שרירני הרחם (Uterine myoma)

ראשי

תאור

שרירני הרחם נקראים גם מיומה או פיברומה.
אלה גידולים שפירים המתפתחים משריר איבר זה והם בעיה שכיחה המופיעה אצל כרבע מהנשים בגיל הפוריות. שכיחות הופעתם עולה עם הגיל וכך גם שכיחות הבעיות הנגרמות על ידם, בהן עקרות, הפלות נישנות, דמם וסתי מוגבר וכאב באגן בעת המחזור - עם פגיעה משמעותית באיכות חייהן של נשים רבות. השרירנים והסבל שהם גורמים הם גם הסיבה העיקרית לניתוחי כריתת הרחם בעולם המערבי.
עבודות מדעיות מצביעות על כך שהשרירנים מושפעים על ידי הורמוני המין, אסטרוגן ופרוגסטרון, וכי תרופות החוסמות את פעולתם הן טיפול יעיל להקטנת השרירנים. אלא שלתרופות אלה, כדוגמת האנאלוגים של GNRH המשרות מצב של מעין גיל המעבר, השפעה זמנית בלבד והשפעות לוואי משמעותיות.
ד"ר נתן רוז'נסקי

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בהיעדר טיפול תרופתי יעיל, הטיפול הנפוץ כיום הוא טיפול בניתוח כאשר הטיפול ה"יעיל" ביותר לשרירנים הוא ניתוח לכריתת הרחם (היסטרקטומיה). הניתוח לכריתת הרחם מבטיח ששרירנים נוספים לא יצמחו עוד והתסמינים, כמו דמם וסתי מוגבר, או כאבים בבטן תחתונה יחלפו. אלא שבשנים האחרונות יותר ויותר נשים מעוניינות בטיפול שהוא זעיר פולשני כתחליף לכריתת הרחם. היתרון בניתוחים או התערבויות זעיר פולשניות הוא בכך שלרוב נמנעת פתיחת הבטן, ותקופת האשפוז וההחלמה קצרות בהרבה מאשר בלפרוטומיה. אפשרות היישום של השיטות הזעיר פולשניות השונות תלויה במיקום השרירן, מספר השרירנים וגודלם, וכן בגיל האישה ובתוכניות הפוריות שלה.
1. כריתת שרירנים היסטרוסקופית - שיטה זו מתאימה לשרירנים תת-ריריים בגודל של עד כ-5 ס"מ. ברוב המקרים שרירנים אלו הם הגורמים לדמם וסתי מוגבר והפלות חוזרות. הניתוח מבוצע דרך הנרתיק באמצעות רסקטוסקו המאפשר כריתת השרירן באמצעות לולאה חשמלית, ללא צורך בפתיחת הבטן. לעיתים יש לטפל באישה לפני הניתוח בזריקת אנאלוג של GNRH, כדי להקטין את השרירן ולקצר את זמן הניתוח. הניתוח מתבצע בדרך כלל באשפוז יום וחזרה מהירה לפעילות מלאה. ניתוח זה אינו מחייב לידה קיסרית בהריון הבא והוא מתאים גם לנשים שלאחר גיל הבלות, בהן מתגלה ממצא שפיר ברחם. הניתוח ההיסטרוסקופי מאפשר במרבית המקרים למנוע כריתת הרחם ולשמר את הפוריות.
2. כריתת שרירנים לפרוסקופית - שיטה זו מתאימה לנשים עם שרירן תת-נסיובי הגורם לכאבים או לחץ באגן (ייתכן לדוגמה לחץ על שלפוחית השתן או החלחולת). בשיטה זו מבצעים הפרדה של השרירן מהרחם בעזרת הכלים האנדוסקופים ואחר כך מוציאים את השרירן מחלל הבטן באמצעות מכשיר הנקרא "מורסלטור", החותך את השרירן לרצועות דקות. מיטת השרירן נתפרת וכך משוקם מבנה הרחם. ההחלמה מניתוח זה מהירה הרבה יותר מאשר בלפרוטומיה. ניתן אף לכרות את הרחם השרירני בשלמותו בשיטה זו, עם צוואר הרחם או בלעדיו, ולהוציאם דרך הנרתיק או באמצעות המורסליטור דרך נקב קטן בדופן הבטן.
3. צינתור וחסימת עורקי הרחם כטיפול בשרירנים - בשיטה זו מבצעים צינתור של עורקי הכסל ושיקוף של כלי הדם המזרימים את הדם לרחם ולשרירנים. לאחר הכנסת הצנתר לעורקי הרחם מזריקים דרכו חלקיקים קטנים הגורמים לחסימתו. פעולה זו מבוצעת במחלקת הדימות (רנטגן) וכרוכה באשפוז של יום או יומיים להשגחה ושיכוך כאב. עד היום בוצעו אלפי צינתורים כאלו ברחבי העולם עם שיעור הצלחה גבוה מ-90%. לאור סיבוך נדיר של פגיעה בזרימת הדם גם לשחלות, אין מבצעים פעולה זו בנשים שטרם סיימו את תוכנית הפוריות.
4. טיפול ניסיוני בשרירנים על ידי על-שמע רב-עוצמה בהכוונת MRI (HIFUS) - שיטה חדשנית לטיפול בשרירנים נבדקת לאחרונה במספר מרכזים בעולם לבחינת האפשרות לטפל בשרירנים על ידי על-שמע (אולטרסאונד) ממוקד ורב-עוצמה. הטיפול גורם לחימום ממוקד ונמק של השרירן, ללא פגיעה בשריר הרחם. קרן העל-קול נשלטת ומכוונת אל השרירן באמצעות מכשיר ה-MRI. הטיפול נמשך כשלוש שעות ביחידת הדימות, ובסיומו משוחררת המטופלת לביתה.

פורומים אזוספרמיה, ניתוחים להפקת זרע ופריון הגבר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח tesa אמיר 08/09/2020 13:40
 • שלום רב אובחנתי בעברי כנשא של cf הלכתי לדוקטור רביב גיל בשיבא מהקופה והוא שלח אותי לניתוח tesa שאמור להתבצע בזמן הקרוב השאלה שלי היא ממה שאני קורא באתרים נראה שניתוח הmesa הוא מפיק יותר זרע. ראיתע שהרבה אנשים נשלחים קודם כל לניתוח הtesa השאלה שלי האם ידוע לך למה מלכתחילה לא שולחים לניתוח הmesa.. האם יש יתרון כל שהוא בניתוח הtesa? 2. איך מתבצע הtesa ומה זמן ההחלמה ממנו שאפשר לחזור גם לפעילות ספורטיבית עצימה? תודע על המענה

 • + הוסף תגובה
ניתוח לאזוספרמיה לא חסימתית דר' שלומי ברק 08/09/2020 14:03
 • שלום אמיר לניתוח MESA ישנם 2 יתרונות עיקריים: 1) פוטנציאל להפקת כמות גבוהה יותר של זרע באופן משמעותי. 2) שמירה על האשך - הניתוח נעשה באיזור האפידידימיס (יותרת האשך), ולא באשך עצמו, לנקודה זו חשיבות גבוהה כדי לשמור על פוטנציאל ייצור הטסטוסטרון באשך - הורמון בעל חשיבות גבוהה לגבר. בישראל יש מספר מצומצם בלבד של רופאים המבצעים ניתוח MESA, ביצוע הניתוח דורש הכשרה אנדרולוגית-כירורגית ייעודית, הניתוח מבוצע תחת מיקרוסקופ ניתוחי מיוחד, המנתח פותח בעדינות את רקמות האשך ושואב נוזל המכיל זרע באופק מדוייק. זמן הניתוח: כשעתיים+. היתרון לניתוח TESA, הוא שהינו ניתוח פשוט יותר, זמנו קצר יותר (15-30 דקות), וזמינותו במערכת הרפואית - גבוהה יותר. אני באופן אישי מבצע את שני סוגי הניתוחים במקרים חסימתיים, בהתאם לרצון המטופלים. לגבי ניתוח TESA - זמן ההחלמה אמור להיות מס' ימים בודד, לאחר מכן ניתן לחזור בהדרגה לפעילות גופנית, כמובן בכפוף להנחיות הרופא המטפל. זמן ההחלמה מניתוח MESA - דומה. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
ניתוח טסה - לאחר ניתוח אבי 19/07/2020 00:23
 • היי ד"ר, לפני כשלושה שבועות עברתי ניתוח טסה, הכל כמעט החלים, בימים האחרונים שמתי לב להרגשה מוזרה באשך ימין, שממששים מרגישים משהו קשה כמו אבן, לא משהו שהיה לפני,זה לא מלווה בכאב אלא רק שנוגעים מרגישים, האם זה חלק מתופעות הלוואי המוכרות?

 • + הוסף תגובה
מעקב לאחר ניתוח טסה דר' שלומי ברק 19/07/2020 00:28
 • שלום אבי, ממליץ לפנות לרופא המטפל לבדיקת מעקב לאחר הניתוח. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי לאחר ניתוח tese יוסי 01/07/2020 00:52
 • היי,האם לאחר ניתוח tese נפיחות דיי גדולה וסימן כחול בימים הראשונים זה חלק מתופעות לוואי לגיטימיות? (בוצעה פתיחה כפולה בניתוח, שני הצדדים)

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי לאחר ניתוח tese דר' שלומי ברק 01/07/2020 08:11
 • שלום יוסי, אני סבור שנכון ליצור קשר עם הרופא המנתח, ליידע אותו בקשר לתופעות ולהיבדק על ידו אם יחשוב שנחוץ. רפואה שלימה ובשורות טובות

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!