עמוד הבית > פורומים > דיכאון וחרדה

פורום דיכאון וחרדה

גולשים יקרים, מענה לשאלות חדשות יתאפשר במגוון הפורומים האחרים
הודעה
מחבר
תאריך / שעה
מתחנןלעזרה דורון 21/10/2012 19:00
 • שלום שמי דורון אני גר בארצות הברית אני בן 34 בשנה האחרונה אני סובל מחרדות חזקים (פחדים ודיכאון)וישנה תופעה שאני מדמיין סוף רע לכול מצב יומי שאני עובר.(הבטן מתכווצת לי) המצב פוגע קשות בחיי היום יום ובאיכות החיים שלי ומשפחתי אני פשוט לא יכול ללכת לרופא בגלל שהביטוח הרפואי לא מכסה טיפול נפשי ורופא המשפחה שלי(מותר לראות רופא משפחה 4 פעמים בשנה) נתן לי זנקס 0,5 מילגרם אני פשוט מפחד לקחת את הכדורים גם בגלל שאני לא סומך על הרופא וגם שלאחר שקראתי באינטרנט על ההתמכרות ותופעות הלוואי שהם יוצרות ,מה אני אמור לעשות???

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 30/10/2012 14:54
 • שלום דורון, אתה מתאר מצב בעייתי כשלמעשה אין לך אפשרות לקבל טיפול מקצועי לבעיה שדורשת התערבות של איש מקצוע. היעוץ דרך אינטרנט לא יכול להוות תחליף לבדיקה. על פי התיאור סביר להניח כי אתה סובל מחרדה והטיפול בנוגד חרדה עשוי לעזור. אין דרך לקבל את הטיפול ללא פניה לפסיכיאטר / רופא אחר שמוסמך לתת טיפול כזה (בארץ - גם רופא משפחה). כדאי לבדוק האם בכל זאת קיימת אפשרות להגיע להערכה מקצועית.

 • + הוסף תגובה
דיכאון??? נוי 20/10/2012 16:08
 • אני בת 38 נשואה ואמא לילדה בת 4 ובת שנה ו-4 , לא מוצאת את עצמי מבחינה תעסוקתית , הזוגיות בסדר לא מעבר, מרגישה חוסר יציבות מתמשך ,חוסר אנרגיות ,התפרצויות בכי בעיקר שאני לבד , קשה לי לשחק את התפקיד של בסדר מול המשפחה הקרובה ובמיוחד הרחוקה יותר שלי ושל בעלי, אין לי כוחות יותר לזה.כולם נראים שם מושלמים ובכל מפגש אני יורדת מטה ואין לי כוחות לזה יותר אבל מה אגיד? שאני בדכאון? לא מעוניינת לחשוף זזאת ,לא רוצה שירגישו שהם טובים יותר, גם ככה הם חושבים כך(לדעתי). הבן זוג שלי תומך בי אוהב אותי מאד אבל זה לא עוזר לי. יש לי שני תארים עבדתי במחשבים תקופה והפסקתי כי חשבתי על כיוונים אחרים אך בסוף לא מצאתי את הכיוון ועכשיו עבודה זה כמעט ובלתי אפשרי למצוא במיוחד כשאני לא עם פול אנרגיות.והרבה זמן יקר (שאין אותו עם 2 ילדים) שמתבזבז על מחשבות... גם בנערותי הייתי קצת בדכדוך אבל זה הפסיק בצבא וכבר תקופה של מספר שנים בהתדרדרות. יכול להיות שהכל קשור בקשר הזוגי שלא הייתי שלמה מלכתחילה אבל לעולם לא הייתי שלמה עם אף אחד אז החלטתי בכל זאת להתקדם הלאה...עד היום אני לא יודעת אם עשיתי צעד נכון או לא. יש רגעים גם טובים במיוחד עם הבנות ומעט עם הבן זוג. בעברי טעמתי מעולם הפסיכולוגיה והיום אני יודעת שעיקר הבעיה שלי נובע מאי היכולת להתפקס לא בקריירה לא במציאת בן זוג אף פעם לא הלכתי עד הסוף. עכשיו בעודי כותבת אני כבר מרגישה טוב יותר , אני יודעת ששיחות סדירות עוזרות לי אבל אני לא צריכה מישהו עם תואר בפסיכולוגיה אלא רק מישהו לדבר איתו ולהוציא באופן סדיר כשקשה ובנוסף מישהו או משהו שיגרום לי לפיקוס ,כי אני מחליטה משהו ואז לאחר מספר דקות שוכחת איך החלטתי לפעול. חושבת על לקחת כדורים טבעיים שאולי זה יעזור לפיקוס ,פוחדת נורא מכדורים פסיכיאטריםומתלות בכדורים.ואולי במקביל שיחות לא עם פסיכולוג, יש לך המלצה כלשהי? מקום שאפשר לרוקן?

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 30/10/2012 14:50
 • שלום רב, הקשיים שאת מתארת עלולים להיות תוצאה של דיכאון אם כי לא ניתן לאבחן את המצב דרך הפורום. נוגדי דיכאון לא גורמים להתמכרות והם כדורים בטוחים לשימוש שעשויים לעזור לאדם לצאת מדכדוך ולשפר את תפקודו. כמבון, טיפול פסיכולוגי גם הוא עשוי לעזור, בייחוד אם יש תחושה של תקיעות ויש בך רצון וסקרנות להבין מהם המניעים שלך ומה תוקע אותך ולא מאפשר התקדמות.

 • + הוסף תגובה
כאבים פייזים קשים מעיין 19/10/2012 12:25
 • שבת שלום ד"ר אירנה. שמי מעיין בת 40 סובלת מהתקפי חרדה שנים,פיברומיאלגיה,וכנרה דיכאון קל,במהלך השנים התמודדתי יפה ללא כדורים מאחר ואני חרדתית לכדורים אני לוקחת כדור ומגיעה יאחרי שעתיים למיון בהתקף חרדה.בחודשיים האחרונים אני סובלת מאודדדד,מכאבי גב עליון בצורת חגורה ,חולשה,בחילות,רעד,עצבנות,כאבי ראש,ודיכדוך.אין בדיקה שלא ביצעתי,סיי בטן חזה גב,גסטרו קולון,מיפוי עצמות,בדיקות דם מיוחדות,אקו,ועוד....אני על סף יאוש אני לא מקבלת תעובדה שכאבים כאלה מהראש,ונילחצת מכדור שהביאו לי ציפרלקס,ששמעתי עליון רבות,מפחדת להית זומבי ממנו,ותופעות לוואי שכתוב עליו מפחידות אותי,כול יום אני נילחמת עים עצמי ומנסה לתפקד כאמא ורעיה,ועובדת אבל זהו אני מרגישה שאני נילחמת ומותשת,רוצה להתאבד אין לי כוח יום אחד ליסבול.אני חייבת את עזרתך? האים יכול להיות שמה שאני מרגישה זה מהראש?ואיך אני יכולה להתגבר על הפחד מהכדור,אני נוטלת נורמלול לדופק מהיר,ולחץ דם.עזרי לי בבקשה כול רגע אני במיון ,גם ירידה במשקל תוך חודשיים 12 קילו.תודה רבה ושבת שלום מעיין

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 30/10/2012 14:46
 • שלום מעיין, את מתארת תסמיני רבים ומצוקה משמעותית שקשורים בחרדה. הטיפול בציפרלקס עשוי לעזור לך. מדובר בתרופה בטוחה ולא ממכרת, היא לא אמורה לגרום לך הרגשה של "זומבי" ולעומת זאת עשויה לשפר באופן משמעותי את איכות חייך.

 • + הוסף תגובה
מה לעשות?מה קורה לי? אורי 18/10/2012 22:29
 • שלום אני בן 23,לפני כשנה וחצי עברתי התקף חרדה שלמעשה שינה לי את החיים,הפסקתי לעשות דברים שאני אוהב מחשש שישפיעו לי על הגוף,כל דבר שקורה לי בגוף אני נלחץ וכל כאב אני מפרש למחלה אחרת,היו לי תקופות של כאבי ראש איומים!!!של רעידות,של קפיצות שרירים וכו...״מכל טוב״ כמו שאומרים.היו תקופות טובות והיו פחות ניסיתי להתמודד עם זה הרבה זמן,הייתי אצל פסיכולוג אצל פסיכיאטר אצל רופא משפחה אצל כולם.אבל תמיד התייאשתי מהבדיקות מהפגישות הרגשתי שזה לא בשבילי שכלום לא זז. טסתי עם חברים לדרום אמריקה וטיילתי חצי שנה(היו תקופות בטיול שהיו לי התקפי חרדה ופשוט למדתי להתעלם מהם). היום אחרי הרבה שאני מתכחש למצב,אני שואל את עצמי מה אני יכול לעשות?ניסיתי הכל והכל מעיק עלי....כל הפגישות האלה עם מומחים רק עושות לי יותר רע. אני רוצה לשתף אותך ולהבין משהו נוסף,לפני שבוע וחצי הלכתי לישון וחלמתי חלום שלמעשה אני מודע בזמן החלום שאני ישן...ניסיתי להזיז את הגוף מתוך החלום וניסיתי למעשה לברוח ממנו...הרגשתי כלוא בתוך דמות שהיא לא אני ואני לא רוצה בה,כשהתעוררתי ולמעשה עד היום,אני כל הזמן טרוד בשאלות אם אני בכלל עדיין בחלום...ושאני לא באמת בחיים עכשיו...הכל בדימיון...מה זה לעזאזל???כל דבר שקורה אני שואל את עצמי אם הכל מציאותי בכלל? מה קורה לי ???

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 25/10/2012 14:18
 • שלום אורי, התקפי חרדה זוהי תופעה מאוד שכיחה בגילאים צעירים, מדובר במצב מאוד לא נעים אך גם לא מסוכן שגורם למצוקה ופחד. לפעמים, בעקבות התקף אחד או מספר התקפים, מתפתחת גם חרדה כללית ומקורה בפחד שההתקפים עלולים לחזור. בדומה למצב שאתה מתאר, האדם מתחיל להיות עסוק יתר על המידה במחושים גופניים ו/או במה שעובר עליו מבחינה רגשית. הדרך לטפל בכך היא באמצעות תרופות נוגדות חרדה שלרוב מאוד יעילות. לא ברור האם קיבלת טיפול בעבר, ואם לא מאוד מומלץ כי תפנה לפסיכיאטר מומחה לצורך אבחון וקבלת טיפול.

 • + הוסף תגובה
הפורום ישן תגובה לכדורים מעיין 22/10/2012 14:13
מתחנןלעזרה דורון 21/10/2012 19:00
 • שלום שמי דורון אני גר בארצות הברית אני בן 34 בשנה האחרונה אני סובל מחרדות חזקים (פחדים ודיכאון)וישנה תופעה שאני מדמיין סוף רע לכול מצב יומי שאני עובר.(הבטן מתכווצת לי) המצב פוגע קשות בחיי היום יום ובאיכות החיים שלי ומשפחתי אני פשוט לא יכול ללכת לרופא בגלל שהביטוח הרפואי לא מכסה טיפול נפשי ורופא המשפחה שלי(מותר לראות רופא משפחה 4 פעמים בשנה) נתן לי זנקס 0,5 מילגרם אני פשוט מפחד לקחת את הכדורים גם בגלל שאני לא סומך על הרופא וגם שלאחר שקראתי באינטרנט על ההתמכרות ותופעות הלוואי שהם יוצרות ,מה אני אמור לעשות???

 • + הוסף תגובה
זקוק לעזרתך רומן 07/10/2012 23:27
 • שלום ד״ר אני בחור בן 32 סובל שנים מחרדות ומחשבות טורדניות טופלתי במשך 5 שנים בציפרמיל 40 מג ולאחר מכן 5 שנים בציפרלקס הטיפול היה מלווה תמיד בקסנקס 0.25 בשנתיים האחרונות אני עובר ממש סיוט מכיוון שהרגשתי שהטיפול עם הציפרלקס נחלש והייתי חווה חרדות בתדירות גבוהה החלפתי בעצת הפסכיאטרית לסימבלתה למשך חצי שנה עד מינון של 120 עם הכדור הנל היה לי לחץ דם גבוה ודופק מואץ לכן הוחלט להחזיר אותי בהדרגה לציפרמיל ,בשלב מסוים שבו הייתי על 30 סימבלתה ו20 ציפרמיל הרגשתי טוב מאוד אך עקב סירוב טיפשי שלי החלטתי להישאר רק עם הציפרמיל , מכאן התחיל מסע ייסורים העליתי את המינון ל 40 חיכיתי חודש וחצי ולא חל שיפור במצבי כמות הקסנקס הועלתלה כמעט למיליגרם , הפסיכיאטר החליף לי את הכדור לפריזמה 40 מג גם איתו הייתי חודש וללא שינוי עתה כבר כחודש אני עם מרוניל 150 ועדיין אני לא מרגיש אני ישנו שיפור קל אך עדיין ישנן חרדות ודיכאון ,אני עובד במשרה בכירה ומרגיש כאילו אני הולך לאיבוד והחשש העיקרי שלי הוא איבוד האמון בטיפול סליחה על האורך אך אשמח   לדעת איזה טיפול היית מציעה והאם זה סביר שבגלל הורדת תרופה (סימבלתה) אני יעבור כזאת טלטלה .

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 11/10/2012 13:35
 • שלום רב, באופן כללי לטיפול התרופתי בהפרעה טורדנית כפייתית לוקח זמן (לרוב חודשיים - שלושה ולפעמים אף יותר) עד שמתחילים להרגיש את התוצאות שלו. כמו כן, יש צורך במינונים יותר גבוהים של התרופות כשמדובר בהפרעה זו. כמו כן, התסמינים של הפרעה טורדנית כפייתית נוטים להחמיר בעת מצבי לחץ / תקופות לחוצות, לפעמים על אף הטיפול התרופתי שאדם נוטל באותה התקופה. במסגרת הפורום לא ניתן לקבוע באופן ודאי מה גרם להחמרה במצבך, אך סביר להניח שמדובר בטיפול תת-אופטימלי (מינון נמוך / משך הטיפול קצר מידי) בשילוב עם מצבי דחק חיצוניים שתרמו להחמרה.

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת roman 20/10/2012 21:21
 • קודם כל המון תודה על תשובתך אני לוקח כבר חודש וחצי אנפרניל 187.7 ו 3 מ"ג קסנקס xr יש שינוי לטובה אך אני חש אטום קושי בורבליות שלי בלחוות אני לא מרוכז ובנוסף ישנם תופעות לוואי של הזעה מאוד חריפה ,דופק מואץ,רעידות ,בשיחה האחרונה עם הרופא הוחלט על שינוי לפבוקסיל ,ד"ר אני מאוד חושש כי לצערי בשנה האחרונה שניתי כבר 3 פעמים כדור מה דעתך על פבוקסיל תופעות לוואי וכו' קראתי כי אסור לשתות עימו קפאין האם זה נכון ? תוך כמה זמן מתחילה השפעהת הכדור והאם הוא מתאים לחרדות ומחשבות טורדניות המון תודה

 • + הוסף תגובה
שאלה יעל 19/10/2012 14:38
 • שלום, נתקלתי בכתבה מדאיגה אודות תרופות SSRI. http://www.redorbit.com/news/health/1112715217/stroke-antidepressant-brain-bleeding-101812/ מה ידוע על כך? תודה.

 • + הוסף תגובה
הצעה - טיפול CBT חינם להתקפי חרדה (הפרעת פאניקה) ליאור 19/10/2012 11:00
 • טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) חינם בהפרעת פאניקה (התקפי חרדה) במסגרת מחקר באוניברסיטה העברית. אם אתם חשים התקפים פתאומיים של פחד/חרדה הכוללים תסמינים גופניים כגון דפיקות לב, הזעה, תחושה של חנק ועוד - ייתכן ואתם סובלים מהפרעת פאניקה. לתושבי אזור ירושלים בלבד! למבוגרים בלבד. לפרטים: ליאור 052-8648960 lior.cohen4@mail.huji.ac.il

 • + הוסף תגובה
לא יודע מה יש לי? אבי 17/10/2012 20:21
 • שלום רב.אני בן 23 .לפני ארבעה חודשים הייתי במסיבת יום הולדת וככל הניראה שמו לי משהו בכוס.. אחד החברים שלי סיפר לי את זה רק אחרי ששתיתי.נכנסתי לפאניקה ואחרי שעה זה התחיל להשפיע עלי ראיתי הזיות וכו׳..אחרי יומיים רק נרדמתי וקמתי וההשפעה של זה ירדה.אבל אז באו לי כל מיני התקפים של דופק לב מהיר הרגשה של ניתוק מהמציאות אני מסוחרר במשך כל היום מאותו יום. עשיתי בדיקות דם וצילום ct בראש והכל נמצא תקין.מה הם התופעות האלה מה עובר עליי?סליחה על ההודעה הארוכה מחכה לתשובה תודה....

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 18/10/2012 13:34
 • שלום רב, מהודעתך עולה כי ככל הנראה לקחת סם שגרם להזיות וחרדה. השפעתם של סמים בכללותם מוגבלת בזמן, כך שלרוב, כעבור 24-48 שעות השפעתם אמורה לחלוף. עם זאת, אנשים מסויימים רגישים להשפעתם של סמים ועלולים לחוות תופעות לא רצויות גם לאחר תקופה ממושכת יותר (במקרה של הסם LSD - התופעה נקראשת "פלאשבקים"). כמו כן, סמים עלולים להחמיר בעיות נפשיות קיימות למשל הפרעות חרדה. בכל מקרה, במידה והתסמינים שתיארת ממשיכים ואתה סובל, כדאי לפנות לפסיכיאטר להערכה ולשקול טיפול.

 • + הוסף תגובה
18/10/2012 15:47
 • ראשית .תודה על התגובה אבל עדיין לא הבנתי.מה יש לי פלשבק או חרדה.כי כשזה קורה לי אני לא מרגיש את אותה תחושה שהייתה לי באותו זמן אלה סוג של פחד וסחרחורות.והסם ששמו לי בכוס הוא לא היה אל אס די.זה היה סוג של אקסטזי שגורם להזיות..וגם בזמן ההשפעה שלו הרגשתי פחד וחרדה.אז ככה בוודאות שזה לא אל אס די.פיררו לי את זה לכוס זה לא היה נוזלי.אני ביררתי.וגם שיש לי את ההתקף הנוכחי אני לא רואה הזיות או משהו כזה אלה רואה מטושטש מהסחרחרות.וגם במשך היום הסחרחורת תמיד מתלווה אליי.מה הסימנים האלה מראים??תודה.

 • + הוסף תגובה
לא מוצא מענה מיואש אופטימי 17/10/2012 22:54
 • שלום ד"ר, אני בן 36 סובל מחרדה כללית+חברתית ודיכאון(בינוני?) אוניפולרי (או משהו כזה). נוטל כחודשיים לוסטרל(עלייההדרגתית כל 2-3 שבועות וכעת מזה 3 שבועות 150 מ"ד. נוטל קלונקס כל יום.(עליתי מ0.5 ליום ל1.25). בנוסף למיקטל(לחיזוק) וכנראה אתחיל 75 מ"ג (תחילת שבוע 3, כל שבוע 25 מ"ג). עדיין יש חרדות, עדיין יש דיכאון וניסיתי תרופות בחיי מכל מיני מש'. למעט סרוקסט(שהיה הכדור הראשון) כלום לא עזר(גנרי, לא עקבי, לא סבלני וכו'). נותן צ'אנס כפי שהבנת לטיפול. למה זה לא עוזר? אני כזה עמיד לתרופות?דיכאון עמיד? חשוך מרפא? כמה זמן זה לוקח? 4-6 שבועות, 8 שבועות, 3 חודשים, שנה? 200 מ"ג, 300 מ"ג, מייצבים, אנטי - פסיכוטים, טריציקליים?? ללא הקלונקס אני משותק. מרגיש שאף אחד לא יכול לתת לי תשובה באמת. אשמח לדעתך.

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 18/10/2012 13:47
 • שלום רב, למרבה הצער, ישנם אנשים שהתגובה שלהם לטיפול התרופתי מוגבלת ואשר לא מצליחים להגיע לשיפור משמעותי עם הטיפול התרופתי. כמובן, גם במקרים אלו מומלץ שלא להתייאש ולהמשיך לנסות תרופות נוספות, כאשר יש חשיבות רבה לעקביות והתמדה בטיפול. בנוסף, במיוחד אצל האנשים שלא מגיבים לתרופות, החשיבות המכרעת היא לטיפולים הלא תרופתיים: פסיכולוגי דינמי, התנהגותי, שיקום.

 • + הוסף תגובה
חרדה ואגרופוביה ל. 17/10/2012 22:28
 • אני סובל מספר שנים מתחושות של לחץ במרכז הראש וכלפי מטה, (לא קבוע) וכן כשאני נמצא במרחבים כמו כבישים, ואפילו סתם ברחוב אני מתחיל להרגיש משהו בראש, לחץ בראש, חשמל, בראש שגורם לי להרגיש שאני לא מסוגל... אני לא מפחד מכלום, וכלפי חוץ מראה רוגע ושמחת חיים, אבל משהו מתחולל לי בראש גם רופא משפחה וגם נוירולוג טענו שאני סובל מחרדה ואגרופוביה התחלתי לקחת כדור ליום לפני 3 חודשים, יכול להיות שאני רואה איזשהו השפעה קטנה אך עדין הראש מציק, ועדין ההליכה ברחוב (במיוחד בלילה)קשה לי מאוד. אני עסוק עם הנושא 24 שעות ביממה. האם אני בכלל סובל מחרדה????? אני לא מפחד מכלום, ואני לא בלחץ ומתח, וכן שאלתי האם אני צריך לעלות את מינון הכדורים (אני בן 21)

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 18/10/2012 13:44
 • שלום רב, התסמינים שתיארת יכולים להתאים לתסמינים של חרדה, אך כמובן לא ניתן לאבחן את המצב דרך הפורום באופן ודאי. החרדה יכולה להיות ממוקדת לגורם ספציפי ולא חייבת להיות כללית. הטיפול התרופתי המומלץ הוא בנוגדי חרדה ודיכאון מקבוצת SSRI (כמו ציפרלקס, סרוקסאט, לוסטרל ואחרים). הטיפול מתחיל להשפיע תוך 4-6 שבועות ובמידה ובמהלך תקופה זו לא נצפה שיפור מומלץ לעלות מינון ו/או להחליף תרופה, בהתאם לתגובה של המטופל.

 • + הוסף תגובה
גוש בגרון שרונה 17/10/2012 22:01
 • שלוםרב, האם מצב של אי שקט וחרדה שנמשך מספר חודשים עלול להוביל להתפחות של מחלת נפש אם לא מטופל? האם יש סיכוי להתגבר על זה לבד ללא טיפול תרופתי? ואיך נפטרים מתחושה של גוש בגרון ובעיות בליעה שמאוד מציקות וזה על רקע נפשי כנראה כי בבדיקת אף אוזן לא נמצא דבר? תודה מראש על ההתיחסות

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 18/10/2012 13:39
 • שלום רב, חרדה בפני עצמה לא מובילה להתפתחות של מחלת נפש. עם זאת, מצבים חרדתיים בפני עצמם, בייחוד אם הם ממושכים ולא מטופלים, עלולים עם זמן להביא לפגיעה תפקודית. אנשים חרדתיים נוטים להמנע מפעולות רבות, דבר בעם זמן מוביל למוגבלות מאוד משמעותית. בחלק מהמקרים השיפור במצב מתחיל מעצמו וללא טיפול ובחלק מהמקרים התסמינים ממשיכים ללא שינוי ואף מחמירים. הצורך בטיפול נקבע בהתאם לדרגת המצוקה ומידת הפגיעה התפקודית. במידה והתסמינים נמשכים הרבה זמן, פוגעים בתפקוד וגורמים לסבל, כדאי לפנות להערכה ולשקול טיפול תרופתי / התנהגותי.

 • + הוסף תגובה
חרדה חיים 17/10/2012 19:18
 • לפני כשנה חוויתי חרדה ודיכאון תקופה ארוכה לא אכלתי ולא ישנתי, ולא עבדתי, ואני התחלתי לעבוד העיניינים נרגעו, כדי לישון אני לוקח כדור לוריוון ביום אני עובד אין לידיכאון אך נישארתי עם חרדה קשה, במשפחתי יש רקע קשה של בעיות נפשיות (אחי סובל מסכיזופרניה) ואני פשוט מפחד שאני הולך לחלות כמוהו, אני מחכה לשמוע קולות, כל מה שנראה לי משונה מעביר בי רעד, אם התעוררתי בחושך ונדמה לי שראיתי משהו או מישהו, אני לא מצליח לישון שוב.אני בן 46 האם אני משתגע? האם הנבואה תגשים את עצמה?

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 18/10/2012 13:26
 • שלום רב, הגיל הממוצע לפרוץ מחלת הסכיזופרניה הוא בסביבות גיל ה-20, כך שלפחות מבחינה סטטיסטית הסיכוי לפרוץ המחלה אצלך הוא מאוד נמוך. יחד עם זאת, אתה מתאר תסמינים משמעותיים של חרדה (כולל דאגנות יתר סביב התפתחות מחלת נפש) ונראה כי כאן עיקר הבעיה. סכיזופרניה לא מתפתחת כתוצאה מחרדה ולפחות על סמך הודעתך אין עדות לכך ש"השתגעת". כדאי שתקבל טיפול נגד החרדה שיקל על מצוקתך.

 • + הוסף תגובה
מבקש עזרה בבקשה אבי 17/10/2012 16:52
 • שלום דוקטור לפני כחודשיים החלו אצלי התקפי חרדה על רקע של "פחד היפכונדרי" ככל הנראה עברתי חודשיים נוראיים של ריצה מרופא לרופא שכרגע שללו ממצא רפואי חמור. וככל הנראה התקפי חרדה אני שרוי בחרדה ובתחושת מחנק ומועקה בדרך כלל מהבוקר עד שעות הערב ומידי יומיים התקף חזק הייתי נוהג לקחת חצי כדור אלפרליד וזה היה נרגע קצת. לפני כ 3 ימים רופאת המשפחה החליטה שאתחיל ליטול "ציפרלקס" אני נוטל את חצי כדור בצהריים כבר 3 ימים, מה שקרה זה ככה. ביום השני התעוררתי ב 4 לפנות בוקר פתאום ושוב חזרתי לישון עם תחושת פחד וגלים בגוף. מה שקרה היום ושוב התחיל ב4 בבוקר הוא בלתי נסבל- אני לא מצליח להרדם עד עכשיו (כבר ערב) כל פעם שאני נכנס למצב שינה בשניות הראשונות אני חש פחד וגלים של זרם ושל חוסר אוויר וחרדה קשה מאוד. התגברו לי החרדות בטירוף. שפניתי לרופאת המשפחה היא טענה שזה בסדר וש"ציפרלקס" עלול לעשות זאת בשבוע או שבועיים הראשונים ושלא אפסיק את הטיפול. אני פוחד פחד מוות ממה שקורה לי כרגע, האם להירגע ולראות בזה דבר שחולף? מה ניתן לעשות? תודה רבה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 18/10/2012 13:20
 • שלום רב, אכן, בתחילת הטיפול ציפרלקס עלול להגביר חרדה והתופעות שתיארת בהחלט מעידות על כך. חשוב לזכור כי התופעות לא מסוכנות וגם לא מעידות על חוסר יעילות התרופה. הן צפויות לחלוף תוך שבוע-שבועיים ובשלב זה מומלץ להמשיך בטיפול. יחד עם זאת, מאחר ואתה חווה מצוקה רבה ואינו רגוע, מומלץ וכדאי להוסיף לטיפול באופן זמני כדור הרגעה (כמו למשל קלונקס או וואבן) שיעזור לך לעבור את התקופה של הסתגלות בשלום. אנא תפנה ותתיעץ עם הרופא המשפחה בנוגע לכך.

 • + הוסף תגובה
האם הסרוקסט הפסיק להשפיע? מיקי 16/10/2012 13:15
 • שלום, אחי מטופל במשך 10 שנים בסרוקסט 20 מ"ג בכל יום. בימים האחרונים חזרו אליו תופעות חרדה למרות שהשימוש בתרופה הוא כרגיל. האם ההשפעה של תרופה זו פוחתת במהלך הזמן? מה עליו לעשות? תודה. מיקי

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 17/10/2012 15:11
 • שלום רב, קיימות מספר אפשרויות. האחת היא שאכן הטיפול הפסיק להשפיע, דבר שקורה אצל חלק ממטופלים. האפשרות השניה היא שמדובר בהחמרה שקשורה למצב דחק ספציפי או תקופה לחוצה שאחיך חווה לאחרונה והמינון שהוא מקבל אינו מספיק. בכל מקרה, בהתייעצות עם הפסיכיאטר המטפל, כדאי לשקול עליה במינון.

 • + הוסף תגובה
לא יודעת איך לעזור! גילה26 14/10/2012 22:09
 • לפני 3 חודשים נכנס לחיי גבר בן 34 רווק ללא ילדים, מלומד, עוסק בעשייה, דמות ציבורית, מגיע ממשפחה נורמטיבית, אמידה, בן זקונים מתוך חמישה. הורים מבוגרים (80+). בעברו ילד מחונן, כיום עורך דין. לא מאמין או בוטח באף אחד, עושה שלא על מנת לקבל חזרה כלום. בעיני הוא פגיע עד מאוד אבל מפגין חזות רצינית כל הזמן. הוא אדם אהוב על כולם, כריזמטי ובעל נוכחות. במס פעמים מהשיחות שלנו הוא חוזר ואומר כי היה רוצה לישון וללא לכולם. הוא לא יפגע בעצמו כי הוא לא רוצה לפגוע ביקרים לו אבל הוא גם לא רואה עתיד של זוגיות או ילדים ולכן מרחיק קשרים מסוג זה מחייו כך לדבריו "לא מגדיל את המעגל של האנשים שיפגעו מלכתי" הוא חזר מספר פעמים על המשפט "לישון ולא להתעורר". מה אני עושה? הוא בחיים לא ירצה לפנות לעזרה מקצועית, אין לו חברים קרובים מספיק כדי לדבר ברמת הפתיחות כמו זו שהוא הגיעה אליה איתי. הוא עקשן בצורה שעוד לא הכרתי לפרטיות שלו.

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 17/10/2012 15:09
 • שלום רב, למרבה הצער כמעט ולא ניתן להביא לטיפול נפשי אדם שלא מסכים לכך אלא אם כתוצאה מהמצב הוא מסכן את עצמו או את סביבתו ויש עדויות ברורות לכך. בשאר המקרים אין דרך טובה לעזור והדבר היחיד שניתן עשות הוא להמשיך לתמוך בו ולהיות קשובים אליו. מאחר ומדובר בקשר יחסית קצר, כדאי שתאשלי את עצמך עד כמה זה מתאים לך ואולי אף תפני בעצמך ליעוץ מקצועי.

 • + הוסף תגובה
חרדות יואב 11/10/2012 14:51
 • אני במרכז החלמה מהימורים אני לוקח ציפרלקס 15מ''ג ביום ואסיוול 10מ''ג ביום. הפסקתי את הכדור של האסיוול כבר שבוע בדיוק ואני אחרי 3 ימים התחלתי להרגיש חרדות שהתעצמו לאט לאט אני כמעט שנה עם הכדורים מה אני רמור להרגיש?? וכמה זנן זה לוקח להתנקות מהכדור??

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 17/10/2012 15:03
 • מאחר ותסמיני חרדה הופיעו כעבור מספר ימים מהפסקת הכדור, לא סביר כי מדובר בתסמיני גמילה אלא בסימן לכך שהמצב הנפשי שלך לא מאוזן. כדאי להתייעץ עם הפסיכיאטר המטפל ולשקול עליה במינון של ציפרלקס, או לסירוגין, החלפתו בתכשיר נוגד חרדה אחר.

 • + הוסף תגובה
הפסקת שיווק לא ברורה של הלניטין לניטין 10/10/2012 05:32
 • אני נוטלת למעלה מ-10 שנים לניטין במינון ממוצע של 3 כדורים ליום, יחד עם ציפרלקס. לאחרונה פוטרתי ובמקביל הפסיקו לשווק את הכדור. אני רוצה להבין - איך אני אמורה להתמודד עם מצב שמפסיקים לי פתאום כדור, שידועה השפעתו הממכרת ? אין כדור שווה ערך אליו. בבתי המרקחת אומרים כבר כמה חודשים ש"חסר במלאי של החברה המשווקת". איך אהיה מסוגלת להתמודד עכשיו עם מקום עבודה חדש ללא הלניטין או לחילופין במהלך הזמן שיקח עד שיימצא כדור מתאים תחליפי (אם בכלל) ?

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' אירנה ספקטור סרבנוגור 11/10/2012 13:47
 • שלום רב, למרבה הצער, אין דרך להתמודד עם הבעיה באופן אחר מלנסות להתאים לך טיפול חילופי. עם זאת יש מקום לאופטימיות מאחר וכיום ישנם הרבה כדורי הרגעה יעילים וטובים וסבירות שתגיבי לאחד מהם היא מאוד גבוהה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!