//

בדיקת על-שמע (אולטרסאונד) של הבטן והאגן ( Ultrasound of abdomen and pelvis ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

על-שמע (אולטרסאונד) של הבטן והאגן היא בדיקת דימות של האיברים הפנימיים של הבטן והאגן: כבד, כיס מרה, לבלב, טחול, כליות, כלי הדם הגדולים, כיס השתן, רחם ושחלות או ערמונית. הבדיקה מתבצעת באמצעות גלי שמע קצרים מאוד שאינם ניתנים לשמיעה.
באמצעות מכשיר העל-שמע ניתן "לראות" את האיברים הפנימיים: את מיקומם, את צורתם, את גודלם ואת מרקמם ולאבחן על ידי כך מצבים חולניים, כגון אבנים בכיס המרה או בכליות, מצבים דלקתיים, גידולים או מומים מלידה באיברים השונים. בבדיקה מודגמת תנועה באיברים וזרימה בכלי דם, ולכן ניתן להיעזר בה כדי לאבחן הפרעות בזרימות הדם, וכן להתקין ביופסיות מחט או ניקוזים בהנחיית על-שמע.
מכשיר העל-שמע מורכב ממכונה שבתוכה מחשב ועליה צג שעליו משתקפת התמונה, למכשיר מחובר מתמר בגודל של קופסה קטנה. המתמר משדר גלי-שמע וקולט את ההדים שמוחזרים על ידי האיברים הפנימיים. לאחר עיבוד, התמונה משתקפת על צג המכשיר. הטכנאי או הרופא הרדיולוג מורח על הבטן ג'ל ובאמצעות המתמר בודק את האיברים, כאשר הנבדק שוכב על גבו או מסובב על הצד או על הבטן.
משך הבדיקה כ-30 דקות. יש לצום 12 שעות לפני בדיקת בטן, ולשתות 6 כוסות מים, שעתיים לפני הבדיקה, בבדיקת אגן.
הבדיקה נוחה, אינה מכאיבה ואינה גורמת נזק לרקמות.
ד"ר דיאנה גייטיני


מאמרים לפי נושא על-שמע (אולטרסאונד) של הבטן והאגן

מאמרים נוספים בתחום
זמן הפגישה אצל הרופא שלך הוא בדרך כלל מוגבל, כך שניתן יהיה להפיק את המירב מן הזמן המוגבל הזה, על ידי הכנת רשימה של שאלות מראש. הכן את הרשימה של השאלות שלך כאשר השאלות החשובות יותר ממוקמות בראש הרש...
השימוש באספירין ובתרופות נוגדות דלקת אחרות שאינן סטרואידיות קשור בהגנה כנגד סרטן בדרכי העיכול, אולם ההשפעה של תרופות אלו על סוגי סרטן אחרים אינה ידועה. במחקר זה, אשר פורסם בגיליון יוני האח...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!