מצוקת העובר (Fetal distress)

ראשי

תאור

המונח מצוקת העובר הוא מונח רחב המקיף את כל המצבים שבהם קיימת בעיה באספקת הדם והחמצן לעובר בעת שהותו ברחם. המונח אינו מדויק מאחר שהיכולת לאבחן מצב זה ולדייק באבחנה, מוגבלת. בשפה המקצועית רפואית מעדיפים להגדיר את מצבו של העובר במונחים: ניטור העובר בלתי מספק או ניטור העובר תקין. המונח מצוקה עוברית מעורר חששות רבים למרות שלא כל מצוקה עוברית מהווה איום מיידי על חיי העובר או על בריאותו.
ד"ר דוד מנקוטה

סיבות וגורמי סיכון

קיימים מספר מצבים שבהם העובר נמצא במצוקה ברחם.
הסיבות השכיחות ביותר הן: אי-ספיקה בשיליה הגורמת לאספקה נמוכה של דם וחמצן לעובר; לחצים על חבל הטבור או קשרים בחבל הטבור; בעיות באספקת הדם לרחם ועקב כך נפגעת האספקה לעובר.
קיימות דרגות שונות של מצוקה עוברית. לא כל מצוקה מחייבת התערבות מיידית או ניתוח קיסרי. יש דרגות מצוקה המחייבות השגחה צמודה, יש דרגות המחייבות יילוד אך לא מיידי, ויש המחייבות יילוד מיידי. ההחלטה על אופן ההתערבות ועל רמת הדחיפות תלויה בגורמים רבים, ביניהם: גיל ההריון, חומרת המצוקה, השלב בלידה ועוד.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

העובר נע ברחם. כאשר קיימת בעיה באספקת הדם או החמצן לעובר תנועותיו פוחתות. מומלץ לכל אישה במהלך השליש השלישי של ההריון להכיר את תנועות עוברה ולספור אותן מדי פעם. ירידה בתנועות העובר מתחת לסף מסוים (ראו ערך תנועות עובר) מעידה ברוב המקרים על מצוקה עוברית. שיטה זו היא שיטה קלה וזמינה לכל אישה. אם מתעורר חשד לירידה בתנועות העובר יש לפנות אל הרופא לבדיקה.
שיטות נוספות לאבחון מצוקה עוברית:
- ביצוע ניטור העובר (Non-stress test). בשיטה זו מודדים את קצב הדופק של העובר, וכן בודקים אם במהלך דופק הלב של העובר חלות האצות או האטות. האטות בקצב הלב של העובר הן עדות למצוקה עוברית. שיטה זו מקובלת ומיושמת בחדרי הלידה לשם אבחון מצוקה עוברית.
- בדיקת על-שמע: בעזרתה ניתן לעמוד על כמות מי השפיר, על מספר תנועות העובר, על תדירות הנשימות וכן על טונוס העובר. ערכם של המדדים מוגדר באמצעות ניקוד. ניקוד נמוך מסף מסוים מצביע על מצוקה עוברית. עובר במצוקה נע פחות מעובר בריא באורח ניכר, מבצע פחות תנועות גוף ונשימה, וגם כמות מי השפיר נמוכה מהתקין.
- Oxytocin Challenge Test - OCT. בתבחין זה מנטרים את לב העובר בנוכחות צירים. הצירים עלולים לגרום להאטות בקצב לבו של העובר, עדות למצוקה עוברית.
- מדידה של רמת החומציות בדם מקרקפת העובר: במהלך הלידה ואחרי שהקרומים פקעו ניתן למדוד את רמת החומציות של דם העובר באמצעות דגימה מהקרקפת. ככל שרמת החומציות נמוכה דרגת המצוקה גבוהה יותר. הבדיקה עצמה אינה גורמת נזק לעובר, בדרך כלל.
- תבחין ריווי חמצן: מכשיר שמטרתו לקבוע את רמת החמצן בכלי הדם הקטנים בעור העובר. המכשיר מוכנס לתוך הרחם ומודד את רמת החמצן. רמה נמוכה של חמצן עלולה לגרום למצוקה עוברית או להעיד על קיומה.
- מבחן גירוי אקוּסטי לעובר: השמעת קול חזק לעובר אמורה לגרום להאצה של קצב לבו. היעדרה, או ירידה בדופק מהווים עדות למצוקה עוברית.
- הערכת גלי הלב של העובר: STAN - שיטה המודדת את השינויים החשמליים באק"ג העוברי.
- גירוי קרקפת העובר: במגמה לגרום לעלייה בקצב הלב של העובר. אם קצב הלב של העובר אינו עולה או שחלה ירידה בדופק, יש לחשוד שהעובר שרוי במצוקה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

אם מדובר בהתרחשות במהלך הלידה ניתן להשכיב את האישה על צידה השמאלי, תנוחה המשפרת את זרימת הדם לעובר. אפשר לספק חמצן ולהפסיק את פעילות הצירים כדי למנוע את החמרת המצב. אם המצוקה קשה יש ליילד את העובר במהירות. אם התנאים מאפשרים זאת, לידה דרך הנרתיק עדיפה. אם לאו - מבצעים ניתוח קיסרי.
בדרגות קלות של מצוקה עוברית ניתן להסתפק במעקב, בעיקר אם גיל ההריון צעיר והעובר אינו בשל עדיין להיוולד.

פורומים אמצעי מניעה והתקנים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום לאחר התקן לא הורמונלי צביה 14/02/2020 14:48
 • שלום ד"ר הכנסתי התקן לא הורמונלי לפני שבועיים, עדיין יש לי דימום מדי פעם, יש דרך לעצור זאת, תודה רבה

 • + הוסף תגובה
התקן תוך רחמי ליאת 01/02/2020 22:19
 • אתמול בבוקר התקנתי התקן תוך רחמי לא הורמונלי.כיום אני למחרת בערב יש לי עדיין כאבים די חזקים ברחם לא כמו התכוצויות אלא תחושה של ההתקן בזמן וסת אך אפילו יותר חזק אני מרגישה כמו אחרי לידה האם זה נורמלי,מתי זה אמור לחלוף ?

 • + הוסף תגובה
התקן ד"ר אילן ברעם 02/02/2020 06:31
 • כאבים וגם דימום אחרי התקנה למשך מס ימים , זוהי תגובה נורמלית , את יכולה לקחת נגד כאבים ולהמתין בסבלנות. אם תוך מס ימים לא תיהיה מגמת שיפור או אם גם יופיע חום והכאב במגמת עליה, רק אז פני לבדיקה

 • + הוסף תגובה
התקן תוך רחמי ליאת 02/02/2020 09:46
 • תודה רבה על ההתייחסות האם זה אומר שגם המחזור יהיה כל כך כואב

 • + הוסף תגובה
התקן ד"ר אילן ברעם 02/02/2020 09:53
 • יתכן שוסת ראשונה ושניה תיהיינה הרבה יותר מדממות ואולי גם יותר כואבות תלוי בסוג ההתקן

 • + הוסף תגובה
בחירת אמצעי מניעה נועה 30/01/2020 16:33
 • יש לי רקע של נטיה לדיכאון וחרדה כעת אני אחרי לידה בהנקה מה אמצעי המניעה המומלץ לי האם גלולות ברקע כמו שלי יכולות להגביר את הנטיה לחרדה ודיכאון או שכדאי לי לנסות אותם ולראות האם מומלץ התקן? מאוד רציתי להמנע ממתזור כל חודש. האם התקן כשאין מחזור בהנקה מביא מחזור בכל זאת?

 • + הוסף תגובה
בחירת אמצעי מניעה ד"ר אילן ברעם 30/01/2020 20:21
 • ברור שלכל אחד מאמצעי המניעה יש יתרונות בצד חסרונות. דיכאון וחרדה יכולים ליהיות מוחמרים בשימוש גם בגלולות וגם בהתקן הורמונלי ואולם יכולים למנוע מחזור וסת, והתקנים לא הורמונלים לא ישפיעו על המצב הנפשי אולם יגרמו לוסת חזק מהרגיל. אם את מניקה ואין וסת בגלל ההנקה, התקנה של התקן לא הורמונלי, לא תגרום לוסת. אם את מוכנה לפשרה מסויימת בבטיחות אמצעי המניעה , תוכלי לחשוב על שילוב של דיאפרגמה עם קוטלי זרע(85-90% יעילות במניעת הריון)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!