בדיקת אינסולין ( insulin ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בבדיקת אינסולין בודקים את רמת ההורמון אינסולין בנסיוב הדם.
אינסולין הוא הורמון המיוצר בתאי בטא שבבלוטת הלבלב והוא אחראי בעיקר על משק הסוכר בגוף. רמה גבוהה של גלוקוז בדם מביאה לעליה בשחרור אינסולין, והאינסולין מחדיר את הגלוקוז לתוך התאים ומביא לירידה ברמת הגלוקוז בדם. קיימת מערכת משוב ביולוגי מדויק לשמירה על רמת סוכר קבועה בדם.
בסוכרת נעורים (סוכרת מסוג I, סוכרת התלויה באינסולין) יש פגיעה בתאי בטא בלבלב וירידה בייצור האינסולין; כתוצאה מכך נצפית עליה ניכרת בערכי הגלוקוז בדם.
בסוכרת מסוג II (סוכרת שאינה תלויה באינסולין) יש עמידות ברקמות הגוף לפעילות האינסולין, כך שהלבלב מנסה לייצר עוד ועוד אינסולין על מנת להתגבר על העמידות. במקרה זה רמת האינסולין תהיה תקינה או גבוהה.
בדיקת רמת האינסולין בדם מסייעת להבדיל בין שני הסוגים של סוכרת.
עלייה בעמידות לאינסולין (increased insulin resistance) מרמזת על קיום תסמונת מטבולית, בדרך כלל באנשים עם עודף משקל. אפשר לבדוק את יחס רמת סוכר/אינסולין בצום, וכשהיחס הזה הוא פחות מ-7 הדבר מרמז על עמידות לאינסולין.


אופן ביצוע הבדיקה

הכנת החולה
אין צורך בהכנה מיוחדת
 
צום
רצוי צום של 8-12 שעות
 
כמות הדגימה הדרושה  
5 מיליליטר במבחנה כימי
  
שליחה למעבדה  
מייד


אזהרות

סיכון:

שטף דם תת-עורי באתר לקיחת הדם (במידה ומתפתח ניתן לשים קרח על האזור)

   


הריון:
אין בעיות או השפעות מיוחדות
הנקה:
אין בעיות או השפעות מיוחדות
תינוקות וילדים:
אין בעיות או השפעות מיוחדות
קשישים:
אין בעיות או השפעות מיוחדות
נהיגה:
אין בעיות או השפעות מיוחדות
אלכוהול:
אין בעיות או השפעות מיוחדות
תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה:
אין בעיות או השפעות מיוחדות

פיענוח תוצאות

תוצאות בדיקה - גברים

תוצאות תקינות:
5-25mcu/ml


תוצאות בדיקה - נשים

תוצאות תקינות:
5-25mcu/ml


תוצאות בדיקה - ילדים

תוצאות תקינות:
5-25mcu/ml


רמה גבוהה
גידול תאי בטא בלבלב (אינסולינומה) 
סוכרת שאינה תלויה באינסולין 
מחלת כבד חמורה 
תסמונת קושינג (Cushing's syndrome) 
אקרומגליה 
השמנת יתר ניכרת

רמה נמוכה 
סוכרת תלויה  באינסולין 
תת-פעילות של בלוטת יותרת המוח

תרופות העשויות להשפיע על רמת האינסולין בדם
תרופות רבות עלולות להשפיע על רמת האינסולין בדם: מומלץ להפסיק ליטול תרופות אלו ביממה לפני ביצוע הבדיקה. יש להיוועץ ברופא לפני ביצוע הבדיקה. 
תרופות העלולות להגביר את רמת האינסולין: קורטיקוסטרואידים כמו  פרדניזון, גלולות למניעת הריון, תירוקסין, אפינפרין,  לבודופה,  טרבוטאלין, ותרופות לטיפול בסוכרת הניטלות דרך הפה. 
תרופות העלולות לגרום לירידה ברמת האינסולין: חוסמי בטא כמו  פרופראנולול,  סימטידין,  קאלציטונין, משתנים,  פניטואין, בולמי תעלות סידן  ופנוברביטאל.

 מאמרים לפי נושא בדיקת אינסולין

מאמרים נוספים בתחום
כחלק מן המגמה בעולם המערבי כולו, שיעור המתבגרים והילדים הסובלים מהשמנת יתר ניכרת בישראל עולה מידי שנה. ארגון הבריאות העולמי (WHO) מראה תמונת מצב מדאיגה במיוחד, לנוכח העליה החדה שחלה בשנים האחרונות בשי...
רקע כללי כף הרגל האנושית היא מבנה מורכב, הבנויה בין השאר מ-26 עצמות שונות, עשרות מפרקים וכן שרירים, גידים וליגאמנטים (רצועות) לרוב. בעיות הרגל שכיחות בכל האוכלוסיה, אולם שכיחותן גבוהה פי כמה בקרב חול...

שאלות ותשובות לפי נושא בדיקת אינסולין

שאלות נוספות בתחום
בעולם נערכים כל הזמן מחקרים הקשורים לסוגי סרטן שונים ולתרופות כמותרפיות וביולוגיות שונות. אני מפנה אותך אל אתר הבית של מרכז העוסק בחקר סרטן הלבלב, ושייך לבית החולים ג'ון הופקינס. שם תוכל למצוא אינ...
כיום כריתה ניתוחית של הלבלב הינה הטיפול היחיד בעל פוטנציאל ריפויי של סרטן הלבלב. הטיפולים באימונותרפיה הם עדיין ניסיוניים. ישנו ניסוי קליני שמתבצע עכשיו בבי"ח "ג'ון הופקינס" בארה&...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!