בדיקת צילום חזה ( chest x-ray ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

צילום חזה הינו בדיקת הדמיה המייצרת תמונה של בית החזה באמצעות הקרנתו בקרינת רנטגן. הקרניים עוברות דרך בית החזה ונקלטות בפלטה המכילה סרט הרגיש לקרינה זו. הבדיקה נעשית ע"י טכנאי רנטגן והתמונה מועברת אל הרופא כתמונה (על פילם או כתמונה ממוחשבת) שמפענח אותה. הרופא המומחה לפענוח צילומי רנטגן (בין השאר) הינו רופא הדימות (רנטגנולוג). 

רופאים בהתמחויות אחרות נוהגים גם הם לפענח צילומי חזה, ומתייעצים ברנטגנולוג במידת הצורך. בית החזה מכיל באופן תקין עצמות (כגון צלעות, עצמות בריח), ריאות, דרכי אויר, לב וכלי דם גדולים, ולכן מחלות המערבות איברים אלה ניתנות לאבחון לעיתים באמצעותו. 

איברים נוספים שאינם נמצאים בחזה אולם לרוב נראים בו הם החלק העליון של הקיבה, הסרעפת, הצואר והכתפיים, אך צילום החזה אינו מיועד לאתר מחלות באיברים אלה. 

יתרונותיו העיקריים של צילום חזה הם זמינותו הרבה, חשיפה מועטה לקרינה, מחירו הזול. חסרונו העיקרי הוא רגישות נמוכה (יחסית לבדיקות הדמיה אחרות). משום כך צילומי חזה משמשים כבדיקה כמעט רוטינית במצבים רבים ברפואה, וממצאיהם יכולים לסייע לרופא בבחירת בדיקות נוספות.


אוכלוסיות בסיכון

עוברים של נשים בהיריון העוברות את הבדיקה וילדים. קיים סיכון קטן בצילום חזה באוכלוסיות אלה כתוצאה מהחשיפה לקרינה, מכיוון שאוכלוסיות אלה רגישות יותר לקרינה. 

למרות זאת, רמת הקרינה עקב צילום חזה היא נמוכה מאוד יחסית לכל שאר הבדיקות המערבות קרינה. במקרה של חשש, יש להתייעץ עם הרופא המזמין את הצילום בנוגע לחיוניותו.

מחלות קשורות

מחלות של הריאות, מחלות של הלב, שברים בצלעות ובעצמות הבריח, התנקבות של איבר בטני, חזה אויר, חזה דם, סרטן (סרטן ריאות , לימפומה).

מתי עושים את הבדיקה?

· עזרה במציאת הגורם לתלונות נפוצות כגון שיעול, קוצר נשימה או כאבים בחזה.

· לאבחון או הערכה של מחלות ריאתיות מסויימות (כגון דלקת ריאות, אסטמה, שחפת, סרטן ריאות)

· לאבחון או הערכה של מחלות לבביות מסויימות (כגון בצקת ריאות)

· לאבחון או הערכה של שברים או מחלות בעצמות של בית החזה (כגון שבר בצלע)

· לאבחון פגיעות בזמן חבלה

· איתור גופים זרים הקולטים קרינה (כמו מטבעות) שנבלעו או נשאפו ונתקעו בושט או בקנה הנשימה.

· לאחר פעולות חודרניות הכרוכות בהכנסת צינורות או צנטרים, על מנת להעריך את המיקום של הצינור שהוכנס, והאם יש צורך לתקן את מיקומו.

איך להתכונן לבדיקה?

אם את בהיריון יש לדווח לרופא השולח על כך וכן לטכנאי הרנטגן. אם מצבך הרפואי מצריך ביצוע של צילום חזה, יתנו לך חלוק עופרת שיכסה את הבטן.


אופן ביצוע הבדיקה

צילום חזה הסטנדרטי מבוצע לרוב מהגב ומהצד, אולם קיימים גם צילומים בשכיבה ובישיבה, בתלות במה שהרופא המזמין מחפש וביכולת להזיז את הפציינט. הטכנאי יבקש ממך לרוב להסיר את הבגדים והתכשיטים מהחלק העליון של הגוף מכיוון שהם עלולים להפריע לביצוע צילום חזה. 

הטכנאי יניח את הפלטה במקום המיועד ואת שפורפרת הרנטגן יכוון מן הצד השני. הוא יבקש ממך לא לזוז, מכיוון שתזוזה פוגעת באיכות הצילום. יתכן גם שתתבקש/י לשאוף שאיפה עמוקה.

אחרי הבדיקה

אין הנחיות מיוחדות.


פיענוח תוצאות

רישום הפענוח של צילום חזה תלוי בבקשת הרופא המזמין ובממצאים שנראו. לרוב, בצילומים שגרתיים לא נוהגים לפרט. כמו כן, יתכן שהרופא המפענח ישתמש במונחים מתחום הדימות, שלא ניתן לפרט עליהם במסגרת זו.

פענוח תקין של צילום חזה:

לא נראה תסנין, תפליט או גודש.

צל הלב תקין.

ללא שברים בעצמות.

קנה מרכזי.

אם יש טובוס (הפציינט מונשם) או זונדה (צינור קיבתי) – הם נמצאים במקומם.

פענוחים לא תקינים נפוצים של צילום חזה: 

תסנין או תפליט: יכולים להצביע על מגוון רחב של מחלות, אולם לרוב מדובר בזיהום.

קשריות מוגדלות: הגדלה של בלוטות לימפה שיכולה להגרם ע"י מחלות שונות, ביניהן גידולים.

גודש ריאתי: מעיד לרוב על בצקת ריאות

צל לב מוגדל: מעיד לרוב על בעיה לבבית, אולם יכול לנבוע מבעיה טכנית בצילום.

סרעפות משוטחות: מעיד על מחלה בדרכי האוויר הקטנות כגון אסתמה או COPD.מאמרים לפי נושא צילום חזה

מאמרים נוספים בתחום
תוספת של ניפדיפין בשחרור מושהה לטיפול קונבנציונאלי בתעוקת חזה אינה מביאה לירידה במספר האירועים הקרדיו-וסקולריים או לירידה בתמותה כתוצאה מאירועים אלה - כך על פי מחקר רחב היקף המתפרסם ב Lancet. ...
כמות מקרי השחפת החדשים לשנה בישראל עומדת על כ-5 מקרים לכל 100 אלף תושבים, מה שמגדיר את ישראל יחד עם שאר העולם המערבי כמדינה נקיה יחסית משחפת. השחפת היא מחלה קשה לריפוי, וללא טיפול מדובר במחלה קטלני...

שאלות ותשובות לפי נושא צילום חזה

שאלות נוספות בתחום
יחסית לתרופות אחרות נגד כיב, לאומפרדקס יש רק מעט תופעות לוואי. התפתחות קנדידה או סיבוכים אחרים בקיבה אינם חלק מהן. לגבי שימוש ממושך של התרופה, לא ציינת כמה זמן אתה נוטל אותה, אך בכל מקרה, השפעת שי...
דרך ההידבקות העיקרית של נגיפי השפעת, ובכללם שפעת החזירים (H1N1), היא הדבקה טיפתית בתרסיסים הנישאים באוויר, כלומר בטיפות מיקרוסקופיות הנפלטות לאוויר מדרכי הנשימה של החולים במחלה. נגיפי השפעת מסוגלי...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!