תסביב של הטפולה (Adnexal torsion)

ראשי

תאור

תסביב או שיזור של הטפולה (השחלה והחצוצרה) הוא מצב חירום גינקולוגי המצריך ניתוח על מנת למנוע נמק של הטפולה ואובדנה.
השחלות הן איבר של האגן והן ממוקמות מצידי הרחם. השחלות מחוברות אל הרחם ברצועות. הרצועות של השחלות המחברות את השחלות לדופן האגן, מכילות בתוכן את כלי הדם של השחלות אשר מקורם באב העורקים.
לשחלה שני תפקידים עיקריים: ייצור של הורמוני המין הנשיים, ובשנות הפריון - ביוץ מדי חודש של ביציות המצויות בשחלה.
החצוצרה יוצאת בצידה האחד מהרחם ומגיעה בצידה השני אל השחלה. דרכה עוברת הביצית אל הרחם והיא מהווה מקום למפגש בין הזרע והביצית ולהפריה.
תסביב של השחלה או של הטפולה, הוא מצב שבו השחלה מסתובבת על ציר שהוא הרצועה הקושרת אותה אל דופן האגן. במצב זה נחסמים אספקת הדם אל השחלה והניקוז הוורידי שלה. במצב זה של חוסר באספקת דם לאורך זמן, חל נמק של רקמת השחלה עד מצב בלתי הפיך של מות תאים ואובדן רקמה בשחלה.
ד"ר אורטל נאמן

סימפטומים


התסמינים הקלינים של תסביב של השחלה: בדרך כלל מדובר בהופעה של כאב חד, לרוב קבוע, המלווה בבחילות בהקאות ובסימנים של גירוי הצפק הבטני. אך להסתמנות הקלינית של תסביב שחלתי פנים רבות. לעיתים הסיבוב של השחלה אינו מלא והכאב בשל כך נושא אופי גלי עם הקלה בין התקפי הכאב. לעיתים ההסתמנות הקלינית סוערת ולעיתים פחות. הכאב מופיע כתוצאה מחוסר החמצן לרקמת הטפולה ולעיתים, דווקא לאחר שעות רבות, תיתכן הקלה בכאבים לאור נמק בלתי הפיך של רקמת השחלה.

סיבות וגורמי סיכון

ברוב המקרים מדובר בשחלה גדולה אשר מכילה ממצא כמו ציסטה או גידול שחלתי שפיר. שחלה זו, מפאת גודלה ומשקלה, נוטה "ליפול" על צירה ולגרום על ידי כך לתסביב. יש גידולים שפירים מסוימים כמו דרמואיד הגורמים באורח שכיח יותר לתסביב של השחלה. לעיתים מדובר בשחלה גדולה על רקע של טיפולי פריון להשראת ביוץ. יש גם ציסטות מתפקדות המפרישות הורמונים, מופיעות בשחלה ונעלמות עצמונית, אך מפאת גודלן יכולות לגרום לתסביב.
לעיתים רחוקות נגרם תסביב כאשר השחלה רגילה. במקרים נדירים אלו הסיבה לתופעה אינה ברורה, ואחת ההשערות היא שהגורם הוא רפיון של הרצועות השחלתיות או אורכן העולה על התקין.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון לא תמיד קל והוא מבוסס בעיקר על ההסתמנות הקלינית. כאשר בנוסף להסתמנות הקלינית מתגלה שהשחלה מוגדלת או מכילה גידול או ציסטה, קביעת האבחון סבירה אף יותר. בדיקה בעל-שמע (האולטרסאונד) יכולה לסייע רבות באישוש תסביב. מעבר לנוכחות של ממצא בשחלה אשר ניתן לראותו בעזרת העל-שמע, יש מדדים נוספים במראה של השחלה אשר משתקפים בבדיקת על-שמע, ואשר יכולים לתמוך באבחון של תסביב. תרומה נוספת, אך שרויה במחלוקת, ניתן להפיק מבדיקה באמצעות מכשירים מתקדמים למדידת זרימת דם (דופלר) בעל-שמע. לעיתים ניתן להדגים חוסר זרימת דם בשחלה שנגרם לה תסביב.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

אין בתסביב סכנת חיים, אלא סכנה לאובדן השחלה או כל הטפולה. לכן, גישת הטיפול מושפעת מגילה של האישה ומתוכניותיה לגבי הרחבת המשפחה. כך, כאשר מדובר בילדה, נערה או אישה אשר לא השלימה את תוכניות הילודה שלה, הסף להתערבות נמוך על מנת שלא להסתכן באובדן השחלה. כאשר מדובר באישה בוגרת אשר השלימה את תוכניות הילודה שלה, או שהיא קרובה לגיל הבלות, הסף לניתוח גבוה יותר וניתן להמתין כדי לאפשר לכאב לחלוף עצמונית.
הטיפול בתסביב של השחלה הוא בניתוח. הניתוח המקובל כיום מתבצע בגישה לפרוסקופית. בגישה זו מוכנס דרך הטבור מכשיר אופטי בקוטר של 1.5 ס"מ לערך, ובעזרתו ניתן לראות את איברי האגן והבטן. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית. בעזרת שני חורים קטנים בשיפולי הבטן ניתן להכניס מכשיר נוסף ולבצע היפוך של השחלה על מנת להחזירה לתנוחה אנטומית תקינה. לרוב, לטפולה בתסביב יש מראה וצבע אופייניים הנגרמים עקב חוסר באספקת חמצן. היא בצקתית, תפוחה ובצבע כחול עד שחור. למרות ששינויי צבע אלו מעלים חשד להיווצרות נמק, מסובבים את הטפולה לעמדתה הרגילה, וזאת לאור יכולתה המרשימה של השחלה להשתקם ולחזור לתפקוד. משך ההתאוששות מהניתוח הוא בדרך כלל קצר. במצבים חריגים, כאשר התסביב נישנה מספר פעמים, שוקלים לעיתים לקבע את השחלה אל דופן האגן.

פורומים אזוספרמיה, ניתוחים להפקת זרע ופריון הגבר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איכות זרע וטיסות מרובות רועי 27/05/2020 09:09
 • אני בתחילת שנות ה-20 לחיי, טס הרבה (עד הקורונה), חושש לטיב הזרע שלי בגלל הקרינה הגבוהה. מה דעתך? יש מקום לדאגה? ניתן לשפר איכשהו את איכותו? תודה

 • + הוסף תגובה
קרינה ופוריות הגבר דר' שלומי ברק 27/05/2020 15:25
 • שלום רועי, במקרה של חשש לפגיעה בפוריות הגבר, בעקבות קרינה וכדו', יש לבצע בדיקת זרע. אתה מוזמן לבצע בדיקת זרע + פרופיל הורמונלי, ולבוא להתייעצות מעמיקה. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
ניתוח tesa אבי 05/05/2020 17:34
 • שלום דוקטור שאלתי היא מה הניתוח המומלץ לנשא cf ולאחר כמה זמן מניתוח tesa מותר לעשות שוב ניתוח למציאת זרע? תודה

 • + הוסף תגובה
אזוספרמיה על רקע נשאות ל-CF דר' שלומי ברק 05/05/2020 18:04
 • שלום אבי, 1. משאלתך נראה שמדובר במקרה של אזוספרמיה חסימתית על רקע נשאות ל-CF,.ניתן לטפל במספר דרכים: TESA - שאיבת זרע מהאשכים ע"י מחט, TESE - ביופסיית אשכים פתוחה, החסרון ב2 שיטות אלו הוא שכמות הזרע המופק הינה מוגבלת, וכן הן דורשות לקיחת רקמה מהאשכים, מה שעלול לפגוע בייצור ההורמון הגברי, טסטוסטרון. דרך נוספת הינה PESA - שאיבת זרע מהאפדידימיס (יותרת האשך) ע"י מחט, בשיטה זו אמנם לא נלקחת רקמת אשך, אך החסרון בה הוא גם כן הפקת זרע בכמות מוגבלת, וכן שהיא נעשית "על עיור" ללא שהרופא רואה את הרקמות בהן הוא נוגע. שיטה נוספת היא MESA - הפקת זרע מיותרת האשך באמצעים מיקרו-כירורגיים, שיטה זו הינה מועדפת בשל הכמות הגדולה של הזרע המופק, וכן בשל השימוש במיקרוסקופ במהלך הניתוח, דרכו המנתח רואה את הרקמות דרכן הוא עובר, ומוודא שהפגיעה בהן מינימלית, כמו כן בניתוח MESA, המנתח מקבל פידבק מהמעבדה הצמודה לחדר הניתוח לגבי איכות הזרע בכל איזור שנדגם, ומתמקד באיזורים בעלי פוטנציאל טוב יותר. 2. בדרך כלל מומלץ להקפיד על המתנה של 6 חודשים בין ניתוח לניתוח, תלוי באופי המקרה.

 • + הוסף תגובה
פענוח בדיקת זרע עדי 06/04/2020 10:24
 • שלום, בן זוגי ביצע בד׳ זרע בשנת 2018. ברצוני לדעת: 1) מה רמת הפוריות שלו? 2) האם אפשר לסמוך על בדיקה שבוצעה בשנת 2018 או שרוב הסיכויים כי השתנתה מאז? הבדיקה בוצעה לאחר שני ימי המנעות Sperm, total motile (progressive+ non progressive- 71% Sperm, progressive- 59% Total motile sperm count- 19 million/spec Spermatozoa, normal morphology- 15% Total sperm ejaculation- 32 million WBC count semen <1 million/ml Semen volume-1.0 ml Sperm concentration- 32 million/ml Spermatozoa, immotile- 29% Spermatozoa, non progressive- 12% Analysis time, semen- 15:57 Appearance comment semen- normal Liquefaction+ viscosity semen- normal Ph semen- 8.5 תודה מראש

 • + הוסף תגובה
פענוח בדיקת זרע דר' שלומי ברק 06/04/2020 10:35
 • שלום עדי, 1) בדיקת הזרע תקינה, למעט נפח נמוך - יכול להיות קשור לכך שלא כל נפח השפיכה הועבר לבדיקה. 2) מערכת ייצור הזרע הינה מערכת דינמית, ואין לסמוך בצורה מוחלטת על תוצאות בדיקה מלפני שנתיים. כמו כן ישנם פרמטרים נוספים בזרע שאינם נבדקים בבדיקת זרע רגילה, לאבחון מצב הפוריות הזוגי יש לערוך בירור מקיף אצל רופא מומחה לפריון האשה והגבר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!