גרד בעריה (Pruritus vulvae)

ראשי

תאור

גרד בעריה עלול להיגרם ממגוון רחב של סיבות. כדי לאתר את הסיבה לגרד כרוני יש לשלול בראש ובראשונה קיומן של מחלות מערכתיות, כגון: סוכרת או צמקת ביליארית ראשונית, ולברר אילו תרופות האישה נוטלת, שכן לעיתים תרופות גורמות לגרד. בעת הבדיקה המכוונת לגרד בעריה, רצוי לבדוק גם את הלדן ואת צוואר הרחם, שכן הסיבה העיקרית לגרד היא דלקת זיהומית מפטריות או מחיידקים בעריה ובלדן (וולוו-וגיניטיס). גורמים אלו עלולים גם להביא להחמרה בגרד שנגרם מסיבה אחרת, כמו ליכן סקלרוזוס. גם מתח נפשי עלול לעיתים רחוקות להתבטא בגרד בעריה, או לגרום להחמרת מצבים של מחלת עור המתבטאים בגרד בעריה.
הנגעים העיקריים הגורמים לגרד בעריה הם: ליכן סקלרוזוס, היפרפלזיה של תאי קשקש, ניאופלזיה תוך-אפיתלית המתבטאים בנגע לבן בעריה, ומחלת פג'ט המתבטאת בנגע אדום.
פרופ' יעקב בורנשטיין

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

עוד לפני מתן טיפול ספציפי, יש להדריך את האישה להקפיד על היגיינה, על ניקיון ועל יובש באזור. מומלץ ללבוש תחתוני כותנה (כותנה מאפשרת לזיעה להתאדות, בעוד שתחתונים סינתטיים אוצרים את הלחות), לשטוף את העריה במים (ללא סבון) ולייבש היטב. בהמשך, גם אם אובחן נגע, יש לטפל בגורמים העלולים לתרום לגרד. טיפול במשחות אסטרוגניות אינו מועיל, שכן בעריה כמעט שאין קולטנים (רצפטורים) לאסטרוגן.

הטיפול בגרד בלתי נסבל: לעיתים רחוקות נשים לוקות בגרד עז שאינו מוקל על ידי הטיפולים שצוינו, ולא באמצעות טיפול ייחודי. יש המציעים להזריק להן בתאמתזון או טריאמצינולון לעור במרווחים של 1 ס"מ זה מזה. בעבר הזריקו אלכוהול באותן נקודות. טיפול זה מועיל להקלת הגרד ויעילותו נשמרת למספר חודשים, אך ההזרקה עצמה כרוכה בכאב רב ועל כן יש לבצעה בהרדמה כללית. תרופות אחרות שנוסו בהצלחה חלקית: כלורוקווין וויטמין A בכמויות גדולות מאוד. כאשר הטיפול השמרני נכשל, יש המטפלים בניתוח ע"ש מרינג, להפרדת עור העריה באזור הגרד, ותפירתו לאחר מכן חזרה למקומו. ניתוח זה גורם כנראה לניתוק העצבים (דנרבציה) באופן מקומי, אך אינו יעיל כטיפול בכאב בעריה. כריתת העריה (וולווקטומיה) אינה מקובלת כיום כטיפול לגרד או לכאב בעריה.

שאלות ותשובות

שאלות ותשובות


פורומים, אורו-גינקולוגיה, בריחת שתן ורצפת האגן

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בבטן תחתונה לאחר כריתת רחב ותיקון דליפה בשלפוחית שתן עדה 14/11/2019 11:27
  • דר אלקלעי שלום , אני בת 58 ולפני כשנתיים עברתי על ידך בהצלחה ניתוח לכריתת רחם ותיקון דליפת שלפוחית השתן בשיטה וגינלית . בזמן האחרון התחלתי להתאמן בפילטיס מכשירים ומזה כשבועיים יש לי כאבים חזקים בבטן התחתונה ואף פחדתי שיש לי דלקת בשתן . עשיתי בדיקה והתברר שלא והפסקתי עם הפילטיס . הכאבים חזקים במיוחד בזמן הטלת שתן . האם גרמתי לנזק ? מה כדאי לי לעשות ?

  • + הוסף תגובה
גזים מהפות אחרי ישיבה משרדית רמונה 10/11/2019 16:05
  • שלום, בשנתיים האחרונות התחלתי לעבוד בעבודה משרדית. אחת לכמה ימים/שבועות כשאני קמה מהכיסא יש לי קולות של גזים מהנרתיק. לאיזה רופא עליי לפנות? למה זה קורה ואיך אמיתי לטפל בזה?

  • + הוסף תגובה
צניחת רחם לאחר לידה אנונימית 27/10/2019 00:00
  • יולדת נואשת! שבוע לאחר לידה! צניחת רחם מחוץ לנרתיק כאבים מטורפים בגב התחתון ובטוסיק. ניסיתי להחזיר את הגוש פנימה אך הוא צונח חזרה. מה עושים??? אני לא יכולה לחכות 6 שבועות משכב לידה, לא יכולה ללכת לא יכולה לעמוד. יש פתרון זמני לבינתיים?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!