גרד בעריה (Pruritus vulvae)

ראשי

תאור

גרד בעריה עלול להיגרם ממגוון רחב של סיבות. כדי לאתר את הסיבה לגרד כרוני יש לשלול בראש ובראשונה קיומן של מחלות מערכתיות, כגון: סוכרת או צמקת ביליארית ראשונית, ולברר אילו תרופות האישה נוטלת, שכן לעיתים תרופות גורמות לגרד. בעת הבדיקה המכוונת לגרד בעריה, רצוי לבדוק גם את הלדן ואת צוואר הרחם, שכן הסיבה העיקרית לגרד היא דלקת זיהומית מפטריות או מחיידקים בעריה ובלדן (וולוו-וגיניטיס). גורמים אלו עלולים גם להביא להחמרה בגרד שנגרם מסיבה אחרת, כמו ליכן סקלרוזוס. גם מתח נפשי עלול לעיתים רחוקות להתבטא בגרד בעריה, או לגרום להחמרת מצבים של מחלת עור המתבטאים בגרד בעריה.
הנגעים העיקריים הגורמים לגרד בעריה הם: ליכן סקלרוזוס, היפרפלזיה של תאי קשקש, ניאופלזיה תוך-אפיתלית המתבטאים בנגע לבן בעריה, ומחלת פג'ט המתבטאת בנגע אדום.
פרופ' יעקב בורנשטיין

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

עוד לפני מתן טיפול ספציפי, יש להדריך את האישה להקפיד על היגיינה, על ניקיון ועל יובש באזור. מומלץ ללבוש תחתוני כותנה (כותנה מאפשרת לזיעה להתאדות, בעוד שתחתונים סינתטיים אוצרים את הלחות), לשטוף את העריה במים (ללא סבון) ולייבש היטב. בהמשך, גם אם אובחן נגע, יש לטפל בגורמים העלולים לתרום לגרד. טיפול במשחות אסטרוגניות אינו מועיל, שכן בעריה כמעט שאין קולטנים (רצפטורים) לאסטרוגן.

הטיפול בגרד בלתי נסבל: לעיתים רחוקות נשים לוקות בגרד עז שאינו מוקל על ידי הטיפולים שצוינו, ולא באמצעות טיפול ייחודי. יש המציעים להזריק להן בתאמתזון או טריאמצינולון לעור במרווחים של 1 ס"מ זה מזה. בעבר הזריקו אלכוהול באותן נקודות. טיפול זה מועיל להקלת הגרד ויעילותו נשמרת למספר חודשים, אך ההזרקה עצמה כרוכה בכאב רב ועל כן יש לבצעה בהרדמה כללית. תרופות אחרות שנוסו בהצלחה חלקית: כלורוקווין וויטמין A בכמויות גדולות מאוד. כאשר הטיפול השמרני נכשל, יש המטפלים בניתוח ע"ש מרינג, להפרדת עור העריה באזור הגרד, ותפירתו לאחר מכן חזרה למקומו. ניתוח זה גורם כנראה לניתוק העצבים (דנרבציה) באופן מקומי, אך אינו יעיל כטיפול בכאב בעריה. כריתת העריה (וולווקטומיה) אינה מקובלת כיום כטיפול לגרד או לכאב בעריה.

שאלות ותשובות

שאלות ותשובות


פורומים אולטראסאונד מילדות וגניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחזור לא סדיר ותוצאה לא ברורה באולטרסאונד אסתר 15/09/2020 19:21
  • שלום פרופ', עברתי גרידה (אחרי הפלה עובר ללא דופק שבוע 8) לפני 11 שבועות (29.06) הגיע מחזור לאחר 4 שבועות בדיוק (27.07) שבוע לאחר מכן ביצעתי היסטרוסקופיה אבחנתית בשל חשד לשארית והכל היה תקין. (03.08) כעת יש לי איחור בווסת של יותר משלושה שבועות, (היום ה- 49) בטא בדם לפני שבוע נמוך מ 2 באולטרסאונד (13.09) רירית עבה 24 ממ, נצפה ברחם תוכן שאינו מובן.... (אציין שאני נוטלת כמוסות ארמה בוסט-אצות יפניות במשך כחודש וחצי). (יש מדי פעם הפרשות לבנות צמיגיות) הייתי אצל רופא והוא לא ידע לאבחן... אשמח לשמוע חוות דעת מקצועית. תודה!

  • + הוסף תגובה
ממצא ברחם צלאל 22/09/2020 17:56
  • אם הרופא לא ידע לאבחן איך נעזור לך דרך המייל? אם את רוצה להגיע לבדיקה בבקשה או למכון אולטרהסאונד של הקופה

  • + הוסף תגובה
אולטרסאונד הריון צעיר ויולטה 22/09/2020 15:06
  • שלום רב, היום ביצעתי אולטרסאונד ראשון, הטכנאית כתבה שיש רושם ששק ההריון קטן ביחס לגודל העובר. נצפתה רקמה עוברית ודופק סדיר. גודל שק ההריון 13*18 ממ מתאים לשבוע 5+5 CRL: 10 ממ מתאים לשבוע 7+1 זה הריון ראשון שלי ואני מודאגת בגלל ששק ההריון קטן מהעובר, ממה זה יכול לנבוע והאם זה מסוכן בהכרח?

  • + הוסף תגובה
שק הריון קטן צלאל 22/09/2020 17:54
  • אני לא מוטרד כל עוד העובר תואם לשבוע ההריון ויש דופק המשיכי כרגיל. בצעי US בקורת עוד כשבועיים בהצלחה

  • + הוסף תגובה
ערכי חלבון בשתן אולגה 06/09/2020 13:45
  • שלום. בהיריון שבוע 25+3. כל הבדיקות תקינות. לחתי דם תקינים. היום בבדיקת שתן יצא לי ערך חלבום- 11-50 בדיקה כמותית למחצה. האם עלי לדאוג? מה זה יכול להעיד? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!