עמוד הבית > פורומים > פסיכוגריאטריה

פורום פסיכוגריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך / שעה
לילך 20/02/2012 13:35
  • אבי בן 77, אושפז באופן פרטי בבית חולים סיעודי לאחר תקופה ארוכה של אשפוזים חוזרים ונשנים בבית חולים רגיל בגלל הקאות והתייבשות. השתחרר במצב גופני ונפשי ירוד. עד האשפוז הלך עצמאית ועשה צרכיו בשירותים. לאחר האשפוז מתקשה ללכת והתרגל לטיטול. אשפזנו אותו שם משום שלא אישרו לנו שיקום והמליצו על מוסד סיעודי. בינתיים, שמנו לב שמצבו במקום לא משתפר כי הם לא מעודדים אותו ללכת כל יום והרגילו אותו לעשות את צרכיו בטיטול. היה אמור לקבל פיזיוטרפיה ולא קיבל, שכחו לתת לו תרופות חשובות. המקום עצמו מדכא מאד כי מרבית האנשים שם לא מתקשרים ואילו אבי בעל חשיבה צלולה יחסית לגילו. אנו רוצים להביאו הבייתה אולם חוששים אם זה הדבר הנכון עבורו. חשבנו להביא מומחה גריאטרי באופן פרטי שיאבחן אותו עבורנו. השאלות: 1. מה הדבר הנכון לעשות במקרה כזה. 2. האם יש לכם המלצה למומחה גיראטרי טוב שמגיע לעשות אבחון באופן פרטי?

מריחואנה רפואית מישליר 15/02/2012 16:01
  • סבתי בת 87 צלולה ויחסית עצמאית. היא תמיד היתה אישה פעילה ביותר ולאחרונה סובלת מכאבים שכנראה נובעים מעמוד השדרה והומלץ לה לא לעבור ניתוח מפאת גילה. עקב הירידה בעצמאות והכאבים היא החלה נכנסת לדיכאון. היא כל הזמן אומרת שנמאס לה ושהיא רק מחכה למוות. תרופות אנטי דיכאוניות לא היטיבו עימה. שמעתי על טיפול ע"י מריחואנה רפואית שעוזר גם לכאבים וגם למצב הרוח ושאלנו את רופא המשפחה שלה שלא תמך בכך(בלי להסביר מדוע). רציתי לדעת למי ניתן לפנות על מנת לבדוק את הנושא ברצינות ומה הסיכונים בכך?

טיפול בכאבי גב דר' מאיר בראל 16/02/2012 15:27
  • לא מקובל וגם לא מקצועי לפנות לרופא עם דרישה לטיפול ספציפי. במקרה זה יש לפנות למרפאת כאב שהצוות שלה מתמצא בכל האמצעים הטיפוליים המוכרים והמקובלים כולל בקנביס רפואי. אכן טיפול נוגד דכאון לא עוזר טרם פתרון בעיית הכאבים.

שאלה סם 15/02/2012 10:36
  • אבי בן76 סובל מאי ספיקת לב שהחריפה בחודשיים האחרונות..בנוסף סובל מסכרת יתר ל.ד ומאי ספיקה כיליתית מתונה.אשפוזים מרובים עקב גודש ובבית לא מוצא מנוח מקבל קלונקס0.5פעמיים ביום כבר הרבה שנים.הרופא המטפל פוחד לתת לו כדורי שינה הפנה לגריאטר אך הטורים ארוכים ואבי לא ישן בלילות בימים מנמנםבישיבה כיצד ניתן להקל עליו לשפר את איכות החיים ועל אשתו המטפלת בו. תודה

בעיית שינה דר' מאיר בראל 16/02/2012 15:19
  • הסיבה לבעיית שינה היא קוצר הנשימה בשל הגודש הריאתי שמוחרף בתנוחה מאוזנת, לכן הפתרון טמון בפתרון בעייה זו עי רופא גריאטר או פנימאי. אם הבעייה היא חריפה נתן לקבל פתרון ראשוני בחדר מיון.

סם 15/02/2012 10:32
  • אבי בן76 סובל מאי ספיקת לב שהחריפה בחודשיים האחרונות..בנוסף סובל מסכרת יתר ל.ד ומאי ספיקה כיליתית מתונה.אשפוזים מרובים עקב גודש ובבית לא מוצא מנוח מקבל קלונקס0.5פעמיים ביום כבר הרבה שנים.הרופא המטפל פוחד לתת לו כדורי שינה הפנה לגריאטר אך הטורים ארוכים ואבי לא ישן בלילות בימים מנמנםבישיבה כיצד ניתן להקל עליו לשפר את איכות החיים ועל אשתו המטפלת בו. תודה

שאלה אורית 23/01/2012 15:40
  • האם ניתן להגיע אלייך לייעוץ דרך רופת חולים מכבי? האם זה כרוך בתשלום כלשהו?

ייעוצים אישיים דר' מאיר בראל 23/01/2012 22:55
  • בנושא ייעוצים אישיים יש לפנות דרך הקישורים למרפאה ולא דרך הפורום. בפורום נתנים, כאמור ייעוצים בעלי עניין כללי לכלל מבקרי הפורום.

טיפול ביריקות אורית 18/01/2012 18:13
  • שלום רב, לפני מס' שנים אבי עבר תאונת דרכים ומאז סובל מדמנציה. למעלה משנה שלמה הוא באי שקט משעות הצהריים הוא כל הזמן ויורק הוא מטופל באקסלון ופרפנאן 4 מ"ג בלבד(לא העלו מינון מהסיבה שהתחיל מעט נוקשות), עדיין הוא לא רגוע וכל הזמן יורק .הנויורולוג הציע טיפול XENAZINE 25 מ"ג ,כי הוא חושב שזה בעיות תנועה הוא הציע בתחילה רבע כדור 3 פעמים ביום. האם אתה חושב שזה יועיל לו , ואיזה תרופה יכולה לעזור למצבו למה הוא כל הזמן יורק ממה זה נובע,איזה בעיה יש לו???

ריור בחולי דמנציה דר' מאיר בראל 19/01/2012 22:31
  • לחולי דמנציה נטייה להזיל ריר באופן עצמוני אך במיוחד כתופעת לוואי לתרופות מהסוג שאביך נוטל. גם פרפנן( תרופה אנטיפסיכוטית) וגם אקסלון(תרופה פרוכולינרגית) יכולות להחריף את הריור והיריקות. הטיפול הוא הורדת מינון עד הפסקת הטיפול בתרופות אלו. הטיפול המקובל להפחתת הפרשת הריר והיריקות הוא מתן תרופות אנטיכולינרגיות(דקינט, ארטן). טיפול זה נתן כאשר הפסקת התרופות המחריפות את התופעה אינו עוזר. טיפול בתרופות אנטי כולינרגיות יכול פוטנציאלית להחריף דמנציה. קסנזין היא תרופה מאוד ייחודית וייעודית לטיפול בסוג מאוד מסויים של הפרעות תנועה(כוריאה) מאוד חזקה נתנת בזהירות במינונים מאוד נמוכים שמועלים בהדרגה. אינה מותווית לטיפול בבעיות ריור כך שלא ידוע שהיא עוזרת אך מאידך היא יכולה להזיק

תגובה לתשובתך אורית 20/01/2012 09:34
  • ברצוני לחדד שאבי החל לירוק לפני תחילת הטיפול באקסלון ופרפנאן ,עוד בתחילת דרכו לפני שהחל בכלל טיפול תרופתי. בשנית יש לציין כי הוא הולך ובא ויורק (כמו אי שקט)ולא שיוצא חו ריר מהפה.לא ידוע שטיפול באקסלום שניתן עי הפיכוגריאטריה שלנו שמביא ליריקות היא רופאה עם ניסיון כבר שנים. עכשיון בקשו לקסנזין ,הצעה זו של הנוירולוג כי טוען שיש כנראה הפרעות בתנועה. איזה נזק יכול לגרום הכדור הזה אם בכלל, ובאיזה מינון ניתן לתת אותו במקסימום, והאם אתה חושב שאולי זה יעזור, אחרי כמה זמן ניתן להבחין בשינוי ,ואם לא יעזור איזה כדור אחר ניתן לתת לו, כי כפי שהסברתי משעות הצהריים הוא הולך ושב ויורק(כאילו שנעשה לא רגוע) מה אתה מציע לי ? תודה

יריקות בחולי דמנציה דר' מאיר בראל 20/01/2012 21:03
  • למותר לציין שהדיונים בפורום לא אמורים לתת תשובה לבעיות ספציפיות אלא באופן כללי ברמה העקרונית. תשובה פרטנית יכולה להנתן בייעוץ אינדיוידיאלי הואיל וחסרים פרטים רבים נוספים בנוסף לאלו שציינת. בתגובתי הראשונה התייחסתי לתופעה ידועה של ריור בחולי דמנציה והתרופות שמחריפות את התופעה והצורך בפינוי הריר יריקה. באם התופעה היותר מרכזית היא יריקה גם ללא הצורך לפנות רוק אזי מדובר בבעיה התנהגותית והטיפול הוא בתרופות אנטי פסיכוטיות, עדיף מהדור החדש-אטיפיות כמו ריספרדל, סרוקוול וזיפרקסה. ככל הידוע לי קסנזין אינה נמנית על קבוצה זו. מעבר לכך, כאמור, יש לקבל ייעוץ אינדיוידואלי מפסיכוגריאטר.

חרדה אצל גבר בן 87 אורית 19/01/2012 20:43
  • אבי התאלמן לפני מספר חודשים ולאחרונה נמצא בחרדה בעיקר ממצבי מחלה. נבדק בדיקות מקיפות וס"כ מצבו הפיזי תקין להוציא שהתגלו פרפורי לב ולפיכך התחיל בנטילת קומדין לפני מספר ימים. בנוסף לכך סובל מרגישות רבה במערכת העיכול מתבטאת בעצירויות ונפיחות הבטן. קיבל מהפסיכיאטר - סרנדה. שאלות: א. האם אחרי 3 ימים של נטילת הסרנדה יכולה להתפתח רגישות עזה בבטן? ב. האם ניתן לקחת סרנדה וקומדין ביחד. תודה

תופעות לוואי של תרופות נוגדות דכאון דר' מאיר בראל 19/01/2012 22:58
  • רב תופעות הלוואי של התרופות נוגדות דכאון מקבוצת SSRI'S עליה נמנית גם הסרנדה, מופיעות מיידית, בשעות ובימים הראשונים ונוטות להיעלם עם הזמן. תרופות אלו אכן יכולות לגרום לתפיחות וכאבי בטן מאחר ומאיטות את פעילות המעיים כולל תפיחות ועצירות. אין מניעה לקחת תרופה מהקבוצה הזו יחד עם קומדין.

חרדה אצל א 19/01/2012 20:36
פסיכוגריאטריה ריקי קלעי 28/11/2011 11:02
  • אמא שלי בת 83 סובלת מאיבוד הזכרון הקצרץ בחודשיים האחרונים מבלה ימים שלמים במיטה ולא רוצה לקום (היא יכולה מבחינה פיסית) איבדה את התאבון ואת העניין בסביבה היא ניצולת שואה ויש לה מזה כחודש מטפלת. היא מקבלת תרופות להורדת לחץ דם ועוד האם אלה סימני דיפרסיה מה עושים כדי להוציא אותה מהמיטה בתודה מראש

דכאון בזקנים ד"ר מאיר בראל 29/11/2011 22:59
  • התמונה אכן מתאימה לדכאון. טרם התחלת הטיפול התרופתי, יש לודא שאכן אין סיבות גופניות לסרובה לצאת מהמטה כשברים סמויים, תת לחץ דם בעמידה, סחרחורת, אי שליטה על סוגרים. סיבות נפשיות ככעסים ותסכולים שנתן לנסות לתקנם.

אי סבילות לבגדים וחוסר שקט לילך 15/11/2011 22:01
  • שלום, סבתי שברה את מפרק הירך, לאחר כחודש התחילה לה תופעה של משיכת הבגדים מעליה, מעין אי סבילות לכל בגד שיש עליה וטוענת שזה מפריע לה ולוחץ עליה והיא לא רגועה. אך הבגדים אינם לוחצים בפועל. היא מקבלת רוקסט+ ל\מיום שחרורה.בנוסף מתלוננת על כאבים חזקים בעצם הזנב, נעשה צילום עצם הזנב שבו נמצא שיש שינויים של הגיל . היא מתקשה לישון וכל הזמן מורידה את הבגדים מעליה. בנוסף יש לציין שיש לה דמנציה במשך 7 שנים האחרונות-שכחה לטווח קצר,בעיות בזמן והתמצאות במקום.אין לה בעיה של זיהוי בני המשפחה. וגם משוחחת לעניין.ממה יכול לנבוע חוסר השקט ואי סבילות הבגדים?

אי שקט בחולים דמנטים ד"ר מאיר בראל 16/11/2011 23:17
  • אי שקט בחולים דמנטים האי שקט שתארת, עם "אי סבילות לבגדים" הוא מאוד אופייני לחולים דמנטים(שטיוניים)-אקטיזיה. האי שקט יכול ללבוש כל מיני צורות, הליכה ללא מטרה, תנועות חוזרות של גפיים וראש, התעסקות עם הבגדים, התפשטות ותלישת בגדים וחיתולים. האי שקט יכול להופיע באופן עצמוני בשלב מתקדם של המחלה, אך פעמים רבות הוא מופיע לאחר טיפול בתרופות אנטי פסיכוטיות ומוחרף לאחר הפסקתן. לכן הטיפול בו הוא מורכב. יש להתייעץ עם פסיכוגריאטר שיעשה את האבחנה המדוייקת וימליץ על טיפול מתאים.


הצטרפו לאינדקס הרופאים!