בדיקת שדה ראיה ( Visual Field Test , Perimetry Test ) 

סיכון: אין נתונים   |   שייך לקבוצה:אופטיקה,עיניים

תיאור

בדיקת שדה ראיה הינה בדיקה הבוחנת את תקינות תחום הראיה של כל עין בנפרד, כולל הראיה המרכזית והפריפרית (לצדדים). זוהי בדיקה המהווה מרכיב משלים חשוב של כל בדיקת ראיה כללית, ובפרט בדיקה למחלת הגלאוקומה העינית (Glaucoma) ומחלות רשתית העין. 

בדיקת שדה ראיה נעשית ע"י הבחנה בנקודות אור במרחב, ע"י מכשיר הנקרא "פרימטר" אשר מסכם את התוצאות אל תוך מחשב, שנותן תמונה כוללת של שדה הראיה של הנבדק. במידה וישנם אזורים בהם לא הבחין הנבדק בנקודות האור בשל הפרעה בראיה, המחשב מציין כי ישנו "כתם עיוור" או blind spot, כלומר אזור פגוע בשדה הראיה (זאת בנוסף לכתם העיוור הפיזיולוגי הקטן שנמצא בכל עין בריאה).


אוכלוסיות בסיכון

תרופות מכווצות אישונים עשויות לפגוע במהימנות הבדיקה. 

שתיית אלכוהול או שימוש בתרופות הגורמים לעיכוב בתגובות עלול לפגוע גם הוא במהימנותה.

מחלות קשורות

יתר לחץ תוך עיני (גלאוקומה), קטרקט, בצקת בקרנית, מחלת ניוון הרשתית (macular degeneration), דימומי רשתית, היפרדות הרשתית, טרשת נפוצה (multiple sclerosis), שבץ מוחי (CVA), אירוע מוחי חולף (TIA), גידולי מוח שפירים וממאירים, זיהומים מוחיים (מורסה- אבצס), גידולים עיניים ועוד. 

מתי עושים את הבדיקה?

בדיקת שדה ראיה נותנת מידע על תבניות מסוימות של אובדן ראיה. בהתאם מאבחנים סוגי מחלות עיניים שונות, למשל:  

בחשד למחלת גלאוקומה, מחלה בה נפגעת הראיה הפריפרית בשלבים המוקדמים עקב לחץ תוך עיני מוגבר, שולחים בשלב מוקדם לביצוע של בדיקה זו. גודל ההפרעה הפריפרית בראיה כגודל הנזק העצבי שנגרם. גם בחשד לפגיעה ברשתית שולחים לבדיקה זו. 

בנוסף, מחלות נוירולוגיות שונות הגורמות לנזק לעצב הראיה יכולות להביא להפרעה בשדה הראיה, ויאובחנו ע"י הבדיקה, למשל: שבץ מוחי (CVA), אירוע מוחי חולף (TIA), טרשת נפוצה, גידולים מוחיים ועוד.  
אינדיקציה נוספת לביצוע הבדיקה היא למשל לפני ניתוחי עיניים, לצורך השוואה עם התוצאות לאחר הניתוח.

איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך בהכנה מיוחדת לקראת בדיקת שדה ראיה. על נבדק המרכיב משקפיים להביאם לבדיקה. בהתייעצות עם רופא יש להפסיק טיפול בטיפות מכווצות אישונים לפני הבדיקה.


אופן ביצוע הבדיקה

הנבדק יושב על מול מכשיר דמוי מחשב, ומתבונן למרכז. בהמשך מוקרנות נקודות אור על המסך שמולו, כדי לבדוק את הרגישות לאור של אזורים שונים בשדה הראייה. 

הנבדק מתבקש ללחוץ על כפתור המונח בידו בכל פעם שהוא רואה נקודת אור המוקרנת על המסך. במהלך הבדיקה נקודות האור הופכות חלשות יותר ויותר עד שהנבדק אינו מבחין בהם כלל. בדרך זו המכשיר מסוגל לחשב מהי עצמת האור המינימאלית שהנבדק מסוגל לזהות בכל אזור של שדה הראייה. 

בדיקה שדה ראיה מבוצעת בנפרד לכל עין. הבדיקה עשויה להיות ממושכת ומעייפת, אולם אינה כואבת. משך הבדיקה כחצי שעה.

אחרי הבדיקה

אין כל סיכון בבדיקה, ולא קיימות תופעות לוואי מיוחדות.


פיענוח תוצאות

תוצאות בדיקת שדה ראיה מגיעות לרוב תוך 48-72 שעות. המחשב מוציא תדפיס ובו פירוט האזורים בהם ניכרת פגיעה בראיה, הן בצורת חישובים והן בתמונה, המדגימה את אזור ה"כתם העיוור". 
התוצאות של כל נבדק מתוקנות לגיל.

תוצאות תקינות של בדיקת שדה ראיה- באם הנבדק הדגים שדה ראיה תואם לממוצע הנבדקים באותו גיל. 

תוצאות לא תקינות של בדיקת שדה ראיה- הודגמו אזורים אותם ראה הנבדק פחות טוב מממוצע הנבדקים באותו גיל.
נזק פריפרי בשדה ראיה שכיח במחלת הגלאוקומה, בגידולים עיניים או מוחיים המערבים חלקים פריפריים של עצב הראיה, ובפגיעה בעצב עקב פגיעה מוחית וסקולרית (שבץ, TIA). 

נזק מרכזי בשדה הראיה קיים במחלות עיניות הקשורות לפגיעה במקולה וברשתית, בפגיעה בעדשה עקב קטרקט, בגידולים מוחיים ועיניים המערבים את האזור המרכזי של עצב הראיה,ובהפרעות נוירולוגיות ספציפיות כגון פלאק של טרשת נפוצה או אירוע מוחי ממוקד.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומוןמאמרים לפי נושא בדיקת שדה ראיה

מאמרים נוספים בתחום
בעיות בעיניים? התייעץ עם המומחה שלנו בפורום קרנית העין ומחלות חיצוניות של העין >>> תרגילי עיניים משמשים לטיפול באנשים המתקשים להשתמש בעיניהם לראייה נכונה. רופא עשוי לרשום טיפולי עיניים לאנ...
מהי פזילה? פזילה היא בעיית ראייה שבה שתי העיניים אינן מסתכלות על אותה נקודה באותו זמן. פזילה מתחילה לרוב בילדות המוקדמת. לתופעה כינויים עממיים שונים, כמו "קסוקר". מה גורם לפזילה? לפז...

שאלות ותשובות לפי נושא בדיקת שדה ראיה

שאלות נוספות בתחום
הסיכון העיקרי בניתוח השתלת קרנית הוא דחייה של השתל, אולם מכיוון שמדובר ברקמה חסרת אספקת דם יחסית, ושאין צורך בהתאמת סוג דם או סיווג רקמות, שיעורי דחיית השתל אחרי ניתוחים אלה הם נמוכים יחסית, הנמוכ...
טרשת נפוצה היא מחלה אידיופתית (idiopathic), כלומר לא ידוע מהו הגורם הספציפי למחלה. ההנחה כיום היא שהמחלה נגרמת על ידי צירוף של כמה סיבות (multifactorial). ישנם גורמי סיכון מוכרים, שכאשר הם מתקיימי...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!