רובד לבן בעריה (Vulvar leukoplakia)

ראשי

תאור

בעבר נעזרו באחד מהמונחים: "ליקופלקיה", "קראורוזיס וולווה" - "וולוויטיס סנילי" ו"דיסטרופיה" לתיאור נגע לבן בעריה המלווה בדרך כלל בגרד ומוליך בסופו של דבר לדלדול שפתי העריה הקטנות ולהצרת מפתח הלדן. כיום מכונים נגעים אלו בשם: "נגעים אפיתליים לא-נאופלסטיים בעור וברירית העריה". שם בלתי שגרתי זה מדגיש את האופי השפיר של תהליכים אלו.
הנגעים הגורמים לרובד לבן בעריה:
ליכן סקלרוזוס: מחלה המופיעה בקרב נשים מעל גיל 50, אך לעיתים בקרב נערות צעירות וילדות. ברוב המקרים החולות פונות לעזרת רופא עקב גרד ושריטות בעטיו, ומיעוטן עקב כאב בעריה או כאב במהלך קיום יחסי מין. הנגעים מופיעים כמשטחים לבנים, המתאחדים בהמשך לתבנית של נייר פרגמנט מקומט המתפשט לכיוון פי הטבעת. עקב הגרד מתפתחים דימומים תת-עוריים קטנים. תיתכן בצקת של הדגדגן והיעלמות השפתיים הקטנות. פתח הנרתיק קטן.
טיפול: מריחת משחת קלובטאזול 0.05% (Dermovate). לאחר כשבועיים-שלושה של טיפול יש להוריד את המינון או לעבור לטיפול באמצעות סטרואיד חזק פחות.
שגשוג תאי קשקש: בקצה השני של טווח הנגעים הלבנים בעור העריה שאינם ממאירים, נמצא "שגשוג תאי קשקש" (Squamous cell hyperplasia). נגע זה מופיע בעיקר בשפתיים הגדולות ובדגדגן והוא מורכב מאפיתל מעובה. זו איננה מחלה מוגדרת אלא תוצאה של אי אלו גירויים כרוניים כמו לדוגמה פדים מבושמים, סבונים ודיאודורנטים חזקים.
אינטרטריגו: דלקת עור כרונית הנגרמת מחיכוך בין שני משטחי עור, בדרך כלל בקפלים של שפתי העריה והחלקים הפנימיים של הירכיים.
הטיפול הוא בעזרת ניקוי, לבישת תחתוני כותנה, ייבוש והנחת אבקה מכילה אבץ וטלק או סטרואידים בעוצמה נמוכה.
נאופלזיה תוך-אפיתלית בעריה ממקור תאי קשקש: מחולליה הם נגיף הפפילומה האנושי מסוג 16 בצעירות, ועישון במבוגרות.
מאפיינים קליניים: כ-50% מהנשים הן אי-תסמיניות. אצל היתר גורם הנגע לגרד כרוני, לכאב או לתחושה של גידול. הרובד הנגוע יכול להיות לבן, אדום, כהה או מכויב.
טיפול: כריתה מקומית נרחבת (Wide local excision) של הנגע והעור מסביבו, או מריחה של משחת 5FU 5% (Efudix) לשם קילוף האפיתל.
פרופ' יעקב בורנשטיין

שאלות ותשובות


פורומים הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימומים לאחר גרידה שיר 17/09/2020 22:02
 • שלום דוקטור.עברתי לפני חודש ושבועיים גרידה בשבוע 16. שבועיים לאחר הגרידה הגעתי לרופא המטפל (בהנחיית ביה״ח) לבדיקת אולטרסאונד וחלל הרחם היה נקי.. מאז היו לי הכתמות ודימום כמה ימים ואז שוב הכתמות ושוב דימום (ככה עד היום) ,באחד בימים גם יצא לי מעין שארית ממש קטנה עם דם.. שאלתי היא איך בעצם אני יכולה לדעת אם היה לי מחזור החודש?(כאמור היו לי ללא הפסקה הכתמות ואז דימום ושוב הכתמות).. 2. האם זה חריג שעד היום לא היו לי ימים נקיים? תודה מראש ד״ר שנה טובה!

 • + הוסף תגובה
לאחר גרידה ענבר 16/09/2020 13:03
 • שלום, שבוע 8 לאחר שלא נצפה דופק קיבלתי 4 כדורים ציטוטק לאחר מכן היה לי דימום בכמויות גדולות מאוד ועשיתי גרידה(לפני 4 ימים) 1. בסיכום רפואי ראיתי שלקחו ביופסיה. האם בכל גרידה לוקחים ביופסיה? 2. מתי כדאי לעשות היסטרוסקופיה אבחנתית- לחכות למחזור שיגיע לאחר הגרידה ואחרי שיגמר לעשות או שאפשר לעשות לפני קבלת המחזור?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 16/09/2020 13:31
 • בכל גרידה של הריון שלא התפתח שולחים את לבדיקה פתולוגית. לא בהכרח צריך לבצע היסטרוסקופיה. את צירכה להגיע לרופא שלך לבדיקה כחודש לאחר הגרידה.

 • + הוסף תגובה
לאחר גרידה המשך ענבר 16/09/2020 13:51
 • תודה רבה על המענה המהיר. אם בכל זאת אני רוצה לעשות את ההיסטרסקופיה - זה יהיה אפקטיבי אם אעשה לפני קבלת המחזור? או רצוי שיהיה מחזור ורק אז לבצע

 • + הוסף תגובה
שבוש במחזור אחרי הפלה ישראלה 16/09/2020 08:37
 • הרופא שאבחן אותי השבוע לא ידע לאבחן האם יש תוכן באופן ודאי או שעובי הרירית גורם למראה משובש{24 מ"מ}ואם יש תוכן מהו התוכן ולמה הוא מעכב את המחזור ובשורה התחתונה לא ידע מה לומר...לכן אשמח אם בכל אופן תוכל להפנות אותי בצורה ספציפית יותר מה עליי לעשות,מה הם הגורמים האפשריים מהו הסיכון וכו נ.ב. האם יש אפשרות לשלוח אלייך את המסמכים לחוו"ד/לקבוע תור בזמן הקרוב ממש

 • + הוסף תגובה
תשובה חוזרת ד"ר יובל אור 16/09/2020 09:20
 • כאמור, ייעוץ רפואי מקצועי ואישי ניתן לתת רק בפגישה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!