בדיקת מבחן עיוורון צבעים ( Color Vision Test ) 

סיכון: אין נתונים   |   שייך לקבוצה:אופטיקה,עיניים

תיאור

מבחן עיורוון צבעים הינו מבחן ראיה פשוט, שמטרתו לבדוק את יכולת הנבדק לראות ולזהות צבעים, ולאבחן עיוורון צבעים (color blindness). עיוורון צבעים, הוא ליקוי מולד הנגרם עקב פגיעה בתאי רשתית העין (retina), האחראים על קליטת צבעים. 

הליקוי לרוב גורם להפרעה בהבדלה בין צבעים שונים ולא לעיוורון מוחלט לצבע. הסובלים מכך לרוב מסוגלים להבחין בין קבוצות צבעים, והבעיה נגרמת דווקא כאשר ישנו צורך בראיית צבעים ספציפית, למשל- חוסר ראיה לצבעים אדום/ירוק. 

מבחן עיוורון צבעים הנפוץ ביותר בשימוש לאבחון עיוורון צבעים נקרא מבחן אישיארה (Ishihara). על הנבדק לזהות תמונות (לרוב אותיות או מספרים), המורכבות מנקודות קטנות בצבעים דומים, על רקע של נקודות קטנות בצבעים אחרים. 

קיימות בדיקות ממוחשבות מדויקות אף יותר לצורך אבחון עיוורון צבעים, אולם השימוש בהן אינו נפוץ יחסית.
יש לציין, כי פגיעה בראיית צבעים הינה שכיחה בייחוד בגברים בריאים (כ-12% מאוכלוסיית הגברים סובלים מהפרעה כלשהי, מסיבה שאינה ידועה).


אוכלוסיות בסיכון

מבחן עיוורון צבעים מצריך שיתוף פעולה מלא של הנבדק, ועל כן לא ניתן לבצעו אצל נבדקים אשר אינם מסוגלים לשתף פעולה, למשל בתינוקות או ילדים קטנים.

מחלות קשורות

עיוורון צבעים, מחלות של רשתית העין (פגיעה מולדת ברשתית, הפרדות רשתית, דימומי רשתית), מחלות של עצב הראיה.

מתי עושים את הבדיקה?

מבחן עיוורון צבעים עושים כאשר קיים חשד קליני לבעיה בראיית צבעים, למשל עקב תלונות של הנבדק או הסובבים אותו. 

בילדים, חשוב לערוך מבדקי ראיה שגרתיים, על מנת לאבחן מבעוד מועד בעיה בראיית צבעים, שעשויה לגרום בהמשך ללקויות למידה בלתי מוסברות וכו'. 

כמו כן, ניתן לערוך מבחן עיוורון צבעים בחשד לפגיעה ברשתית העין, בייחוד בתאים האחראיים על קליטת הצבע, ה- cones.

איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה. על נבדקים המרכיבים משקפי ראיה או עדשות מגע להביא אותם עימם לבדיקה.


אופן ביצוע הבדיקה

מבחן אישיארה לרוב יבוצע ע"י רופא עיניים. הנבדק יושב על כיסא, כאשר בפניו מוצגות תמונות המכילות נקודות קטנים בצבעים דומים, ועליהן צורה/דמות/מספר, המורכבים מצבעים דומים אחרים. על הנבדק לומר את אשר הוא רואה, במידה ומבחין בתמונה. חוזרים על הפעולה עם מספר תמונות שונות. 

משך מבחן עיוורון צבעים כ-10 דק'. הבדיקה אינה גורמת לאי נוחות או כאבים כלשהם, ואין מניעה מכניסת מלווים לחדר.

אחרי הבדיקה

אין הגבלות מיוחדות.


פיענוח תוצאות

תוצאות מבחן עיוורון צבעים ניתנות בו במקום.

תוצאות תקינות של מבחן עיוורון צבעים 

המשמעות של תוצאות אלו שלא קיימת פגיעה בראיית צבעים, וזאת במידה והנבדק יודע לזהות את כל התמונות המוצגות בפניו ללא טעויות. 

תוצאות אינן תקינות של מבחן עיוורון צבעים

תוצאות אלו עשויות להצביע על פגיעה בראיית צבעים, או- עיוורון צבעים, וזאת במידה והנבדק אינו יודע לזהות את המספר/ הצורה בתמונות המוצגות בפניו, או מזהה מספר שונה. 

הסיבות לעיוורון צבעים יכולות להיות כאמור מולדות או נרכשות, עקב בעיות ברשתית או בעיות עצביות.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומוןמאמרים לפי נושא מבחן עיוורון צבעים

עיוורון צבעים יכול להשפיע רבות על מהלך חייך. מרבית הפעילות היום יומית שלנו מסתמכת על שילוט, או סימונים אשר מבוססים על צבעים, כגון תמרורים, רמזורים, שלטי הכוונה ומפות שונות. בחירת בגדים אשר מתואמים על ...
הסיבות למקרי יובש בעיניים הן רבות ושונות. בעיות מקומיות בעיניים, בעיות בסביבה וגם מחלות כלליות בגוף וטיפולים שונים - כולם עלולים לגרום למצבים של יובש בעיניים. אצל מרבית הסובלים מיובש בעיניים ישנו יותר...

שאלות ותשובות לפי נושא מבחן עיוורון צבעים

  בעיות של עיוורון צבעים יכולות להקשות על תהליך רכישת מיומנויות הכתיבה והקריאה בקרב ילדים, דבר אשר תוצאתו עלולה להיות ציונים נמוכים וחוסר בטחון עצמי. תוכל לסייע לילד שלך על ידי: · ...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!