סרקומות ברחם (Uterine sarcomas)

ראשי

תאור

הרחם בנוי משתי רקמות עיקריות: ציפוי חלל הרחם, אפיתל הרחם (האנדומטריום), וגוף הרחם המורכב ברובו מרקמת שריר הרחם (מיומטריום) ומרקמת חיבור.
מרבית הממאירויות הקשורות ברחם מקורן ברירית הציפוי של חלל הרחם. לעומת זאת, רק כ-3% מממאירויות הרחם מוצאן משריר הרחם ומרקמת החיבור הבונה את גוף הרחם.
ממאירויות שמקורן בשריר או ברקמת החיבור של הרחם קרויות סרקומות (ס"ר). לא ניתן עדיין להצביע על גורמי סיכון ברורים להופעתן של סרקומות, למעט הקרנה בעבר של אזור האגן.
התאים הראשוניים אשר עברו התמרה ממארת בסרקומות אינם אחידים ויכולים להיות תאי שריר, תאי רקמת החיבור של גוף הרחם, או תאי רקמות אשר אינן מופיעות באופן שגרתי בגוף הרחם (דוגמת רקמת שומן, רקמת סחוס, או רקמה של ציפוי חלל הרחם).
שלבי המחלה: כמו את מרבית הממאירויות מקובל לדרג גם את הסרקומות על פי התפשטות הגידול:
החלוקה לשלבים של מחלת הסרקומות דומה לזו של המחלה ברירית הרחם, ובעתיד צפויה להתפרסם חלוקה ייחודית של סרקומות, מאחר ששתי הממאירויות מתנהגות באופן שונה זו מזו.
שלב ראשון: המחלה הממוקמת ברחם בלבד;
שלב שני: קיימת מעורבות של צוואר הרחם;
שלב שלישי: קיימת מעורבות של האגן או הנרתיק;
שלב רביעי: קיימת חדירה לאיברים סמוכים או גרורות מרוחקות.

ד"ר עפר לביא

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון סרקומות נקבע על פי בדיקת חתכים מגוף הרחם או חלק הנדגם ממנו באמצעות הסתכלות במיקרוסקופ. האבחון נקבע על סמך ריבוי תאים במצב של חלוקה (מיטוזות) בשדה מיקרוסקופי מוגדר, בליווי אטיפיה של גרעיני התאים, או על סמך חלוקות צפופות עם אזורי נמק, הנצפות בשדה המיקרוסקופי.
ההסתמנות הקלינית של סרקומות יכולה להיות: גוש באגן, גדילה מואצת של רחם שרירני (תמונה 1), דימום רחמי לא סדיר מהרחם, דימום מהרחם בגיל המעבר, כאבי בטן, או ממצא אקראי אשר מתגלה בדגימה מרירית הרחם או בגרידה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול היחיד אשר יעילותו אינה מוטלת בספק הוא ניתוח לשם כריתת הנגע הממאיר. הניתוח כולל לרוב כריתת רחם וכריתת שחלות. הערך של כריתת קישריות הלימפה שנוי במחלוקת, ותלוי בעיקר בשלב שבו אובחנה המחלה.
הטיפול בקרינה יעילותו שנויה במחלוקת. באופן כללי, סרקומות אינן מגיבות לטיפול בקרינה, אם כי נראה שהטיפול בקרינה מצמצם את שיעור ההישנות המקומית של הגידול לאחר הניתוח הראשוני.
הוצעו מספר מישלבים של תרופות כימותרפיות כטיפול בסרקומות. מישלבים אלה כוללים על פי רוב את התרופות הבאות: אדריאמיצין, ציספלטין והיפוספמיד. בכל הסדרות שתוצאותיהן דווחו נצפתה תגובה חלקית בלבד לטיפולים אלו.
ערכו של הטיפול התומך בנשים אשר עברו ניתוח מיטבי, עדיין לא הוכח בסדרות גדולות. עם זאת מסתמן יתרון במתן כימותרפיה (אדריאמיצין וציספלטין) תומכת, בשלב המחלה הממוקמת לאחר ניתוח ראשוני.
פרוגנוזה: הפרוגנוזה של סרקומות גרועה. הגורם הפרוגנוסטי החשוב ביותר הוא מידת ההתפשטות של הגידול בעת הניתוח הראשוני: אם המחלה ממוקמת ברחם בלבד, סיכויי ההישרדות לחמש שנים הם כ-50%. כאשר המחלה מפושטת וחדרה אל מחוץ לרחם, סיכויי ההישרדות לחמש שנים פוחתים, ויורדים אל מתחת ל-20%. לא נמצאו הבדלים משמעותיים בשיעורי ההישרדות או בסיכויי ההישנות בין הסוגים השונים של סרקומות על פי בדיקתם המיקרוסקופית.

פורומים טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עישון וסרטן ריאה נדב 15/09/2020 10:28
  • המליצו לאמי להפסיק לעשן (בת65). עד כמה יש לכך משמעות לגבי סיכון לסרטן ריאה, בגיל כזה? היא אוהבת לעשן..תודה

  • + הוסף תגובה
טיפולים למוטציה ב RET טלי 17/08/2020 09:41
  • שלום, האם תוכלי להסביר איזה טיפולים זמינים בארץ למוטציה בRET?תודה

  • + הוסף תגובה
RET דר' אליזבטה דודניק 20/08/2020 12:29
  • לאחרונה אושר על ידי FDA מעכב RET ראשון- סלפרקטיניב Loxo292- זמין בארץ דרך מחקר או חמלה פרטנית. מעכב נוסך שהראה תוצאות דומות Blu 667 זמין דרך המחקר. נעשה נתונים מעטים גם על יעילות של אלקטיניב בגידולים נושאי מוטציה זו, זמין off-label ברכישה פרטית ודרך ביטוח פרטי.

  • + הוסף תגובה
אימונותרפיה ולרי 10/08/2020 10:16
  • שלום, שמעתי על מחקר חדש במזותליומה עם אימונותרפיה. האם יעילה? איך אפשר לקבל בארץ? תודה

  • + הוסף תגובה
אימונותרפיה במזותליומה דר' אליזבטה דודניק 20/08/2020 12:22
  • שלום, אכן הוצג במהלך כינוס בינלאומי אחרון WCLC מחקר שבדק את השילוב של אימונותרפיה (שתי תרופות: אופדיבו ואימפינזי) מול טיפול כימותרפי והראה ששילוב אימונותרפי זה משפר הישרדות. המיתרים בעיקר בלט בסוג אגרסיבי יותר של מזותליומה- סרקומטואיד. השילוב טרם זמין בסל שרותי הבריאות, אך יכול להינתן off-label ברכישה עצמית, דרך ביטוח פרטי או עמותות חולים.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!