פורום אסטמה

גולשים יקרים, מענה לשאלות חדשות יתאפשר במגוון הפורומים האחרים.
הודעה
מחבר
תאריך / שעה
שיעול :) 05/10/2010 16:22
 • שלום!יש לי שיעול אחרי שאני רצה או עולה מדרגות או סתם, פעם הייה לי באמצע הלילה שלא הצלחתי לנשום והתעורתי ובערך חצי שעה השתעלתי ולא כל כך הצלחתי לנשום..זה אסטמה?

 • + הוסף תגובה
שיעול ומאמץ דר' דקל שלומי 05/10/2010 23:35
 • שיעול לאחר מאמץ יכול להעיד על אסטמה, כדאי לבצע בדיקת ספירומטריה (חלק מתפקודי ריאות) ואם היא תקינה לבצע אותה לאחר מאמץ על מכשיר ריצה בדר"כ. כל זה אם לא מדובר באדם מבוגר עם חשש למחלות לב. במקרה זה אפשר לבקש אישור קרדיולוג.

 • + הוסף תגובה
בדיקות אימנולוגיות אסמטית 01/10/2010 12:42
 • שלום עקב אסטמה(ואלרגיה)ודלקות ריאה חוזרות נשלחתי לביצוע בדיקות-IMMUNOGLOBULINS,IgG FRACTIONATION,COMPLEMENT 3+4 כיוון שאני לא יכולה להשיג את הרופא ששלח אותי ,רציתי לשאול -אני לוקחת הרבה תרופות (לא רק לאלרגיה)האם צריך להפסיק תרופות מסוימות לפני?

 • + הוסף תגובה
רמת אימונוגלובולינים דר' דקל שלומי 01/10/2010 13:02
 • אין צורך להפסיק תרופות קבועות לפני הבדיקה. יש סיכוי קטן שתוצאות הבדיקה יהיו נמוכות מעט אצל מי שנוטל קורטיקוסטרואידים (כגון פרדניזון) לאורך זמן ממושך במתן סיסטמי, לכל הגוף אך לא במשאף, משחות וכדומה. בכל מקרה אין להפסיק טיפול ממושך באופן פתאומי (מסוכן מאוד) ואף לא לפני בדיקה ראשונית של רמת האימונוגלובולינים אלא אם כן הרמה נמוכה בבדיקה ראשונה.

 • + הוסף תגובה
מה זה אומר אסמטית 05/10/2010 19:57
 • בדיקה ראשונית של רמת האימונוגלובולינים? ועל מה מעידה רמה נמוכה?

 • + הוסף תגובה
אימונוגלובולינים דר' דקל שלומי 05/10/2010 23:34
 • הכוונה שקודם יש לקחת בדיקה של רמת אימונוגלובולינים (נוגדנים) כולל תת קבוצות של IGG. אם יש חסר אז זה מעיד על חלק מסויים של מערכת החיסון שירוד. כמובן שיש חשיבות כמה הרמה נמוכה ואיזה תרופות נוטלים באותו זמן. בשלב הראשון יש לקחת רמה תחת הטיפול הקבוע. אם יש חסר יש לבדוק האם יש תרופות שעלולות להוריד את הרמה שלהם כגון קורטיזון לאורך זמן (לא שכיח) או תרופות מדכאות חיסון. במצבים של חסר יש יותר דלקות כולל בריאות.

 • + הוסף תגובה
אסטמה בהיריון מירה 30/09/2010 11:06
 • צעירה בת 24 ,סובלת מאסטמה כבר 4 שנים,קיבלתי כדורים (זינט ופרדניזון) ומשאפים כמו הוינטולין,אירובנט ופליקסוטייד (אינהלציה) באופן קבוע כיום אני מתכננת היריון , רציתי לשאול אם מותר להמשיך ולהשתמש במשאפים ובאינהלציה?האם זה מסכן את ההיריון,אותי ואת העובר? אם כן אז איך אפשר לטפל בדרכים אחרות ? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
אסטמה בהיריון דר' דקל שלומי 30/09/2010 12:22
 • מירה שלום, נשים רבות חוששות מהשימוש בתרופות לאסטמה בהריון. התרופות נבדקו ואושרו לשימוש בהריון (ספק לגבי תרופה אחת- סינגולאייר בטרימסטר הראשון). חשוב לדעת- אסטמה לא מאוזנת מסכנת הריון. כל איזון של אסטמה, בכל תרופה כמעט עדיף על חוסר איזון. אשה בהריון בקוצר נשימה משפיעה על העובר. יש סכנה להפלות ולידות מוקדמות. חשוב להמשיך את הטיפול הרציף באסטמה ואם יש צורך אף להגביר. כל זאת בהתייעצות עם הרופא המטפל. עדיף להשתמש במשאפים באופן קבוע על פני אינהלציה שיש לקחת בזמן קוצר נשימה ללא הטבה עם משאפים. כדאי שתהיי במעקב מסודר של רופא משפחה ו/או רופא ריאות לגבי האסטמה במידה ואינה מאוזנת במיוחד בהריון.

 • + הוסף תגובה
אסטמה?? אתי 22/09/2010 00:28
 • בני בן 17 לא מעשן ידוע כאסמטי בבדיקה במכון ריאות התגלתה הפרעה חסימתית קשה עם הפרעות משמעותיות fev1 59 מה הטיפול המומלץ?? ומאיזה מזון כדאי להמנע ?

 • + הוסף תגובה
טיפול באסטמה דר' דקל שלומי 22/09/2010 07:12
 • אתי שלום, הטיפול באסתמה מותאם לפי הסימפטומים ומידת החסימה בתפקודי ריאות. אני מניח שהתכוונת שיש הפיכות משמעותית בתפקודי הריאות. FEV1-59% אומר שדרכי האויר חסומות לדרגה של 59% ממה שצריך להיות לאדם בגיל ובגובה שלו. במידה ויש תופעות קוצר נשימה או שיעול על בסיס שבועי צריך כמובן לטפל ויש מגוון משאפים, יתכן והרופא יתאים לו משאף משולב כגון סימביקורט או סרטייד. ישנן מינונים שונים. יש אפשרות לשלב כדור סינגולאייר. הטיפול גם משתנה עם הזמן לפי מצבו. אם הסימפטומים בתדירות קלה יותר ניתן לתת משאפים אחרים. חשוב להקפיד על הוראות הרופא ולהמשיך טיפול גם כשמרגישים טוב ואז לשנות בהדרגה תחת השגחה רפואית. במקביל צריך לנסות למצוא האם יש סיבה שמחמירה אסטמה כגון אלרגיה, צרבת, מאמץ, קור וכו'. בהצלחה בטיפול.

 • + הוסף תגובה
חוות דעת לגבי תרופה מעין מור 20/09/2010 22:46
 • שלום רב, אני מתכנן טיול בדרום אמריקה ,אני חולה אסטמה, קניתי בבית המרקחת תרופה למחלת גבהים הנקראת אורמוקס Uramox , בדף המצורף לתרופה רשום שיכולה להיות בעיה לחולי אסטמה. האם אוכל להשתמש בתרופה? כמו כן איך עליי להכין את עצמי לקראת שהייה בגובה רב?

 • + הוסף תגובה
טיול בהרים גבוהים דר' דקל שלומי 20/09/2010 23:08
 • מעין שלום, ישנם מספר כללים שצריך להקפיד במקומות גבוהים. 1. נחיתה בגובה עד 2500 מטר, מקסימום 3000 מטר. 2. עלייה הדרגתית, כ 300-500 מטר ביום. 3. יום מנוחה על כל 1000 מטר עליה. 4. המנעות ממאמצים קשים לאנשים שלא רגילים לגובה רב. בשלבים הראשונים של השהות בגובה רב יכולים להיות שינוי בדופק, נשימה, חולשה והפרעות שינה, כאבי ראש (שאם לא מוקלים ע"י תרופות פשוטות כגון אקמול, אופטלגין מהווים סימן רע). כאשר יש כאבי ראש חזקים, בחילות, הקאות, סחרחורות, קשיי נשימה, חוסר יכולת להרדם וכדומה קיימת סכנה ויש לרדת בהקדם האפשרי גם אם לוקחים כדורי אורמוקס. בעלייה מעל לגובה של כ 3000 מטר ניתן למנוע חלק מהתופעות ע"י כדור כגון אורמוקס אותו יש לקחת החל מיום-יומיים לפני העלייה ולהמשיך יומיים לאחר הגעה לגובה השיא אלא אם כן עדיין חשים תופעות קלות שצויינו לעיל. יש לקחת 250 מ"ג פעמיים ביום וניתן להעלות ל 4 פעמים ביום, עם או בלי אוכל. בזמן נטילת הכדור יש להקפיד על שתייה מרובה. ההערה לגבי אסטמה בנטילת הכדור מתייחסת לחולים עם אסטמה לא יציבה/התקף אסטמה כאשר ממילא במצב זה אין לבצע טיפוס הרים. כמובן שיש לקחת איתך תרופות לאסטמה לפי המלצת הרופא ולדאוג לאיזון טוב. מומלץ לקחת כדורי פרדניזון לשעת חרום. תהנה בטיול

 • + הוסף תגובה
טיול בהרים גבוהים מעין מור 20/09/2010 23:31
 • תודה רבה על התשובה המפורטת. האם שימוש קבוע בפליקסוטייד 250מ"ג יכול לעזור לי במניעת התקפי אסטמה בגובה? כמו כן מה לגבי ונטולין (טיפוס לגובה=מאמץ)? אני סובל גם מאלרגיה שגורמת להתקף אסטמה, אילו תרופות לדעתך ימנעו את האלרגיה?

 • + הוסף תגובה
טיול בהרים גבוהים דר' דקל שלומי 21/09/2010 07:56
 • חשוב שהאסטמה תהיה מאוזנת במיוחד לפני פעילות גופנית ולפני עלייה לגובה רב. אם אתה לוקח קבוע פליקסוטייד ומאוזן כדאי להמשיך להשתמש בו קבוע. ונטולין חשוב לפני מאמץ אבל שים לב אם אין דפיקות לב חזקות מהמאמץ והגובה והונטולין. במקרה כזה לעצור ולנוח. ניתן להשתמש במשאף ארובנט לסרוגין עם ונטולין שפחות גורם לדופק מואץ. בכל הרגשה רעה לעצור ואם אין הטבה- לרדת. פליקסוטייד הוא משאף מניעה/איזון אסטמה ולא מונע מחלת גבהים. אם האסטמה פחות מאוזנת ניתן להעלות מינון פליקסוטייד לפני העלייה לגובה ולדאוג שהאסטמה מאוזנת. ניתן לעבור למשאף משולב כגון סימביקורט או סרטייד. אנשים שסובלים מהתקפים תכופים של אסטמה צריכים להמנע מעליה לגובה רב. הטיול מתאים לאנשים עם אסטמה מאוזנת לפחות מספר חודשים. לגבי אלרגיה כדאי לקחת אנטי-היסטמינים מהדור החדש כגון טלפסט, לורסטין, זילרג'י אם השתמשת לפני כן ואין לך תופעות לוואי. ניתן להשתמש בסינגולאייר שטוב לאסטמה ולאלרגיה אבל להתחיל את הטיפול בארץ תחת מעקב רפואי.

 • + הוסף תגובה
טיול בהרים גבוהים מעין מור 21/09/2010 15:49
רושם לתבנית חסימתית נועה 19/09/2010 16:53
 • שלום רב, לפני מספר שבועות ביצעתי בדיקות שגרתיות במסגרת "סקר מנהלים" דרך מקום העבודה. בתוצאות בדיקת הבספירומטריה נכתב: Possible early obstructive pulmonary impairment ( this is suggested by the reduced FEF 25-75 with normal FVC and TEV1)... this finding can be due to a mild dagree of small airway disease and/or the earliest stages of emphysema. למרות חיפושים באינטרנט, עד עכשיו לא הצלחתי להבין מה בדיוק המשמעות של התוצאות הללו. אשמח לקבל הסבר... אני בת 27 ומעשנת כ-10 סיגריות ליום זה כמה שנים. האם יתכן שכבר נגרם נזק כתוצאה מהעישון? האם הפיך?? תודה רבה מראש, נועה

 • + הוסף תגובה
חסימה בדרכי אויר קטנות דר' דקל שלומי 19/09/2010 19:21
 • נועה שלום, לפי התשובה שקיבלת אכן מדובר בכך שדרכי האויר הקטנות נפגעו כתוצאה מעישון. דרכי האויר מתפצלים מקנה הנשימה בחלוקה דיכוטומית עד לצינוריות מיקרוסקופיות. בעישון, הפגיעה הראשונית היא של דרכי האויר הקטנות, אפילו בעישון פסיבי, גם של ילדים של הורים מעשנים. נזק של עישון הוא בלתי הפיך ברובו. לאור העובדה שאין חסימה בדרכי אויר גדולים יותר נראה שהנזק התחלתי. מומלץ ביותר להפסיק לעשן על מנת שלא להפגע במחלת ה COPD (אמפיזמה היא חלק מזה ולצורך אבחנה יש לבצע תפקודי ריאות מלאים כולל דיפוזיה). אני מניח שצילום החזה שלך תקין אבל אין ספק שריאות שנחשפו לעשן יושפעו מכך. זה הזמן להפסיק לעשן. הרשמי לסדנה להפסקת עישון ותנסי מדבקות ניקוטין ומשאף/מסטיקים בעת הצורך, ניתן להתייעץ עם הרוקח. בהצלחה ד"ר דקל שלומי

 • + הוסף תגובה
חסימה בדרכי אויר קטנות נועה 19/09/2010 19:31
 • ד"ר דקל, תודה רבה על המענה. בהנחה שאפסיק לעשן כעת (וכך כמובן בכוונתי לעשות...) האם הפגיעה בריאות יכולה להמשיך ולהחמיר? או שבמידה ומפסיקים לעשן המצב ישאר סטאטי ואולי אף ישתפר? כלומר, מה הן ההשלכות של פגיעה שכזו? שוב תודה, נועה

 • + הוסף תגובה
חסימה בדרכי אויר קטנות דר' דקל שלומי 19/09/2010 22:47
 • בד"כ הפגיעה ממשיכה כל עוד חשופים לעשן. אם לא תעשני רוב הסיכויים שהמצב ישאר יציב אך שינויים קטנים לטובה יכולים להיות. אם את מרגישה טוב כעת אז סביר להניח שלא תהיה לכך השפעה בעתיד. כל חשיפה נוספת לעשן עלולה להחמיר את המצב. מעבר לכך- הסיכון לסרטן יורד עם הזמן ברגע שמפסיקים לעשן וכך גם הסיכון למחלות לב וכלי דם.

 • + הוסף תגובה
60% חסימה ריאתית אפי טלבי 16/09/2010 16:50
 • היום בבוקר הייתי אצל רופא ריאות, הוא הפנה אותי למכון שינה וצילום וכמובן נתן לי תרופה חדשה. הוא אבחן אצלי BMI הוא הודיע לי שמהיום אינני חולת אסתמה אלא שזה החמיר. לדאבוני הרב אני גם מעשנת כ 20 סיגריות ליום קיבלתי ממנו צ'אמפיקס-חובה! יש לי גם משאף ניקורט. לא מעוניינת ללכת לקבוצת תמיכה לעישון. יש עודף משקל השאלות שלי הן: - האם אני יכולה להפסיק לקחת את הרעלנית (סיגריה) עם ניקורט בלבד? - כשאפסיק לעשן, האם ישנו איזה שהוא סיכוי שהחסימה תפחת?

 • + הוסף תגובה
מחלת ריאות חסימתית דר' דקל שלומי 16/09/2010 20:05
 • אפי שלום. נגעת במספר נושאים. 1. בדיקת שינה נעשית בחשד לדום נשימה בשינה, לרוב על רקע של חסימת דרכי האויר העליונות עקב עודף משקל. BMI הוא היחס בין המשקל לגובה וערך גבוה מעיד על השמנת יתר. 2. הרופא ככל הנראה אמר לך שאין לך אסטמה אך לאור תפקודי הריאות החסימתיים (60%) ולאור העישון הוא התכוון שמדובר במחלת ה COPD. 3. הפסקת עישון- למרות שאינך מעוניינת בסדנא להפסקת עישון, הדרך היעילה ביותר היא שילוב של סדנא ותרופות או תחלפי ניקוטין. מטופלים רבים שלי שלא התלהבו בהתחלה מהסדנא הצטערו בסופו של דבר שהיא הסתיימה ונרשמו לסדנא נוספת. הסדנא היא דרך מצויינת לתמיכה מאנשים במצבך, להסברים ולווי של מדריך מקצועי והיא זוכה לאחוזי הצלחה גבוהים. צ'אמפיקס היא תרופה להפסקת עישון וצריך להיות במעקב רפואי בזמן הנטילה. תחליפי ניקוטין נוטלים לפי כמות העישון. בעישון של 10 סיגריות ומעלה ליום צריך להתחיל בשילוב של מדבקות ניקוטין - בעישון מעל לחפיסה להתחיל במינון הגבוה ומומלץ להוסיף פיית ניקוטין או מסטיק ניקוטין בכל פעם שמתעורר הצורך לסיגריה. בזמן השימוש בתחליפי ניקוטין אין לעשן (שם מצויין לסיגריה- רעלנית, האם חידוש שלך?) 4. במחלת ה COPD הנזק לריאות הוא ברובו בלתי הפיך, בהפסקת העישון יתכן שיפור קל בתפקודי הריאות. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
60% חסימה ריאתית אפי טלבי 17/09/2010 05:09
 • תודה רבה, הרעלנית אכן המצאה שלי. מנסיונות קודמים, לאחר שהפסקתי לעשן ההרגשה הייתה מצויינת יכולתי לרוץ. כולי תקווה שלא אראה יותר רעלנית. אני מאמינה עם קצת אימוני כושר לריאות ולקיחת אינהלציות אירובנט החסימה תפחת. אמן ואמן. אני מודעת שלא תמיד שהסיכויים לא מוצלחים. זה כמו חולה סרטן יש שיוצאים ממנה ויש ש... דר' דקל, שנה טובה וגמר חתימה טובה

 • + הוסף תגובה
מחלת ריאות חסימתית דר' דקל שלומי 17/09/2010 10:08
 • בהצלחה. הפסקת עישון תאריך את חייך בשנים. שנה טובה וגמר חתימה טובה ללא רעלניות.

 • + הוסף תגובה
אסתמה ואלרגיה לחתולים לוסי 14/09/2010 12:06
 • שלום, חבר שלי אלרגי לשני החתולים שלי. האם זוהי אלרגיה או שאולי זה קשור לעובדה שהיה לו אסתמה כשהיה ילד? האם משאף יכול לעזור? תודה

 • + הוסף תגובה
אלרגיה לחתולים דר' דקל שלומי 14/09/2010 14:49
 • שלום לוסי אסטמה לרוב היא דלקת על רקע אלרגי. לפעמים מוצאים כנגד מה ולפעמים לא. אלרגיה יכולה להתבטא במערכות שונות כגון עור, עיניים, מערכת הנשימה העליונה וכן התחתונה-אסטמה. כדאי לבדוק אצל רופא אלרגיה האם הוא אלרגי לחתולים. במידה וכן ישנן אופציות שונות- האופציה הכי טובה היא המנעות מחשיפה לגורם האלרגני אבל אנשים רבים לא מעוניינים לוותר על בע"ח. במידה והתופעות לא חמורות ניתן לטפל במשאפים או בכדורים. בתופעות חמורות יותר יש צורך בטיפול חזק יותר שגורר תופעות לוואי.

 • + הוסף תגובה
בני בן ה-25 מעשן המון ורד 10/09/2010 17:03
 • שלום ד"ר שלומי, בני הצעיר מעשן 2 קופסאות סיגריות ליום. להערכתי הוא עושה זאת כבר 8 שנים. כל מאמציי לשכנע אותו להפסיק ללא הועיל ,האם אתה יכול לעזור לו? בברכת שנה טובה

 • + הוסף תגובה
גמילה מעישון דר' דקל שלומי 11/09/2010 10:18
 • ורד שלום, בני משפחה רבים מודאגים מעישון קרוביהם. עישון היא התמכרות לכל דבר. ניקוטין נחשב לסם בעל פוטנציאל ההתמכרות החזק ביותר הידוע. מעבר להתמכרות הגופנית קיימת תלות רגשית בעישון וחשיפה חברתית נרחבת המקשה על הגמילה ויש להתמודד עם הקשיים בכל הרבדים. כ 3% מהמעשנים מצליחים להגמל ללא עזרה, השאר זקוקים לעזרה. אם בנך מעוניין בגמילה, הדרך הכי יעילה היא שילוב של סדנא להפסקת עישון (כיום ללא תשלום דרך קופות החולים) ועזרה תרופתית. על פי סל התרופות השנה, ניתן לקבל כיום את אחת התרופות- זייבן או צ'אמפקס דרך רופא וללא תשלום במידה ומשתתפים בסדנא. דרך יעילה נוספת היא ניקוטין שלא בסיגריה. הכוונה למדבקות ניקוטין אשר מחליפים יום יום במשך מספר שבועות (מינון יקבע לפי כמות העישון ובהמלצת הרוקח ללא מרשם רופא) ותוספת של משאף/פיית ניקוטין או מסטיקי ניקוטין בזמן הצורך לסיגרייה. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
השקת הפורום דר' דקל שלומי 29/08/2010 15:21
 • שלום לכולם, בפורום אסטמה אשתדל להסביר את חשיבות הטיפול הנכון והמותאם אישי באסטמה. אסטמה הנה מחלה שכיחה הנובעת מדלקת של דרכי האויר, לרוב על רקע אלרגי. חולי אסטמה רבים אינם נוטלים טיפול מניעתי מתאים באופן המאפשר שליטה טובה במחלה, דבר המונע סיכוניים מידיים וסיבוכים לטווח הארוך. מכיון שחומרת המחלה משתנה אצל מרבית החולים, יש לשנות את הטיפול לפי המצב בהמלצת רופא הבקיא באיזון אסטמה. אני מזמין את כולם לשאול שאלות, להקשות וללמוד על המחלה. אני פונה לשאר הרופאים בתחום להשתתף בפורום. בברכה, ד"ר דקל שלומי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!