בדיקת על-שמע (אולטרסאונד) של השדיים ( Breast ultrasound ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

על-שמע (אולטרסאונד) של השדיים, היא בדיקה לא פולשנית ללא קרינה, לבירור ממצאים בשדיים.
לביצוע הבדיקה יש צורך במכשור חדיש מצוייד במתמר בעל תדר גבוה. המתמר משדר גלי שמע לשד, קולט אותם בחזרה ומתרגם לתמונה הנראית על הצג. הנבדקת שוכבת על גבה, המבצע מורח ג'ל על השד. ומחליק את המתמר על השד.
בעל-שמע ניתן להבדיל בין גוש מוצק ונוזלי. קשה יותר להבחין בהסתיידויות זעירות, היכולות להוות את הסימן הראשון לסרטן. הסתיידויות אלה, ניתן לראות בבירור בממוגרפיה, שהיא הבדיקה היחידה המאושרת כבדיקת סריקה לצורך גילוי מוקדם של סרטן שד.
הוריות לביצוע על-שמע:
מוחלטות:
1. לברר האם גוש המודגם בממוגרפיה, הוא מוצק או נוזלי (ציסטה-כיסה - כיס מלא נוזלים). כיסה פשוטה, היא תמיד שפירה, בעוד שבגוש מוצק צריך לבדוק את מאפייניו (שפירים או ממאירים - תמונות 3-1) ובהתאם לכך להחליט, אם יש צורך בלקיחת דגימה (ביופסיה).
2. לברר טיב גוש נמוש (במיוחד בנשים צעירות/הרות - להן הממוגרפיה אינה מומלצת).
יחסיות:
1. לקביעת שלב (Stage) של סרטן השד - הבדיקה מבוצעת בנשים שכבר אובחנה אצלן המחלה ומבנה השד שלהן סמיך בממוגרפיה (דבר המוריד מרגישות הבדיקה הממוגרפית).
מטרת הבדיקה לגלות ממצאים נוספים בשד החולה או הנגדי, לצורך החלטה טיפולית.
2. לצורך סריקה (Screening) - בנשים עם מבנה שד סמיך בממוגרפיה. הוריה זו, שנויה במחלוקת כי שיעור הגילוי של סרטן שד בנשים אלה הוא כ-0.3%.
פעולות פולשניות בשד בהכוונת העל-שמע:
אם הממצא המודגם בעל-שמע דורש בירור נוסף, ניתן בהכוונתו לבצע:
דיקור במחט עדינה (Fine needle aspiration) - לצורך שאיבת נוזל מהכיסה, או שאיבת תאים.
לקיחת דגימה עם מחט עבה (Large core biopsy) - "ביופסיית אקדח", "ביופסיית ואקום".
סימון במחט של נגע לא נמוש לצורך הוצאתו בניתוח.
יתרונות הבדיקה:
1. בדיקה ללא קרינה.
2. מתבצעת כשהנבדקת שוכבת על הגב ואין לחץ על השד כמו בממוגרפיה.
חסרונות הבדיקה:
1. תלויה במיומנות הבודק.
2. במידה והנגע הוא בעל הדיות דומה לסביבה, לא ניתן יהיה לראותו בבדיקת העל-שמע, לכן חוסר הדגמת נגע בעל-שמע איננו שולל את קיומו.

ד"ר זהבה גלימידי











שאלות ותשובות לפי נושא על-שמע (אולטרסאונד) של השדיים

שאלות נוספות בתחום
מחלת פאג'ט של השד היא מחלה של הפטמה. מחלה זו היא בקירוב 3% מקרצינומות השד. גיל החולות בדרך כלל הוא בין 40 ל-70 שנה. הסימן הבולט ביותר הוא השינויים בעור הפטמה והאראולה (העטרה, האזור הכהה סביב הפטמה...
בדיקת PET CT מאתרת אתרים של פעילות מטבולית מוגברת, ואלה עשויים להיות בעיקר אזורי דלקת או גידול, אך לממצאים כאלה יכולות להיות גם סיבות אחרות. בבדיקה שפירטת את תוצאותיה נצפתה קליטה בשני אתרים מר...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!