בדיקת נוגדנים ל-CMV

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בדיקת נוגדנים ל-CMV היא בדיקת דם שנועדה לזהות נוגדנים נגד ציטומגלו-וירוס (CMV (Cytomegalovirus. הדבקה ב-CMV מתרחשת בעקבות מגע עם נוזלי גוף נגועים, בעיקר רוק או שתן, אך העברת ה-CMV תיתכן גם באמצעות השתלת איברים מתורם נגוע. 


קראו עוד: המדריך המלא לפענוח בדיקות דם 


אצל צעירים, ה-CMV עלול לגרום לעיתים למחלה דמוית מחלת הנשיקה ("מונו"), המתבטאת בחום, כאבי גרון, כאבי שרירים, עייפות והגדלה חולפת של בלוטות הלימפה. ברוב המקרים, בייחוד בקרב תינוקות, ההדבקה ב-CMV חולפת ללא תסמינים כלשהם ואין שום הרגשת חולי. לפעמים יחד עם בדיקת נוגדנים ל-CMV מתבצעת גם בדיקת נוגדנים ל-EBV (הגורם הקלאסי למחלת הנשיקה), כשתלונות החולה מכוונות לכך.

קיימות בדיקות נוספות ומדוייקות יותר ל-CMV כמו בדיקת PCR על מי השפיר, הדם או השתן, והן מבוצעות במצבים שמחייבים הוכחה חד משמעית לזיהום ב-CMV.

בדיקת נוגדנים ל-CMV (ציטומגלו-וירוס Cytomegalovirus)

בדיקת נוגדנים ל-CMV חשובה במיוחד בהריון


לאחר ההדבקה, וירוס ה-CMV נשאר רדום בגוף, אך הוא עלול להתפרץ מחדש כשמערכת החיסונית  מדוכאת או נחשלת, כמו אצל חולים שעברו השתלת איברים. אז CMV גורם למחלה קשה, כגון דלקת ריאות או דלקת הרשתית.


CMV בהריון

וירוס ה-CMV יכול להדביק עובר ברחם אמו בכ-30% מהמקרים בהם האם נדבקת ב-CMV בזמן ההריון ולעיתים נדירות מאוד כשהאם היא נשאית CMV רדום. ברובם המכריע של המקרים (85%-90%), ההדבקה ב-CMV לא תתבטא במחלה או בסכנה כלשהי בטווח הארוך. אולם כ-10% מהעוברים, שנדבקו ברחם כשאמם חלתה ב-CMV לראשונה בהריון, יסבלו מהפרעות עצביות קשות. אמנם התינוקות שנדבקו ברחם במקרים של זיהום חוזר ב-CMV אצל האם לא יסבלו מליקויים עצביים חמורים, אך כ-15% מהם עלולים לפתח  בעיקר ירידה בשמיעה במהלך מספר שנים שאחרי הלידה.


קראו עוד: וירוס CMV בהריון – ממה להיות מודאגים, אם בכלל?אוכלוסיות בסיכון

אין סיכון בזמן בדיקת נוגדנים ל-CMV. לפעמים מתלווה אליה בדיקת נוגדנים לנגיף ה-EBV, הגורם הקלאסי למחלת הנשיקה, כאשר יש תלונות החולה מכוונות לכך. קיימות בדיקות נוספות ומדוייקות יותר ל-CMV כמו בדיקת PCR על מי השפיר, הדם או השתן, והן מבוצעות במצבים שמחייבים הוכחה חד משמעית לזיהום ב-CMV.

מחלות קשורות

מחלת הנשיקה (מונונוקליאוזיס זיהומית), הגדלת בלוטות לימפה, פריחה, חירשות (ממקור מוחי), דלקת של הרשתית (כוריורטיניטיס), דלקת ריאות, מחלה שלשולית, הפטיטיס.


מתי עושים את הבדיקה?

בדיקת נוגדנים ל-CMV מתבצעת במצבים הבאים:

1. אצל ילדים או מבוגרים עם מחלת חום הכוללת הגדלת בלוטות או תסמינים אחרים החשודים כ-CMV, כדי לאשר אבחנה של מחלת הנשיקה. 

2. בנשים בהריון לפני ובזמן ההריון, על מנת להעריך את הסיכון להדבקה ב-CMV בזמן ההריון. 

3. מבוצעת בדיקה זו בחולים עם דיכוי של מערכת החיסון (חולים שעברו השתלה של איבר, חולי סרטן שעברו טיפולים כימותרפיים או הקרנות וחולי איידס) כאשר הרופא חושד בהדבקה ב-CMV. בנוסף, לפני ביצוע תרומת איברים נהוג לבצע בדיקה זו על דגימת דם מהתורם ומהחולה שמועמד להשתלה.


איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך בהכנות מיוחדות לקראת בדיקת נוגדנים ל-CMV


אופן ביצוע הבדיקה

במסגרת בדיקת נוגדנים ל-CMV, אחות או רופא יקחו דם מווריד באמצעות דקירת מחט.

אחרי הבדיקה
אין צורך בפעולות מיוחדות.


אזהרות

סיכון:

הריון:

חשד ל-CMV בהריון

במקרה שהחשיפה ל-CMV התרחשה לאחרונה (IgM – positive), אישה בהריון צריכה להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לביצוע בדיקות נוספות כמו סקירת מערכות ודיקור מי שפיר, על מנת להעריך אם גם העובר נדבק ב-CMV.


אם את מתכננת להכנס להיריון בזמן הקרוב, יש להתייעץ עם רופא מומחה בנוגע לצורך בדחיית מועד הכניסה להריון.


הנקה:

תינוקות וילדים:

קשישים:

נהיגה:

אלכוהול:

תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה:


פיענוח תוצאות

תוצאות בדיקת הנוגדנים ל-CV מבוטאות ע"י שני סוגי נוגדנים: IgG ו-IgM. כל אחד מהם יכול להיות חיובי (positive) או שלילי (negative). לפעמים מוסיפים גם בדיקה בשם Avidity.


תוצאות אפשריות של בדיקת נוגדנים ל-CMV:

IgM – negative; IgG – negative: לא הייתה מעולם חשיפה ל-CMV. מומלץ להקפיד על רחצת ידיים יסודית במגע קרוב עם ילדים ותינוקות (החלפת חיתול, מגע ברוק) או עם אנשים עם מחלות חום, במיוחד עבור נשים בהריון. יתכן שיהיה צורך לחזור על בדיקת הנוגדנים ל-CMV כחלק מהמעקב בזמן ההריון.


IgM – positive; IgG – negative: הדבקה לאחרונה פעם ראשונה בחיים. 


IgM – negative; IgG – positive: הייתה הדבקה ב-CMV בעבר הרחוק.


IgM – positive; IgG – positive: הדבקה לפני מספר חודשים.


Avidity בדיקה שיכולה להתבצע בנוסף ל-IgG ו-IgM כדי לבחון חוזק הנוגדנים, שעולה ככל שהזמן שעבר מההדבקה גדול יותר. נעה ברוב המעבדות בין 0 ל-100%. ערך של פחות מ-35% מעיד על הדבקה לאחרונה. 

חשוב לציין שקיימת שונות בין מעבדות שונות וגם הבדיקה עצמה אינה מדויקת לחלוטין. לכן חשוב להתייעץ לפני כל החלטה עם רופא עם מומחיות בזיהומים, ייעוץ גנטי או גניקולוגיה ומיילדות.


המאמר נכתב על ידי ד"ר שי אופירמאמרים לפי נושא בדיקת נוגדנים ל-CMV

מאמרים נוספים בתחום
זיהום ב-CMV אצל העובר הוא אחת הסיבות השכיחות ביותר להפרעה בשמיעה, להפרעה קוגניטיבית ולהפרעות מוטוריות בילדים. במחקר זה נבדקה לראשונה יעילותו של חיסון נגד CMV בקרב 234 נשים. כקבוצת ביקורת שימשו 230...
וירוס ה-CMV הוא וירוס ממשפחת ההרפס ויש נטייה להישאר במצב רדום ולהתפרץ כשמערכת החיסון נחלשת או עוברת דיכוי. רוב האוכלוסייה בישראל (בין 80-85%) נדבקת ב-CMV בילדות  ומפתחת נוגדנים המענ...

שאלות ותשובות לפי נושא בדיקת נוגדנים ל-CMV

שאלות נוספות בתחום
הבדיקה הסרולוגית לווירוס ה- CMV מכוונת לאיתור נוכחותם וכמותם של נוגדנים מסוג IgM ו- IgG בדם. כפי שציינת, נוגדנים מסוג IgM מאותרים זמן קצר לאחר ההידבקות בווירוס (ימים) ולרוב נעלמים בתוך שבועות ספור...
ההידבקות בנגיף ה- HIV דומה במהותה אצל גברים ואצל נשים. ישנם בני אדם אשר חשים בטוב גם פרק זמן ממושך לאחר ההידבקות בנגיף. לאחר מספר שנים, המערכת החיסונית של האדם אשר נדבק בנגיף נחלשת בהדרגה, עד לנקודה א...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!