עמוד הבית > פורומים > אזוספרמיה, ניתוחים להפקת זרע ופריון הגבר

פורום אזוספרמיה, ניתוחים להפקת זרע ופריון הגבר

דר' שלומי ברק

דר' שלומי ברק
מנהל היחידה לפריון ולהפריה חוץ גופית במרכז הרפואי-אוניברסיטאי אסותא אשדוד, ומנהל המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר.בעבר מנהל קליני (Clinical Director) של המרכז לפריון Melbourne IVF, בין הגדולים עוד...

הודעה
מחבר
תאריך / שעה
שיפור איכות זרע חני 05/04/2020 10:52
 • שלום ד"ר, תוכל למנות דרכים לשיפור איכות הזרע? עוד לפני טיפול תרופתי.. זקוקים לכך!

 • + הוסף תגובה
שיפור איכות הזרע דר' שלומי ברק 05/04/2020 14:29
 • שלום חני, בשאלתך אין פירוט מה מצב הזרע כיום, כדי שנדע האם ואיזה טיפול רלוונטי. כמו כן אין אפשרות לענות באופן מדוייק ללא ביצוע של הערכה אנדרולוגית כוללת (פרופיל הורמונלי, נוכחות וריקוצלה, היסטוריה רפואית, בדיקת אשכים, וכו'). באופן כללי ניתן לומר שכדי לשפר ולשמר את פריון הגבר, חשוב מאד לשמור על אורח חיים בריא: תזונה מאוזנת, פעילות גופנית, המנעות מחשיפה למסכים בסמוך לשינה, ועוד, הרחבה נוספת ניתן לראות בעמוד המאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר, תחת הכותרת "ספירת זרע - דרכים לשיפור". בהצלחה!

 • + הוסף תגובה
משמעות פרופיל הורמונלי עדי 22/03/2020 10:29
 • לד"ר היקר שלום, ביצעתי פרופיל הורמונלי והFSH שלי 18, מה זה אומר? האם תקין?

 • + הוסף תגובה
FSH גבוה דר' שלומי ברק 24/03/2020 08:52
 • שלום עדי, הורמון FSH מופרש מההיפופיזה במח, ומגיע לאשכים דרך זרם הדם, שם הוא מעודד את הבנייה של תאי סרטולי באשך (תאים המרכיבים את הדפנות של אבוביות הזרע, ומהווים מרכיב משמעותי בהליך ייצור הזרע), ובעצם משפעל את מערכת ייצור הזרע. כאשר מתקיים באשך ייצור זרע תקין, תאי סרטולי מפרישים הורמון מעכב (אינהבין B) המאותת להיפופיזה במשוב שלילי, להפחית את ההפרשה של הורמון FSH. לכן- רמה גבוהה של הורמון FSH, מצביעה על כשל מסויים בהליך ייצור הזרע. עם זאת, אין לדעת מראש מה תהיה התוצאה בבדיקת הזרע, קיימים מקרים בהם למרות רמת FSH גבוהה, התקבלה תוצאה תקינה בבדיקת הזרע, אך כדאי לדעת שגם במקרים כגון אלו, חשוב ביותר לבצע הקפאה של מספר מנות זרע, כדי לשמר את מצב הפריון הנוכחי.

 • + הוסף תגובה
הפריה עם תאים צעירים אילנית 09/03/2020 10:34
 • שלום ד"ר שלומי ברק, אנחנו מתמודדים כבר הרבה שנים עם אזוספרמיה ללא פתרון, שמעתי שאפשר היום לעשות הפריה עם תאים צעירים יותר, אני מבולבלת מכל מיני כיוונים שאומרים לי שזה לא אמיתי, מה דעתך על כך?

 • + הוסף תגובה
הפריה ע"י ספרמטידים ואקטיבציה דר' שלומי ברק 10/03/2020 16:42
 • שלום אילנית, בשנים האחרונות ד"ר טנקה, מביה"ח ST. MOTHER, פוקוקה, יפן, פרסם בעולם את האפשרות להפריה ע"י ספרמטידים עגולים (ROSI), ראי כאן: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0015028218303583 במקביל, בעולם נעשו נסיונות רבים אחרים להפרית ROSI, שנכשלו ברובם, בשל כך עלו ספיקות לגבי האופציה לביצוע הפריה ע"י תאים אלו. שיטתו של ד"ר טנקה מתייחדת בכך שהוא פיתח טכניקה לזיהוי מדוייק של הספרמטידים העגולים, שהינם תאים הפלואדיים (בעלי 23 כרומוזומים) ומתאימים להפריה, בשונה מתאים עגולים אחרים הנוכחים ברקמת האשך, שהינם דיפלואידיים (בעלי 46 כרומוזומים), ואינם ראויים להפריה. בנוסף לכך, ד"ר טנקה פיתח דרך נוספת לעידוד הקשרות תאים אלו עם הביצית והתחלת הליך ההפריה, ע"י ביצוע אקטיבציה חשמלית - ניתן לראות הסבר לכך בעמוד המאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר. אני אישית ביקרתי את ד"ר טנקה במרפאתו, והתרשמתי שהדברים אמיתיים ועובדים. בשתו"פ עם גורמים נוספים, אנו עושים מאמצים כדי להביא את הטיפול אלינו, כולל הבאת מכשיר אקטיבציה חשמלית. עם זאת יש להתייחס לכל הנושא באופטימיות זהירה, בגלל שמדובר עדיין על טיפול הנעשה במסגרת מחקרית בלבד, וכרגע לא ידוע לנו מספיק על אחוזי ההצלחה בו. בשורות טובות!

 • + הוסף תגובה
תאי זרע לא תקינים והריון ליבי 26/02/2020 09:25
 • שלום ד"ר, בבדיקות זרע חוזרות התוצאות של בעלי הם אפס תאים תקינים, האם יש אפשרות להגיע להריון במצב כזה?תודה

 • + הוסף תגובה
תאי זרע לא תקינים דר' שלומי ברק 26/02/2020 20:59
 • שלום ליבי כדי להגיע להריון מספיק עקרונית שיהא בידינו תא תקין בודד, הנבחר באופן ספציפי ומוזרק ישירות לביצית במסגרת הליך IVF-ICSI. בשלב ראשון, יש לבצע לגבר הערכה אנדרולוגית מקיפה ולבדוק האם ישנן דרכים לשפר את מצב הזרע, כגון טיפול הורמונלי או תיקון וריקוצלה. לעתים לפי אופי המקרה יש לגשת למעבדת זרע איכותית ולבצע אבחון מורפולוגי מעמיק. בהצלחה!

 • + הוסף תגובה
ניתוח TESE רוני 09/02/2020 09:26
 • ד"ר שלום רב, לאחרונה עשיתי ניתוח TESE ולא נמצאו תאי זרע. האם יש לי מה עוד לנסות? תודה על תשובתך

 • + הוסף תגובה
ניתוח חוזר דר' שלומי ברק 09/02/2020 23:22
 • שלום רוני, בניתוח להפקת זרע בשיטת ה-TESE, נלקחת רקמה מהאשך באופן רנדומלי ממספר מועט של אזורים באשך, כך שישנה אפשרות שבאיזורים אחרים באשך עדיין מתקיים הליך ייצור זרע. לעומת זאת בניתוח בשיטת המיקרו-טסה, נלקחת רקמה סלקטיבית לאחר בחינת אבוביות האשך תחת מיקרוסקופ, ואיתור רקמה שהינה בעלת פוטנציאל גבוה יותר להפקת זרע מכל האיזורים באשך. מסיבה זו, ניתוח TESE אינו מהווה אינדיקציה מלאה לכך שלא מתקיים באשך ייצור זרע, ויש הגיון לערוך ניתוח חוזר בשיטת המיקרו-טסה המתקדמת. כמו כן בכל ניתוח להפקת זרע, ובפרט בניתוח חוזר, יש לדאוג לכך שכל המעטפת של הניתוח תתבצע ברמה האיכותית ביותר, כגון הכנה הורמונלית של המטופל כדי להביאו לניתוח במצב הטוב ביותר, ביצוע הניתוח בבי"ח עם מעבדה איכותית, העברת חלק מהרקמה למעבדה אנדרולוגית חיצונית המתמחה בחיפוש זרע מעמיק, ועוד. להרחבה ראה מאמר בנושא בעמוד המאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר. לפגישת ייעוץ עם אנדרולוג (מומחה לפריון הגבר) בנושא ניתוח חוזר, רצוי לבוא עם תוצאות ההיסטו-פתלוגיה מהניתוח הראשון, במידה ונשלחה דגימה מהניתוח לבחינה זו. בהצלחה!

 • + הוסף תגובה
טיפול בריקוצלה קטן אריה 26/01/2020 11:10
 • שלום רב. אובחנתי לפני כ6 שנים עם וריקוצלה 4.4 ממ. עברתי צנתור לתיקון. עכשיו אני שוב בטיפולי פוריות ובסונר הודמם וריקוצלה קטן 3 ממ עם ריפלוקס. בבדיקת זרע VITALITY 84%. T.COUNT 715 MOTILITY 84%. MORPHOLOGY 12% מנסים כבר שנתיים להיכנס להריון וללא הצלחה, האם יש צורך בטיפול תודה רבה

 • + הוסף תגובה
ספירת זרע דר' שלומי ברק 26/01/2020 14:25
 • שלום אריה, באופן כללי ספירת הזרע נראית תקינה, ולא נראה שהקושי בכניסה להריון הוא בגלל מצב הזרע. אך זהו רק באופן כללי, לא ניתן לענות במדוייק לגבי מקרה מסויים, אלא לאחר בדיקה מעמיקה של כל התיק על ידי אנדרולוג (מומחה לפריון הגבר), כולל בדיקת כל הפרמטרים שבבדיקת הזרע, פרופיל הורמונלי, ובדיקה פיזית. כמו כן כדאי לדעת שישנם פרמטרים נוספים לאבחון מצב הזרע, שאינם נבדקים בבדיקת זרע רגילה, כגון שברים בד.נ.א. של הזרע, מידע נוסף ניתן לראות בעמוד המאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר. בהצלחה!

 • + הוסף תגובה
בדיקת זרע שלילית גיל 13/01/2020 15:46
 • בן הזוג שלי עשה 3 בדיקות זרע והתוצאה היא אפס תאי זרע, איך אפשר להתקדם הלאה? אני מאד במתח מהתוצאה.

 • + הוסף תגובה
מחסור בתאי זרע דר' שלומי ברק 13/01/2020 17:20
 • שלום גיל, יש לבחון את המאפיינים השונים בבדיקת הזרע (נפח, PH, נוכחות תאים שונים, ועוד) ובמקביל לבדוק את הפרופיל ההורמונלי, כדי לקבל אינדיקציה ראשונית האם מדובר באזוספרמיה חסימתית הנובעת ממעצור בדרכי הזרע, או באזוספרמיה לא חסימתית הנובעת מכשל בייצור הזרע באשך או כתוצאה מכשל הורמונלי. בהמשך יש לבצע המשך הערכה אנדרולוגית מקיפה (בדיקות גנטיות שונות, בדיקה פיזית של האשכים ע"י אנדרולוג ו-US אשכים, ובדיקות שונות נוספות לפי הצורך) כדי לאבחן במידת האפשר את הגורם לתופעה, ולפנות לטיפול בהתאם. באופן כללי ניתן לומר, שכאשר התופעה אובחנה כאזוספרמיה לא חסימתית על רקע כשל אשכי, יש לפנות תחילה לחיפוש זרע מעמיק במעבדה איכותית.

 • + הוסף תגובה
בדיקת מיקרו טסה שלילית דודו 06/01/2020 21:37
 • ניתוח מיקרו טסה יצא שלילי מה ניתן למען השם עוד לעשות

 • + הוסף תגובה
כשלון בניתוח מיקרו טסה דר' שלומי ברק 06/01/2020 21:48
 • שלום דודו, כדי לענות על השאלה באופן פרטי ולתת הערכה לאחוזי ההצלחה, יש לערוך בדיקה יסודית ע"י רופא מומחה לפריון הגבר (אנדרולוג) של ההיסטוריה הרפואית של המטופל, אתייחס באופן כללי לניתוח חוזר להפקת זרע: יש לבדוק האם בניתוח הקודם בוצעו כל המאמצים לביצוע איתור זרע מוצלח, כגון טיפול הורמונלי מקדים לצורך עידוד ייצור הזרע באשך, חיפוש זרע מעמיק במעבדה בבית החולים בו בוצע הניתוח + העברת חלק מהרקמה למעבדה אנדרולוגית חיצונית למיקסום מאמצי החיפוש, ועוד, כמו כן יש לבדוק מה הם תוצאות הבדיקה ההיסטו-פתולוגית. מלבד זאת, בעולם ובארץ מתפתחות שיטות להפריה באמצעות תאי זרע ראשוניים (ראונד-ספרמטידים) באמצעות אקטיבציה חשמלית, מה שנותן תקוה שבעתיד, אולי כבר הקרוב, ניתן יהיה לנסות ולהפרות ביציות באמצעות תאי הזרע הראשוניים שאולי קיימים ברקמה, להרחבה ראה בעמוד במאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר. בשורות טובות!

 • + הוסף תגובה
טיפול חדש לאזוספרמיה מומי 2 22/12/2019 09:14
 • https://nbscience.com/azoospermia-infertility-treatment-by-using-stem-cells/ מישהו שמע על זה ?

 • + הוסף תגובה
טיפול חדש דר' שלומי ברק 22/12/2019 15:50
 • שלום מומי, אנו פחות מכירים את פרטי הטיפול הזה. לפני שהולכים לדרך טיפול חדשה, יש לשאול את השאלות הבאות: האם בכתבי עת נחשבים פורסמו מאמרים התומכים בדרך הטיפול המוצעת? באיזו מדינה מתבצע הטיפול? מיהו הרגולטור המקומי? האם המרפאה קבלה אישור ועדת הלסינקי לביצוע הטיפול? נשמח לעבור על ספרות מדעית שפורסמה על ידי הקליניקה בהקשר לניסיונם הקליני. באופן כללי, טיפול בתאי גזע הינו דרך טיפול מוצעת לבעיות בריאות רבות, בכלל זה מחסור בתאי זרע, אך לעת עתה לפי הידוע לנו עדיין לא מדובר ברמה מעשית, להסבר נוסף בענין, ניתן לראות בעמוד המאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר.

 • + הוסף תגובה
ניתוח הפקת זרע שון 18/12/2019 12:29
 • שלום ד"ר, עברתי ניתוח להפקת זרע, ולא נמצאו תאי זרע. התוצאות מעידות על הליך ספרמטוגנזה שנעצר (Spermatogenesis arrest), אני לא יודע מה זה אומר.. האם נותן סיכוי? תודה

 • + הוסף תגובה
ניתוח חוזר להפקת זרע דר' שלומי ברק 18/12/2019 21:33
 • שלום שון, ראשית אפרט באופן כללי מה ניתן להפיק מניתוח חוזר, בהמשך התייחס לממצא ההיסטו-פתלוגי: סיכויי הצלחה של ניתוח חוזר להפקת תאי זרע בוגרים, תלויים במספר גורמים - סוג הניתוח הראשון, איכות המעבדה, ועוד. מה שניתן לעשות, הוא לבצע את הליך הטיפול בצורה טובה יותר - כגון טיפול הורמונלי מקדים לצורך עידוד ייצור הזרע, ביצוע ניתוח בשיטת המיקרו-טסה המתקדמת, הפניה לחיפוש ברקמה במעבדה מובילה מבחינת חיפוש תאי זרע, ועוד. בצורה זו יש לנו כלים טובים יותר כדי לנסות ולהפיק תאי זרע למרות הכשלון בפעם הראשונה. לגבי הממצא Spermatogenesis arrest - ספרמטוגנזה היא שם כללי לתהליך יצור הזרע, וממצא פתלוגי כזה בניתוח אומר שמתקיים הליך ייצור כזה, אך ישנו מעצור מסיבה כלשהיא המונע מתאי הזרע להתפתח לתאים בוגרים. ניתן לומר בצורה זהירה שממצא זה הינו חיובי, בשל העובדה שהוא מצביע על כך שבאשכים מתקיים הליך ייצור זרע, מה שנותן תקוה שלמרות שישנו מעצור בייצור, אך כאשר נטפל בצורה טובה ואיכותית יותר, נצליח לעודד את ייצור הזרע באשך ולמצוא מספר תאי זרע בוגרים. מלבד זאת, בעולם ובארץ מתפתחות שיטות להפריה באמצעות תאי זרע ראשוניים (ראונד-ספרמטידים) מה שנותן תקוה שבעתיד, אולי כבר הקרוב, ניתן יהיה לנסות ולהפרות ביציות באמצעות תאי הזרע הראשוניים הקיימים ברקמה.

 • + הוסף תגובה
טסטוסטרון נמוך ופוריות עדי 04/12/2019 09:07
 • שלום, אני סובל מטסטוסטרון נמוך (היפוגונדיזם), עדיין ללא ילדים, שמעתי שטיפול בטסטוסטרון עלול לפגוע בפוריות, האם זה נכון? האם יש דרך להעלות את הטסטוסטרון בלי לפגוע בפוריות? תודה

 • + הוסף תגובה
טסטוסטרון ופוריות הגבר דר' שלומי ברק 04/12/2019 13:43
 • שלום עדי, הטסטוסטרון מיוצר באשכים ולו 2 תפקידים: 1) תורם לתפקוד תקין של האשכים מבחינת הליך ייצור זרע, 2) עובר דרך זרם הדם לרקמות שונות בגוף ובעל חשיבות גבוהה לבריאות גברית תקינה. בטיפול בטסטוסטרון ישיר (בג'ל למריחה או בזריקות) הטסטוסטרון מגיע רק לזרם הדם ולא לאשכים, וגורם לדיכוי הליך ייצור הזרע. לכן, כאשר יש רצון להעלות את הטסטוסטרון אך לא לפגוע בפוריות, אין לטפל באמצעות נטילת טסטוסטרון ישיר אלא באמצעות עידוד האשכים באמצעים תרופתיים (טבליות קלומיפן או אנסטרזול, או זריקות פרגניל) לייצר יותר טסטוסטרון. עם זאת יש לנהל את הליך הטיפול בזהירות, לשלב בין דרכי הטיפול השונות, ולא להוריד את המטופל בבת אחת מנטילת טסטסוטרון ישיר. התאמת הטיפול מתבצעת ע"י רופא מומחה לפריון הגבר (אנדרולוג) בעל הכשרה אנדוקרינולוגית, או ע"י אנדוקרינולוג מומחה לפריון הגבר, והינה מבוצעת לאחר בירור מעמיק של היסטוריה רפואית, נפח ומרקם האשכים, ועוד. פירוט על דרכי הטיפול השונות, ניתן לקרוא במאמר בנושא הנמצא בעמוד המאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר.

 • + הוסף תגובה
אזוספרמיה חסימתית ענת 25/11/2019 15:37
 • שלום ד"ר, גילו אצל בעלי אזוספרמיה חסימתית, כלומר, להבנתי הפרופיל ההורמונלי תקין. הרקע לבעיה, הוא נשאות CF. האם תוכל להסביר מה הטיפול המומלץ במקרים כאלה?

 • + הוסף תגובה
טיפול לאזוספרמיה חסימתית דר' שלומי ברק 25/11/2019 20:53
 • שלום ענת, ישנן מספר דרכים לטיפול באזוספרמיה חסימתית: TESA - שאיבת זרע מהאשכים ע"י מחט, TESE - ביופסיית אשכים פתוחה, החסרון ב2 שיטות אלו הוא שכמות הזרע המופק הינה מוגבלת, וכן הן דורשות לקיחת רקמה מהאשכים, מה שעלול לפגוע בייצור ההורמון הגברי, טסטוסטרון. דרך נוספת הינה PESA - שאיבת זרע מהאפדידימיס (יותרת האשך) ע"י מחט, החסרון בה הוא גם כן הפקת זרע בכמות מוגבלת, וכן שהיא נעשית "על עיור" ללא שהרופא רואה דרך אלה רקמות הוא נוגע. שיטה נוספת היא MESA - הפקת זרע מיותרת האשך באמצעים מיקרו-כירורגיים, שיטה זו הינה מועדפת בשל הכמות הגדולה של הזרע המופק, וכן בשל השימוש במיקרוסקופ במהלך הניתוח, דרכו המנתח רואה את הרקמות דרכן הוא עובר, ומוודא שהפגיעה היא מינימלית. הפקת זרע בשיטת ה-MESA, יכול לבצע רופא שעבר הכשרה אנדרולוגית מיקרו-כירורגית בלבד.

 • + הוסף תגובה
ספירת זרע נמוכה וניתוח ספי 20/11/2019 15:32
 • הי, ספירת הזרע שלי נמוכה. איך ניתוח יכול לעזור? מאוד רוצה להיות אבא, בניסיונות של השנתיים האחרונות זה לא הולך..

 • + הוסף תגובה
ספירה נמוכה דר' שלומי ברק 25/11/2019 10:18
 • שלום ספי, מקרים של ספירת זרע נמוכה אינם מיועדים לניתוח בדרך כלל. יש לגשת לאנדרולוג להערכת המצב הרפואי והתאמת טיפול, לעתים ניתן להגיע למצב המאפשר הריון טבעי ולעתים יש צורך לגשת לטיפולי פוריות, תלוי בחומרת הבעיה, רמת ההורמונים, רמת וריקוצלה אם קיימת, ועוד.

 • + הוסף תגובה
לרופאים בתחום אזוספרמיה, ניתוחים להפקת זרע ופריון הגבר

הצטרפו לאינדקס הרופאים!