הרס רירית הרחם (Endometrial ablation)

ראשי

תאור

רירית הרחם היא אנדומטריום (Endometrium), השכבה הפנימית של חלל הרחם. שכבה זו צומחת לאחר הווסת, במקביל לעלייה בהפרשת הורמון האסטרוגן על ידי הזקיק בשחלה. רירית הרחם מגיעה לשיא צמיחתה (כ-12-10 מ"מ) לקראת יום הביוץ. שלב זה של שינוי ברירית נקרא שלב השגשוג.
לאחר הביוץ, הזקיק בשחלה מפריש הורמון נוסף, פרוגסטרון, כהכנה של רירית הרחם להשרשת הריון. שלב זה של שינוי ברירית הרחם נקרא שלב ההפרשה.
אם לא התרחש הריון, הזקיק בשחלה מתנוון ומפסיק להפריש הורמונים, רירית הרחם נותרת ללא תמיכה הורמונית, נושרת בתהליך הווסת ומתחיל מחזור חדש.
דימום בלתי סדיר: דימום בלתי סדיר הוא דימום המתרחש שלא בתקופת הווסת, או דימום בתקופת הווסת שאינו אופייני מבחינת משך הזמן והכמות לגבי אותה האישה.
בכל מקרה של דימום בלתי סדיר מתבצע בירור מקיף לאבחון גורם הדימום ולהתאמת אפשרויות הטיפול.

הצלחת הטיפול ושכיחותה: 80% מהמטופלות מביעות שביעות רצון מהטיפול. במחצית המקרים הדימום פוסק לחלוטין, ובשאר, הדימום פוחת בצורה משמעותית או חוזר למתכונת של דימום ווסת רגיל. הצלחת הטיפול בשיטת הרס של רירית הרחם מצמצמת את הצורך בניתוח לכריתת רחם, אשר מתבצע בשליש מהמקרים של דימום מוגבר ובלתי סדיר.

ד"ר אריק כהנא

סיבות וגורמי סיכון

סיבות לדימום בלתי סדיר:
1. הריון - דימום יכול לעורר חשד על הריון תוך-רחמי בלתי תקין, או על הריון מחוץ לרחם. לעיתים יש דימום גם בהריון תקין;
2. הפרעות הורמוניות;
3. ממצאים שפירים כגון: פוליפ, שרירן;
4. גידולים ממאירים;
5. גוף זר (התקן תוך-רחמי);
6. זיהומים;
7. מחלות כרוניות, כגון בעיות בתפקודי קרישה.

תופעות נלוות וסיבוכים

שכיחות הסיבוכים נמוכה מאוד. הסיבוך העיקרי העלול להיגרם במהלך הטיפול הוא ניקוב הרחם, סיבוך המחייב ניתוח נוסף. סיבוכים נוספים כוללים דימום, זיהום או בעיה במאזן הנוזלים הנספגים במהלך הטיפול.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול להרס של רירית הרחם: הרס של רירית הרחם מבוצע במקרים של דימום מוגבר ובלתי סדיר, לאחר מיצוי אפשרויות טיפול שמרניות. מטרת הטיפול להפסיק לחלוטין או להקטין באופן משמעותי את הדימום הרחמי. הטיפול מיועד לנשים אשר אינן מתכננות הריון נוסף. הוא אינו מיועד למקרים שמקור הדימום הוא גידול ממאיר ברחם.

הטיפול מתבצע בחדר ניתוח, בהרדמה כללית או באילחוש מקומי. הפעולה מתבצעת באמצעות מכשיר מיוחד המוחדר לחלל הרחם, גורם להרס השכבה הרירית ומונע את צמיחתה. במרבית השיטות המטרה מושגת כתוצאה מחימום הרקמה (מעין כווייה) בצורה מבוקרת על מנת למנוע פגיעה ברקמות שכנות.
לביצוע הפעולה שיטות שונות, כגון לייזר, נוזלים, בלון, גלי רדיו, לולאה חשמלית וכד'.

פורומים ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת hsg יהודית 25/02/2020 17:04
 • היכן ניתן לעשות צילום רחם וחצוצרה בשיטת hsg שלחו את בתי לעשות וקשה להשיג תור באסף הרופא ישנם עוד מרכזים דרך כללית או מושלם

 • + הוסף תגובה
אסטרופם יעל 23/02/2020 00:38
 • נטלתי 10 ימים אסטרופם פעמיים ביום. על מנת לדחות ביוץ. ביום ראשון 16.2 הפסקתי ליטול את הכדור. ביום שישי21.2 התחילו לי הפרשות דמיות שנמשכות עד עכשיו. האם המצב נובע מלקיחת האסטרופם והאם העניין פוגע בביוץ? או שיש סיכוי החודש להריון? נמצאת כרגע ביום ה-16 למחזור..

 • + הוסף תגובה
אסטרופם ד"ר גיל ירושלמי 23/02/2020 11:21
 • הפרשות דמיות אחרי נטילת אסטרופם בהחלט עשויות לקרות. אני אישית לא נותן אסטרופם ליותר מחמישה ימים למטרה של דחיית ביוץ. קשה להעריך אם פוגע בסיכוי להריון אבל לדעתי אחרי עשרה ימים של אסטרופם הביוץ יהיה עוד שבועיים אז בטח עד אז תתפתח רירית תקינה. בכל מקרה עדיף להיוועץ עם רופא בנטילת תרופות כמו אסטרופם.

 • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקות דם :) 24/02/2020 15:05
 • נמצאת ביום ה- 19 לוסת תוצאות בדיקת דם שעשיתי היום: האם ניתן לדעת מהן עוד על אם היה ביוץ או מתי צפוי? Estradiol- 331 Lh-9.6 Progesterone- 1.0

 • + הוסף תגובה
טיפול בלטרוזול יעלי 24/02/2020 10:30
 • בת 28 עם שחלות פוליציסטיות. מטופלת בלטרוזול מהיום החמישי לווסת כדור ביום 2.5 מ״ג ביצעתי מעקב זקיקים ובדיקות דם אתמול. נמצאת ביום ה-26 לוסת. תוצאות: Us נצפה זקיק בגודל 11 בדיקות דם: Estradiol- 480 Lh- 35.6 Progesteron- 3.5 האם מתקרב לביוץ או הפוך? תודה

 • + הוסף תגובה
לטרוזול ד"ר גיל ירושלמי 24/02/2020 12:39
 • לא ציינת מעקבים קודמים אבל גודל הזקיק לא מצביע על ביוץ קרוב. הפרוגסטרון גם לא אומר הרבה פרט לכך שלא היה ביוץ לפני שבוע. הייתי חוזר על הבדיקה עוד יומיים.

 • + הוסף תגובה
המשך יעלי 24/02/2020 12:41
 • ביום ה21מקבלת הווסת, במעקב זקיקים נצפה זקיק אחד בגודל 14 ס״מ עובי רירית:10 ס״מ תוצאות בדיקות הדם: Estradiol- 490 Lh- 14.8 Progesterone- <2

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר גיל ירושלמי 24/02/2020 12:50
 • בעיקרון עדיף לקבל הנחיות מהרופא המטפל ולא בפורום אבל הייתי מקיים יחסים היום (למקרה שהיה ביוץ היום/אתמול) וחוזר על הבדיקות מחר. אם הפרוגסטרון יעלה משמעותית אומר שהיה ביוץ. אם לא אז יתכן הלא הגבת ללטרוזול.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!