מחלות וליקויים בשיליה (Diseases and anomalies of the placenta)

ראשי

תאור

השיליה היא האיבר המתפתח ברחם בזמן ההריון, האחראי על אספקת הדם מן האם לעובר ועל חילוף החמצן, רכיבי המזון וחומרי הפסולת בין מחזורי הדם של האם ושל העובר. השיליה צמודה לדופן הרחם, וקשורה לעובר באמצעות חבל הטבור.
במהלך ההשרשה של העובר ברחם, ביום ה-8-5 לאחר ההפריה, מתפתחים תאי עובר ייחודיים החודרים אל הדופן ואל כלי הדם של הרחם כדי ליצור את השיליה. התפתחות השיליה מתאפיינת ביצירת סיסים זעירים המסתעפים שוב ושוב במערך סבוך דמוי אילן, וטובלים באגמים של דם האם. כלי דם של העובר נוצרים בסיסים ורק קרומית דקה מפרידה בין דם העובר לבין דמה של אמו הזורם בין סיסי השיליה. מבנה זה מגדיל במידה רבה את שטח הפנים של השיליה ומייעל את חילוף החומרים בין האם לעובר.
השיליה מגיעה לשיא התפתחותה בשבוע ה-20 להריון, אך ממשיכה לגדול עד שבמועד הלידה משקלה מגיע לחצי קילוגרם לערך וקוטרה ל-22 ס"מ. מייד לאחר הלידה השיליה נפרדת מקיר הרחם ונחלצת על ידי התכווצויות של הרחם.
השיליה מהווה מחסום בין האם לעובר, היא חוסמת מעבר של חיידקים ושל חומרים העלולים להזיק לו. אולם מחסום השיליה איננו מושלם והוא מאפשר מעבר של נגיפים, של תרופות מסוימות, של נוגדנים ושל חומרים מזיקים כמו אלכוהול.
השיליה גם מייצרת הורמונים רבים השומרים על קיום הריון תקין. לדוגמה, תאי השיליה מייצרים את הורמון ההריון (הגונדוטרופין הכוריוני) המנוצל לבדיקה לגילוי הריון.
ליקויים במבנה השיליה
שיליה קרומית (Placenta membranacea) - שיליה דקיקה המצפה את כל שטח פני הרחם. שיליה קרומית קשורה לסיבוכים בהריון ובלידה. כגון היפרדות שיליה, הפלה מאוחרת, לידה מוקדמת, הפרעה בגדילה תוך-רחמית ותמותת העובר. לאחר הלידה קיים סיכון ניכר להיוותרות פיסות של שיליה ברחם, להפרעה בהתכווצות הרחם לאחר הלידה, ולדימום.
שיליה היקפית (Circumvallate placenta) - פקיעה של הקרומים ודלף של מי שפיר בשלב מוקדם בהריון עלולים לגרום להיאחזות מרוחקת של הקרומים מגבול השיליה ולהתפתחות שק מי שפיר קטן.
שיליית לוואי (Succenturiate placenta) - שיליה נוספת לשיליה המרכזית הקשורה אליה באמצעות כלי דם. סיבוכים בלידה הקשורים לשיליית לוואי, כוללים קרע של כלי הדם המחברים בין השליות, אשר מוביל להלם תת-נפחי של העובר ולמותו. כמו כן שיליית לוואי שאיננה מאובחנת עלולה להישאר ברחם לאחר הלידה ולגרום לשטף דם.
מחלות של השיליה
השרשה לקויה של השיליה בדופן הרחם עלולה לגרום להפרעה בתפקודה ולהפרעה בגדילת העובר ברחם אמו (Intra Uterine Growth Restriction - IUGR). קיימות עדויות המצביעות על ליקוי בהשתרשות השיליה כגורם מרכזי לרעלת הריון, מחלה המופיעה ב-5% לערך מכלל ההריונות ומתבטאת בעלייה בלחץ-הדם, בהפרשת חלבון בשתן, בצמיחה לקויה של העובר ואף בתמותה בתוך הרחם.
שיליית פתח (Placenta previa) - לעיתים מושרשת השיליה בחלקו התחתון של הרחם על פני צוואר הרחם. מצב זה מתאפיין באירועים נישנים של דימום במהלך ההריון. אם מיקום השיליה נותר כך לקראת סוף ההריון, מבצעים את הלידה בניתוח קיסרי.
היפרדות מוקדמת של השיליה מדופן הרחם (Placental abruption) הוא סיבוך הגורם לדימום בהריון, לסיכון ללידה מוקדמת ולעיתים להפרעה באספקת הדם לעובר ובהפחתה בגורמי הקרישה של האם. בדרך כלל הטיפול באם כולל עירוי נוזלים, מתן תרופות כדי להחיש את הבשלת הריאות של העובר, ומעקב אחר ניטור העובר ואחר מערכת הקרישה של דם האם. לעיתים יש צורך בהקדמת הלידה.
היוותרות שיליה ברחם (Retained placenta) - שטף דם קשה עלול להיגרם אם השיליה איננה נפרדת בשלמותה מקיר הרחם לאחר הלידה. במקרה זה יש לנתק את השיליה מ"מיטתה" באופן ידני. לעיתים נדירות ננעצת השיליה עמוק בתוך שריר הרחם באופן שלא ניתן להפרידה מ"מיטתה" (שיליה נעוצה - Placenta accreta). דימום רב המסכן את חיי היולדת במקרה זה מחייב עירוי מוצרי דם, ואף כריתת הרחם כדי לעצור את מקור הדימום.
כוריואנגיומה של השיליה (Placental chorioangioma) - גידול שפיר של כלי דם נימיים בשיליה אשר בדרך כלל איננו גורם לסיבוך, אך לעיתים נדירות קשור לזילוח דם העובר אל מחזור הדם של האם.
ד"ר רונית חיימוב-קוכמן

פורומים, אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עצם ירך מודאגת 13/11/2019 17:11
 • שלום, אני בת 23, הריון ראשון שבוע 36+ 5 לפי ווסת. עשיתי 2 סקירות ושתיהן היו תקינות. ב2 האולטרסאונדים האחרונים שעשיתי הטכנאית אמרה לי שיש לו מצח גבוהה ושאלה אם למישהו במשפחה יש, לי יש מצח מעט גבוה מהרגיל אך היה נשמע שהמצח שלו ממש גבוה. הערכים מהיום הם: BPD 94 מ"מ HC 329 מ"מ AC 334 מ"מ FL 70 מ"מ יחס ראש בטן 0.98 יחס ירך בטן 0.2 עצם הירך קצרה מידי ביחס לגיל ההריון, עד כה בUS הקודמים היא תמיד הייתה מעט קצרה אך רק במספר ימים או תקינה לגיל. האם יש לי ממה לחשוש בגלל מצח גבוה+ עצם ירך קצרה? אני מעט מודאגת היה לה מע קשה למדוד את עצם הירך משום שזה היה מתחת לצלעות שלי.

 • + הוסף תגובה
עצם ירך ד"ר יוחנן שמעוני 14/11/2019 10:28
 • אם יש ספקות לגבי המדדידה יש לחזור על הבדיקה רצוי להראות את הבדיקות לרופא הנשים שיכניס את הנתונים לעקומות מתאימות ויראה אם יש צורך לבצע משהו נוסף

 • + הוסף תגובה
הערכת משקל שבוע 28 הריון ראשון 10/11/2019 22:21
 • שלום עשיתי הערכת משקל להלן התוצאות: bpd=70 mm Ofd=92 mm Hc=258.1 mm Ac=251 mm Femor= 53.2 mm הכל בטווח הנורמה ומתאים לגיל ההריון. חוץ מac שמתאים לשבוע 29. בחישוב היחסים מופיע לי hc/ ac= 1.03 שזה אחוזון נמוך מדי. והערכת משקל 1330 גרם. באחוזון גבוה מדי. מה זה אומר?? שהיקף הבטן לא תקין וזה שיבש את היחסים? למרות שהיקף הבטן בנורמה? למה להתייחס? מה זה יכול להביע? תודה

 • + הוסף תגובה
הערכת משקל ד"ר יוחנן שמעוני 14/11/2019 10:21
 • בסך הכל הבדיקה תקינה והמדדים בתחום הנורמה כך שהמקסימום שצריך לעשות זה לעקוב ולבצע הערכה חוזרת לאחר זמן.

 • + הוסף תגובה
שלייה עדי 06/12/2017 19:43
 • שלום, רציתי לשאול, הייתי בבדיקה אולטרסאונד לפני שבועיים והיום גם הייתי, שמתי לב שבבדיקה הקודמת רשום שהשלייה אחורית ובבדיקה של היום רשום שהיא קדמית. האם הגיוני שהשלייה תזוז? אני נמצאת בשבוע 14 תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
מיקום שליה ד"ר יוחנן שמעוני 26/02/2018 22:21
 • יתכן ולדוגמא יש לך רחם בכפיפה אחורית זהו מצב שבתחילת ההריון יראו את השליה כביכול מאחור וכשההריון גדל גם הרחם גדל ומשנה תנוחה וכך עקב שינוי מיקום הרחם השליה כביכול "זזה" והופכת לקדמית

 • + הוסף תגובה
האם יכול להיות מצב הפוך? הריונית 06/11/2019 08:06
 • בשבוע 11 זוהתה שיליה קדמית ועכשיו בשבוע 15 זוהתה אחורית ?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!