בדיקת נוגדנים נגד גרעין ( antinuclear antibody ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בבדיקה זו בודקים נוכחות נוגדנים נגד גרעין בדם. נוגדנים אלו נוצרים במחלות חיסון עצמי ובעיקר במחלת הזאבת המערכתית (SLE - Systemic Lupus Erythematosus). בדרך כלל מייצרת מערכת החיסון נוגדנים הפעילים נגד פולשים זרים כמו חיידקים או נגיפים. במחלות שגרוניות (ראומטיות) רבות נוצרים נוגדנים שדווקא תוקפים רקמות שונות בגוף. מכאן המונח מחלת חיסון עצמי. נוגדנים אלו נוצרים נגד מרכיבים ספציפיים בגרעין התא. לאחר לקיחת הדם מדגירים את נסיוב הדם של החולה עם תאים מיוחדים שנמצאים על משטח המיקרוסקופ. במידה ובנסיוב החולה נוכחים נוגדנים נגד גרעין התא, הם ייקשרו לתאים אלו. לאחר מכן מוסיפים נוגדנים מיוחדים המאירים באור פלואורסצנטי במידה והם נקשרים לנוגדנים שנקשרו לגרעין התא, והדבר נראה על-ידי הלבורנט שמבצע את הבדיקה.


אזהרות

סיכון:
שטף דם תת-עורי באתר לקיחת הדם (במידה ומתפתח ניתן לשים קרח על האזור)


הריון:
אין בעיות או השפעות מיוחדות


הנקה:
אין בעיות או השפעות מיוחדות


תינוקות וילדים:
אין בעיות או השפעות מיוחדות


קשישים:
אין בעיות או השפעות מיוחדות


נהיגה:
אין בעיות או השפעות מיוחדות


אלכוהול:
אין בעיות או השפעות מיוחדות


תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה:


פיענוח תוצאות

תוצאות בדיקה - גברים

תוצאות תקינות:
שלילי


תוצאות בדיקה - נשים

תוצאות תקינות:
שלילי


תוצאות בדיקה - ילדים

תוצאות תקינות:
שלילי


חיובי: (במידה והבדיקה יוצאת חיובית בודקים את ריכוז הנוגדן בדם. ככל שהריכוז גבוה יותר, הסבירות לכך שמדובר בתוצאת אמת גבוה יותר. בדרך כלל כייל הגבוה מ- 1:320 נחשב למשמעותי. כייל הנמוך מ- 1:40 נחשב ללא משמעותי)
זאבת מערכתית (SLE) (רגישות - למעלה מ 95%)
זאבת הנובעת מתרופות ( פניטואין, מתילדופה, הידראלאזין, פניצילאמיד, קארבאמאזפין, פרוקאינאמיד, איזוניאזיד ועוד)
מחלה דלקתית של כלי הדם
סקלרודרמה (רגישות - 65%)
מחלת כבד כרונית
דלקת פרקים שגרונית (RA) (רגישות - 30%)
מחלת סיוגרן
שחפת
דלקת פנים הלב
איידס

בנוסף לכייל הנוגדנים נהוג לצפות גם בתבנית הצביעה של הגרעין. צביעה היקפית אחידה ספציפית לזאבת, בעוד שצביעה מפוזרת (speckled) ספציפית דווקא יותר לסקלרודרמה ופחות לזאבת. צביעה אחידה של הגרעינון הנמצא בגרעין נצפית בסקלרודרמה יותר מאשר בזאבת.


שאלות ותשובות לפי נושא נוגדנים נגד גרעין

שאלות נוספות בתחום
גרד הוא בעיה שכיחה, שיש לה סיבות אפשריות רבות. במבוגרים, הגורם העיקרי הוא יובש בעור, כך ששימון העור מביא להפסקת התופעה. סיבות נוספות כוללות הפרעות מערכתיות, כדוגמת אי-ספיקת כליות, אי-ספיקת כבד, זי...
כמו ברוב המחלות, גם בלופוס יש ככל הנראה מרכיב גנטי אשר מעלה את הסיכון שאנשים מסויימים (בעיקר נשים) יחלו במחלה. לאנשים שיש במשפחתם חולים במחלות אוטואימוניות (שבהן המערכת החיסונית תוקפת איברים בגוף מכ...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!