בדיקת דיקור מותני ( Lumbar puncture ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

דיקור מותני מבוצע כדי להשיג דגימות של נוזל המוח והשדרה (CSF). לבדיקה חשיבות רבה באבחון מחלות נוירולוגיות, שחלקן קטלניות אם אינן מטופלות במועד. תהליך הבדיקה נמשך דקות, ולא נדרשת הרדמה כללית.

ד"ר ראדי שאהין

אופן ביצוע הבדיקה

מחדירים מחט בין החוליות המותניות 4-3 לתוך החלל של נוזל השדרה. אין סכנה לפגיעה בחוט השדרה שמסתיים בגובה החוליה הראשונה. שואבים 8-5 מ"ל נוזל מתוך סך של כ-150 מ"ל, ומודדים לחץ המשקף את הלחץ התוך-גולגולתי, קובעים את צבע הנוזל, את מספר התאים וסוגם, את רמת החלבון והסוכר, וכן מאששים (או מפריכים) נוכחות חיידקים או נגיפים, פטריות, נוגדנים ועוד.


אזהרות

סיכון:
הסיבוך השכיח יחסית, בעקבות דיקור מותני הוא כאב ראש תנוחתי, מישני לדליפה של נוזל השדרה. טיפול בעירוי נוזלים, מנוחה ונוגדי כאבים מביאים ברוב המקרים להחלמה במשך ימים ספורים. סיבוכים אחרים נדירים מאוד.
הריון:

הנקה:

תינוקות וילדים:

קשישים:

נהיגה:

אלכוהול:

תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה:פיענוח תוצאותבמצב תקין, הנוזל צלול. נוזל עכור מרמז על זיהום או על דלקת. נוזל אדום (דמי) או צהבהב, מעיד על דימום טרי או ישן. זיהום במעטפת המוח (Meningitis) או ברקמת המוח (Encephalitis), מלווה בעליית מספר התאים מעשרות או מאות כאשר הזיהום מנגיף, ועד אלפים כאשר הזיהום מחיידק. תאים לבנים מקוטעי גרעין (פולינוקלארים) אופייניים לדלקת מחיידקים, ומונוקלארים (חד-גרעיניים) לדלקת מנגיפים. משטח עם צביעת גרם ותרבית מנוזל השדרה מסייעים לזהות את הגורם המזהם. שיטה חדשנית כגון PCR (זיהוי מרכיבים גנטיים של חיידקים ונגיפים) מאפשרת אבחון מהיר של זיהומים ספציפיים כגון שחפת או נגיף ההרפס.

נוכחות תאי סרטן מעידה על ממאירות במערכת העצבים. רמת חלבונים גבוהה יכולה להיות סימן לתהליך גידולי במוח או בחוט השדרה, או לדלקת במערכת העצבים ההקפית (Guillain-Barré, Acute polyneuropathy). במחלה טרשת נפוצה יש עלייה בריכוז נוגדנים אוליגוקלונליים. רמת סוכר נמוכה מצביעה על דימום, על זיהום מחיידקים או על שחפת במעטפת המוח, ובמקרים מסוימים על תהליך סרטני.

כשיש הבדלים בעוצמת הכוח הגס, או בתחושה בין שני צידי הגוף, או חשד ללחץ תוך-גולגולתי מוגבר אשר נגרם על ידי גידול או תהליך אחר (מורסה או דימום עם בצקת), יש לבצע בדיקת טומוגרפיה מחשבית (CT) של המוח לפני הדיקור המותני.


מאמרים לפי נושא דיקור מותני

פרכוסי חום, או בשמם הלועזי - Febrile Convulsions, הם הסיבה העיקרית לפרכוסים בילדים. לרוב מדובר בתופעה שפירה, אך יש לשלול זיהום רציני כגורם לפרכוסים. לכן, כל ילד החווה פרכוס וחום חייב להיבדק בקפדנות, ב...

שאלות ותשובות לפי נושא דיקור מותני

דלקת קרום המוח נגרמת על ידי מגוון חיידקים ווירוסים. טיפול מונע בדלקת קרום המוח ניתן במקרים של זיהום על ידי חידק המנינגוקוק (Neisseria meningitidis) לאנשים שבאו במגע קרוב עם החולה. הסיכון להידבק בשל ...
בחצי שנה האחרונה אני מרגישה רעב, ועקב כך עליתי במשקל כ-8 קילו. אני גם סובלת מקור ומעייפות. לאחרונה אני מרגישה, בזמן הבליעה, כאילו תקוע לי משהו בגרון. נשלחתי לאולטרסאונד, ולפי התשובות, נאמר לי כי כנרא...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!