בדיקת ביופסיית כבד ( liver biopsy ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בבדיקה זו נוטלים דגימה מרקמת הכבד על מנת לבדוק אותה במיקרוסקופ. גורמים רבים עשויים לגרום לפגיעה בכבד: זיהומים נגיפיים, ובעיקר נגיפים מקבוצה B ו- C, דלקות על רקע חיסון עצמי, שחמת כבד מסיבות אחרות, מחלות תורשתיות, תרופות וסרטן הכבד.
כדי לאפשר טיפול הולם למחלת הכבד יש צורך באבחון מדויק של הגורם למחלה ובמקרים של דלקת כבד - של שלב המחלה. בבדיקה זו נוטלים, בדרך כלל באמצעות מזרק, שביב רקמה מהכבד. לאחר הסתכלות במיקרוסקופ וצביעה בצבעים וסמנים מיוחדים ניתן להגיע למסקנות באשר לגורם ולשלב המחלה.
הבדיקה נעשית בהרדמה מקומית.
תשובה ראשונית ניתן לקבל כעבור יומיים; תשובה סופית מתקבלת בדרך כלל לאחר כשבוע.אזהרות

סיכון:
בבדיקה זו יש כמה סיכונים, אם כי שכיחותם נמוכה מאוד:
1. דימום מהכבד - סיבוך נדיר ביותר ונצפה בעיקר באנשים עם הפרעה בקרישת הדם. לאחר הבדיקה ישימו לך תחבושת ותתבקש לשכב על צד ימין כמה שעות. אם הדימום ממשיך לאחר 8 שעות עליך להודיע לרופא.
2. דיקור הריאה - סיבוך נדיר ביותר. אם תחוש קוצר נשימה או כאב בחזה בנשימה עמוקה, עליך להודיע לרופא.
3. דיקור כיס המרה - נדיר ביותר. אם תרגיש כאב עז בבטן ימנית, עליית חום וצמרמורת, עליך להודיע לרופא.
4. זיהום - סיבוך נדיר המתבטא כמה ימים לאחר הבדיקה ומאופיין בחום, כאב בטן וצמרמורת. אם תחוש אחד או יותר מתסמינים אלו עליך להודיע לרופא.
5. כאב - כאב באיזור הבדיקה עשוי להימשך מספר ימים. ניתן ליטול משכך כאב.


הריון:
ביופסיית כבד נעשית בנשים הרות רק לעתים נדירות. מומלץ לבצע ביופסיה באשה הרה רק אם נצפית החמרה פתאומית בתפקוד הכבד שאין לה כל הסבר. לאחר שבוע 32 יש לשקול את יילוד התינוק לפני ביצוע ביופסיית כבד.


הנקה:
אין בעיות מיוחדות


תינוקות וילדים:
ייתכן ויהיה צורך לבצע הרדמה כללית כדי לבצע בדיקה זו בתינוקות ובילדים (ראה שם)


קשישים:
אין בעיות מיוחדות


נהיגה:
במהלך הבדיקה ייתכן ותקבל חומר הרגעה לווריד. לאחר הבדיקה לוקח כמה שעות להתאושש מחומר ההרדמה, כך שבמידה והגעת במכונית מומלץ להביא מלווה שינהג בדרך חזרה.


אלכוהול:
מומלץ לחולי כבד לא לשתות אלכוהול, במיוחד לא לפני ביצוע ביופסיית כבד.


תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה:
ייתכן ויהיה צורך להפסיק תרופות נוגדות קרישה ואספירין כמה ימים לפני ביצוע הבדיקה. יש להיוועץ ברופא.


פיענוח תוצאות

תוצאות בדיקה - גברים

תוצאות תקינות:
רקמת כבד תקינה


תוצאות בדיקה - נשים

תוצאות תקינות:
רקמת כבד תקינה


תוצאות בדיקה - ילדים

תוצאות תקינות:
רקמת כבד תקינה


בבדיקה המיקרוסקופית של רקמת הכבד ניתן לראות כמה שינויים אופייניים:
דלקת פעילה (active hepatitis) - נגרמת בדרך כלל כתוצאה מזיהום בנגיפי דלקת הכבד מקבוצה B או C או כתוצאה מתהליך של חיסון עצמי.
גרנולומות - אלו מבנים המכילים בתוכם תאים מיוחדים ונצפים במגוון מחלות זיהומיות ודלקתיות כמו שחפת, סרקואידוזיס ועוד.
לייפת (פיברוזיס) או שחמת (צירוזיס) - תהליך הרסני של הכבד הנגרם כתוצאה מהרס מפושט של תאי הכבד. תהליך זה יכול לנבוע מזיהום בנגיפי דלקת הכבד מסוג B או C; אלכוהוליזם כרוני; סיבוך עקב טיפול תרופתי; חסימה כרונית של צינור המרה המשותף, ותהליך חיסון עצמי.
תאי גידול - יכול להיות גידול ראשוני של הכבד (הפטומה) או גרורות ממגוון גידולים במקומות אחרים (בעיקר שד, מעי גס, מלנומה ועוד).
מאמרים לפי נושא ביופסיית כבד

מאמרים נוספים בתחום
המקרה הטראגי שאירע, בו בעקבות נטילת איבופרופן נגרמה אי ספיקת כבד המצריכה השתלה, מזכיר לכולנו את הסכנות האדירות הטמונות בנטילת תרופות ללא מרשם. אף שמדובר בתרופות זמינות, זולות, יעילות, ובעלות פרופיל בט...
הסיכון הכללי של כל גבר לחלות בסרטן לאורך חייו הוא מעל 40% ושל כל אישה הוא כ- 35%. נכון לשנת 2010, אובחנו כ- 14 מיליון חולים בסרטן בעולם. בישראל חיים למעלה מ- 200,000 איש שאובחנו בעבר או מאובחנים ...

שאלות ותשובות לפי נושא ביופסיית כבד

בתקופת ההתבגרות מורגשת לעיתים התנפחות באזור הפטמות הנובעת כנראה מהפרשת ההורמון אסטרוגן, והיא נוטה להיעלם תוך זמן מה. יש מקרים שבהם החזה של נערים בגיל ההתבגרות גדל ואינו נסוג באופן ספונטני ומקבל צו...
תסמונת גילברט היא תסמונת נפוצה המאופיינת בהפרעה קלה בכבד, שבה תהליך עיבוד בילירובין בכבד אינו מתנהל כשורה. תסמונת זו אינה דורשת טיפול או שינוי באורח החיים. בדרך כלל היא מתגלה באקראי בבדיקת דם שגרתית...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!