בדיקת חום ( Temperature measurement ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בבדיקה זו בודקים את חום הגוף באמצעות מד חום (טרמומטר). חום הגוף נשמר על רמה קבועה, עם שינויים זעירים במשך היממה, ושינוי בזמן הביוץ בנשים בגיל הפוריות. את החום מודדים בעיקר באמצעות מד חום אלקטרוני או מד חום זכוכית המכיל כספית. יש הבדל בגילאים שונים ובמיקום מדידת החום. במבוגרים, חום הגוף בדרך כלל נמוך יותר בכחצי מעלה לעומת ילדים ואנשים צעירים. ניתן למדוד את החום בפה (מתחת ללשון), בבית השחי או בפי הטבעת. 
המדידה המדויקת ביותר היא בפה, אולם אצל אנשים עם קוצר נשימה המדידה עשויה להיות לא מדויקת. החום בבית השחי נמוך במקצת מזה שנמדד בפה ואילו החום הנמדד בפה, נמוך בכחצי מעלה לעומת חום הנמדד בפי הטבעת. לכן, יש להתייחס לכל ערך מעל 37.5 מעלות צלזיוס במדידה בפה או בבית השחי כעליית חום. 

מדידת חום, בדיקת חום


חום הגוף נקבע על-ידי וסת חום (טרמוסטט) שנמצא בבלוטת יותרת המוח ונקבע בין היתר על-ידי הפעילות המטבולית של השרירים מצד אחד וכמות ההזעה מצד שני. יש עוד גורמים רבים אחרים המשפיעים על חום הגוף. בזמן תהליך דלקתי (בעקבות זיהום, דלקת לא זיהומית או גידול) נוצרים חומרים כימיים המשפיעים על וסת חום זה.


חום הגוף התקין, כפי שנמדד רקטלית, נע בדרך כלל בין 38-36 מעלות צלזיוס. חום גוף בין 35 ל- 39 מעלות צלסיוס יכול לגרום לאי נעימות ולתחושת חולי, אולם אינו מסוכן חוץ מאשר בילדים קטנים שם יכול החום הגבוה לגרום לפרכוסים. לעומת זאת, חום מתחת 35 מעלות צלסיוס או מעל 40 מעלות צלסיוס עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים ומומלץ להעלותו או להורידו, בהתאמה.


אזהרות

סיכון:
אין כל סיכון בבדיקה זו. לעתים נדירות ביותר עשוי להגרם קרע במעי הגס כאשר בודקים את החום ברקטום בילדים קטנים.


הריון:
אין בעיות או השפעות מיוחדות


הנקה:
אין בעיות או השפעות מיוחדות


תינוקות וילדים:
אין בעיות או השפעות מיוחדות


קשישים:
אין בעיות או השפעות מיוחדות


נהיגה:
אין בעיות או השפעות מיוחדות


אלכוהול:
צריכת אלכוהול לפני מדידת החום עשוייה לגרום להפרעה בדיוק המדידה. מומלץ להמנע משתיית אלכוהול שעתיים לפני ביצוע הבדיקה.


תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה:
תרופות נוגדות חום כמו פרצטאמול ודיפירון, אספירין ונוגדי דלקת לא סטרואידיים וכן קורטיקוסטרואידים גורמים לירידה בחום הגוף. מומלץ להימנע מתרופות אלו שלוש שעות לפני מדידת החום. לחילופין, מדידת חום בעת מחלה יכולה לשמש למעקב אחר יעילות הטיפול התרופתי או להצביע על הצורך בנטילת תרופה להורדת חום.

פיענוח תוצאות

תוצאות בדיקה - גברים

תוצאות תקינות:
36-37.2 מעלות צלסיוס


תוצאות בדיקה - נשים

תוצאות תקינות:
סביב תקופת הביוץ עולה טמפרטורת הגוף בכמה עשיריות המעלה. אצל חלק מהנשים שינוי זה בחום מדויק דיו על מנת לקבוע את התאריך המדויק של הביוץ.


תוצאות בדיקה - ילדים

תוצאות תקינות:
36-37.2 נעלות צלסיוס


חום גבוה:

חום גבוה נגרם בדרך כלל כתוצאה מזיהומים, דלקות לא זיהומיות ולעתים נדירות כתוצאה מגידולים כמו לימפומה (סרטן בלוטות הלימפה) ולוקמיה (סרטן הדם). לעתים נדירות עוד יותר עולה חום הגוף כתוצאה מגרורות של סרטן בכבד. 

הסיבה השכיחה ביותר לחום שנמשך מספר ימים היא מחלה נגיפית. כאשר מופיע חום גבוה (מעל 40 מעלות) או שעליית חום מלווה בתסמינים קשים (בחילות, הקאות, כאב ראש עז) מומלץ לפנות לרופא על מנת לשלול זיהום חמור.

חום גבוה עד 39 מעלות:

זיהום נגיפי או חיידקי או פטרייתי
דלקת עקב שגרון, זאבת, או מחלת חיסון עצמי אחרת
חום הנובע מתרופות (בעיקר תכשירי אנטיביוטיקה ממשפחת הפניצילין והצפלוספורין)
קריש דם בורידי הרגליים או בעורקי הריאות
פעילות יתר של בלוטת התריס
גידול ממאיר ראשוני (לימפומה, לויקמיה) או גרורות בכבד של גידול ממאיר 


חום גבוה מעל 39 מעלות:

זיהום חיידקי
התייבשות ומכת חום 


חום נמוך:

זיהום חיידקי קשה
תת פעילות של בלוטת המגן
אי ספיקת בלוטת יותרת הכליה (מחלת אדיסון)
הרעלת תרופות
תינוקות או קשישים המוטלים בחדר קר ללא חימום


מאמרים לפי נושא בדיקת חום

מאמרים נוספים בתחום
האקדמיה האמריקאית לבריאות הילד (AAP) מזהירה הורים ורופאים מפני הנזקים שיכול לגרום שימוש במדחום כספית. האקדמיה ממליצה כי רופאי ילדים יפסיקו להשתמש במכשירים המכילים כספית, כולל מדי חום, ומעו...
החורף המתקרב מביא עימו מדי שנה מחלות שונות, כגון התקררות, דלקת גרון, שפעת, שיעול ועוד. מחלות החורף מעידות על כך שמערך ההגנה של הגוף נפרץ ונחלש כתוצאה מרגישות יתר לשינויי מזג האוויר או מחדירה של נגיפים...

שאלות ותשובות לפי נושא בדיקת חום

נקסין (נאפרוקסן) היא תרופה נוגדת דלקת ומשככת כאבים ממשפחת איבופרופן (אדויל) ואספירין. כמו כל התרופות ממשפחת נוגדי הדלקת הלא-סטרואידיים (NSAIDs), נאפרוקסן מפחית את הכאב, הקישיון והדלקת. משתמשים בו ...
שפעת החזירים נגרמת על ידי וירוס אשר עבר מוטציה, שמאפשרת לו להדביק בני אדם. השפעת נפוצה כיום בעיקר באמריקה הצפונית והמרכזית (מקסיקו, ארה"ב וקנדה). ההידבקות בשפעת זו, כמו בשפעת רגילה, מתרחשת בזמן...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!