בדיקת צואה במיקרוסקופ ( Microscopic stool examination ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

מטרתה העיקרית של בדיקת צואה במיקרוסקופ היא לאתר אם יש בצואה ריבוי של תאי דם אדומים או לבנים המעידים על תהליך/מחלה במעיים, שכן צואה תקינה אינה מכילה כדוריות אדומות או לבנות.
הבדיקה מתבצעת לאחר שמוסיפים לצואה תמיסה הקרויה מתילן-בלו המיטיבה את יכולת ההבחנה בכדוריות הדם. חיידקים חודרניים כדוגמת שיגלה, סלמונלה, ירסיניה, או קלוסטרידיום דיפיצילה וכן אמבות, פוגעים ברירית המעי וגורמים לדלקת שמתבטאת בריבוי של כדוריות לבנות ואדומות בצואה. תגובה דומה מתרחשת בנוכחות מחלה דלקתית כרונית במעי.

כאשר יש רק כדוריות אדומות בצואה (דם סמוי), צריך להתעורר חשד שגידול שפיר או ממאיר גורם להימצאותן.
אם חל זיהום מטפילי מעיים יכול בעל מקצוע מנוסה, בהסתכלות ישירה על הצואה במיקרוסקופ, לאתר ולאבחן את סיבת הזיהום, לדוגמה: לזהות אמבה או ג'יארדיה (Giardia) שהם שני טפילי מעיים שכיחים.

צביעות צואה אחרות נועדו לאפשר איתור של בועיות שומן, ממצא המעיד על תת-ספיגה של שומנים עקב בעיה במעי הדק.

בדיקה מיקרוסקופית של הצואה, בשילוב עם צביעות ייחודיות, מאפשרת אפוא להתמקד בחלק מהסיבות לשלשול חד או כרוני ולאתר אותן.

פרופ' רמי אליקים

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007


שאלות ותשובות לפי נושא בדיקת צואה במיקרוסקופ

כל הכבוד על השינוי שעשית, אשר הביא לירידה ברמת הכולסטרול וברמת הטריגליצרידים. מאחר שעשית מגוון גדול של בדיקות, שכולן נמצאו תקינות, אני מסיקה שהירידה במשקל קשורה לשינוי שעשית בתזונה. איני יודעת אם א...
התרופה ורמוקס (מבנדאזול) היא טיפול יעיל לתולעים בצואה, אבל בטיחות השימוש בתרופה זו בהריון לא נקבעה. בחיות מעבדה גרמה התרופה למומים בעוברים במנות השוות למנה הניתנת לבני אדם. בנשים שנטלו מבנדאזול בשל...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!