בדיקת pH בדם העובר ( Fetal Scalp pH Testing ) 

סיכון: אין נתונים   |   שייך לקבוצה:בריאות האישה

תיאור

 בזמן הלידה הרחם מתכווץ ואיתו כלי הדם המספקים דם לשליה. כתוצאה מכך, יתכן שאספקת הדם לעובר תפגע. למרות שהעובר לרוב מסוגל להסתדר עם אספקת דם נמוכה יותר בזמן הלידה, במקרים של לידה ממושכת או סיבוכים תתכן פגיעה. ערך ה-pH בדם העובר מתאר עד כמה דם העובר חומצי. בעובר, ערך זה הינו מדד טוב לזרימת הדם אל העובר וממנו. 


בדיקת pH המבוצעת בזמן לידה פעילה על מנת לבדוק אם זרימת הדם לעובר מספיקה. הבדיקה מבוצעת ע"י דיקור של עור הקרקפת של העובר דרך פתח הנרתיק. לפעמים נעזרים גם בבדיקות נוספות על דגימת הדם הנלקחת, כגון בדיקת לקטאט, שמעידה גם היא על מצב של ירידה באספקת הדם.אוכלוסיות בסיכון

הסיכונים של בדיקת pH הינם דמם מתמשך של העובר מאיזור הדקירה, הווצרות המטומה (דם שדלף מתחת לעור) על גבי הקרקפת או זיהום. התועלת במידע שיתקבל בנוגע לעובר עולה במקרים רבים על הסיכון הקטן. בדיקת pH אינה מומלצת ליולדות הנושאות מזהמים העוברים בדם כגון הפטיטיס C או HIV (הניגוף הגורם למחלת האיידס).

מחלות קשורות

מצוקת עובר, חמצת (אצידוזיס).

מתי עושים את הבדיקה?

כאשר מוניטור לב העובר (אקוטוקוגרפיה) אינו תקין, רק בכמחצית מהמקרים קיימת בעיה אצל העובר המצדיקה התערבות. בדיקת pH בדם עוברי מספקת מידע רב יותר על מצב העובר במקרים אלה. המידע המתקבל בבדיקה יכול להעיד על מצב העובר, והאם יש צורך לבצע התערבות בלידה (לידה עם מכשירים, ניתוח קיסרי דחוף וכו'). למרות שבדיקה זו אינה נדירה, ברוב הלידות אין צורך בה.

איך להתכונן לבדיקה?

בדיקת pH מתבצעת בחדר לידה. אין צורך להתכונן לבדיקה והיא מהווה חלק מהטיפול ביולדת.


אופן ביצוע הבדיקה

על מנת לבצע את הבדיקה, על הצוואר להיות מורחב. הרופא/ה יבצעו בדיקה וגינלית באמצעות מכשיר יעודי. לאחר מכן, יחטאו את קרקפת העובר וישאבו דם לתוך מבחנה. הבדיקה אורכת מספר דקות והתשובות בד"כ זמינות תוך דקות ספורות.

אחרי הבדיקה

ללא הנחיות מיוחדות.


פיענוח תוצאות

· pH - ערכים תקינים: 7.25-7.35

· Lactate (לקטאט) - ערכים תקינים: פחות מ-4.2 ממול/ל.

ערך pH מתחת ל-7.21 או ערך Lactate גבוה מ-4.8 ממול/ל נחשבים כמעידים על ירידה באספקת הדם לעובר. ההחלטה בנוגע להמשך הפעולה בהתייחס לערך ה-pH תלויה במקרה המסוים. 

יתכן שיוחלט לחזור על הבדיקה מספר פעמים במהלך הלידה, או שיוחלט שמצוקת העובר מחייבת פעולה מיידית, כגון לידה באמצעות מלקחיים, ואקום או ניתוח קיסרי דחוף.

המאמר נכתב על ידי ד"ר שי אופירמאמרים לפי נושא בדיקת pH בדם העובר

זיהומים נרתיקיים הם דבר שכיח ומהווים מטרד עבור נשים בכל הגילאים. יש להם השפעה משמעותית על איכות החיים, על יכולת ההנאה מיחסי מין ובמקרים מסוימים גם על הביטחון העצמי והפתיחות בין בני הזוג. קיימים מס...

שאלות ותשובות לפי נושא בדיקת pH בדם העובר

שאלות נוספות בתחום
  יכול להיות מלחיץ ביותר לגלות כי מישהו אשר יקר לך לוקה בהפרעת אכילה כלשהי. במידה ואתה חושד כי חבר או מישהו אשר יקר ללבך לוקה במחלת בולמיה, עליך: ·      &nb...
בולמיה היא שונה במהותה מן האנורקסיה נרבוזה, שהיא הפרעת אכילה נוספת. בני אדם אשר לוקים באנורקסיה נרבוזה נוהגים לצרוך כמויות מזעריות של מזון עד כדי היותם רזים באופן קיצוני ביותר. ייתכן ובני אדם אשר לוקי...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!