מצוקת העובר (Fetal distress)

ראשי

תאור

המונח מצוקת העובר הוא מונח רחב המקיף את כל המצבים שבהם קיימת בעיה באספקת הדם והחמצן לעובר בעת שהותו ברחם. המונח אינו מדויק מאחר שהיכולת לאבחן מצב זה ולדייק באבחנה, מוגבלת. בשפה המקצועית רפואית מעדיפים להגדיר את מצבו של העובר במונחים: ניטור העובר בלתי מספק או ניטור העובר תקין. המונח מצוקה עוברית מעורר חששות רבים למרות שלא כל מצוקה עוברית מהווה איום מיידי על חיי העובר או על בריאותו.
ד"ר דוד מנקוטה

סיבות וגורמי סיכון

קיימים מספר מצבים שבהם העובר נמצא במצוקה ברחם.
הסיבות השכיחות ביותר הן: אי-ספיקה בשיליה הגורמת לאספקה נמוכה של דם וחמצן לעובר; לחצים על חבל הטבור או קשרים בחבל הטבור; בעיות באספקת הדם לרחם ועקב כך נפגעת האספקה לעובר.
קיימות דרגות שונות של מצוקה עוברית. לא כל מצוקה מחייבת התערבות מיידית או ניתוח קיסרי. יש דרגות מצוקה המחייבות השגחה צמודה, יש דרגות המחייבות יילוד אך לא מיידי, ויש המחייבות יילוד מיידי. ההחלטה על אופן ההתערבות ועל רמת הדחיפות תלויה בגורמים רבים, ביניהם: גיל ההריון, חומרת המצוקה, השלב בלידה ועוד.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

העובר נע ברחם. כאשר קיימת בעיה באספקת הדם או החמצן לעובר תנועותיו פוחתות. מומלץ לכל אישה במהלך השליש השלישי של ההריון להכיר את תנועות עוברה ולספור אותן מדי פעם. ירידה בתנועות העובר מתחת לסף מסוים (ראו ערך תנועות עובר) מעידה ברוב המקרים על מצוקה עוברית. שיטה זו היא שיטה קלה וזמינה לכל אישה. אם מתעורר חשד לירידה בתנועות העובר יש לפנות אל הרופא לבדיקה.
שיטות נוספות לאבחון מצוקה עוברית:
- ביצוע ניטור העובר (Non-stress test). בשיטה זו מודדים את קצב הדופק של העובר, וכן בודקים אם במהלך דופק הלב של העובר חלות האצות או האטות. האטות בקצב הלב של העובר הן עדות למצוקה עוברית. שיטה זו מקובלת ומיושמת בחדרי הלידה לשם אבחון מצוקה עוברית.
- בדיקת על-שמע: בעזרתה ניתן לעמוד על כמות מי השפיר, על מספר תנועות העובר, על תדירות הנשימות וכן על טונוס העובר. ערכם של המדדים מוגדר באמצעות ניקוד. ניקוד נמוך מסף מסוים מצביע על מצוקה עוברית. עובר במצוקה נע פחות מעובר בריא באורח ניכר, מבצע פחות תנועות גוף ונשימה, וגם כמות מי השפיר נמוכה מהתקין.
- Oxytocin Challenge Test - OCT. בתבחין זה מנטרים את לב העובר בנוכחות צירים. הצירים עלולים לגרום להאטות בקצב לבו של העובר, עדות למצוקה עוברית.
- מדידה של רמת החומציות בדם מקרקפת העובר: במהלך הלידה ואחרי שהקרומים פקעו ניתן למדוד את רמת החומציות של דם העובר באמצעות דגימה מהקרקפת. ככל שרמת החומציות נמוכה דרגת המצוקה גבוהה יותר. הבדיקה עצמה אינה גורמת נזק לעובר, בדרך כלל.
- תבחין ריווי חמצן: מכשיר שמטרתו לקבוע את רמת החמצן בכלי הדם הקטנים בעור העובר. המכשיר מוכנס לתוך הרחם ומודד את רמת החמצן. רמה נמוכה של חמצן עלולה לגרום למצוקה עוברית או להעיד על קיומה.
- מבחן גירוי אקוּסטי לעובר: השמעת קול חזק לעובר אמורה לגרום להאצה של קצב לבו. היעדרה, או ירידה בדופק מהווים עדות למצוקה עוברית.
- הערכת גלי הלב של העובר: STAN - שיטה המודדת את השינויים החשמליים באק"ג העוברי.
- גירוי קרקפת העובר: במגמה לגרום לעלייה בקצב הלב של העובר. אם קצב הלב של העובר אינו עולה או שחלה ירידה בדופק, יש לחשוד שהעובר שרוי במצוקה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

אם מדובר בהתרחשות במהלך הלידה ניתן להשכיב את האישה על צידה השמאלי, תנוחה המשפרת את זרימת הדם לעובר. אפשר לספק חמצן ולהפסיק את פעילות הצירים כדי למנוע את החמרת המצב. אם המצוקה קשה יש ליילד את העובר במהירות. אם התנאים מאפשרים זאת, לידה דרך הנרתיק עדיפה. אם לאו - מבצעים ניתוח קיסרי.
בדרגות קלות של מצוקה עוברית ניתן להסתפק במעקב, בעיקר אם גיל ההריון צעיר והעובר אינו בשל עדיין להיוולד.

פורומים הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כניסה להריון לאחר הפלה שוש 20/10/2020 00:03
  • שלום לאחר הפלה טבעית ושלמה שבוע חמישי ובנוסף בדיקת אולטרסאונד שבה נראה שהרחם נקי האם ניתן להכנס להריון באופן מיידי? או שמומלץ לחכות?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 20/10/2020 13:13
כמה פעמים אפשר לקבל ציטוטק? לולי 19/10/2020 13:24
  • שלום, לאחר הפלה נדחית קיבלתי ציטוטק וגינאלית, אבל הכדור יצא ולא היה דימום. לאחר מכן חזרתי פעמיים למיון (כשבוע-שבועיים בנפרד) וקיבלתי עוד פעמיים ציטוטק שבלעתי. הדימום החל כמה שעות אחרי כרגיל ולא היו לי תופעות לוואי ב2 הפעמים. למרות זאת שק ההריון לא יצא עדיין. הייתי אצל רופא נשים שהמליץ לי להמשיך לנסות ציטוטק ולא לעשות ניתוח גרידה בגלל שאני צעירה ואין לי עוד ילדים. רציתי לשאול כמה פעמים אפשר לעשות סבבים של ציטוטק? הבנתי שגם אפשר לקבל את הכדורים במרפאה ולא במיון, האם אפשר לקנות אותם בכל בית מרקחת עם מרשם?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 20/10/2020 13:12
  • אינני יכול לתת לך ייעוץ אישי מה הדרך המומלצת לסיום ההריון אצלך. עלייך לקבוע פגישה עם הרופאה שלך ולקבל ייעוץ. כדי לקבל חוות דעת נוספת של מומחה, עליך לקבוע פגישה ולהביא את כל המהלך שהיה עד עתה.

  • + הוסף תגובה
הפלה בכדורים אופירה 18/10/2020 20:50
  • שלום ד״ר, בהריון שבוע 6. עד איזה שבוע ניתן לבצע הפסקת הריון בכדורים. מה הדרך הכי מהירה לקבל מרשם לכדורים? האם הכדורים משפיעים על בריאות האישה? אודה מאוד על כל מידע!

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 19/10/2020 09:11
  • בטרם ביצוע הפלה בכל דרך, יש לקבל אישור מהוועדה לענייני הריון. זה החוק! לאחר מכן הרופאים ידונו איתך מהי הדרך המומלצת לך.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!