גסטרוסקופיה - בדיקה של מערכת העיכול ( Esophago-gastro-duedenoscopy, Upper Endoscopy ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בדיקת גסטרוסקופיה היא בדיקה רפואית המבוצעת על ידי רופא. הרופא מחדיר לחלל כלשהו בגוף צינור (אנדוסקופ) שבקצהו יש מצלמה ומקור אור.

האנדוסקופ מצלם את פנים הגוף ושולח בזמן-אמת את התמונות למסך טלוויזיה הממוקם מול הרופא. הרופא מניע את האנדוסקופ ויכול להשתמש בו גם על מנת לקחת ביופסיה, לכרות פוליפ או לעצור כלי דם מדמם. 

אנדוסקופיה של מערכת העיכול העליונה יכולה לכלול את הושט (esophagus), קיבה והתריסריון (duodenum). אל התריסריון מתחברים צינור המרה וצינור הלבלב, וניתן באמצעות בדיקה זו לבצע צנתור של מבנים אלא לצורך אבחנה וטיפול (ERCP: Endoscopic Retrograde Cholangio-Pancreatography). צנתור זה מצריך הזרקת חומר ניגוד. 

ניתן להשתמש בצורה זו של בדיקה גם לצורך טיפול בדרכי המרה, למשל – הכנסת תומכן (סטנט) לצינור המרה, על מנת למנוע את חסימתו על ידי גידול. בנוסף לכך, ניתן להשתמש באנדוסקופ המכיל מתמר אולטרסאונד וכך לקבל מידע על מחלות הנמצאות בדופן מערכת העיכול או בסמוך לה (EUS: Endoscopic Ultrasound).אוכלוסיות בסיכון

כל בדיקת גסטרוסקופיה טומנת בחובה סיכון קטן לדימום או התנקבות. סיכון זה הוא נמוך למדי (פחות מ-0.1%) באנדוסקופיה אבחנתית. כאשר מבצעים באמצעות אנדוסקופיה גם פעולות טיפוליות (כגון כריתת פוליפ), הסיכון לסיבוכים אלו עולה עד ל-2%. בבדיקת צנתור דרכי מרה (ERCP) קיימים סיכונים נוספים, הנעים בין דלקת קלה של הלבלב לזיהומים שונים ודימום. 

גם בבדיקה זו, הסיכון עולה בביצוע פעולות התערבותיות. הסיכון באולטרא-סאונד אנדוסקופי ללא התערבויות זהה לזה של אנדוסקופיה רגילה. חשוב לציין שסיבוכים אלה ניתנים לטיפול במקרים רבים במקום, אולם הם לעיתים מצריכים ניתוח.

רופאה מבצעת בחולה שוכבת בדיקה אנדוסקופית גסטרוסקופיה

מחלות קשורות

כיב קיבה, ריפלוקס (GERD), דליות בוושט (Esophageal Varices), גידולים בושט, קיבה, תריסריון, כבד ולבלב, דימום, Mallory-Weiss Tear, אבנים בכיס מרה.

מתי עושים את הבדיקה?

בדיקת גסטרוסקופיה יכולה להעשות באופן אלקטיבי (כלומר, עם קביעת תור מראש) או באופן דחוף (לרוב בבית חולים). 

להלן המקרים בהם הבדיקה מבוצעת:

· לצורך בירור תלונות של כאבים בבטן עליונה או בחזה, צרבת, בחשד לכיב קיבה, ריפלוקס (GERD)

· לצורך בירור תלונות של קשיים או כאבים בבליעה, בחילות או הקאות

· במסגרת בירור לאנמיה

· לצורך בירור תלונות של הקאה דמית, במיוחד בחולי כבד

· לצורך טיפול בדליות בוושט

· לצורך אבחון וטיפול במחלות המערבות את דרכי המרה (דוגמת אבנים בדרכי מרה) – במסגרת צנתור דרכי מרה (ERCP) או אולטרא-סאונד אנדוסקופי (EUS).

· לצורך הערכת מידת התפשטותם של גידולים בדופן הושט, הקיבה, התריסריון, מסביב ללבלב או דרכי המרה – במסגרת אולטרא-סאונד אנדוסקופי (EUS).איך להתכונן לבדיקה?

· לפני בדיקת גסטרוסקופיה יש לדווח לרופא האם אתם סובלים מבעיה כלשהי באחד ממסתמי הלב, אם נאמר לכם שאתם צריכים לקחת אנטיביוטיקה לפני טיפולי שיניים או פעולות ניתוחיות, אם יש לכם מסתם מלאכותי או אם אי פעם סבלתם מזיהום של מסתם הלב (אנדוקרדיטיס). אם ידוע לכם על מצב כזה, יתכן שתצטרכו לקחת אנטיביוטיקה לפני הבדיקה.

· יש לדווח האם יש לכם אלרגיה לתרופות, והאם אתם סובלים ממחלות של הלב או הריאות

· יש לדווח לרופא האם את בהיריון

· אין לאכול או לשתות 8 שעות לפני הבדיקה. אם אתם נוטלים תרופות יש להתייעץ עם הרופא המטפל. במקרה שנאמר לכם לקחת את התרופות יש לקחת אותן עם לגימה קטנה של מים בזמן הרגיל. אם אתם סובלים מסכרת, יש להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לאיזון הסוכרת ביממה שלפני הבדיקה. 

· הביאו איתכם את התרופות שלכם כדי שתוכלו לקחת אותן לאחר הבדיקה. חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל במיוחד אם אתם נוטלים תרופות לדילול דם מסוג קומדין או פלביקס.

· הבדיקה כרוכה לרוב בטשטוש או הרדמה שטחית. לאחר הבדיקה לא תוכלו לנהוג, לכן אם לא נאמר לכם שאתם עתידים להשאר באשפוז לאחר הבדיקה, עליכם לדאוג לסידור. כמו כן, אין להפעיל מכונות מסוכנות או ציוד כבד ב-8 שעות שלאחר הבדיקה.


אופן ביצוע הבדיקה

לפני הבדיקה:

· תתבקשו להוציא תותבות מהפה

· יורכב לכם עירוי, באמצעותו ינתנו לכם נוזלים ותרופות

· תינתן לכם תרופה מטשטשת ולאחר מכן איש צוות רפואי יכניס מסגרת קשיחה לפיכם. מטרת המסגרת למנוע מכם לנשוך את האנדוסקופ וכך לפצוע את עצמכם.

· תתבקשו לשכב על צד שמאל והרופא (לרוב גסטרואנטרולוג) יחדיר את האנדוסקופ לפיכם. האנדוסקופ יראה כצינור שחור ארוך עם אור בוהק חזק בקצהו. יתכן שתרגישו חוסר נוחות מסוים, אולם בשל התרופות שתקבלו יתכן שלא תזכרו פרטים מהאירוע.

· הבדיקה לרוב אורכת כ-20 דקות, אולם יתכן שתארך זמן רב יותר אם מבוצע צנתור של דרכי המרה או פעולות התערבותיות.

אחרי הבדיקה

· תועברו לחדר התאוששות לכ-30 דקות 

· יתכן שתרגישו צריבה בגרון. זוהי תופעה חולפת. 

· אם הכל כשורה תשוחררו לביתכם לאחר זמן קצר או למחלקת אשפוז לצורך השגחה, במקרים מסוימים (כמו למשל,

· אם אתם סובלים ממחלות רקע רבות).

תופעות שיש לשים אליהן לב אחרי בדיקת גסטרוסקופיה:

· כאבי בטן או חזה חזקים

· הקאות עם דם או בלעדיהן

· שיעול מתמשך, חום מעל 37.7 או צמרמורת

בהופעה של אחת או יותר מתופעות אלו יש לפנות לבדיקת רופא דחופה!


פיענוח תוצאות

לאחר בדיקת גסטרוסקופיה, הרופא ידון איתכם בממצאים. יתכן שתקבלו דף ועליו פירוט או ציור של הממצאים. כמו כן, יתכן שיצורפו לדף תמונות צבעוניות של הממצאים. יתכן שיאמר לכם שנלקחה ביופסיה, ושיש להמתין לתוצאות בין מספר ימים ל-2-3 שבועות. 

בדיקה תקינה עשויה להכיל את המרכיבים הבאים:

· רירית תקינה, ללא עדות לדלקת, כיבים או פוליפים

· מעבר ושט קיבה ללא היצרות

· תרגיל היפוך תקין

אם בוצע ERCP – דרכי המרה הודגמה במלואן, ללא פגמי מילוי.

המאמר נכתב על ידי ד"ר שי אופירמאמרים לפי נושא גסטרוסקופיה - בדיקה של מערכת העיכול

מאמרים נוספים בתחום
זמן הפגישה אצל הרופא שלך הוא בדרך כלל מוגבל, כך שניתן יהיה להפיק את המירב מן הזמן המוגבל הזה, על ידי הכנת רשימה של שאלות מראש. הכן את הרשימה של השאלות שלך כאשר השאלות החשובות יותר ממוקמות בראש הרש...
קפסולה המצלמת את הוושט אושרה ע"י ה FDA האמריקאי ותוכנס בקרוב לשימוש בבתי החולים בארץ ובארה"ב. זאת, שלוש שנים לאחר תחילת השימוש בקפסולה דומה המצלמת את המעי הדק. הקפסולה עשויה לה...

שאלות ותשובות לפי נושא גסטרוסקופיה - בדיקה של מערכת העיכול

שאלות נוספות בתחום
בבדיקת גסטרוסקופיה מסתכלים אל תוך הוושט הקיבה והתריסריון, ואפשר ליטול במהלכה דגימות רקמה. במהלך הבדיקה מוכנס צינור המכיל סיב אופטי דרך הפה, ובאמצעותו יכול הבודק לבחון את אברי מערכת העיכול העליונה....

הצטרפו לאינדקס הרופאים!