שיליה חודרנית (Placenta accreta)

ראשי

תאור

שיליה חודרנית היא שיליה שהשתרשה ברחם בצורה לקויה המונעת את היפרדותה התקינה מהדופן לאחר לידת התינוק. בהריון רגיל מושרשת השיליה בתת-רירית של הרחם, אך נשמרת שכבה המפרידה בין השיליה ובין שריר הרחם. לאחר יציאת התינוק מתכווץ שריר הרחם, כולל אזור השיליה, והקטנת שטח הפנים גורם לניתוק המחיצות העדינות המחברות את השיליה לשכבה זו, והשיליה נפרדת ויוצאת. כאשר שכבה זו איננה קיימת, עלולים להתפתח שלושה מצבים הנכללים תחת הכותרת של שיליה חודרנית:
1. שיליה חודרנית פשוטה (Accreta vera) - השיליה צמודה לשריר הרחם, אך איננה חודרת לתוכו.
2. שיליה חודרנית לשריר (Increta) - חדירת סיסי השיליה אל תוך שריר הרחם.
3. שיליה חודרנית דרך השריר (Percreta) - סיסי השיליה עוברים את כל עובי שריר הרחם והם בולטים על פני השטח או חודרים לאיברים סמוכים, כגון שלפוחית השתן.
שכיחות שיליה חודרנית בלידות רגילות נמוכה והיא עומדת על מקרה אחד ל-2,500 לידות. יש מצבים הנחשבים למצבי סיכון לסיבוך והם כוללים: שיליית פתח (השרשת השיליה באזור צוואר הרחם), ניתוח קיסרי בעבר (ככל שעולה מספר הניתוחים בעבר עולה הסיכון לשיליה חודרנית, בייחוד כאשר היא מושרשת באזור הצלקת), גיל אם מתקדם ופעולות תוך-רחמיות קודמות (כגון גרידות).
פרופ' אריה הרמן

תופעות נלוות וסיבוכים

השיליה הנעוצה בדופן מונעת התכווצות יעילה של שריר הרחם וכתוצאה מכך עלול להתפתח דימום מסיבי.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון הסופי של קיום שיליה חודרנית הוא בעת הלידה בלבד כאשר לא ניתן להפריד את השיליה מדופן הרחם. ניתן לעיתים לאבחן שיליה חודרנית עוד במהלך ההריון, או לזהות ממצאים המצביעים על סיכון מוגבר בעזרת אמצעי דימות, כגון בדיקת על-שמע (אולטרסאונד) ותהודה מגנטית גרעינית (MRI).
אבחון שיליה חודרנית בלידה רגילה או בעת ניתוח קיסרי הוא מצב חירום מיילדותי.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

כאשר אין דימום אפשר לשקול השארת השיליה כמות שהיא, תוך מעקב וטיפול תרופתי. כאשר יש דימום ניתן להתמודד עם הסיבוך על ידי ניתוח כריתת רחם (במידה שהיולדת סיימה את תכנון משפחתה), ביצוע תיסחוף (אמבוליזציה) על ידי צינתור עורקי הרחם, או על ידי קשירה של עורקים באגן.

פורומים, אמצעי מניעה והתקנים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התקן עם פרומלטנור נוי 07/12/2019 21:18
 • שלום ושבוע טוב אני עם התקן רגיל לא הורמונלי כבר שנה וחצי ומקבל מחזור סדיר ברצוני לדחות עכשיו את המחזור הבא בערך לחודשיים, האם אני יכולה להתחיל לקחת פרימולטנור? ואם כן באיזה מינון?

 • + הוסף תגובה
דחיית וסת ד"ר אילן ברעם 08/12/2019 16:38
 • ניתן לדחות וסת עם פרימולוטנור גם כאשר יש התקן לא הורמונלי ברחם. מתחילים ליטול שבוע לפני הוסת אותו רוצים לדחות, מפסיקים ליטול כשרוצים לקבל וסת

 • + הוסף תגובה
מינון נוי 08/12/2019 18:27
מינון ד"ר אילן ברעם 08/12/2019 18:42
התקן טרם לידה יפה 04/12/2019 15:55
 • שלום רב, לא נוח לי שימוש בגלולות, והוצע לי שימוש בהתקן, למרות שאני טרם לידה. האם יש מניעה בשימוש בהתקן לפני לידות? תודה

 • + הוסף תגובה
התקן טרם לידה ד"ר אילן ברעם 08/12/2019 16:42
 • אין מניעה לשימוש בהתקן טרם לידה - לאחרונה זה אף מומלץ ע"י הגינקולוגים בארה"ב באירופה ובישראל

 • + הוסף תגובה
גלולות שככל הנראה גורמות לדכאון שירלי 05/12/2019 10:45
 • שלום בתי בת כמעט 19 נוטלת גלולות מרסילון. בעבר הפסיקה ליטול את הגלולות כיוון גרמו לה למצבי רוח ירודים לגמרי. כיום חזרה ולו רק על מנת שלא יהיה ביוץ כיוון שמדי פעם סובלת מתחושת דקירות ברחם בזמן הביוץ. אינה נמצאת כיום בקשר עם חבר ולא מקיימת יחסים. אני ממש רוצה שתפסיק ליטול גלולות האלה. איך זה ישפיע כשתפסיק? ( בעבר גם עשתה הפסקה ) תודה

 • + הוסף תגובה
מצבי רוח עם גלולות ד"ר אילן ברעם 08/12/2019 16:41
 • תלוי מה הסיבה שהיא נוטלת גלולות, אם יש השפעה על מצבי הרוח - הייתי מחליף לגלולה אחרת או שוקל להתקין התקן תוך רחמי לא הורמונלי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!