מצוקת העובר (Fetal distress)

ראשי

תאור

המונח מצוקת העובר הוא מונח רחב המקיף את כל המצבים שבהם קיימת בעיה באספקת הדם והחמצן לעובר בעת שהותו ברחם. המונח אינו מדויק מאחר שהיכולת לאבחן מצב זה ולדייק באבחנה, מוגבלת. בשפה המקצועית רפואית מעדיפים להגדיר את מצבו של העובר במונחים: ניטור העובר בלתי מספק או ניטור העובר תקין. המונח מצוקה עוברית מעורר חששות רבים למרות שלא כל מצוקה עוברית מהווה איום מיידי על חיי העובר או על בריאותו.
ד"ר דוד מנקוטה

סיבות וגורמי סיכון

קיימים מספר מצבים שבהם העובר נמצא במצוקה ברחם.
הסיבות השכיחות ביותר הן: אי-ספיקה בשיליה הגורמת לאספקה נמוכה של דם וחמצן לעובר; לחצים על חבל הטבור או קשרים בחבל הטבור; בעיות באספקת הדם לרחם ועקב כך נפגעת האספקה לעובר.
קיימות דרגות שונות של מצוקה עוברית. לא כל מצוקה מחייבת התערבות מיידית או ניתוח קיסרי. יש דרגות מצוקה המחייבות השגחה צמודה, יש דרגות המחייבות יילוד אך לא מיידי, ויש המחייבות יילוד מיידי. ההחלטה על אופן ההתערבות ועל רמת הדחיפות תלויה בגורמים רבים, ביניהם: גיל ההריון, חומרת המצוקה, השלב בלידה ועוד.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

העובר נע ברחם. כאשר קיימת בעיה באספקת הדם או החמצן לעובר תנועותיו פוחתות. מומלץ לכל אישה במהלך השליש השלישי של ההריון להכיר את תנועות עוברה ולספור אותן מדי פעם. ירידה בתנועות העובר מתחת לסף מסוים (ראו ערך תנועות עובר) מעידה ברוב המקרים על מצוקה עוברית. שיטה זו היא שיטה קלה וזמינה לכל אישה. אם מתעורר חשד לירידה בתנועות העובר יש לפנות אל הרופא לבדיקה.
שיטות נוספות לאבחון מצוקה עוברית:
- ביצוע ניטור העובר (Non-stress test). בשיטה זו מודדים את קצב הדופק של העובר, וכן בודקים אם במהלך דופק הלב של העובר חלות האצות או האטות. האטות בקצב הלב של העובר הן עדות למצוקה עוברית. שיטה זו מקובלת ומיושמת בחדרי הלידה לשם אבחון מצוקה עוברית.
- בדיקת על-שמע: בעזרתה ניתן לעמוד על כמות מי השפיר, על מספר תנועות העובר, על תדירות הנשימות וכן על טונוס העובר. ערכם של המדדים מוגדר באמצעות ניקוד. ניקוד נמוך מסף מסוים מצביע על מצוקה עוברית. עובר במצוקה נע פחות מעובר בריא באורח ניכר, מבצע פחות תנועות גוף ונשימה, וגם כמות מי השפיר נמוכה מהתקין.
- Oxytocin Challenge Test - OCT. בתבחין זה מנטרים את לב העובר בנוכחות צירים. הצירים עלולים לגרום להאטות בקצב לבו של העובר, עדות למצוקה עוברית.
- מדידה של רמת החומציות בדם מקרקפת העובר: במהלך הלידה ואחרי שהקרומים פקעו ניתן למדוד את רמת החומציות של דם העובר באמצעות דגימה מהקרקפת. ככל שרמת החומציות נמוכה דרגת המצוקה גבוהה יותר. הבדיקה עצמה אינה גורמת נזק לעובר, בדרך כלל.
- תבחין ריווי חמצן: מכשיר שמטרתו לקבוע את רמת החמצן בכלי הדם הקטנים בעור העובר. המכשיר מוכנס לתוך הרחם ומודד את רמת החמצן. רמה נמוכה של חמצן עלולה לגרום למצוקה עוברית או להעיד על קיומה.
- מבחן גירוי אקוּסטי לעובר: השמעת קול חזק לעובר אמורה לגרום להאצה של קצב לבו. היעדרה, או ירידה בדופק מהווים עדות למצוקה עוברית.
- הערכת גלי הלב של העובר: STAN - שיטה המודדת את השינויים החשמליים באק"ג העוברי.
- גירוי קרקפת העובר: במגמה לגרום לעלייה בקצב הלב של העובר. אם קצב הלב של העובר אינו עולה או שחלה ירידה בדופק, יש לחשוד שהעובר שרוי במצוקה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

אם מדובר בהתרחשות במהלך הלידה ניתן להשכיב את האישה על צידה השמאלי, תנוחה המשפרת את זרימת הדם לעובר. אפשר לספק חמצן ולהפסיק את פעילות הצירים כדי למנוע את החמרת המצב. אם המצוקה קשה יש ליילד את העובר במהירות. אם התנאים מאפשרים זאת, לידה דרך הנרתיק עדיפה. אם לאו - מבצעים ניתוח קיסרי.
בדרגות קלות של מצוקה עוברית ניתן להסתפק במעקב, בעיקר אם גיל ההריון צעיר והעובר אינו בשל עדיין להיוולד.

פורומים, אזוספרמיה, ניתוחים להפקת זרע ופריון הגבר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טסטוסטרון נמוך ופוריות עדי 04/12/2019 09:07
 • שלום, אני סובל מטסטוסטרון נמוך (היפוגונדיזם), עדיין ללא ילדים, שמעתי שטיפול בטסטוסטרון עלול לפגוע בפוריות, האם זה נכון? האם יש דרך להעלות את הטסטוסטרון בלי לפגוע בפוריות? תודה

 • + הוסף תגובה
טסטוסטרון ופוריות הגבר דר' שלומי ברק 04/12/2019 13:43
 • שלום עדי, הטסטוסטרון מיוצר באשכים ולו 2 תפקידים: 1) תורם לתפקוד תקין של האשכים מבחינת הליך ייצור זרע, 2) עובר דרך זרם הדם לרקמות שונות בגוף ובעל חשיבות גבוהה לבריאות גברית תקינה. בטיפול בטסטוסטרון ישיר (בג'ל למריחה או בזריקות) הטסטוסטרון מגיע רק לזרם הדם ולא לאשכים, וגורם לדיכוי הליך ייצור הזרע. לכן, כאשר יש רצון להעלות את הטסטוסטרון אך לא לפגוע בפוריות, אין לטפל באמצעות נטילת טסטוסטרון ישיר אלא באמצעות עידוד האשכים באמצעים תרופתיים (טבליות קלומיפן או אנסטרזול, או זריקות פרגניל) לייצר יותר טסטוסטרון. עם זאת יש לנהל את הליך הטיפול בזהירות, לשלב בין דרכי הטיפול השונות, ולא להוריד את המטופל בבת אחת מנטילת טסטסוטרון ישיר. התאמת הטיפול מתבצעת ע"י רופא מומחה לפריון הגבר (אנדרולוג) בעל הכשרה אנדוקרינולוגית, או ע"י אנדוקרינולוג מומחה לפריון הגבר, והינה מבוצעת לאחר בירור מעמיק של היסטוריה רפואית, נפח ומרקם האשכים, ועוד. פירוט על דרכי הטיפול השונות, ניתן לקרוא במאמר בנושא הנמצא בעמוד המאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר.

 • + הוסף תגובה
אזוספרמיה חסימתית ענת 25/11/2019 15:37
 • שלום ד"ר, גילו אצל בעלי אזוספרמיה חסימתית, כלומר, להבנתי הפרופיל ההורמונלי תקין. הרקע לבעיה, הוא נשאות CF. האם תוכל להסביר מה הטיפול המומלץ במקרים כאלה?

 • + הוסף תגובה
טיפול לאזוספרמיה חסימתית דר' שלומי ברק 25/11/2019 20:53
 • שלום ענת, ישנן מספר דרכים לטיפול באזוספרמיה חסימתית: TESA - שאיבת זרע מהאשכים ע"י מחט, TESE - ביופסיית אשכים פתוחה, החסרון ב2 שיטות אלו הוא שכמות הזרע המופק הינה מוגבלת, וכן הן דורשות לקיחת רקמה מהאשכים, מה שעלול לפגוע בייצור ההורמון הגברי, טסטוסטרון. דרך נוספת הינה PESA - שאיבת זרע מהאפדידימיס (יותרת האשך) ע"י מחט, החסרון בה הוא גם כן הפקת זרע בכמות מוגבלת, וכן שהיא נעשית "על עיור" ללא שהרופא רואה דרך אלה רקמות הוא נוגע. שיטה נוספת היא MESA - הפקת זרע מיותרת האשך באמצעים מיקרו-כירורגיים, שיטה זו הינה מועדפת בשל הכמות הגדולה של הזרע המופק, וכן בשל השימוש במיקרוסקופ במהלך הניתוח, דרכו המנתח רואה את הרקמות דרכן הוא עובר, ומוודא שהפגיעה היא מינימלית. הפקת זרע בשיטת ה-MESA, יכול לבצע רופא שעבר הכשרה אנדרולוגית מיקרו-כירורגית בלבד.

 • + הוסף תגובה
ספירת זרע נמוכה וניתוח ספי 20/11/2019 15:32
 • הי, ספירת הזרע שלי נמוכה. איך ניתוח יכול לעזור? מאוד רוצה להיות אבא, בניסיונות של השנתיים האחרונות זה לא הולך..

 • + הוסף תגובה
ספירה נמוכה דר' שלומי ברק 25/11/2019 10:18
 • שלום ספי, מקרים של ספירת זרע נמוכה אינם מיועדים לניתוח בדרך כלל. יש לגשת לאנדרולוג להערכת המצב הרפואי והתאמת טיפול, לעתים ניתן להגיע למצב המאפשר הריון טבעי ולעתים יש צורך לגשת לטיפולי פוריות, תלוי בחומרת הבעיה, רמת ההורמונים, רמת וריקוצלה אם קיימת, ועוד.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!