בדיקת מבחן טובה ( Test of Variables of Attention ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

מבחן טובה הינו שם כללי למבחנים ממוחשבים, הבודקים את מערכת הקשב ותפקודי קשב ממושך, לצורך אבחון הפרעות קשב וריכוז עם או בלי פעלתנות-יתר (Attention Deficit Disorder / Attention Deficit Hyperactivity Disorder). 

הפרעות קשב מלוות כ-3-5% מילדי גיל בית הספר. לרוב המצב הינו חולף, ומתבטא רק בילדות, אולם לעיתים ממשיך בבגרות, ועשוי לגרום לקשיים בלימודים, בעבודה ובבית במידה ולא מאובחן ומטופל. 

מבחן טובה הם שורה של מבחנים שנועדו לבחון שלושה מרכיבים עיקריים: חוסר קשב, אימפולסיביות והתמדה, בנבדקים אצלם קיים חשד שסובלים מהפרעת קשב. מדובר במבחנים השוואתיים ביחס לנורמה המקובלת בקבוצת הגיל. מטרתם היא לשמש ככלי עזר לרופא לאבחון ההפרעה, ואינם משמשים בפני עצמם לאבחנה.


אוכלוסיות בסיכון

מבחן טובה יש לערוך בשעות הבוקר, כדי שזמן המבחן יהיה חופף לזמן פעילות הילד במוסד חינוכי, ויוכל להדגים בצורה המדויקת ביותר את מצבו הטבעי בבית הספר/ מתוך מסגרת. 

בנוסף מומלץ להגיע לאחר שינה טובה וללא כל גורם היכול להפריע כמו מחלה, חום, לחץ, אירוע מרגש וכד'.

מחלות קשורות

הפרעת קשב וריכוז (Attention Deficit Disorder – ADD), הפרעת קשב וריכוז עם פעלתנות-יתר (Attention Deficit Hyperactivity Disorder – ADHD).

מתי עושים את הבדיקה

אבחון הפרעות קשב וריכוז עושים כאשר קיים חשד קליני כי הנבדק סובל מהפרעת קשב, היפראקטיביות או שילוב של השניים, ורוצים להגיע לאבחנה מדויקת ולסיווג ההפרעה לצורך טיפול. 

קיימים מספר מאפיינים אשר מצביעים על ילדים/מבוגרים שעלולים לסבול מאחת ההפרעות: קשיי ריכוז בפעולות ממושכות, קלות בהסחת דעת, נטייה לחולמנות, עצבנות, אימפולסיביות, חוסר מנוחה, חוסר סדר וארגון, נטייה לאיחורים וחוסר תשומת לב לזמנים, איטיות בסיום משימות ועוד. 

לרוב הגורם המפנה את הנבדק לאבחון הוא גורם סמכותי כגון מורה בבית ספר, הורה וכו'.

איך להתכונן לבדיקה

אין צורך בהכנות מיוחדות לבדיקה.


אופן ביצוע הבדיקה

מבחן טובה הם למעשה סדרת המבחנים ממוחשבים שכוללת חזרה על פעולה הנחשבת "משעממת", במהלך זמן. הנבדק מקבל הסברים על המבחן ומהלכו. 

מייד לפני תחילת המבחן, יתרגל הנבדק כ-3 דקות את פעילותו בזמן המבחן. לאחר התרגול וההיכרות עם אופן העבודה, מתחילה הבדיקה, ועימה המדידה. במשך 20 הדקות יעבוד הנבדק, לרוב בחדר חסר כל גירוי וללא נוכחות הוריו (במקרה של ילד), על מנת שלא לגרום להסחת דעת. 

הנבדק יושב מול מחשב, כאשר מופיע ריבוע לבן במרכז המסך, ולסירוגין מהבהב ריבוע שחור בחלקו העליון או בחלקו התחתון של הריבוע הלבן. הנבדק מתבקש ללחוץ על כפתור בכל פעם שהריבוע השחור הופיע למעלה.
לאחר סיום המבחן הראשון, ייטול הנבדק תרופה (המשמשת לטיפול בהפרעה) במינון שהותאם לו על ידי רופא מומחה, בהתאם למשקל גופו. 

הנבדק יתבקש להמתין כשעה וחצי (במהלכה הוא יכול לאכול, לטייל, ואולם להימנע מצריכת חומרים מעוררים). לאחר המתנה זו, מתחיל מבחן טובה מחדש ל-20 דקות נוספות.

אחרי הבדיקה

אין כל הנחיות מיוחדות. המבחן עצמו אינו גורם לאי נוחות. התרופה הניתנת, יכולה לגרום לתופעות לוואי כגון: ירידה בתיאבון, כאב ראש, קופצניות או כאב בטן.


פיענוח תוצאות

בסיום מבחן טובה המחשב מנתח את התוצאות של כל אחת מהבדיקות בנפרד, ואת ההשוואה ביניהן, לה חשיבות רבה. 

התוצאות של כל אחת מהבדיקות מוצגות בטבלה, ובה מופיעים ארבעת הפרמטרים:

השמטות- הנבדק לא לחץ על הכפתור כשהופיע גירוי- מדד למוסחות. 

לחיצות סתמיות- הנבדק לחץ מבלי שהופיע גירוי- מדד לאימפולסיביות. 

זמן תגובה- פרק הזמן שלקח לנבדק מרגע הופעת הגירוי ועד ללחיצה- מדד לריכוז. 

יציבות זמן התגובה- יציבות באופן התייחסותו של הנבדק לגירוי- מדד למאמץ.

לכל אחד מהפרמטרים המדידה מספקת שלוש רמות של תוצאות אבחון הפרעת קשב וריכוז, ומציגה בטבלה את התוצאות שהתקבלו עבור הנבדק, ביחס להתפלגות נורמלית כללית המצופה מקבוצת גילו. 

התוצאות נמסרות באחת משתי הצורות הבאות:

על פי רמות תקן (בין 2- ל- 2+), כאשר ה-0 מהווה מרכז ההתפלגות ומייצג את הנורמה.

על פי מספרים ( בין 85 ל- 115). כאשר 100 מהווה את מרכז הסקאלה ומייצג את הנורמה.

התוצאות מספקות אינדיקציה נוספת לקיומה של הפרעת קשב. תוצאות אבחון הפרעות קשב וריכוז שנמוכות מהנורמה המקובלת מייצגות באופן כללי מדד לקיומה של הפרעת קשב. 

ההשוואה בין מבחן טובה לפני ואחרי התרופה,  מספקת מדד ליעילות הטיפול התרופתי.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומוןמאמרים לפי נושא מבחן טובה

מאמרים נוספים בתחום
שאל את המומחה שלנו בפורום הפרעות קשב וריכוז >>> הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה התנהגותית התפתחותית. לוקים בה 3 עד 5 אחוזים מהילדים ברחבי העולם, כאשר התסמינים מתחילים להופיע לפני גיל שבע. היא מ...
פרסומת
שאל את המומחה שלנו בפורום הפרעות קשב וריכוז >>> הפרעות קשב וריכוז הן ההפרעות המאובחנות ביותר בקרב ילדים. הפרעה זו מגיעה פעמים רבות בשילוב עם היפראקטיביות ועל כן השם הנפוץ לה הוא ADHD. ילדי...

שאלות ותשובות לפי נושא מבחן טובה

שאלות נוספות בתחום
מינון הריטלין המתאים לאדם נקבע לפי מימדיו ובעיקר לפי התגובה הקלינית. לאחרונה עדכן משרד הבריאות את ההנחיה לגבי המנה המקסימלית היומית המותרת של ריטלין, וזו עלתה ל-120 מ"ג ליום. לפני כן היא היתה...
ראשית, חשוב לדעת כי חלק ניכר מהקריטריונים של הפרעת קשב וריכוז מתקיימים אצל אנשים במהלך משבר פסיכוטי או בתהליך ההחלמה ממנו. חשוב לדעת גם אם הופעת המשבר הפסיכוטי היתה קשורה לשימוש בסמים או לחומר פסי...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!