שיליה חודרנית (Placenta accreta)

ראשי

תאור

שיליה חודרנית היא שיליה שהשתרשה ברחם בצורה לקויה המונעת את היפרדותה התקינה מהדופן לאחר לידת התינוק. בהריון רגיל מושרשת השיליה בתת-רירית של הרחם, אך נשמרת שכבה המפרידה בין השיליה ובין שריר הרחם. לאחר יציאת התינוק מתכווץ שריר הרחם, כולל אזור השיליה, והקטנת שטח הפנים גורם לניתוק המחיצות העדינות המחברות את השיליה לשכבה זו, והשיליה נפרדת ויוצאת. כאשר שכבה זו איננה קיימת, עלולים להתפתח שלושה מצבים הנכללים תחת הכותרת של שיליה חודרנית:
1. שיליה חודרנית פשוטה (Accreta vera) - השיליה צמודה לשריר הרחם, אך איננה חודרת לתוכו.
2. שיליה חודרנית לשריר (Increta) - חדירת סיסי השיליה אל תוך שריר הרחם.
3. שיליה חודרנית דרך השריר (Percreta) - סיסי השיליה עוברים את כל עובי שריר הרחם והם בולטים על פני השטח או חודרים לאיברים סמוכים, כגון שלפוחית השתן.
שכיחות שיליה חודרנית בלידות רגילות נמוכה והיא עומדת על מקרה אחד ל-2,500 לידות. יש מצבים הנחשבים למצבי סיכון לסיבוך והם כוללים: שיליית פתח (השרשת השיליה באזור צוואר הרחם), ניתוח קיסרי בעבר (ככל שעולה מספר הניתוחים בעבר עולה הסיכון לשיליה חודרנית, בייחוד כאשר היא מושרשת באזור הצלקת), גיל אם מתקדם ופעולות תוך-רחמיות קודמות (כגון גרידות).
פרופ' אריה הרמן

תופעות נלוות וסיבוכים

השיליה הנעוצה בדופן מונעת התכווצות יעילה של שריר הרחם וכתוצאה מכך עלול להתפתח דימום מסיבי.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון הסופי של קיום שיליה חודרנית הוא בעת הלידה בלבד כאשר לא ניתן להפריד את השיליה מדופן הרחם. ניתן לעיתים לאבחן שיליה חודרנית עוד במהלך ההריון, או לזהות ממצאים המצביעים על סיכון מוגבר בעזרת אמצעי דימות, כגון בדיקת על-שמע (אולטרסאונד) ותהודה מגנטית גרעינית (MRI).
אבחון שיליה חודרנית בלידה רגילה או בעת ניתוח קיסרי הוא מצב חירום מיילדותי.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

כאשר אין דימום אפשר לשקול השארת השיליה כמות שהיא, תוך מעקב וטיפול תרופתי. כאשר יש דימום ניתן להתמודד עם הסיבוך על ידי ניתוח כריתת רחם (במידה שהיולדת סיימה את תכנון משפחתה), ביצוע תיסחוף (אמבוליזציה) על ידי צינתור עורקי הרחם, או על ידי קשירה של עורקים באגן.

פורומים אזוספרמיה, ניתוחים להפקת זרע ופריון הגבר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שיפור איכות זרע חני 05/04/2020 10:52
 • שלום ד"ר, תוכל למנות דרכים לשיפור איכות הזרע? עוד לפני טיפול תרופתי.. זקוקים לכך!

 • + הוסף תגובה
שיפור איכות הזרע דר' שלומי ברק 05/04/2020 14:29
 • שלום חני, בשאלתך אין פירוט מה מצב הזרע כיום, כדי שנדע האם ואיזה טיפול רלוונטי. כמו כן אין אפשרות לענות באופן מדוייק ללא ביצוע של הערכה אנדרולוגית כוללת (פרופיל הורמונלי, נוכחות וריקוצלה, היסטוריה רפואית, בדיקת אשכים, וכו'). באופן כללי ניתן לומר שכדי לשפר ולשמר את פריון הגבר, חשוב מאד לשמור על אורח חיים בריא: תזונה מאוזנת, פעילות גופנית, המנעות מחשיפה למסכים בסמוך לשינה, ועוד, הרחבה נוספת ניתן לראות בעמוד המאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר, תחת הכותרת "ספירת זרע - דרכים לשיפור". בהצלחה!

 • + הוסף תגובה
משמעות פרופיל הורמונלי עדי 22/03/2020 10:29
 • לד"ר היקר שלום, ביצעתי פרופיל הורמונלי והFSH שלי 18, מה זה אומר? האם תקין?

 • + הוסף תגובה
FSH גבוה דר' שלומי ברק 24/03/2020 08:52
 • שלום עדי, הורמון FSH מופרש מההיפופיזה במח, ומגיע לאשכים דרך זרם הדם, שם הוא מעודד את הבנייה של תאי סרטולי באשך (תאים המרכיבים את הדפנות של אבוביות הזרע, ומהווים מרכיב משמעותי בהליך ייצור הזרע), ובעצם משפעל את מערכת ייצור הזרע. כאשר מתקיים באשך ייצור זרע תקין, תאי סרטולי מפרישים הורמון מעכב (אינהבין B) המאותת להיפופיזה במשוב שלילי, להפחית את ההפרשה של הורמון FSH. לכן- רמה גבוהה של הורמון FSH, מצביעה על כשל מסויים בהליך ייצור הזרע. עם זאת, אין לדעת מראש מה תהיה התוצאה בבדיקת הזרע, קיימים מקרים בהם למרות רמת FSH גבוהה, התקבלה תוצאה תקינה בבדיקת הזרע, אך כדאי לדעת שגם במקרים כגון אלו, חשוב ביותר לבצע הקפאה של מספר מנות זרע, כדי לשמר את מצב הפריון הנוכחי.

 • + הוסף תגובה
הפריה עם תאים צעירים אילנית 09/03/2020 10:34
 • שלום ד"ר שלומי ברק, אנחנו מתמודדים כבר הרבה שנים עם אזוספרמיה ללא פתרון, שמעתי שאפשר היום לעשות הפריה עם תאים צעירים יותר, אני מבולבלת מכל מיני כיוונים שאומרים לי שזה לא אמיתי, מה דעתך על כך?

 • + הוסף תגובה
הפריה ע"י ספרמטידים ואקטיבציה דר' שלומי ברק 10/03/2020 16:42
 • שלום אילנית, בשנים האחרונות ד"ר טנקה, מביה"ח ST. MOTHER, פוקוקה, יפן, פרסם בעולם את האפשרות להפריה ע"י ספרמטידים עגולים (ROSI), ראי כאן: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0015028218303583 במקביל, בעולם נעשו נסיונות רבים אחרים להפרית ROSI, שנכשלו ברובם, בשל כך עלו ספיקות לגבי האופציה לביצוע הפריה ע"י תאים אלו. שיטתו של ד"ר טנקה מתייחדת בכך שהוא פיתח טכניקה לזיהוי מדוייק של הספרמטידים העגולים, שהינם תאים הפלואדיים (בעלי 23 כרומוזומים) ומתאימים להפריה, בשונה מתאים עגולים אחרים הנוכחים ברקמת האשך, שהינם דיפלואידיים (בעלי 46 כרומוזומים), ואינם ראויים להפריה. בנוסף לכך, ד"ר טנקה פיתח דרך נוספת לעידוד הקשרות תאים אלו עם הביצית והתחלת הליך ההפריה, ע"י ביצוע אקטיבציה חשמלית - ניתן לראות הסבר לכך בעמוד המאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר. אני אישית ביקרתי את ד"ר טנקה במרפאתו, והתרשמתי שהדברים אמיתיים ועובדים. בשתו"פ עם גורמים נוספים, אנו עושים מאמצים כדי להביא את הטיפול אלינו, כולל הבאת מכשיר אקטיבציה חשמלית. עם זאת יש להתייחס לכל הנושא באופטימיות זהירה, בגלל שמדובר עדיין על טיפול הנעשה במסגרת מחקרית בלבד, וכרגע לא ידוע לנו מספיק על אחוזי ההצלחה בו. בשורות טובות!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!