בדיקת מיפוי כליות ( Kidney Scan ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

מיפוי כליות הינה בדיקה שנועדה להעריך את מראה הכליות או תפקודן.

הבדיקה הינה רדיואקטיבית- הסריקה מבוצעת לאחר שמזריקים חומר רדיואקטיבי לתוך הוריד, כאשר סורק מיוחד ("גאמא") מצלם את הכליות בעוד החומר הרדיואקטיבי מתפנה דרכן ודרך השתן. ישנם שני סוגים של מיפוי הכליות:


1. מיפוי כליות קורטיקלי - שמטרתו להעריך את מראה וצורת הכליות (באופן מאקרוסקופי).

2. מיפוי כליות פונקציונלי - שמודד את משך הזמן שלוקח לחומר הרדיואקטיבי לעבור בכליות ולהתפנות אל תוך השלפוחית.אוכלוסיות בסיכון

מיפוי כליות אינו מומלץ לנשים בהריון או נשים מניקות, שכן החומר הרדיואקטיבי מסוכן לעובר או לתינוק. לרוב, נמנעים מלבצע מיפוי כליות בקבוצות אלה למעט במקרים בהם אין ברירה.


מחלות קשורות

יתר לחץ דם כלייתי, אבן בשופכן/בכליה, הרחבה של אגן הכליה (הידרונפרוזיס), זיהום כלייתי (פיילונפריטיס), נוכחות חלבון בשתן מסיבות לא ברורות, גידולים שפירים של הכליה, ציסטות כלייתיות, גידולים ממאירים של הכליה, מומים מולדים של מע' השתן.


מתי עושים את הבדיקה?

מיפוי כליות עושים במגוון מצבים, למשל לשם הערכת זרימת הדם אל הכליות, וזרימת הדם בתוכן, וכך לאבחן בעיה המודינמית כלייתית, שיכולה לגרום ליתר לחץ דם בלתי מוסבר. 

סיבות נוספות לביצוע מיפוי כליות: לצורך הערכת תפקוד של כליה מושתלת, הערכת נזק כלייתי עקב טראומה או זיהום (פיילונפריטיס) , אבחנת חסימה בכליות או בשופכן עקב אבן חוסמת, אבחנת גידולי כליות שפירים וממאירים ואבחנת ציסטות כלייתיות.


איך להתכונן לבדיקה?

באופן כללי אין הכנות מיוחדות למיפוי כליות. לעתים הנבדק יתבקש לשתות כ-2-3 כוסות מים מייד לפני הסריקה עצמה.


אופן ביצוע הבדיקה

בדיקת תפקודי כליות מבוצעת לרוב ע"י טכנאי מיוחד לרפואה גרעינית. לפני הבדיקה, יוזרק חומר רדיואקטיבי אל תוך הוריד ע"י דקירת מחט. דקירת המחט עשויה להכאיב במעט אולם לא אמורים להרגיש את חומר העירוי עצמו. 

מיפוי כליות פונקציונלי ייעשה מייד לאחר הזרקת החומר הרדיואקטיבי לוריד, בעזרת סורק ה"גאמא". המיפוי יערך כאשר החולה בשכיבה או בעמידה, בחדר סגור, והמכשיר הסורק ממוקם בקרבה מעליו. אין כניסה לאנשים נוספים לחדר המיפוי, למעט הטכנאי. הסריקה אינה גורמת לכאבים ואינה פולשנית. ע"י מדידות של משך הזמן אשר לוקח לחומר לעבור בכליות, מורכבים בסופו של דבר תרשימי זרימת הדם דרך הכליות. משך מיפוי פונקציונלי הוא כ-30-60 דק.

לצורך מיפוי כליות קורטיקלי נלקחות מספר תמונות מיידית אחר הזרקת החומר, ומספר סריקות נוספות מבוצעות כשעה-שעתיים לאחר מכן. משך מיפוי זה הוא כשעתיים.

אחרי הבדיקה

באופן כללי אין כל הגבלות מיוחדות. לאישה מניקה מומלץ לעבור למתן פורמולה ולהימנע מהנקה למשך כיומיים לאחר הבדיקה, עד לסילוק החומר הרדיואקטיבי מהגוף. 

תופעות לוואי אפשריות: תגובה אלרגית לחומר המוזרק הינה נדירה אך קיימת. לעיתים ישנה נפיחות או כאב קל באזור הדקירה, שלרוב נעלמים תוך מס' ימים. ניתן להקל על כך ע"י הנחת תחבושת לחה באזור. מכיוון שמדובר בקרינה קיימת גם אפשרות של נזק תאי או רקמתי בטווח הרחוק, אולם מדובר בכמויות מזעריות יחסית של חומר רדיואקטיבי.


פיענוח תוצאות

תוצאות בדיקת תפקודי כליות לרוב מתקבלות תוך יומיים. 

תוצאות תקינות: החומר התפזר בצורה שווה בשתי הכליות ובאותו משך זמן. לא נצפו אזורי קליטה מוגברים ( hot spots) ואזורי קליטה מופחתים (cold spots). 

תוצאות שאינן תקינות: הכליות אינן תקינות בגודלן, צורתן או מיקומן (גודל כליה תקין- כ-10-13 ס"מ אורך ו- 5-8 ס"מ רוחב. מיקומן התקין הוא קרוב למרכז הגב ומתחת לקשת הצלעות, משני הצדדים). 

בנוסף, הבדלים בזרימה בין שתי הכליות הם לרוב פתולוגים, למשל עקב היצרות או חסימה בזרימת הדם- והדבר יכול להעיד על אבן חוסמת, על הפרעה בכלי דם קטנים עקב טרשת כלי דם קטנים (arteriosclerosis), ועוד.
אזורי קליטה מוגברת, או "נקודות חמות", מעידים לעיתים על זיהום כלייתי (pyelonephritis), דלקת או גידול, אשר גורמים לזרימת דם מוגברת באזור. 

אזורי קליטה מופחתת יכולים להעיד על מורסה כלייתית (אבצס), ציסטה או אזורי צלקת (רקמה כלייתית שאינה מתפקדת כלל).

המאמר נכתב על ידי ד"ר סולומוןמאמרים לפי נושא מיפוי כליות

מאמרים נוספים בתחום
על פי דיווח המתפרסם בגיליון יולי האחרון של ה Annals of Internal Medicine, רופקוקסיב (ויוקס), תרופה נוגדת דלקת לא סטרואידית, אשר מעכבת באופן בררני את האנזים ציקלואוקסיגנאז 2 (ובקיצור: COX-2...
למניעה של התפתחות רגל סכרתית, חשוב להקפיד על הדברים הבאים: • איזון כמה שיותר הדוק של ערכי הסוכר ופרופיל השומנים בדם, וכן איזון יתר לחץ דם במידה וקיים. • התאמה מיטבית של הנעלה (כולל מדרסים...

שאלות ותשובות לפי נושא מיפוי כליות

שאלות נוספות בתחום
ניתוח להארכת גפיים נועד לרוב לתת מענה לבעיות של חוסר סימטריה בגף מסוים, הגורם לקיצור שלו. "רגלי O" הוא עיוות שהסיבות לו שונות. לגבי בעיות בכליות, זה תלוי באופי הבעיה ובהערכה נפרולוגית שצ...
תכיפות במתן שתן היא אחד התסמינים של דלקת בדרכי השתן. חלבון בשתן אף הוא סימן של המחלה. כדי להגיע לאבחנה מומלץ להיבדק על ידי רופא שיתרשם בשיחה ובבדיקה גופנית אם יש צריבה או דחיפות במתן שתן, ואם יש ר...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!