בדיקת SPECT ( Brain SPECT in nuclear medicine ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בדיקת SPECT  היא מיפוי מוח מבוצע ברפואה גרעינית ומהווה בדיקה אבחונית המקנה תמונה תלת-ממדית של תפקוד המוח. הבדיקה מבוצעת בשיטת ספקט (SPECT) וכוללת הזרקת חומר רדיואקטיבי בכמות מזערית לווריד. מצלמת גמא מיוחדת מציגה את התמונות בחתכים שונים (בדומה ל-CT) בפני הרופא המפענח. חומרים שונים בודקים את זרימת הדם במוח, תפקוד של קולטנים (רצפטורים) ופעילות של גידולים ממאירים.

מיפוי זרימת הדם במוח מקובל בעיקר במצבים הבאים:
- אירוע מוח חד ואירועים מוחיים חולפים (TIA): כבר בשעות הראשונות לאחר אוטם במוח מודגמת ירידה בזרימת הדם לאזור הפגוע (כאשר ה-CT לרוב מפורשת כתקין). למיפוי חשיבות רבה באבחון ובקביעת הסיכוי להתאוששות.
- דמנציה (שיטיון) - מחלה ניוונית מתקדמת של המוח: המיפוי מאפשר אבחון מוקדם וטיפול במקרים מסוימים. מחלת אלצהיימר היא השכיחה ביותר ומתבטאת בירידה סימטרית דו-צדדית בזרימת הדם למוח. מחלה שכיחה אחרת, היא דמנציה וסקולרית הקשורה לנזק בכלי הדם ומתבטאת בזרימת דם ירודה באזורים מרובים במוח.
- אפילפסיה (כיפיון): מיפוי מוח, יכול לאתר ברגישות גבוהה, מוקדים במוח הגורמים להתקפי אפילפסיה. מיקומו המדויק של המוקד חשוב לצורך כריתה ניתוחית בחולים שאינם מגיבים לטיפול בתרופות.
- חבלות ראש: המיפוי מאפשר קביעת מידת הנזק וסיכויי ההחלמה.
- מוות מוח: מתבטא בחוסר זרימת דם והיעדר קליטת חומר במוח.
- מיפוי מוח מבוצע גם במחלות פסיכיאטריות שונות ונועד בין השאר לשלול סיבוכים אורגניים במוח, כגון מחלות של כלי דם.
מיפוי בעזרת תליום-201 משמש לאבחון גידולים ממאירים במוח ומעקב אחרי שארית גידול לאחר ניתוח ו/או הקרנות.
במחלת פרקינסון נפגעים סיבי עצב במוח המכילים דופמין. מיפוי בעזרת חומרים הנקשרים לקולטנים במוח מאפשר להבחין בין מחלת הפרקינסון לבין רעד שפיר שאינו ממקור מוחי. חומרים אלה, חשובים גם במחלות פסיכיאטריות ואיתם מנטרים את הטיפול התרופתי.
במיפוי מוח חדיש, הקרוי PET הדימות נעשה על ידי סוכר (גלוקוזה מסומן FDG) המשמש להדגמת חילוף החומרים במוח. בעזרת מיפוי זה מאתרים מוקדים אפילפטיים וגידולים ממאירים במוח (בדומה למיפוי הספקט), קובעים את שדה הקרינה לפני טיפול, ומבחינים בין גידול לנמק מוחי שלאחר הקרנות.

ד"ר מוטי לורברבויםמאמרים לפי נושא SPECT

בעשורים האחרונים נרשמה עלייה מתמדת במספר הילדים המאובחנים כסובלים מהפרעה בקשת האוטיסטית בכלל, ומתסמונת אספרגר בפרט. טכנולוגיית נוירופידבק היא תהליך של אימון המוביל לשיפור הדרגתי בפעילות החשמלית במוח, ...

שאלות ותשובות לפי נושא SPECT

ראשית, אני מפנה אותך לקישורים באתר עם מידע הרלוונטי לשאלתך. האחד הוא תשובה לגבי הקשר בין מניה דפרסיה לבין תורשה, והשני הוא תשובה נוספת שיש בה קישורים ל-2 אתרים עם הסברים מאד מפורטים באנגלית. http...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!