בדיקת צילום בטן

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

צילום בטן הינו בדיקת הדמיה המייצרת תמונה של הבטן באמצעות הקרנתה בקרינת רנטגן. הקרניים עוברות דרך הבטן ונקלטות בפלטה המכילה סרט הרגיש לקרינה זו. 

הבדיקה נעשית ע"י טכנאי רנטגן והתמונה מועברת אל הרופא כתמונה (על פילם או כתמונה ממוחשבת) שמפענח אותה. הרופא המומחה לפענוח צילומי רנטגן (בין השאר) הינו רופא הדימות (רנטגנולוג). 

רופאים בהתמחויות אחרות, בעיקר כירורגים, נוהגים גם הם לפענח צילומי בטן, ומתייעצים ברנטגנולוג במידת הצורך. יתרונותיו העיקריים של צילום בטן הם זמינותו הרבה, חשיפה מועטה לקרינה ומחירו הזול. חסרונו העיקרי הוא רגישות נמוכה למדי לרוב המצבים בבטן, למעט מספר מצבים דחופים.


אוכלוסיות בסיכון

עוברים של נשים בהיריון העוברות את הבדיקה וילדים. קיים סיכון קטן בצילום בטן באוכלוסיות אלה כתוצאה מהחשיפה לקרינה, מכיוון שאוכלוסיות אלה רגישות יותר לקרינה. 

רמת הקרינה עקב צילום בטן גבוהה יותר מזו של צילום חזה אך נמוכה מבדיקות אחרות כמו בדיקת CT. באוכלוסיות אלו מעדיפים לרוב לבצע אולטראסאונד של הבטן.

מחלות קשורות

חסימת מעיים, התנקבות איבר של מערכת העיכול, גידולים של מערכת העיכול, כיב קיבה ותריסריון, עצירות כרונית, אבנים בכליות, מחלת מעי דלקתית.

מתי עושים את הבדיקה?

בשל האופי המיוחד של איברי הבטן, צילום הבטן טוב לאבחון מספר קטן של מצבים דחופים אך לא מצבים רבים אחרים. לכן, בדיקה זו נפוצה בעיקר במיון ובמוקד לשלילת אותם המצבים.

צילום בטן מתבצע גם במצבים הבאים:

·             מציאת סיבה לכאבי בטן, בחילות, עצירות.
·             איתור של חסימת מעיים
·             איתור של התנקבות של איבר של מערכת העיכול
·             איתור של אבני צואה הנובעות לרוב מעצירות כרונית
·             איתור של אבנים בכליות או בדרכי השתן
·             איתור גופים זרים הקולטים קרינה (כמו מטבעות) שנבלעו, הוחדרו לפי הטבעת או חדרו לבטן מבחוץ.
·             לאחר פעולות חודרניות הכרוכות בהכנסת צינורות או צנטרים, על מנת להעריך את המיקום של הצינור שהוכנס, והאם יש צורך לתקן את מיקומו.איך להתכונן לבדיקה?

אם את בהיריון יש לדווח לרופא השולח על כך וכן לטכנאי הרנטגן.

לרוב צילום בטן אינו מבוצע בזמן היריון, ובמקומו מבצעים אולטרא-סאונד של הבטן. אם בוצע לך חוקן בריום או לקחת תרופות המכילות ביסמוט (המופיע בתרופות ללא מרשם להקלת כאבי בטן) ב-4 ימים האחרונים עליך להודיע לרופא, מכיוון שהם קולטים קרינה ועלולים להפריע לבדיקה.


אופן ביצוע הבדיקה

צילום בטן סטנדרטי מבוצע בשתי תנוחות: שכיבה על הגב ועמידה. פציינטים שאינם מסוגלים לעמוד יתבקשו לשכב על צידם. הטכנאי יבקש ממך לרוב להסיר את הבגדים והתכשיטים (כולל פירסינג) שעלולים להפריע לצילום. 

הטכנאי יניח את הפלטה במקום המיועד ואת שפורפרת הרנטגן יכוון מן הצד השני. הוא יבקש ממך לא לזוז, מכיוון שתזוזה פוגעת באיכות הצילום.

אחרי הבדיקה

אין הנחיות מיוחדות.


פיענוח תוצאות

לרוב, אם הפענוח של צילום בטן תקין, הוא לא יהיה מפורט.

פענוח תקין: 

פיזור גזים תקין/אויר עד הרקטום, ללא פלסי אויר נוזל, ללא אויר חופשי בחלל הבטן. דופן המעיים תקין. לא נצפו אבנים. ללא מיימת או הצטברות של נוזלים.

פענוחים לא תקינים נפוצים:

·             פעולה חודרנית (דוגמת קולונוסקופיה). מצב זה לרוב דורש התערבות ניתוחית. לחלופין, אם עברת ניתוח בטן בימים האחרונים, ממצא זה יכול להיות תקין ואינו מעיד על בעיה.
·             לפעמים ניתן לראות הצטברות של נוזלים בבטן. נוזלים יכולים לנבוע משחמת של הכבד, אי ספיקת לב, זיהום, גידול או דימום תוך בטני.


המאמר נכתב על ידי ד"ר שי אופירמאמרים לפי נושא צילום בטן

מאמרים נוספים בתחום
הפן הנפשי שבהתמודדות עם מחלות מעי דלקתיות כגון קרוהן וקוליטיס, מהווה גורם קריטי בהצלחת הטיפול, לכן גם במקרה זה, טיפול הוליסטי המשולב עם תמיכה נפשית הוא היעיל ביותר מחלת קרוהן  כמחלות מעיים,...
חג הפסח בפתח וכמו בכל שנה בתקופה זו, רבים מאיתנו עסוקים בניקיון קפדני של הבית, מטעמי כשרות או הזדמנות לנקות. התחושה של בית נקי ומצוחצח היא מספקת וכיפית, לחלקנו מלאכת הניקיון היא אפילו נעימה לכשעצמה. ב...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!