בדיקת קראטינין (Creatinine (Cr

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בבדיקה זו בודקים את ריכוז הקרֵאטינין (Cr) בנסיוב הדם, כחלק מבדיקת תפקודי כליה


קראטין (Creatine) הוא אחד המרכיבים החשובים ברקמת שריר. בתהליך חילוף החומרים הופך הקראטין לקראטינין (Creatinine) ומופרש דרך הכליות. רמת הקראטינין בדם מייצגת שני מרכיבים: את מסת השריר ואת תפקוד הכליות. כאשר מסת השרירים גדולה למדי, ערכי הקראטינין בנסיוב גבוהים יחסית, וכאשר מסת השרירים נמוכה - ערכי הקראטינין נמוכים. 

עם זאת, טווח הערכים התקין של קראטינין הוא צר למדי: 0.6-1.2 מיליגרם לדציליטר. הקראטינין מופרש ישירות על-ידי הכליות ורק אחוז קטן ממנו נספג חזרה דרך אבובית הכליה. לכן, פינוי הקראטינין מייצג בקירוב סביר את שיעור הסינון בכליות (GFR - Glomerular Filtration Rate). בגלל האופי בו מופרש הקראטינין בכליה, ברמות קראטינין נמוכות, שינוי קטן בקראטינין מייצג שינוי גדול בתפקוד הכלייתי ואילו ברמות קראטינין גבוהות, שינוי גדול בקראטינין מייצג שינוי קטן בתפקוד הכלייתי. 


בדיקת קראטינין בדם


רמת הקראטינין מייצגת את תפקוד הכליות בצורה הרבה יותר נאמנה מרמת האוריאה בדם, משום שרמת אוריאה מושפעת על-ידי גורמים רבים ולא רק על-ידי התפקוד הכלייתי. 


פינוי קראטינין

פינוי קראטינין - Creatinine Clearance -הוא מדד מדויק יותר לתפקוד הכליות. מחשבים ערך זה באמצעות בדיקת נפח הדם העובר בכליות ומפונה מקראטינין במשך דקה. כדי לחשב זאת בודקים את רמת הקראטינין בדם ובשתן. קיימת נוסחה לחישוב מקורב של ערך זה המבוססת על רמת הקראטינין בדם, על משקל החולה, גילו ומינו, וברוב המקרים ניתן להסתפק בה במקום לבדוק את רמת הקראטינין בדם ובשתן. מכאן שערך זהה של קראטינין באנשים שונים מייצג תפקוד כלייתי שונה לגמרי; לדוגמה, ערך קראטינין תקין לגבר צעיר ושרירי יהיה ערך שמייצג אי ספיקת כליות באשה קשישה. 

כדי לחשב את פינוי הקראטינין (ccl) משתמשים בנוסחה הבאה:

אם val1 הוא המשקל בק"ג * גיל בשנים - 140
ו- val2 הוא 72 * רמת הקראטינין בנסיוב
יהיה פינוי קראטינין שווה ל- val1 / val2

עבור נשים מכפילים את התוצאה ב- 0.85 כך שבאשה בת 72 השוקלת 70 ק"ג ורמת הקראטינין בדמה 1.3 ערך פינוי הקראטינין הוא: 43 מיליליטר לדקה.
ככל שערך פינוי הקראטינין נמוך יותר כך תפקוד הכליות לקוי יותר. ערך תקין עומד על 90 מיליליטר לדקה ומעלה.

מחשבון פינוי קראטינין (Creatinine Clearance)אופן ביצוע הבדיקה

לפני בדיקת קראטינין: אין צורך בהכנה מיוחדת או בצום.

הבדיקה מתבצעת לאחר לקיחת דגימת דם (2 מיליליטר) מהווריד, במבחנה כימית.


אזהרות

סיכון:

 שטף דם תת-עורי באתר לקיחת הדם (במידה ומתפתח ניתן לשים קרח על האזור). 


הריון:
בדרך כלל, רמת קראטינין בהריון מעט נמוכה מהרגיל.
הנקה:
אין בעיות מיוחדות
תינוקות וילדים:
רמת קראטינין בתינוקות יכולה להיות מעט נמוכה מזו של מבוגרים, עקב מסת שריר נמוכה.
קשישים:
רמת הקראטינין בקשישים יכולה להיות מעט נמוכה מהרגיל בגלל מסת שרירים נמוכה. כדי לקבל ערך מדויק יותר של תפקוד הכליות עדיף לחשב את פינוי הקראטינין בקשישים.
נהיגה:
אין בעיות או השפעות מיוחדות.
אלכוהול:
אין בעיות או השפעות מיוחדות.
תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה:
 ספטרין וסימטידין מעלים במעט את רמת הקראטינין בדם ללא השפעה של תפקוד הכליות.

פיענוח תוצאות

תוצאות בדיקה - גברים

תוצאות תקינות:
בדם: 0.8-1.2 מיליגרם לדציליטר


תוצאות בדיקה - נשים

תוצאות תקינות:
בדם: 0.6-1 מיליגרם לדציליטר. כיוון שרמת קראטינין תלויה לא רק בתפקוד הכליות אלא גם במסת השריר בגוף, רמת קראטינין ממוצעת אצל נשים נמוכה מזו של הגברים.


תוצאות בדיקה - ילדים

תוצאות תקינות:
0.7-1.4 mg/dl


ערכי קראטינין גבוהים - מצב זה קשור להחמרה בתפקוד הכלייתי. כאשר נמצאת רמת קראטינין גבוהה, יש לבצע בירור לסיבה שגרמה להפרעה בתפקוד הכליות. בדרך כלל יש הסבר ברור לתופעה כמו סוכרת, יתר לחץ דם או נטילת תרופות הגורמות לפגיעה בתפקוד הכליות. אולם בילדים ובאנשים בריאים עשוייה עלייה ברמת קראטינין להצביע על מחלת כליות, ואז יש לבצע בירור רפואי מקיף כדי למצוא את הגורם למחלה.

עלייה מהירה של קראטינין מופיעה באי ספיקה חריפה של הכליות, שנובעת ממצבים כמו התייבשות, שימוש יתר של משתנים, חסימת דרכי השתן עקב הגדלת הערמונית ומחלות דלקתיות של הכליה. 

עלייה איטית של הקראטינין לאורך שנים נובעת ממחלות כרוניות כמו סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות דלקתיות כרוניות של הכליות ומחלות תורשתיות שונות. 

רמת קראטינין נמוכה: רמת קראטינין נמוכה נצפית כמעט רק באנשים שמסת השריר שלהם ירודה מאוד, למשל, עקב מחלת שריר או מחלה כללית שהביאה לירידה במסת השריר.


קראו עוד: כימיה של הדם - כך תפענחו את הבדיקות ; המדריך לפענוח בדיקת שתןמאמרים לפי נושא קראטינין (Creatinine (Cr

מאמרים נוספים בתחום
אי ספיקת כליות כרונית מתארת מצב בו קיימת ירידה הדרגתית בתפקוד הכליות. הכליות הן איבר חיוני בגופנו ותפקידן לסלק חומרי פסולת כמו אוריאה וחומרים הבאים מחוץ לגוף וכן עודפי מים מגופינו. כאשר תפקוד הכליות י...
בעשורים האחרונים קיימת בארה"ב עלייה מדאיגה מאוד בשכיחות תופעת ההשמנה, ובמקביל חלה עלייה בשכיחות של סוכרת מסוג 2. ניתן לראות מגמה דומה במדינות מפותחות ומתפתחות רבות, ולכן מתייחסים כיום ל...

שאלות ותשובות לפי נושא קראטינין (Creatinine (Cr

שאלות נוספות בתחום
זיהום בדרכי השתן אכן עשוי להיגרם כתוצאה מיחסי מין, גם אם הם מוגנים. החיכוך של הפין כנראה גורם לנדידת חיידקים (שלך, ממערכת העיכול שלך) לתוך דרכי השתן. זו אינה מחלת מין. אנטיביוטיקה עשויה לגרום לפטר...
רמה גבוהה של CK אכן מעידה על בעיה זו או אחרת בשרירים. בגיל שנתיים וגם בגיל המבוגר רמה זו גבוהה מאוד ומחייבת בירור. שאלה חשובה מאד היא האם בנך חש בטוב או שסובל מסימפטומים כלשהם? האם הוא נופל ונחבל הרב...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!