בדיקת AMH הורמון אנטי-מולריאני ( Anti Mullerian Hormone ) 

סיכון: אין נתונים   |   שייך לקבוצה:בריאות האישה

תיאור

להורמון אנטי-מולריאני (AMH) תפקיד בוויסות התפתחות הזקיקים בשחלה, כך שהרמות שלו יורדות עם הגיל, במקביל לירידה במספר הביציות שנותרו בשחלה. לכן, הבדיקה לקביעת רמות AMH משמשת ככלי עזר בתחום הפוריות. 


רמת AMH בדם האישה היא אחד המדדים להערכת הרזרבה השחלתית (כמות הביציות שיכולות להתפתח) ושל פריון האישה. רמות  גבוהות יותר של AMH קשורות לעלייה בסיכויי הריון ולידה. 


בדיקת AMH להערכת כמות ביציות בשחלה

בדיקת AMH מסייעת להערכת הכמות של הביציות שנותרו בשחלה


בדיקת AMH מאפשרת לנבא את מידת התגובה השחלתית (התפתחות הזקיקים) למתן הורמונים לפני תחילת טיפולי הפוריות. תוצאות הבדיקה מסייעות להתאים את הטיפולים ההורמונליים והמינונים שלהם בצורה טובה יותר ולהפחית את הסיכון לתגובת יתר שחלתית. עם זאת, הבדיקה אינה יכולה לנבא במדויק את הסיכוי להיכנס להריון בעקבות טיפולי פוריות.אופן ביצוע הבדיקה

בדיקת AMH היא בדיקת דם פשוטה שנלקחת מהווריד בזרוע. 

ניתן לבצע את בדיקת AMH בכל שעות היום, בכל יום מימי המחזור החודשי של האישה, ואין צורך להתכונן אליה.


פיענוח תוצאות

רמות AMH בדם תלויות בגיל האישה ומשקפות את כמות הביציות בשחלות. באופן כללי, ככל שהאישה צעירה יותר, כך רמות AMH בדמה גבוהות יותר. 


ערכי AMH אצל נשים

מעל 1.0 ננוגרם/מ"ל – תקין.

מעל 3.5 ננוגרם/מ"ל – תקין, אך תיתכן תגובת-יתר של השחלות, כמו במקרה של נשים הסובלות משחלות פוליציסטיות.

בין 0.7-0.9 ננוגרם/מ"ל – סביר, אך מעט מתחת לממוצע.

בין 0.3-0.6 ננוגרם/מ"ל – מספר נמוך של ביציות. 

פחות מ-0.2-0.3 ננוגרם/מ"ל - כמות ביציות מאוד נמוכה.


עם זאת, לא נקבעה רמת AMH נמוכה שמתחתיה נשלל הסיכוי להיריון בקרב נשים בגיל הפוריות. מחקרים מראים שניתן להשיג הריון גם עם רמת AMH  הנמוכה מ-0.15 ננוגרם/מ"ל.  


חשוב לציין, שאמנם המחקרים מראים שישנו קשר בין רמות AMH למצב הרזרבה השחלתית והתגובה השחלתית, אך הם לא יכולים להעריך בצורה מדויקת את הסיכוי להרות כתוצאה מטיפולי הפוריות. 
הצטרפו לאינדקס הרופאים!