בדיקת מיפוי עצמות ( Bone Scan ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בדיקת מיפוי עצמות (Bone scan/scintigraphy) הינה בדיקה המזהה אזורים חדשים בעצמות הגוף בהם מתרחשים תהליכי בניה או פירוק של עצם. היא נעשית במטרה להעריך האם נגרם נזק לעצמות, למשל עקב טראומה, מחלה דלקתית, זיהום, ואף גידולים סרטניים או גרורות.


מיפוי עצמות - שברים, דלקת או גידולים סרטניים בעצמות


סריקת מיפוי עצמות יעילה יותר מאשר צילום רנטגן (x-ray), כיוון שיכולה לזהות תהליכים אלה מוקדם הרבה יותר. הסריקה מבוצעת לאחר שמזריקים חומר רדיואקטיבי לתוך הוריד. ניתן למפות את כל עצמות הגוף או חלקים ספציפיים ע"פ דרישה, למשל, כף היד.אוכלוסיות בסיכון

מיפוי עצמות אינו מומלץ לנשים בהריון או נשים מניקות, שכן החומר הרדיואקטיבי מסוכן לעובר או לתינוק. במקרים אלו, מיפוי העצמות יתבצע רק כשאין ברירה.


מחלות קשורות

שברים, מחלות דלקתיות, זיהומיות או מטבוליות של העצם, גידולים סרטניים ממקור ראשוני של העצם או הסחוס, גרורות סרטניות ממקור אחר- למשל סרטן שד ,סרטן ריאות, ערמונית ועוד.


מתי עושים מיפוי עצמות?

בדיקת מיפוי עצמות נעשית בכמה מצבים:

1. ניתן לבצע מיפוי עצמות על מנת לעזור במציאת המיקום המדויק של כאב בלתי מוסבר בעצם, כגון כאבי גב תחתון ממושכים.


2. אבחנת גדילת עצם במקומות לא תקינים, למשל בגב, בברך או בכף הרגל יכולה להיעשות על סמך התוצאות של בדיקת מיפוי העצמות. 


3. מיפוי עצמות יבוצע כשקיים חשד לשבר בעצם, אשר לא נראה היטב בצילום עצמות רגיל (למשל שברי מאמץ). 


4. מיפוי עצמות מסייע באבחנת סרטן עצמות, בשל כאב לא מוסבר, שיכול להיגרם ע"י גידול ראשוני של הסחוס והעצם, או ע"י גרורות, שהורסות את העצם. 


5. מיפוי עצמות נעשה בכל מצב שבו יש חשד לנזק לעצמות, למשל, עקב חום לא מוסבר, נפיחות במפרק, אודם וחשד לדלקת או זיהום.איך להתכונן למיפוי עצם?

אין צורך בהכנה מיוחדת לקראת מיפוי עצמות. 

במכון, לפני המיפוי, יוזרק חומר רדיואקטיבי אל תוך הוריד. מייד אחרי ההזרקה, יש לשתות כ-2 ליטרים של נוזלים, זאת כדי לפנות את שאריות החומר הרדיואקטיבי שלא נקלט בעצמות מהגוף. 

לקראת המיפוי מתבקשים לרוקן את השלפוחית, שכן שלפוחית מלאה יכולה להסתיר את עצמות האגן במיפוי. בנוסף, מתבקשים להסיר כל תכשיט, וכן את מרבית הבגדים, כתלות במיקום הבדיקה. המיפוי יעשה כ-2-4 שעות לאחר ההזרקה.


אופן ביצוע הבדיקה

מיפוי עצמות מבוצע לרוב ע"י טכנאי רנטגן, ואת התוצאות מפענחים רופאים רדיולוגים או מומחים לרפואה גרעינית. מספר שעות לפני הבדיקה, יוזרק חומר רדיואקטיבי אל תוך הוריד (לרוב טכנציום מסומן). דקירת המחט עלולה להכאיב במעט, אולם לא אמורים להרגיש את חומר העירוי עצמו. לוקח כ-2-4 שעות לחומר הרדיואקטיבי להיקלט בתאי העצם לפני שניתן לערוך את המיפוי בעזרת סורק ה"גאמא". 

מיפוי העצמות יערך כאשר החולה שוכב, בחדר סגור, והמכשיר הסורק ממוקם בקרבה מעליו. אין כניסה לאנשים נוספים לחדר שבו נערכת בדיקת מיפוי העצמות, למעט טכנאי הרנטגן. הסורק עשוי לזוז בהתאם למיקום המבוקש עד לקליטה מלאה של כל עצמות הגוף. לעיתים החולה מתבקש לזוז ולא לזוז בהתאם. משך הבדיקה נע בין 30-60 דק', כתלות בסיבה ובמיקום. המיפוי עצמו אינו גורם לכאבים ואינו פולשני, כיוון שהסריקה חיצונית.


אחרי הבדיקה

באופן כללי אין כל הגבלות מיוחדות אחרי מיפוי עצמות. לאישה מניקה מומלץ לעבור למתן פורמולה ולהימנע מהנקה למשך כיומיים לאחר הבדיקה, עד לסילוק החומר הרדיואקטיבי מהגוף. 


תופעות לוואי אפשריות: במקרים נדירים עלולה להופיע תגובה אלרגית לחומר המוזרק. יתכנו נפיחות או כאב קל באזור הדקירה, שלרוב נעלמים תוך מספר ימים, שניתן להקל עליה בעזרת הנחת תחבושת לחה וקרירה באזור. מכיוון שמדובר בקרינה קיימת גם אפשרות של נזק תאי או רקמתי בטווח הרחוק, אולם מדובר בכמויות מזעריות יחסית של חומר רדיואקטיבי.


פיענוח תוצאות

לרוב תוצאות מיפוי עצמות מתקבלות לאחר כיומיים. 

מיפוי עצמות תקין משמעו שהחומר התפזר בצורה אחידה בעצמות, ללא אזורים של קליטה מופחתת או מוגברת. 

מיפוי עצמות לא תקין  כאשר ישנן נקודות "חמות" או "קרות"- המצביעים בהתאמה על אזורים בהם יש עודף פעילות, למשל במצבי זיהום, דלקת, שברים ואף בגידולים שונים, ואזורי חסר פעילות, כמו במחלות שונות או במצבי חוסר אספקת דם.מאמרים לפי נושא מיפוי עצמות

מאמרים נוספים בתחום
סרטן ריאות הינו אחד הגדולים השכיחים שמופיע הן בגברים והן בנשים. ההערכה הכלל עולמית היא שמדובר באוכלוסיה גדולה של כמיליון נפש בשנה. חלק ניכר מהסובלים במחלת סרטן ריאות מעוניינים לדעת מה הם יכולים לעשות...
נשים המפסיקות לעשן מפחיתות את הסיכון שלהן לחלות בסרטן שלפוחית השתן. כך קובע מחקר חדש אשר עקב אחר שיעור התחלואה בסרטן זה אצל 37,459 נשים בארה"ב במשך 13 שנה, החל משנת 1986. ממצא נוס...

שאלות ותשובות לפי נושא מיפוי עצמות

שאלות נוספות בתחום
אני בן 60. בבדיקת PSA הערך נמצא ערך 6.8, ומדד גליסון הוא 3/4 7. בעקבות כך נעשתה לי ביופסיה של הערמונית וטופלתי ב- Casodex במינון 50 מ"ג ובזריקת Suprefact depo 3 month. 10 ימים אחרי הטיפול ירד...
בדיקת ה- PSA היא בדיקה שבה בודקים חלבון המיוצר על ידי תאי הערמונית, אשר מיוצר בתאים שפירים ובתאים ממאירים. הטווח התקין של PSA הוא 0-4 ng/ml, ולכן הערך שציינת גבוה מהנורמה. יכולות להיות לכך כמה סיב...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!