפקד כרגיל אבל לא יכול לבצע שום מאמצים ואני פשוט משתגע מכך. מה זה יכול להיות?

 • + הוסף תגובה
טיפולים לפרקניסון מתקדם משה 28/07/2020 20:00
 • שלום רב, מדבר בשם אבי, סובל מהמחלה במשך 16 שנים, לטענת הרופאים המטפלים נמצא בשלב האחרון שלה. שנה שעבר עבר התקף אספירציה שהוביל לאשפוז של חודש, מאז מנסים לשקמו בבית ללא הצלחה. מאז חזרתו הביתה הוא איבד כמעט כל יכולת תנועה ודיבור למעט פרקי זמן של מספר דקות אחת לכמה לכמה ימים בהם הוא מסוגל לדבר. אנחנו רוצים לנסות להאריך את פרקי הזמן הללו, מחפשים כל דרך אפשרית.

 • + הוסף תגובה
קפיצות של הרגליים כשנשכבת לישון יעל 22/07/2020 10:42
 • שלום. בת 80. הפרעות בקצב הלב ולוקחת רבע כדור ניאובלוק, ויטמין B וטיפות ויטמין D.בערב כדור סידן. כבר יותר משנה כאשר אני עייפה ורוצה לישון - הרגליים קופצות, מטריד מאד, מעצבן, וברור שאיני נרדמת. נירולוג נתן לי לפני שנה כדור sifrol והייתי לוקחת חצי כדור בערך פעם בשבוע לא יותר. בחדשיים האחרונים כ ל לילה זה קורה ומכיוון שאיני אוהבת לקחת עוד ועוד תרופות - נכנסת למיטה ואחרי שעה של אי-הרדמות קמה - לוקחת הכדור... אודה על הסבר האם אכן לקחת כ ל ערב מעכשיו לפני השינה ולא לחכות? האם לקחת כדור שלם? האם מתנגש עם הסידן החשוב מאד בגלל ירידה בצפיפות עצם שיש לי ועוד כמה שתוכל להרחיב. מבינה שאי אפשר לנצח את התופעה המ ע צ ב נ ת הזו. תודה רבה יעל

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!