בדיקת סידן בדם ( Blood Calcium - Ca ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

הסידן הוא יסוד כימי חיוני לגוף. רמה תקינה בדם חיונית לתפקוד כל תאי הגוף, במיוחד המוח, השרירים והלב. הסידן מגיע לגוף מהמזון אותו אנו אוכלים ונספג ממערכת העיכול לדם. בדם חלק מהסידן נכנס לתוך התאים. 

הסידן נאגר בעצמות ועודפי הסידן מופרשים לשתן. מאזן הסידן בגוף מווסת ע"י מספר הורמונים, שהעיקריים שבהם הם PTH (Parathyroid Hormone, הורמון בלוטת יותרת התריס) וויטמין D. 

ה-PTH מופרש מ-4 בלוטות יותרת התריס הממוקמת בחלק האחורי של בלוטת התריס. ויטמין D נוצר בעור מכולסטרול בתגובה לחשיפה לשמש, וניתן גם לקבלו מהמזון.


בדיקת דם סידןאוכלוסיות בסיכון

בדיקת סידן בדם אינה כרוכה בסיכון מעבר לסיכון הכרוך בבדיקת דם שגרתית.

מחלות קשורות

עודף סידן בדם (היפרקלצמיה), חסר סידן בדם (היפוקלצמיה), היפרקלצמיה היפוקלציאוריה משפחתית, אי ספיקת כליות, יתר פעילות של יותרת התריס (היפרפראתירודיזם).

מתי עושים את הבדיקה?

כבדיקה שגרתית באנשים ללא תלונות לגילוי מוקדם של הפרעות במאזן הסידן.

כאשר יש חשד למצב של עודף סידן (היפרקלצמיה) או חסר סידן (היפוקלצמיה) בדם, על פי תלונות, או בחשד לדלקת של הלבלב, בעיות בעצמות או הפרעות מסוימות באק"ג

על מנת לעקוב אחר אפקטיביות הטיפול במצבים של הפרעות במאזן הסידן

לאחר ניתוח באיזור הצוואר (למשל, כריתת בלוטת תריס בשל גידול)

רמת סידן בדם אינה משקפת אם אתם אוכלים מספיק סידן או אתם סובלים מאוסטיאופורוזיס, לשם כך קיימת בדיקת צפיפות עצם.

איך להתכונן לבדיקה?

12 שעות לפני בדיקת סידן בדם אין ליטול תוספי סידן.


אופן ביצוע הבדיקה

בדיקת סידן בדם מתבצעת כבדיקת דם שגרתית.

אחרי הבדיקה

ללא הנחיות מיוחדות.


פיענוח תוצאות

קיימות שתי רמות של סידן בדם. רמת סידן כולל ורמת סידן חופשי (Ionized Calcium). 

בגלל ש-50% מהכמות של סידן בדם קשור לאלבומין (חלבון הנמצא בדם), רמה גבוהה או נמוכה של אלבומין יכולה לשנות את רמת הסידן הכולל הנמדדת. 

מבחינה תפקודית הסידן החופשי הוא שפעיל, ולכן במצבים שיש הפרעה ברמת הסידן הכולל, שהיא הבדיקה הנפוצה והרוטינית, בודקים את רמת הסידן החופשי.

ערכים תקינים של רמת סידן כוללת (Ca):

מבוגרים: 8.7-10.2 מ"ג/ד"ל או 2.2-2.6 ממול/ל

 ילדים: 7.6-10.8 מ"ג/ד"ל או 1.9-2.7 ממול/ל

ערכים תקינים של רמת סידן חופשי (Ionized Ca): 4.5-5.3 מ"ג/ד"ל או 1.12-1.32 ממול/ל

במצבים של עודף או חסר סידן, יתכן שהרופא יהיה מעוניין בבדיקות דם נוספות, כולל רמת אלבומין בדם, PTH, ויטמין D, רמות זרחן ומגנזיום ורמת ALP (Alkaline Phosphatase), בהתאם למקרה המסוים.

מצבים של עודף סידן בדם (היפרקלצמיה) יכולים לנבוע מהפרשה עודפת של PTH, אי ספיקת כליות, תרופות (כגון ליתיום) ואף גידולים מסוימים המפרישים חומר המחקה את פעולתו של PTH. הסיבה הנפוצה היא הפרשה של PTH בעודף ע"י גידול שפיר של בלוטת יותרת התריס. 

עודף סידן בדם יכול שלא להתבטא בשום תופעה חריגה, או יכול לגרום למגוון תסמינים: מחולשה כללית, דיכאון, בלבול, הקאות, אבנים בכליות ופגיעה כלייתית. ברמות גבוהות מאוד סידן עודף עלול לגרום להפרעות קצב ואף למוות. 

מצבים של חסר סידן בדם (היפוקלצמיה) הם פחות נפוצים ומופיעים בחולים קשים, לרוב במסגרת טיפול נמרץ, לאחר טיפול בתרופות מסוימות, בחולי אי ספיקת כליות ובמצבים של חסר בויטמין D. התסמינים כוללים עוויתות שרירים לא רצוניות, פרכוסים, דיכאון, בלבול והפרעות קצב.

המאמר נכתב על ידי ד"ר שי אופירמאמרים לפי נושא סידן בדם

מאמרים נוספים בתחום
אחת האמירות שכל אישה שומעת בעת היותה בהיריון היא שכעת היא אוכלת בשביל שניים. אמירה זו, שהיא כמובן אמת טהורה, מגלמת בתוכה את מה שהאישה צריכה ויכולה לאכול, ואת מה שאסור לה לאכול בעת ההיריון. צריכת תזונה...
האם כל מי שעוסק בספורט חייב לחזק את התזונה בתוספים של ויטמינים ומינרלים או שתפריט מאוזן יספיק? מה הם ויטמינים ומינרלים? ויטמינים הינם קבוצה של תרכובות אורגניות בעלות פעילות ביולוגית, החיוניות לתפ...

שאלות ותשובות לפי נושא סידן בדם

שאלות נוספות בתחום
התפתחות חלקית של בלוטת התריס מאובחנת ב 1:2000 עד 1:4000 מן הלידות וגורמת לתת-פעילות בלוטת התריס. ב-95% מהתינוקות הנולדים לא ניתן לאבחן זאת מראש, אך נהוג לבצע בדיקות סקר שך יילודים הכולל בדיקת דם (...
רמות הנורמה משתנות ממעבדה למעבדה. בדרך כלל תוכלי למצוא בדף התוצאות את רמות הנורמה בסמוך לתוצאה. מרבית המעבדות מתייחסות לרמות בין 20 ל-56 ננוגרם למיליליטר כאל רמה תקינה. מידע נוסף על ויטמין D: htt...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!