בדיקת ביופסיית כליה ( kidney biopsy ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בבדיקה זו נוטלים, בדרך כלל באמצעות מזרק, שביב רקמה מהכליות על מנת לאבחן את הגורם למחלת כליות. לעיתים רחוקות מבצעים את הביופסיה בניתוח. גורמים רבים עשויים לגרום לפגיעה בכליות: דלקות על רקע חיסון עצמי, זיהומים, סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות תורשתיות, תרופות, סרטן הכליות, ומצבים חסימתים של דרכי השתן התחתונות והעליונות.


כאשר הסיבה לאי-ספיקת הכליות אינה ברורה וקיים חשד לתהליך פתולוגי ברקמת הכליה, יש לעיתים צורך בדגימה מרקמת הכליה. הבדיקה נעשית בהרדמה מקומית, ובדרך כלל מאשפזים את החולה ליממה. לאחר לקיחת הרקמה מסתכל עליה הפתולוג במעבדה מתחת למיקרוסקופ, צובע את הרקמה בצבעים וחומרים שונים. תשובה מתקבלת בדרך כלל תוך 7-10 ימים.


אזהרות

סיכון:

הסיבוכים העיקריים של ביופסיה של הכליות הם:

1. דימום מהכליות. דימום זה פוסק בדרך כלל באופן עצמוני ואינו מסכן חיים, אולם לעיתים נדירות יהיה צורך בניתוח על מנת לעצור את הדימום. הדימום יכול להתבטא בהופעת דם בשתן. הודע לרופא אם מופיע דימום בשתן.
2. זיהום מתרחש לעיתים נדירות ומתבטא בחום, כאב במותן וצמרמורת.
3. כאב במותן באיזור ממנו ניטלה הביופסיה יכול להימשך כמה ימים לאחר ביצוע הבדיקה. ניתן לקחת משכך כאב. יש להודיע לרופא אם הכאב עז במיוחד או שנמשך מעל שבוע.


הריון:
ביופסיית כליה נעשית בנשים הרות רק לעיתים נדירות. מומלץ לבצע ביופסיה באשה הרה רק אם נצפית החמרה פתאומית בתפקוד הכליות שאין לה כל הסבר. לאחר שבוע 32 יש לשקול את יילוד התינוק לפני ביצוע ביופסיית כליה.


הנקה:
אין בעיות מיוחדות

תינוקות וילדים:
ייתכן ויהיה צורך בהרדמה כללית כדי לבצע בדיקה זו בתינוקות ובילדים

קשישים:
אין בעיות מיוחדות


נהיגה:
במהלך הבדיקה ייתכן ותקבל חומר הרגעה לווריד. לאחר הבדיקה לוקח כמה שעות להתאושש מחומר ההרדמה, כך שבמידה והגעת במכונית, מומלץ להביא מלווה שינהג בדרך חזרה.


אלכוהול:
אין בעיות מיוחדות


תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה:
ייתכן ויהיה צורך להפסיק תרופות נוגדות קרישה כמה ימים לפני ביצוע הבדיקה. יש להיוועץ ברופא.
פיענוח תוצאות

תוצאות בדיקה - גברים

תוצאות תקינות:
רקמת כליה נורמלית


תוצאות בדיקה - נשים

תוצאות תקינות:
רקמת כליה נורמלית


תוצאות בדיקה - ילדים

תוצאות תקינות:
רקמת כליה נורמלית


צורת הכליה במיקרוסקופ אינה מורה תמיד על מחלה ספציפית, אולם בשילוב עם הנתונים הקליניים ניתן ללמוד על מהות המחלה.

החשיבות של ביופסיית הכליה היא שלעיתים מחלות שונות מאופיינות באותו תסמין, אולם הטיפול שונה. למשל, תסמונת נפרוטית המאופיינת בהופעת חלבון בשתן יכולה להיגרם על-ידי מחלות שיש להן טיפול בסטרואידים (כמו minimal change disease), סוכרת ( שאז הטיפול הוא במעכבי ACE), או מחלות שאין להן טיפול כלל. הביופסיה מסייעת לרופא ולחולה לקבל החלטות טיפוליות.


מאמרים לפי נושא ביופסיית כליה

אביה של אוריה אפרת בן חיים, בת כ-7 חודשים מאילת, עמד להיכנס לניתוח תרומת אונת כבד שתציל את חיי בתו, כאשר ברגע האחרון הגיעה התרומה המיוחלת. הניתוח עבר בהצלחה ומצבה של אוריה הקטנה מוגדר כיציב ...
מי שלא שותה מספיק באמת יסבול מבעיות בכליה? חולי דיאליזה חייבים השתלה? והאם ניתן לאתר מחלות כליה בבדיקת שתן פשוטה? לרגל יום הכליה הבינלאומי שחל היום 8 מיתוסים - והאמת1. שתייה מוגזמת או פחותה מדי של מים...

שאלות ותשובות לפי נושא ביופסיית כליה

שאלות נוספות בתחום
האינטרסטיציום הוא רקמה כלייתית המקיפה את פקעיות הכליה. דלקת כליה אינטרסטיציאלית או באנגלית Interstitial nephritis, היא דלקת של רקמה זו, היכולה לגרום למגוון תסמינים קליניים בהתאם למידת החומרה ומידת ...
אי ספיקת כליות כרונית היא איבוד הדרגתי ומתמשך של התפקוד הכלייתי. קראטינין 1.7 אכן מעיד על אי ספיקת כליות. קיימות סיבות רבות לאי ספיקת כליות, כאשר הסיבות השכיחות לאי ספיקה כרונית הן: סוכרת, יתר לח...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!