גידולים ממאירים בשחלה (Malignant ovarian tumors)

ראשי

תאור

גידולי שחלה ממאירים מתפתחים מהתאים השונים המרכיבים את השחלה.
הגידול השכיח ביותר הוא הגידול שמקורו בשכבת התאים (אפיתל) המכסה את השחלה. גידולים אחרים מקורם מתאי הנבט, מרקמת המשתית הספציפית ורקמות החיבור בשחלה.
בכל שנה מאובחנות בישראל כ-350-300 נשים עם שאת ממארת בשחלה. (שיעור של כ-12 ל-100,000 נשים). בשנים האחרונות חלה ירידה בשיעור המקרים, ובשנת 2000 דווח על 264 נשים שלקו בסרטן שחלה.

הגיל הממוצע של החולות נע סביב 60. הגידול נדיר (אך קיים) אצל נשים צעירות שגילן למטה מ-30.
הסוג המיקרוסקופי השכיח ביותר הוא הסוג הסרוזי.
גידולי השחלה מדורגים על פי דרגת ההתמיינות בחתכים פתולוגיים: דרגה טובה, בינונית וקשה.
הסיווג לשלבים של גידולי השחלה מתבסס על מידת הפיזור של המחלה שנמצא בעת הניתוח:
שלב 1 - הגידול מוגבל לשחלה;
שלב 2 - הגידול התפשט לאגן;
שלב 3 - הגידול מפושט בחלל הבטן;
שלב 4 - הגידול מפושט מעבר לחלל הבטן או התפשט לכבד.

קרצינומה ראשונית בצפק (Primary peritoneal carcinoma): אצל 21%-7% מהחולות שלקו בסרטן השחלה נמצא גידול ראשוני בצפק (ציפוי איברי הבטן) שמראהו ההיסטולוגי זהה לגידול סרוזי בשחלה, ללא מעורבות השחלות.
גידול זה מתפתח גם אצל 10%-5% מבין הנשים שעברו כריתת שחלות מונעת.
התסמונת הקלינית, התגובה לטיפול והפרוגנוזה דומים מאוד לסרטן השחלה.

גידול גבולי (Borderline tumor): קבוצה נוספת של גידולי שחלה ממקור אפיתלי הם גידולים שעל גבול הממאירות (Borderline tumors). גידולים אלה מהווים 15%-10% מכלל גידולי השחלה הממאירים. הם שכיחים יותר בקרב נשים צעירות, הגיל הממוצע נע סביב 40, רובן מאובחנות בשלב 1. הפרוגנוזה טובה גם כאשר הגידול פרץ אל מחוץ לשחלה, כי במרבית המקרים הגרורות אינן פולשניות וקצב גדילתן איטי.
ברוב המקרים הטיפול הוא בניתוח תוך שמירת הפוריות בנשים צעירות.
הסתמנות קלינית: חולות שהגידול אשר לקו בו מוגבל לשחלה, הן לרוב ללא תסמינים. לעיתים קיימת תחושת לחץ או שמופיעים כאבים עקב שיזור של הגידול. בחלק מהנשים יהיה דמם שלאחר חידלון הווסת.
בשלב מוקדם מתגלה הגידול בבדיקה גינקולוגית שגרתית או בבדיקת על-שמע של האגן. אולם ב-75% לערך מהחולות מתגלה הגידול בשלבים מתקדמים, והתסמינים כוללים לרוב תפיחות בטן עקב מיימת ותלונות הקשורות להפרעות בפעילות המעיים עקב פיזור של הגידול לציפוי המעי ולתרב (לאומנטום).
בשלבים מתקדמים סיכויי הריפוי קטנים, ולכן נעשים מאמצים למציאת שיטה לאבחון מוקדם של המחלה.
סריקה תקופתית של כלל האוכלוסייה באמצעות הסמן 125 CA ובדיקות על-שמע של האגן טרם הוכחו כיעילות לאבחון מוקדם ולהקטנת התמותה מסרטן. ייתכן ששיטה חדשה המאפיינת שורה ארוכה של חלבונים בנסיוב "פרוטאומיק", תאפשר אבחון מוקדם של סרטן השחלה.
אבחון ועיבוד טרום-ניתוח: אם מתעורר חשד להופעת גידול בשחלה, יש לבצע בדיקת על-שמע של האגן והערכת רמת הסמן 125 CA. בעזרת טומוגרפיה מחשבית (CT) של האגן ושל הבטן, ניתן להעריך את מידת הפיזור של המחלה ואת היכולת לכרות כריתה מרבית של הגידול בניתוח. בנוסף יש להעריך את בריאותה של המטופלת, את רמת תפקודה ואת יכולתה לעמוד בטיפול.
הטיפול: הטיפול הראשוני הוא לרוב ניתוח במטרה לאשש את האבחון, להעריך את מידת הפיזור, או לכרות את הגידול, כולו או מרביתו, אם הוא מפושט. לעיתים נדירות ניתן להסתפק בניתוח מצומצם במגמה לשמור על הפוריות. אם כורתים את החלק הארי של הגידול, טיפול משלים באמצעות כימותרפיה יעיל יותר, ומשפר את הפרוגנוזה. הכימותרפיה הראשונית לטיפול בסרטן השחלה מורכבת מטקסול ופלטינום. במקרים מסוימים מטפלים באמצעות כימותרפיה לפני הניתוח.
ההישרדות ל-5 שנים תלויה בעיקר בשלב המחלה, בדרגת ההתמיינות, בתפקוד החולה ובאפשרות לכרות את השאת כריתה מרבית.
ההישרדות בשלב I: כ-80%; בשלב II: כ-60%; בשלב III: כ-30%; בשלב IV: כ-5%.
שאתות שמקורן בתאי הנבט: גידולים אלה שכיחים בקרב נערות ונשים צעירות, רובם חד-צדדיים, ומגיבים היטב לכימותרפיה.
הניתוח נשמר לצורך אבחון והערכת מידת הפיזור תוך שמירת הפוריות. במקרים שבהם הגידול מפושט, ובסוגים מסוימים גם כשהגידול מוגבל לשחלה, יש צורך בכימותרפיה לאחר הניתוח. סיכויי הריפוי טובים מאוד וכן הסיכויים להריונות בעתיד.

פרופ' גלעד בן ברוך

סיבות וגורמי סיכון

גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות השאת הם גיל מתקדם, ולדנות נמוכה, אי-פוריות, סיפור משפחתי של סרטן שד ושחלה ונשאות של מוטציות בגנים 1,2 BRCA.
סיכון נמוך ללקות בסרטן השחלה קשור בוולדנות גבוהה, בנטילת גלולות למניעת הריון, ובקשירת חצוצרות למניעת הריון.

פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סרטן שתלי החזה שירן 21/10/2020 18:41
 • היי, היו לי שתלי מנטור סילטקס בפרופיל גבוה מתחת לשריר (300+250 סיסי). הוצאתי אותם אחרי רק 6 חודשים שהיו בגופי, עקב התכווצות קופסית בשד השמאלי. המנתח שלי החליט להשאיר את הקופסיות בפנים, הוא טען שלא היה צורך להוציא אותם. אני מודאגת שזה עלול לגרום לי בעיות בעתיד. האם יש סיכוי של התפתחות BIA ALCL על הקופסית? למרות שאין שתל? תודה על העזרה.

 • + הוסף תגובה
שתלים ד"ר נעה אפרת בן ברוך 21/10/2020 18:45
כריתת שד - דחוף יעקב 19/10/2020 14:35
 • בת 37 לפני כחודש אובחנה בבדיקה פתולוגית ductal carcinoma in situ DCIS grade ll solid type wite central duct necrcic calponin and p53 immunostains are negative in focus of minimal invasion immunostaions: ER: positive + 3 in 100% of tumor cells pr: positive +3 in 100% of tumor cells her neu: to follow dcis with centrak necrosis microinvaion תודה רבה על פועלך א. האם כריתה היא בלתי נמנעת ? לאור הנתונים או שזה עדיף ב. האם לאחר הכריתה הסכנה חולפת לגמרי לפחות בצד הזה ? ושוב תודה

 • + הוסף תגובה
כריתת שד ד"ר נעה אפרת בן ברוך 21/10/2020 18:44
 • בדרך כלל אין צורך בכריתת שד אלא אם כן יש DCIS נרחב בכל השד. אין ממש סכנה ב DCIS זה טרום סרטן. לא שולח גרורות אם לא כורתים את שד צריך לקבל טיפול קרינתי והורמונלי משלים

 • + הוסף תגובה
בחירת מנתח עבור כריתת שד ושחזור טניה 12/08/2014 21:47
 • אני בת 45 ורוצה לעבור כריתה ושחזור של שד בעקבות גילוי נשאות של מוטציה הקשורה לכך. הבנתי שיש מנתחים בעלי שם בעניין הזה, האם תוכלו להמליץ לי על מנתח? לחילופין, האם משהו יכול להמליץ על כישוריה של ד"ר נועה לוי בנדט?

 • + הוסף תגובה
מנתחים ד"ר נעה אפרת בן ברוך 12/08/2014 22:07
 • איני יכולה להמליץ באופן פרטני על מנתחים ספציפיים. לכל כירורג שד ופלסטיקאי יש את הצוות איתם הוא רגיל לנתח. את יכולה לנסות לשאול בפורומים לדעת נשים שנותחו

 • + הוסף תגובה
המלצה על מנתח /משחזר הבעל 24/08/2014 00:11
 • רק אל תקחי את חיים קפלן ניתח את אישתי בכריתה ושחזור ועשה רק נזק בלתי הפיך

 • + הוסף תגובה
דר נועה בנדט רופאה מעולה והיא עובדת בבית חולים השרון כמו כן אחות 24/08/2014 16:07
 • בבית חולים בלינסון יש את דר' שינדל רופא מקסים ודר' משולם עושה את השיחזור וגם היא נהדרת. בהצלחה, והרבה בריאות.

 • + הוסף תגובה
לא ממליצה על ד"ר נועה לוי גל 25/10/2018 20:08
 • לא ממליצה בכלל על נועה לוי. התיחסה אליי בזלזול. כאילו אני זבל. הייתי בשוק מאיך שהיא מרשה לעמצה לדבר אליי, ירדה עליי. זה היה ממש לא נעים. הרגשתי מחוללת.

 • + הוסף תגובה
בדיקות אצל נועה אלמוני 27/03/2020 21:32
לא ממלימה על דר נועה לוי טל 25/10/2018 20:13
 • השפילה אותי, זלזלה בי, התיחסה אליי כמו אל זבל, בחיים לא הושפלתי ככה. הרגשתי מחוללת. אני לא ממליצה עליה בכלל

 • + הוסף תגובה
להתרחק מדוקטור נועה לוי בנדט kreker 17/03/2019 09:45
 • אדם דוחה, לא נעים, לא חברותי, לא מסבירה את הבעיה, צועקת על מטופלים. לא ברור מי נתן לה לעבוד עם בני אדם

 • + הוסף תגובה
דר נעה לוי בנדט מקסימה! מירב 26/08/2019 10:56
 • מנסיון אישי, דר נעה לוי בנדט רופאה מקסימה ומקצועית, לפני הניתוח פתחתי את הפורום הזה וממש נחרדתי מהתגובות השליליות עליה, החלטתי בכל אופן להשתמש בשרותיה כי שמעתי שהיא מקצועית וגיליתי אישה מדהימה, היא ענתה לי בסבלנות על כל השאלות והייתה מקצועית ממש! יותר מזה, היא עשתה מאמץ והתקשרה באופן אישי למטופלת לשאול אם יכולה להחליף איתי תור כי הייתי אמורה לטוס ובאמת הקדימה לי את התאריך. בנוסף, היא דאגה שהתוצאות יחזרו מוקדם על מנת שאוכל לקבל אותם לפני שאני טסה (תוצאות לבדיקה כזאת מנסיון אורכות כחודש ואני קיבלתי תוך שבוע בזכותה) בקיצור, ממליצה עליה בחום

 • + הוסף תגובה
נהדרת דינה 16/09/2019 22:13
 • גם לי התגובות השליליות תמוהות ושונות ממה שפגשתי. מוזר, אני פגשתי מישהי נחמדה ועוזרת ממש

 • + הוסף תגובה
מקצועית לעילה ולעילא דורית 18/09/2019 17:09
 • מלווה מקצועית עניינית מדייקת נותנת מעצמה ועוזרת מעל ומעבר וגם צוות האולטראסאונד בביח בקרית השרון נהדר. נחמדה? עניין של טעם, בעיניי נחמדה

 • + הוסף תגובה
ד״ר נועה לוי בנדט מיקי 27/02/2020 21:11
 • הי, לא עברתי ניתוח אצלה, אבל אני יכולה להגיד שהיא ממש מקצועית ונעימה. אחרי ששלחה אותי לבדיקת אולטרסואנד זימנה אותי לתור רק שלושה ימים אחרי, ככה שלא אהיה בלחץ מתוצאות הבדיקה(רשמו ביופסיה,למרות שלא צריך). וזה למרות שהיא עמוסה מאוד(כשאני התקשרתי אמרו שיש תור רק לעוד חודשיים!), ובכל זאת היא הצליחה להכניס אותי לתור מהר ולהרגיע אותי שאין מה לדאוג. בקיצור,מומלצת-נראית מקצועית מאוד ובעלת נסיון ואכפתיות כלפי המטופלים שלה.

 • + הוסף תגובה
רופאה מקצועית ואיכפתית בלהה 20/10/2020 08:31
 • בטיפולה של ד"ר נעה לוי בנדט כבר עשר שנים. רופאה מקצועית ביותר. איכפתית מאוד ועושה כל מאמץ כדי שאקבל תורים וטיפולים בזמן כדי להגיע לאבחנות מדויקות. עניינית ומסבירה בסבלנות מתוך לקיחת אחריות ובמטרה למנוע דאגות מיותרות. יחס אישי ומכבד ומתייחסת בכבוד לזמן של המטופלות. ממליצה עליה בכל לב.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!