בדיקת צילום קרקעית העין לאחר הזרקת פלואורסצאין ( fluorescein angiography ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בבדיקה זו מצלמים את קרקעית העין לאחר הזרקת חומר ניגוד מסוג פלואורסצאין לווריד.
הבדיקה נותנת מידע חשוב לגבי שינויים מכניים/תפקודיים ברשתית העין, בדמית ובראש עצב הראייה.

לאחר הרחבת האישונים על-ידי טיפות, מוזרק לווריד חומר ניגוד מסוג פלואורסצאין, המתרכז בכלי הדם ברשתית ובדמית העין. הנבדק יושב מול מצלמה מיוחדת המצלמת את קרקעית העין.

מבוצעת סדרת צילומים בפרקי זמן מוגדרים, לפני ואחרי הזרקת חומר הניגוד.

אזהרות

סיכון:
קטן מאוד. ייתכנו תופעות לוואי: בשל הרחבת אישונים לצורך הבדיקה: טשטוש ראייה וסינוור למשך עד כ-4 שעות מהבדיקה. (קושי בנהיגה, קריאה). בשל הפלואורסצאין המוזרק: צביעה של העור והלחמות בגוון צהבהב-חום, חולפת לאחר 12-6 שעות. צביעה של השתן בצבע צהוב-חום - חולפת לאחר 24 שעות. אין נזק או סיכון בתופעות אלו. בחילות, הקאות, חולשה, סחרחורות - ייתכנו תוך זמן קצר מההזרקה, חולפות מבלי להותיר נזק. תיתכן תגובה מקומית של אודם וכאב באזור ההזרקה בעור. נדיר, אך ייתכנו פריחות, קשיי נשימה, ועד תגובה אלרגית קשה של אנפילקסיס. במקרים נדירים מאוד (כ-1 ל-250,000 נבדקים) ייתכן אף דום לב. יש להדגיש כי ברוב המכריע של המקרים הבדיקה בטוחה ואינה כרוכה בסיכון.
הריון:
אין בעיות
הנקה:
אין בעיות
תינוקות וילדים:
אין בעיות
קשישים:
אין בעיות
נהיגה:
עד כ-4 שעות לאחר הבדיקה לא ניתן לנהוג בשל הרחבת האישונים.
אלכוהול:
אין בעיות
תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה:


פיענוח תוצאות

תוצאות בדיקה - גברים

תוצאות תקינות:
ישנה תבנית תקינה של צילום; כאשר יש ממצא לא תקין, הרופא מפענח אותו בהתאם לממצא בצילום ולממצאים בבדיקת העין, ההיסטוריה הרפואית וכו'.


תוצאות בדיקה - נשים

תוצאות תקינות:
ישנה תבנית תקינה של צילום; כאשר יש ממצא לא תקין, הרופא מפענח אותו בהתאם לממצא בצילום ולממצאים בבדיקת העין, ההיסטוריה הרפואית וכו'.


תוצאות בדיקה - ילדים

תוצאות תקינות:
ישנה תבנית תקינה של צילום; כאשר יש ממצא לא תקין, הרופא מפענח אותו בהתאם לממצא בצילום ולממצאים בבדיקת העין, ההיסטוריה הרפואית וכו'. (נדיר שיש צורך בביצוע הבדיקה בילדים)


הפרעות בכלי הדם ברשתית עשויים לנבוע מאחת ההפרעות הבאות:
הפרעה ברשתית (רטינופתיה) עקב סוכרת
הפרעה ברשתית (רטינופתיה) עקב יתר לחץ דם
ניוון המקולה
גידול ברשתית
בצקת פטמות קרקעית העין
קרע של הרשתית
רטיניטיס פיגמנטוזה


שאלות ותשובות לפי נושא צילום קרקעית העין לאחר הזרקת פלואורסצאין

איזוטרטינואין, נגזרת של ויטמין A, מעכבת את תפקוד הבלוטות התת עוריות ואת תהליך הקרטיניזציה, ומשמשת בעיקר לטיפול בחולים עם פצעי בגרות קשים. איזוטרטינואין עשויה לגרום לתופעות לוואי המשפיעות על הראייה...
האור הנכנס לעין מגיע לשכבת הרשתית האחורית לאחר שעבר את הקרנית, מפתח האישון, העדשה והזגוגית. כל הפרעה בתווך גורמת להפרעה בחדות הראייה, טשטוש ראייה או לפגיעה בשדה הראייה. אם הפס הכתום שאת רואה בתוך הע...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!