בדיקת צילום פנים ( Sinuses X-Ray ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

צילום פנים מטרתו לבדוק חללי סינוסים , באמצעות בדיקת הדמיה, המייצרת תמונה שלהם ע"י הקרנתם בקרינת רנטגן. קרני הרנטגן חודרות דרך רקמות, ומשחירות את סרט הצילום כאשר הן עוברות בקלות- למשל במעבר דרך רקמות או חללים המכילים אוויר. איברים דחוסים יותר יחסמו את מעבר הקרניים ולא יצבעו את סרט הצילום, ולכן יראו לבנים. 

הסינוסים הם החללים בין עצמות הפנים והגולגולת, אשר מייצרים ריר עדין, ותפקידם החשוב הוא בניקוז והשוואת לחצים בין פנים עצמות הגולגולת והמוח לסביבה. 

החללים הגדולים נקראים- הסינוס הפרונטלי (מאחורי ה- frontal bone), הסינוסים המקסילריים (מאחורי ה-maxillary bones), האתמואידלים (מאחורי ה-ethmoid bone), והספנואידלים (מאחורי ה- sphenoid bone). 

לעיתים עקב גירוי מוגבר (למשל מחלה זיהומית), מיצרים הסינוסים ריר והפרשות מוגברות, אשר גורמות לחסימת המעבר התקין של האוויר ולדלקת- סינוסיטיס. צילום פנים הוא אמצעי הדמיה טוב לאבחון של סינוסיטיס כאשר קיים חשד קליני לכך.


אוכלוסיות בסיכון

צילום פנים איננו מומלצת לנשים בהריון או נשים, שכן החשיפה לקרינה נחשבת מסוכנת לעובר, ולרוב נמנעים מלבצעה למעט במקרים בהם אין ברירה.

מחלות קשורות

סינוסיטיס חריפה, סינוסיטיס כרונית, שברים בעצמות הפנים, ציסטות פשוטות, פוליפ נזאלי, גידולים שפירים או ממאירים של הרירית, נזלת אלרגית. 

מתי עושים את הבדיקה

צילום פנים עושים במספר אינדיקציות:

ראשית, כאשר ישנו חשד לזיהום של מערות הפנים, עקב חום ונזלת מוגלתית המלווים בכאבי ראש, בייחוד בהנעת הראש קדימה. זיהום של הסינוסים יכול להיות חריף או כרוני. 

לרוב ישנו חשד לסינוסיטיס לאחר שמחלה נגיפית קלה של דרכי הנשימה אינה חולפת, בייחוד אצל מעשנים. אינדיקציה נוספת לבדיקת צילום מערות הפנים היא לאחר טראומה לפנים, כאשר שנו חשש לפגיעה במבנה העצמות (שברים, סדקים וכו').

איך להתכונן לבדיקה

אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה


אופן ביצוע הבדיקה

צילום פנים נעשה במכון הרנטגן, ע"י טכנאי רנטגן מיוחד. הנבדק יושב או עומד אל מול מצלמת הרנטגן, והטכנאי מצלם מספר צילומים במנחי ראש שונים (ראש מוטה למעלה, למטה וישר). הבדיקה אינה גורמת לכאבים.
משך הבדיקה כ-5 דק'. אין מותרת כניסת מלווים למכון הרנטגן שכן קיימת סכנת חשיפה לקרינה באזור.

אחרי הבדיקה

אין כל הנחיות מיוחדות. הסיכון היחיד בבדיקה קיים בשל החשיפה הקצרה לקרינה, אשר עלולה בסיכון מועט לגרום לנזק תאי או רקמתי בטווח הרחוק.


פיענוח תוצאות

צילום פנים מתקבל לרוב תוך מס' ימים, לאחר שהצילומים מפוענחים ע"י רופא רדיולוג או מומחה ברפואת אף, אוזן וגרון.

ממצאים תקינים של צילום פנים:

מבנה תקין ושמור של עצמות הגולגולת, ללא עדות לנוזל בחללי הסינוסים (אין פלס אוויר-נוזל),  ללא עיבוי של הממברנה הרירית, ללא חסימת המעברים בין הסינוסים.

ממצאים לא תקינים של צילום פנים:

מבנה עצמות לא תקין- במידה ורואים קו שבר- מרמז על שבר או סדק בעצמות הפנים (לרוב עקב טראומה). 

הצטברות נוזל בחללים וקיום פלס אוויר-נוזל – מהווה עדות לנוכחות הפרשה יתרה של נוזלים מהרירית, לרוב עקב דלקת חריפה- סינוסיטיס.

חסימת המעברים בין הסינוסים – יכולים להתקיים עקב ריבוי נוזלים והפרשות, עקב דלקת ברקמה.

עיבוי כוללני של הממברנה הרירית וייצור מוגבר של ריר- מעידם על נוכחות זיהום ברקמה, כאשר בד"כ הגורם המזהם הוא חיידק או נגיף, הגורמים לדלקות אחרות של דרכי הנשימה. גם דלקת כרונית של הסינוסים בנוכחות אלרגיה יכולים לגרום לייצור ריר מוגבר. לעיתים נדירות גידולים הם הגורמים לחסימת המעברים.

נוכחות ציסטות או אזורי עיבוי רקמה ספציפיים בחללים (פוליפים)- לרוב מעידים על דלקת כרונית של הסינוסים עקב אלרגיה, או נוכחות של גידול שפיר או ממאיר ברקמה.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומוןמאמרים לפי נושא צילום פנים

מאמרים נוספים בתחום
 שחר ההיסטוריה שפתיים נחשבו לחלק חשוב מקסמו ויופיו של האדם.  בתקופת הרנסנס ציירים הדגישו את שפתיהן של הנשים בציוריהם.  הדוגמא המוכרת היא ציורו של דה וינצ'י, מונה ליזה, שם נראה חיוכה ה...
בוטוקס הינו חומר המופק מרעלן של חיידק, הקלוסטרידיום בוטולינום. רעלן שבמשך שנים רבות משתמשים  בו לצרכים רפואיים, טיפולי בוטוקס בבעיות בתחומים הנוירולוגיים ונוירואופתלמולוגים.   לפני...

שאלות ותשובות לפי נושא צילום פנים

שאלות נוספות בתחום
מליחות בפה היא תופעה שעשויה להטריד. הסיבות האפשריות לכך רבות: דלקת חניכיים, שתיה מוועטה, שימוש בתרופות שונות, סינוסיטיס ועוד. תוכל למצוא מידע נוסף בתשובה לשאלה דומה שנשאלה כאן בעבר: http://www...
אני בן 23. לפני כ-4 שנים וחצי התחילו לי כאבי ראש כרוניים, tension headhache, ללא סיבה ברורה. אחרי אלפי בדיקות CT ובדיקות נוירולוגיות, הפנו אותי לפסיכיאטרית שטענה שזה כתוצאה מדיכאון, לחץ וחרדות, ונתנה...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!