בדיקת משטח גרון ( Throat Culture ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

משטח גרון הינו בדיקה לאיתור חיידקים או פטריות הגורמים לזיהום. המזהם העיקרי אחריו מחפשים בבדיקה הינו סטרפטוקוק מקבוצה A (Group A Streptococcus). חיידק זה קיים בחלק קטן מאוכלוסייה באופן שאינו גורם למחלה (נשאות א-סימפטומטית), אולם הוא אחד מהגורמים הנפוצים לדלקת גרון וזיהומים בעור. 

חיידק זה הינו גם אחד מהחיידקים בעלי הפוטנציאל להפוך ל-"חיידק טורף", בשל יכולתו לגרום לדלקת קשה המלווה בנמק ברקמות רכות (אולם מצב זה מתרחש באופן נדיר). בנוסף לכך, הוא ידוע ביכולתו לחולל סיבוכים מאוחרים, בכללם קדחת ראומטית (Rheumatic Fever) היכולה להתבטא בין השאר בפגיעה במסתמים של הלב, וכן מחלה כלייתית (post-streptococcal glumerulonephritis). שני הסיבוכים נובעים מהנוגדנים שהגוף יוצר בתגובה לסטרפטוקוק, שפועלים גם נגד מרכיבים בגוף.

לפעמים בדיקת משטח גרון משמשת לבדוק צמיחה של פטריות. הפטרייה הנפוצה ביותר היא קנדידה (Candida albicans).אוכלוסיות בסיכון

אין סיכון בבדיקת משטח גרון.

מחלות קשורות

אין מחלות קשורות 

משטח גרון throat cultureמתי עושים את הבדיקה?

·             כאשר הרופא המטפל חושד בדלקת גרון על רקע סטרפטוקוקלי או אחר, ומעוניין לדעת אם להתחיל בטיפול אנטיביוטי.

·            
על מנת לעזור באבחנה של קדחת ריאומטית וסיבוכים אחרים הנגרמים ע"י סטרפטוקוק מקבוצה A.

·            
כאשר הרופא מעוניין לבדוק מצב של נשאות באדם (נשא יכול להעביר את החיידק לאנשים אחרים)

·            
במצבים בהם הרופא חושד בזיהומים חיידקיים או פטרייתיים אחרים בגרון


איך להתכונן לבדיקה?

יש לדווח לרופא אם נטלתם אנטיביוטיקה לאחרונה, מכיוון שהדבר עלול להשפיע על תוצאות הבדיקה. יש להימנע משטיפת פה בתכשירים אנטי-בקטריאליים או אחרים לפני בדיקת משטח גרון.


אופן ביצוע הבדיקה

איש צוות רפואי יבקש ממך לפתוח את הפה, להוציא לשון ולהסתכל מעלה. יתכן שישתמש במקל עץ על מנת להוריד את הלשון ולאפשר גישה ללוע האחורי. באמצעות מטוש סטרילי יגע בלוע האחורי במספר אזורים, בכללם בשקדים. לאחר מכן יכניס את המטוש בזהירות למיכל וישלח אותו למעבדה.


אחרי הבדיקה

המטוש ישלח למעבדה שם יודגר בתנאים מיוחדים עם מצע מזון המעודד צמיחת חיידקים ופטריות. זמן קבלת התשובות משתנה בין המעבדות השונות ותלוי האם מחפשים חיידק (צמיחה עד 3 ימים) או פטרייה (צמיחה עד שבוע).


אזהרות

סיכון:

הריון:

הנקה:

תינוקות וילדים:

קשישים:

נהיגה:

אלכוהול:

תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה:

שימוש בתרופות אנטיביוטיות עלול להפריע למשטח גרון. יש לעדכן את הרופא במידה שנוטלים אנטיביוטיקה.פיענוח תוצאות

"ללא צמיחה" – לא נראו מושבות של חיידקים. הנבדק אינו נושא סטרפטוק מקבוצה A בגרון ואם הוא סובל מדלקת גרון, היא אינה נגרמת ע"י חיידק זה, אלא קרוב לוודאי מנגיף. מצב זה אינו מצריך אנטיביוטיקה לרוב. אם התחלתם לקחת אנטיביוטיקה, התייעצו עם הרופא בנוגע לאפשרות להפסיקה (יתכן שנרשמה לכם אנטיביוטיקה מסיבה אחרת). 

אם בדיקת משטח גרון נלקחה על מנת לבדוק אבחנה של קדחת ריאומטית, היא מקטינה במעט את הסיכוי לאבחנה, אולם אינה שוללת אותה. התייעצו עם הרופא המטפל בנוגע למשמעות.

"צמיחה מעורבת" או "פלורה מעורבת" – הופיעה צמיחה של חיידקים הנמצאים באופן תקין בפה. המשמעות היא כמו הסעיף הראשון.


"צמיחה של Strep Group A" או Beta-Hemolytic Streptococcus – אם אתם מרגישים טוב, ככל הנראה מדובר בנשאות של סטרפטוקוק מקבוצה A. לעומת זאת, אם אתם לוקים בדלקת גרון, קרוב לוודאי שהדלקת נגרמת מסטרפטוקוק מקבוצה A והרופא המטפל ירשום לכם אנטיביוטיקה המתאימה לכם ולרגישויות של החיידק. 

אם הבדיקה נלקחה על מנת לבדוק אבחנה של קדחת ריאומטית, היא מסייעת לאישור האבחנה, אולם דרושים קריטריונים נוספים על מנת לאשרה. התייעצו עם הרופא המטפל בנוגע למשמעות.


"צמיחה של Candida" – אתם נושאים פטרייה בשם קנדידה בלוע. אם אתם סובלים מכאבי גרון, או ממשטח לבן על הלשון, התייעצו עם הרופא המטפל. יתכן שתינתן לכם תרופה אנטי-פטרייתית.


צמיחה של חיידקים אחרים – חיידקים רבים אחרים יכולים לצמוח על משטח גרון. חלקם מצריכים טיפול אנטיביוטי וחלקם לא. מכיוון שהצורך בטיפול נקבע על פי שילוב של התסמינים, מחלות הרקע, הגיל והחיידק הספציפי לא ניתן לנסח כללים התקפים לכולם. התייעצו עם הרופא המטפל בנוגע למשמעות התוצאות.


המאמר נכתב על ידי ד"ר שי אופירמאמרים לפי נושא משטח גרון

מאמרים נוספים בתחום
החורף בעיצומו, אנשים מתעטשים ומשתעלים, חולים בשפעת, הצטננות,דלקת בגרון, ועוד מחלות אופייניות לעונה. ועם זאת, קיימת אי-ודאות לגבי הגורמים למחלות ולתסמינים השונים ולגבי דרכי הטיפול בהם. שתי ...
מנהל התרופות והמזון האמריקאי אישר לאחרונה את החיסון הראשון לשפעת הניתן דרך האף. החיסון ישווק בארה"ב תחת השם FluMist, והוא מכיל נגיפים מוחלשים של שפעת. ה FluMist מאושר למניעת שפעת כתוצ...

שאלות ותשובות לפי נושא משטח גרון

שאלות נוספות בתחום
הזן החדש של שפעת החזירים (H1N1) הוא נגיף שפעת לכל דבר. הדבר היחיד ששונה בו מנגיפי השפעת המוכרים עד עתה הוא המעטפת שלו, שאותה לומדת המערכת החיסונית שלנו לזהות. פעם בכמה עשרות שנים משנה נגיף השפעת א...
במקרים של שקדים מוגדלים באופן כרוני הנוטים לדלקות חוזרות, הטיפול המומלץ הוא לרוב כריתת שקדים. זו פרוצדורה ניתוחית פשוטה יחסית, שלרוב פותרת את הבעיה (אם כי לא בכל המקרים). הניתוח מבוצע בתקופת ביניים,...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!