בדיקת אלרגיה ( Allergy Skin Tests ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בדיקת אלרגיה (מוכרת גם תבחין עור לאלרגיה) נועדה לבדוק את התגובה של מערכת החיסון לאלרגנים שונים (חלבונים קטנים המעוררים תגובה חיסונית), על מנת לאתר תגובה אלרגית לחומר מסוים. 

הבדיקה נעשית לצורך אבחון אלרגיה או רגישות יתר ספציפית אצל הנבדק, בייחוד לחומרים כגון אבק הבית, חלקיקי מזון (בדיקת אלרגיה למזון), אבקנים של פרחים, חומרי טקסטיל, צבע, עקיצות חרקים ופרוות בע"ח.

בעת בדיקת אלרגיה מוזרקים החומרים האלרגניים (הנקראים גם אנטיגנים) בכמות מזערית אל מתחת לעור, או ישירות אל תוך העור. 

במידה וקיימת אצל הנבדק רגישות יתר אל החומר שהוזרק, היא תתבטא בתגובה חיסונית: שחרור חומרים כגון היסטמין ופעילות יתר של תאי מע' החיסון, שיגרמו לנפיחות, אודם, גרד או כאב מקומי.
תגובה חיסונית של העור יכולה להיות מיידית (עד חצי שעה לאחר ההזרקה) או מושהית (כ-24-48 שעות אחרי ההזרקה).אוכלוסיות בסיכון

אין מקובל לבצע בדיקת אלרגיה אצל נשים הרות, למעט מקרים מיוחדים. אין מקובל לבצע את הבדיקה בתינוקות קטנים (עד גיל 6-7 חודשים), שכן אין משמעות רבה לבדיקה בגילאים אלו, בהם מע' החיסון של התינוק מורכבת בעיקר מנוגדנים אשר קיבל מהאם בזמן ההיריון או בהנקה.

מחלות קשורות

אלרגיה, נזלת אלרגית, קדחת השחת (hay fever), שוק אנאפליקטי, דלקת עורית (דרמטיטיס), דלקת עורית ממגע (contact dermatitis).

Allergy Skin Test, בדיקת תבחיני עור לאלרגיה, בדיקת אלרגיה

מתי עושים את הבדיקה

בדיקת אלרגיה, עורכים לרוב אצל נבדקים בהם קיימת היסטוריה של אלרגיה או רגישות יתר חולפת, עונתית או 
קבועה, וכאשר האלרגן אינו ידוע. 

לרוב מדובר בנבדקים הסובלים מנזלת כרונית, גודש באף, פריחה, גרד או נפיחות עורית וכד'. לעיתים נדירות התגובה האלרגית מתבטאת בתופעות סיסטמיות של קושי נשימתי, נפיחות בפנים או בצוואר ועד עילפון ואובדן הכרה (נקרא גם- אנאפילקסיס).

איך להתכונן לבדיקה

אין צורך בהכנה מיוחדת. הנוטלים תרופות מסוג אנטי-היסטמינים או סטרואידים יתבקשו להפסיק את התרופה מס' ימים לפני הבדיקה (בהוראת רופא בלבד), שכן הן עשויות לדכא את תגובת מע' החיסון לתבחין.


אופן ביצוע הבדיקה

לרוב מבצעים בדיקת אלרגיה בשטח עור נרחב כמו בגב. הנבדק יושב על כסא הבדיקה. הרופא מחטא עם העור עם מטלית אלכוהול, ומחלק את אזור הגב לחלקים, ע"י שרטוט קווים לאורך ולרוחב עם טוש בדיקה. בכל משבצת שנוצרת מטפטפים טיפה המכילה סוג אחר של חומר (אלרגן), ובהמשך דוקרים באמצעים מחט דקה את העור, בכדי לאפשר לחומר לחדור פנימה (תוך רישום של מה הוחדר בכל מקטע). דקירת המחט עשויה להכאיב במעט אולם לרוב אינה גורמת לאי נוחות. 

לעיתים משתמשים בשטח עור פחות נרחב למשל באמה (אם מדובר בבדיקה לאלרגן ספציפי).


אחרי הבדיקה

הנבדק ממתין כ-20-30 דק' אל מחוץ לחדר הבדיקה, על מנת לראות האם קיימת תגובה עורית מיידית לאחד החומרים. 

בנוסף, זמן המתנה זה נועד לוודא שלא נגרמת תגובה אלרגית חריפה מערכתית, כגון ירידת לחץ דם פתאומית, קשיי נשימה ונפיחות באזור הפנים. במידה ותגובה חמורה כזו מתרחשת הנבדק יטופל מיידית עם זריקת אדרנלין, אולם זהו מצב נדיר. 

לעיתים נדירות מתרחשת תגובה מערכתית שכזו לאחר פרק זמן ארוך יותר, ויש לדווח על כך מיידית לגורם רפואי ולפנות לקבלת טיפול.


פיענוח תוצאות

הנבדק שב למרפאה לאחר כ-48 שעות, ואזור העור בו נערכו התבחינים נבדק.

תוצאות תקינות של בדיקת אלרגיה:

לא נצפה אף אזור עם נפיחות, אודם או גרד מקומי. הנבדק לא פיתח תגובה אלרגית עורית לחומרים.
אין הדבר שולל אלרגיה, אלא רק אלרגיה מהסוגים שנבדקו.

תוצאות לא תקינות של בדיקת אלרגיה:

נצפו אזורים של נפיחות, אודם או גרד מקומי (נראה לרוב כמו עקיצת יתוש). הנבדק פיתח לפיכך תגובה עורית מקומית לחומר באותו אזור (לרוב לחומר שהוזרק באותה משבצת), וככל הנראה אלרגי לחומר הספציפי. תתכן תגובה אלרגית ליותר מחומר אחד. 


המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון  


מידע נוסף אודות אלרגיה:

אלרגיה או רגישות למזון? כך תדעו

אלרגיה מזון - איך מגלים שהגוף שלנו אלרגי למזון

מהי אלרגיה למזון ועד כמה היא יכולה להיות מסוכנת?

האם אלרגיה למזון נגרמת מאקזמה?מאמרים לפי נושא בדיקת אלרגיה

מאמרים נוספים בתחום
ישנם אנשים אשר בזמן שחבריהם נהנים ממנת פירות ים גדושה, ולאחריה הם מקנחים במנה המכילה שוקולד איכותי, הם צריכים לחפש מנות אחרות לאכול. זה לא שהם לא אוהבים פירות ים ושוקולד, הם פשוט אלרגיים לאוכל זה. אל...
סיימתם לאכול ארוחה דשנה וטובה. דקות או שעות לאחר מכן, אתם מגלים פתאום שהעיניים שלכם דומעות, העור נהיה אדום, כואב לכם הגרון או נשימתכם קצרה. אתם בוודאי לא מקשרים בין תופעות אלו לארוחה שכה נהניתם ממנה, ...

שאלות ותשובות לפי נושא בדיקת אלרגיה

שאלות נוספות בתחום
את מעלה הרבה בעיות שיש לדון בהן. שיעול התקפי המופיע בשעות הלילה ולעיתים מלווה בקוצר נשימה, גם בבחורה בגילך (זה גיל מעט מבוגר מהרגיל להופעה ראשונה של אסתמה) יכול להתאים ל"שיעול אלרגי"...
החלפת סבון גוף בדרך כלל לא מספיקה. יש להחליף גם אבקת כביסה, קרם גוף וכל חומר שנוגע בגוף ויכול לגרום לגרד. כמו כן כדאי להיבדק על ידי רופא עור ולשלול הימצאות של טפילים מתחת לעור. עלייך לפנות לרופא ע...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!